Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

TADŻYKISTAN – WYPRAWA W PAMIR RUBIEŻE JEDWABNEGO SZLAKU

Odkryj Niezwykłą Magię Tadżykistanu na Wyjątkowej Wyprawie w Serce Pamiru!

Zanurz się w fascynującym świecie Tadżykistanu i jego legendarnego Pamiru z nami – Twoim przewodnikiem po nieodkrytych skarbach Azji Centralnej! Nasza ekscytująca podróż to nie tylko przemierzanie zdumiewających krajobrazów, ale także podróż przez czas, odkrywając tajemnice dawnego Jedwabnego Szlaku.
Poznaj z nami niezrównane piękno górskich dolin Tadżykistanu, gdzie tradycje wielu kultur – od Tadżyków, poprzez tajemniczych Pamirców, aż po nomadycznych Kirgizów – splatają się, tworząc wielobarwną mozaikę życzliwości, tradycji i kultury. Te odległe tereny, choć na pierwszy rzut oka jednolite, skrywają nieskończone znaczenia i historie, które czekają, by je odkryć.
Podążaj z nami ścieżkami pełnymi religijnych cudów, zanurz się w świat prastarych tradycji, od zaratustrianizmu po animizm, i pozwól sobie na spotkanie z duszą tych magicznych miejsc. Odkryj „święte miejsca” zdobione porożami górskich kozłów, podziwiaj solarne symbole wyryte w kamieniu i wsłuchaj się w echa opowieści o dawnych bohaterach, które żyją w sercach mieszkańców.
Wybierz się z nami na niezapomnianą podróż, gdzie każdy zakątek Tadżykistanu witany jest otwartymi sercami i niegasnącą ciekawością jego mieszkańców. Doświadczysz tu prawdziwej gościnności, która jest znakiem rozpoznawczym tego regionu – poczujesz się jak dawno wyczekiwany gość, gotowy na odkrywanie bogactwa i różnorodności, które oferuje ten niezwykły kraj.
Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby odkryć serce Tadżykistanu i tajemnice Pamiru z nami. Przygotuj się na przygodę, która na zawsze zmieni Twoje postrzeganie podróży. Dołącz do nas już dziś!

Program

1

Dzień

Wylot z Warszawy do Duszanbe.

2

Dzień

Duszanbe / Twierdza Hisor

Przybycie do Duszanbe w godzinach późnonocnych lub bardzo wczesnych porannych. Na lotnisku odbędzie się spotkanie z lokalnym przewodnikiem mówiącym po angielsku. Odbędzie się transfer do hotelu, gdzie nastąpi zakwaterowanie. Uczestnicy będą mieli czas na wypoczynek po długiej podróży. W okolicach południa zaplanowano wizytę na lokalnym rynku oraz przechadzkę po najbardziej interesujących miejscach Duszanbe. Później udamy się w okolice miasta, aby zwiedzić starożytną fortece Hisor. Po zakończonym zwiedzaniu przewidziany jest powrót do Duszanbe oraz nocleg w hotelu w tym mieście.

3

Dzień

Duszanbe / Kulab / Khalaikum

Po spożyciu śniadania udamy się w kierunku Pamiru, podążając trasą przez Kulab – miasto kluczowe dla południowej części Tadżykistanu. Rozpocznie się nasza podróż sławnym Traktem Pamirskim. Z czasem krajobraz równin i zielonych dolin przemieni się w górzyste panoramy. Zmierzając ku końcowi dnia, dotrzemy do urokliwych terenów górskich, gdzie nasza droga skrzyżuje się z granicą Afganistanu. Na zakończenie dnia, zakwaterowanie zaplanowano w wiosce Khalaikum, znajdującej się w obszarze GBAO, czyli autonomicznym okręgu Badachszanu, gdzie spędzimy noc w obiekcie typu Guest House.

4

Dzień

Khalaikum / Dolina Bartang

Po zjedzeniu wczesnego śniadania, wyruszymy na pełen wrażeń dzień podróży. Czeka nas długa trasa, na której pożegnamy się z gładką, asfaltowaną drogą. Nasza podróż będzie prowadzić krętą trasą wzdłuż południowego obrzeża Tadżykistanu, niedaleko rzeki Pandż. Podczas podróży będziemy mieli okazję obserwować codzienne życie małych wiosek położonych po drugiej stronie granicznej rzeki, w Afganistanie. Podróżując, zobaczymy, jak krajobraz zmienia się, a my dotrzemy do wysokich gór, aż po bramy Doliny Bartang. W tym miejscu pożegnamy się z naszymi kierowcami i rozpoczniemy trekking w górach.

W ciągu około 3 godzin marszu, dotrzemy do małej wioski położonej nad jeziorem, zamieszkanej przez zaledwie kilkanaście osób. Noc spędzimy gościnnie w ich domach. Trekking będzie lekki, ponieważ zabierzemy ze sobą tylko małe plecaki – w wiosce zatrzymamy się tylko na jedną noc. Dla osób, które zdecydują się nie uczestniczyć w trekkingu, przewidziana jest możliwość noclegu w pensjonacie w dolinie, gdzie na nocleg zatrzyma się część naszego zespołu wraz z bagażami. Miejsce noclegu zależy od wybranej opcji: pensjonat w dolinie lub prywatne domy w wiosce.

5

Dzień

Dolina Bartang / Garm Chashma / Ishkashem - Korytarz Wahański

Poranna pobudka i wspólne śniadanie rozpoczną nasz dzień, po którym nastąpi trekking powrotny w kierunku Doliny Bartang, gdzie będą czekać na nas nasi kierowcy. Następnie będziemy kontynuować podróż wzdłuż granicy Tadżykistanu, mijając po drodze Chorog – główne miasto Pamiru i stolicę Badachszanu. Zrobimy również postój przy gorących źródłach Garm Chaszma, znanych z ich leczniczych właściwości. Podróż będziemy kontynuować aż do Ishkashem, który oznacza początek Korytarza Wahańskiego. Noc spędzimy w pensjonacie.

6

Dzień

Ishkashem / Jamg / Wrang / Langar

Po spożyciu porannego posiłku udamy się na zwiedzanie ruin dawnych twierdz, które niegdyś ochraniały granice. Później zrelaksujemy się, korzystając z kąpieli w ciepłych wodach źródeł Bibi Fatima. To właśnie tu rozpoczyna się autentyczny Pamir oraz domena Pamirców – społeczności żyjących w osadach rozciągających się wzdłuż granicy afgańskiej: Zong, Wrang, Jamg. Każda z tych wiosek stanowi unikatowy mikrokosmos z indywidualnym językiem, obrzędami i mitami. W Jamg zagościmy w muzeum jednego z erudytów i świętych Pamiru – Mubaraku z Wachanu, co umożliwi nam głębsze poznanie życia dolin oraz skomplikowanych relacji między światem natury a człowiekiem w górach Pamiru. Zwiedzimy również stupę buddyjską, co jest dowodem na obecność kultury buddyjskiej w tych rejonach, oraz zbadamy świątynie miejscowych świętych wyznania ismailickiego. Na noc zatrzymamy się w pensjonacie w Langar.

7

Dzień

Langar

Po spożyciu śniadania będzie czas na relaks oraz cieszenie się urokami okolicznej natury. Będzie w planie również na wędrówka w góry w poszukiwaniu petroglifów. Odwiedzimy gościnnych miejscowych, by lepiej zrozumieć ich codzienne życie rodzinne. Następnie wrócimy do Langar, gdzie spędzimy noc w pensjonacie.

8

Dzień

Langar / Bulunkul

Po zjedzeniu śniadania wyruszymy w dalszą podróż po Tadżykistanie. Opuszczając obszar Pamiru, wkroczymy w świat dziedziców dawnych plemion koczowniczych z Kirgistanu. Naszym celem na noc będzie urokliwa osada Bulunkul, znana z ryb zamieszkujących pobliskie jezioro. W tej okolicy zaczniemy odczuwać lekkie symptomy związane z rosnącą wysokością, gdyż przekroczymy wysokość 4000 metrów nad poziomem morza. Przenocujemy w pensjonacie.

9

Dzień

Bulunkul / Osada myśliwska

Po spożyciu śniadania udamy się na spacer w okolice „zielonego jeziora”. Następnie zanurzymy się w głębi Pamiru, regionu rzadko odwiedzanego przez turystów. Zamiast nich, naszymi towarzyszami będą radosne świstaki, biegające tuż przy naszych pojazdach. Jeśli będziemy mieć szczęście, mogą nam się ukazać również koziorożce i owce Marco Polo. Spędzimy noc w prostej osadzie myśliwskiej, gdzie będziemy mieli także możliwość korzystania z basenów termalnych.

10

Dzień

Osada myśliwska / Zorkul / Osada myśliwska

Po spożyciu porannego posiłku nastąpi przejazd w stronę urokliwego Jeziora Zorkul. W trakcie spaceru będziemy mieli okazję zachwycać się niezwykłymi pejzażami okolicy. Jeżeli się uda, spotkamy się z koczującymi w pobliżu jeziora, w swoich tradycyjnych namiotach – Jaloo, kirgiskimi nomadami. Wieczorem zaplanowany jest powrót do Osady Myśliwskiej na nocleg.

11

Dzień

Osada Myśliwska / Jaskinia Shakhty / Murghab

Ruszamy w drogę powrotną do Traktu Pamirskiego. W trakcie naszej podróży zatrzymamy się przy miejscu, które mimo że skromne, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jaskinia zdobiona malowidłami skalnymi, które są datowane na 8000 lat przed naszą erą. Mimo że we wnętrze jaskini jest niedostępne dla zwiedzających, to niektóre z malowideł są widoczne już przy jej wejściu. Nasza podróż będzie kontynuowana aż do Murgab, do którego dotrzemy wieczorem. Murgab jest drugim co do znaczenia miastem w tym regionie. Noc spędzimy w Guest House.

12

Dzień

Murghab / Alichur (lub koczowisko w pobliżu Alichur)

Po zjedzeniu śniadania udamy się na lokalny bazar i do sklepów w Murhab, gdzie można znaleźć lokalne produkty i artystyczne rękodzieła. Często są to unikatowe przedmioty, będące dowodem na zanikające tradycje. To doskonała okazja, aby nabyć interesujące pamiątki z naszej podróży przez Tadżykistan. Potem zorganizujemy przejazd do Alichur, miejscowości, której nazwa oznacza „klątwa Alego”. Wioska ta znajduje się w terenie, do którego dostęp jest stosunkowo trudny. Niemniej jednak, nieprzyjemności związane z jej położeniem są w pełni rekompensowane przez gościnność i ciepło jej mieszkańców. Zaplanowany mamy nocleg w Guest House, lub, w zależności od dostępności, w tradycyjnym koczowisku w pobliżu.

13

Dzień

Alichur / Khorog

Po zjedzeniu śniadania rozpoczniemy podróż w stronę Khorog. Stopniowo będziemy się żegnać z kirgiskim Pamirem, kontynuując naszą trasę pamirską drogą w kierunku Khorog. Będziemy mieli szansę obserwować codzienne życie mieszkańców w najbardziej autentycznym mieście tego regionu. Będzie to również okazja do chwili wytchnienia przed kolejnym etapem naszej podróży. Warto skorzystać z momentu odpoczynku w lokalnej herbaciarni oraz zwiedzić miejscowy bazar. Noc spędzimy w domu gościnnym.

14

Dzień

Khorog / Karon / Khalaikum lub okolice

Po spożyciu śniadania rozpoczniemy naszą dwudniową podróż powrotną do Duszanbe. Trasa ta, choć znana nam z wcześniejszej części wyprawy, nadal będzie zachwycać swoimi malowniczymi widokami i nieustannie będzie dostarczać niezapomnianych doznań. W trakcie podróży zobaczymy tajemnicze miasto Karon, które zostało odkryte stosunkowo niedawno. Od roku 2012 prowadzone są tam prace archeologiczne. Mimo swojej trudnej dostępności i ograniczonej liczby odwiedzających, Karon szybko stało się jedną z atrakcji Pamiru. Stanowisko archeologiczne w Karonie kryje w sobie światowy unikat – ruiny zoroastryjskiej świątyni wody, a nie, jak można by przypuszczać, świątyni ognia. Położenie Karonu na wzgórzu oferuje również spektakularne widoki na okolicę, co zapewne przyczyniło się do nadania mu przydomka „Tadżyckie Machu Picchu”. Podróż będzie kontynuowana w kierunku Khalaikum, gdzie zaplanowany jest nocleg. Spędzimy noc w jednym z pensjonatów w Khalaikum lub jego okolicy.

15

Dzień

Khalaikum lub okolice / Duszanbe

Po śniadaniu będziemy kontynuować naszą podróż powrotną do Duszanbe, stolicy Tadżykistanu. Wzdłuż trasy będziemy mogli podziwiać przepiękne krajobrazy tego kraju. Podczas naszej podróży planujemy kilka krótkich postojów na odpoczynek i możliwość zrobienia zdjęć w najbardziej malowniczych miejscach. Po przybyciu na miejsce przewidziany jest czas wolny, który można wykorzystać na odpoczynek po podróży oraz na przygotowania do dalszej drogi powrotnej.

16

Dzień

Duszanbe

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Należy pamiętać, że przedstawiony program ma charakter orientacyjny. Może dojść do zmiany kolejności realizowanych atrakcji ze względu na kwestie logistyczne, lokalne warunki, pogodę czy zmiany w sytuacji politycznej.

 

 

Terminy/ceny
Termin Cena (grupa min. 6 osób)

14.06.2025 – 29.06.2025

2350USD + bilety lotnicze ok. 4300 PLN

Wyślij zapytanie

Cena obejmuje

 • Bilety lotnicze Warszawa – Duszanbe – Warszawa ok. 4300 PLN *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w obiektach typu Guest House, kwaterach prywatnych oraz tradycyjnych obozowiskach
 • Trzy posiłki dziennie (śniadania, lunche i kolacje)
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów / przewodników angielskojęzycznych
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wejścia do miejsc gdzie są wymagane oraz usługi przewodników
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Opłaty kempingowe
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Kosztów posiłków nie wymienionych w opisie oraz napojów do posiłków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 60 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Galeria
Mapa
Zobacz podobne wyjazdy