Podróż ta jest dla tych, którzy są zainteresowani możliwością poznania, odkrywania i zwiedzania nowych, wyjątkowych miejsc. Jeśli chcesz uciec od codzienności i spotkać nowych ludzi, nie wahaj się- wyjedź z nami do Uzbekistanu.Oprócz wyżej wymienionych korzyści będziesz miał możliwość robienia unikatowych zdjęć nie tylko w nowoczesnych, ale i w historycznych miejscach. Będziesz mógł też fotografować naturę i styl życia ludzi mieszkających w uroczych wioskach oraz na rozległych, piaszczystych pustyniach Uzbekistanu. Wszystko to pod okiem profesjonalnego, LOKALNEGO fotografa, który zna każdy zakątek tej części świata. Taszkient, Nukus, Mojnak, Chiwa czy Buchara to tylko niektóre ze wspaniałych miast Uzbekistanu. Kolejne z nich to Nurota, gdzie spędzimy noc w prawdziwych jurtach. Z pewnością będzie to niesamowite przeżycie, którego nigdy nie zapomnisz.
Wylot z Warszawy do Taszkientu.
Przylot do Taszkientu w godzinach wczesnoporannych. Transfer do hotelu na nocleg. Po śniadaniu rozpoczniemy naszą przygodę- jej początkiem będzie stare miasto Taszkientu. Będziemy mogli przyjrzeć się tam między innymi starożytnym meczetom oraz medresom (muzułmańskim uczelniom). Wśród tych zabytków będziemy mogli podziwiać m.in. medres Barak Khan (XVI wiek), stary meczet Piątkowy czy Mauzoleum Kaffal Chachi– filozofa, poety i muzułmańskiego uczonego z X wieku. Zatrzymamy się na bazarze Charsu, na którym spotkamy lokalnych mieszkańców handlujących w miejscowych strojach. Po tym zapoznamy się z bardziej nowoczesną stroną miasta: Placem Niepodległości, placem Amira Temura czy Placem Teatralnym. Obiad w lokalnej restauracji, noc w Taszkiencie.
Po wczesnym śniadaniu (6.00) rozpoczniemy prawie dwugodzinną wyprawę samolotem do Nukus, skąd przemieścimy się do Mojnak– miasta byłych wędkarzy. Będąc w drodze zatrzymamy przy kompleksie archeologicznym- Mizdakhan. Z Mojnaku zapamiętamy szczególnie „Cmentarz Statków”– były port na piasku pełen opuszczonych statków oraz lokalne muzeum z eksponatami związanymi z morzem Aralskim. Popołudniu wrócimy do Nukus, gdzie spędzimy noc.
Po śniadaniu odwiedzimy Muzeum- Savitsky Karakalpakstan, pełne awangardowej, rosyjskiej sztuki. Następnie przemieścimy się w stronę Ayaz Kala, gdzie poświęcimy czas kolejno na: wizytę w muzeum modeli starożytnych fortyfikacji (będącym na wolnym powietrzu) oraz podziwianie fortów datowanych na VI-VII wiek. Na koniec zjemy posiłek w Jurtach, po którym istnieje możliwość zorganizowania wieczoru pełnego lokalnych tańców i muzyki w towarzystwie lokalnej ludności. Nocleg w Jurtach w Ayaz Kala.
Po śniadaniu ruszymy z Ayaz Kala w kierunku Chiwa, która bywa określana „wielkim muzeum na otwartym powietrzu”. Z pewnością uda nam się zobaczyć tam statutę Al-Khorezi (zlokalizowaną przy wejściu do miasta Ichan Kala) oraz Kunya Ark– twierdzę i rezydencję władców Chiwy. Odwiedzimy meczet Djuma oraz meczet Piątkowy (słynny ze swoich 213 drewnianych kolumn pochodzących z różnych regionów Azji Centralnej podtrzymujących strop). Kolejno będziemy mogli obejrzeć mauzoleum Pablavana Mahmuda (poety, filozofa, atlety, a przede wszystkim patrona Chiwy), minaret i medrese Islam Khodja oraz Pałac Letni Nurullabay. Obiad i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu rozpoczniemy podróż do Buchary, drogą pełną niezapomnianych widoków wiodącą przez pustynię pomiędzy „czerwonymi piaskami” Kyzyl Kum i „czarnymi piaskami” Kara Kum. Po dotarciu do tego jednego z najstarszych miast na świecie rozpoczniemy jego zwiedzanie, po którym zjemy posiłek. Nocleg w Bucharze.
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Buchary– jednej z najstarszych osad Azji Centralnej. Jej centrum (wciąż zamieszkałe i pełne wiekowych budowli) zlokalizowane jest na pustyni niedaleko od rzeki Amu Darya. Lokalizacja ta sprawiła, że na jej obszarze krzyżują się liczne szlaki handlowe. Zwiedzimy tam między innymi jedno z najbardziej cennych dla muzułmanów miejsc: mauzoleum Ismail Samini nazywane „Klejnotem Wschodu”. Powędrujemy także na bazar oraz zobaczymy meczet Boho-Hauz, którego ruiny są miejscem, w którym zlokalizowane jest kilka muzeów. Po obiedzie nocleg w Bucharze.
Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Buchary, w czasie którego będziemy mieli okazję skosztować tradycyjnego uzbeckiego posiłku tj. PALOV, przygotowanego przez lokalnych mistrzów kuchni. Po lunchu przejazd do regionu Nurota, w międzyczasie przystanek w Sardobie w Raboti Malik. Po dotarciu do Nuroty będziemy mieli okazje podziwiać wspaniałe petroglify z Epoki Brązu oraz odwiedzimy lokalny meczet ze święta wodą. Następnie skierujemy się do campingu pełnego JURT na pustyni Kyzyl Kum. Obiad zjemy przy obozowym ognisku przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki. Nocleg w JURTACH.
Po śniadaniu wyruszymy na spacer po magicznym Sentob, podczas którego będziemy mieli okazję poznać członków lokalnej ludności żyjącej zgodnie z tradycyjnym, regionalnym stylem życia. Zwiedzimy ruiny tego miasta, obejrzymy starożytne petroglify (rzeźby skalne) z Epoki Brązu oraz Stary Młyn. Po południu wyruszymy w stronę Samarkandy, w którym się zakwaterujemy, zjemy obiad i spędzimy noc.
Niezapomnianą wyprawę po Samarkandzie rozpoczniemy od obejrzenia Placu Registan w obrębie którego znajdują się trzy wyjątkowo starannie wykonane medresy (Ulugbek, the Sher Dor, Tilla Kari) całkowicie pokryte płytkami i mozaikami z azotanu srebra. Zobaczymy Lazuli– jeden z najbardziej wyjątkowych zabytków Azji Centralnej, a także wielki meczet Bibi Khanum zbudowany przez Amira Timura dla jego ukochanej żony. Po tym spędzimy trochę czasu na lokalnym bazarze- Siyab, który jest jednym z największych i najbardziej starożytnych rynków tej części świata. Zakupy w takim miejscu to sama przyjemność, ponieważ na wejściu wita on swoich klientów obfitością owoców i warzyw (arbuzów, melonów, winogron). Obojętne przejście obok orzechów, rodzynek czy fig nie jest możliwe, a mocny zapach przypraw (pieprzu, szafranu czy kardamonu) pobudzi zmysły niejednego z nas.
Po lunchu z lokalnymi mieszkańcami będziemy zwiedzać winiarnię, w której zlokalizowane jest Muzeum Wina. Otrzymamy w nim krótką lekcję na temat win po której apetyt (nie tylko na wina) z pewnością wzrośnie- zaspokoimy go obiadem w restauracji pełnej Samarkandzkich klimatów, tańca i muzyki. Nocleg w Samarkandzie.
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie miasta. Zobaczymy m.in. kompleks Imam al Bukhari oraz kompleks Khodja Akhrar z medresą i meczetem. Następnie przejedziemy pociągiem ekspresowym do Taszkientu (podróż ta potrwa około 2 godziny 10 minut). Obiad i nocleg w hotelu w Taszkiencie.
Wylot do Polski (z bagażem pełnym wspaniałych wspomnień i wrażeń) z lotniska w Taszkiencie.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Termin | |
---|---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Noclegi:
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Uzbekistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).
POGODA
W Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny – oznacza to krótkie, mroźne zimy i długie, gorące lata. Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień. Jednak również wtedy należy być przygotowanym na temperatury rzędu 25- 30 stopni Celsjusza. Dla niektórych osób szczególnie uciążliwe może być bardzo suche powietrze (innym pozwala ono znieść wysokie temperatury).
Na pustyni w ciągu dnia może być bardzo gorąco, jednak temperatury nocą spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Trzeba więc mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. W górach także należy być przygotowanym na wahania temperatur.
CZAS
+ 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.
JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. uzbecki i j. karakałpacki, ale praktycznie każdy Uzbek mówi po rosyjsku.
Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku lub niemiecku.
RELIGIA
W Uzbekistanie przeważa islam, jednak jego zasady nie są przestrzegane restrykcyjnie. Powszechnie dostępny jest na przykład alkohol. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów.
W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Uzbekistanu jest SUM. Najwyższy nominał to 1000 sum – ok. 1-2 zł., co powoduje, że po wymianie pieniędzy w Uzbekistanie należy zamienić portfel na plecak lub reklamówkę i mieć pod ręką sporo gumek recepturek. W miejscach turystycznych za zakupy na bazarze i w niektórych restauracjach można płacić dolarami.
W Uzbekistanie nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM uzbeckiego operatora: Beeline, UCell, Perfectum, MTS-Uzbekistan. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią kiedy topnieją śniegi i padają deszcze. Niektóre odcinki trasy wiodące przez pustynię będziemy pokonywać drogami szutrowymi.
JEDZENIE
Tradycyjny sposób spożywania posiłków w Azji Centralnej to pozycja półleżąca. W większości czajchane (herbaciarniach) i w niektórych restauracjach zasiada się na podeście, na którym rozłożone są materace
i poduszki – zaraz po skończonym posiłku można oddać się sjeście.
Kuchnia uzbecka jest kuchnią tłustą i mięsną. Najpopularniejsze danie to pilaw/ płow – gotowany ryż
z kawałkami mięsa (baraniny), cebulą i marchewką. Inne dania to: lagman – gęsta zupa z mięsem i warzywami; szaszłyki; różne rodzaje pierogów: samsy, manty, hanum. W Uzbekistanie nie ma praktycznie żadnego wyboru dań bezmięsnych, wegetarianom pozostają zakupy świeżych owoców i warzyw na bazarach.
I oczywiście, najważniejsze – nie ma uzbeckiego posiłku bez herbaty – pije się ją najczęściej w czajchanach
z małych czarek ozdobionych wzorem bawełny.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Uzbekistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej
w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– w Uzbekistanie trzeba targować się zawsze i wszędzie
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jedwabne chusty, rzeczy z filcu i skóry, dywany, kilimy, biżuterię
– tradycyjne lalki, instrumenty, rzeźby
– zestawy do picia herbaty z motywem bawełny
– orientalne przyprawy, zieloną herbatę, suszone owoce, pestki moreli
Podróż do Uzbekistanu przeznaczona jest dla tych, którzy są zainteresowani możliwością odkrywania i zwiedzania nowych, wyjątkowych miejsc. Oprócz poznania lokalnych mieszkańców oferujemy Ci obecność lokalnego fotografa, który dzięki znajomości wszystkich zakamarków tego kraju przeniesie Cię w pełni w ten magiczny świat. Będziesz mógł podziwiać nie tylko jego dzieła, ale i nauczyć się od niego tego fachu, dopytać czy się doszkolić. Nie ma znaczenia czy robisz to profesjonalnie czy nie– na niego będziesz mógł liczyć, dzięki czemu Twoje dzieła także będą niecodzienne i niespotykane.