Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

TURKMENISTAN

Wycieczka do Turkmenistanu rzadko pojawia się na liście marzeń do spełnienia. Turkmenistan nie prowadzi zakrojonej akcji promocyjnej w zagranicznych mediach, na ulicznych billboardach czy w specjalistycznych magazynach. Turkmenistan nie jest krajem przyjaznym masowemu turyście – nie ma tu wielkich kurortów nadmorskich, aquaparków, bazarów z  lokalnymi pamiątkami, które i tak są masowo produkowane w chińskich fabrykach; nie ma bogatej bazy hotelowej czy rozwiniętej sieci agencji turystycznych. Ponieważ mało komu przychodzi do głowy wyprawa do Turkmenistanu próżno szukać ofert wyjazdów w katalogach biur podróży. Żeby pojechać do Turkmenistanu trzeba tego po prostu samemu chcieć.

Zabawa z wizami
Turkmenistan to jeden z najbardziej zamkniętych krajów na świecie, rządzony twardą ręką przez postkomunistycznych dyktatorów, procedury wizowe wprowadził na poziom dostępny tylko najwytrwalszym i najbardziej przebiegłym globtroterom. Użeranie się z urzędnikami w turkmeńskich ambasadach, wypełnianie stosów bardzo potrzebnych i bardzo ważnych dokumentów, duża ilość bardzo ważnych pieczątek i mnóstwo cierpliwości zaowocuje co najwyżej 5- dniową wizą tranzytową, która gwarantuje jako taką samodzielność w eksplorowaniu tego kraju. Oczywiście pod warunkiem posiadania wcześniej wyrobionych wiz do krajów z Turkmenistanem graniczących. Można oczywiście pojechać do Turkmenistanu z naszym biurem, wtedy przyjemności związane z wyrabianiem wiz weźmiemy na siebie.

Duchy wielkich zdobywców
Gdy już wizę dostaniemy i wjedziemy do Turkmenistanu znajdziemy się w krainie, gdzie czas się zatrzymał. Są miejsca, gdzie ciągle czuć klimat Związku Radzieckiego; są takie, nad którymi wisi duch wielkich zdobywców – Aleksandra Wielkiego, Czyngis Chana czy Tamerlana i jest pustynia Kara Kum – przerażające ogromem pustkowie, niemy świadek wielkiej historii tych ziem. Tereny te w średniowieczu znajdowały się w centrum wydarzeń, to tu decydowały się losy świata; tutaj rozkwitała nauka, kultura i sztuka; tutaj tworzyły najprężniejsze umysły epoki. Dzisiaj próżno szukać informacji na temat Turkmenistanu czy sąsiedniego Uzbekistanu w gazetach, w TVN24 czy nawet na Pudelku. Wycieczka do Turkmenistanu to wycieczka w przeszłość; wyprawa w świat upadłych cywilizacji i imperiów; lekcja na temat kruchości i przemijania wszystkiego co tworzy człowiek. To co wydawało się wieczne, niezmienne i potężne zostało zagarnięte przez niewzruszoną Kara Kum.
Kunia- Ugrencz, Nisa i Merw to najbardziej znane zespoły zabytków na terenie Turkmenistanu. Swój rozkwit i sławę zawdzięczają położeniu na Jedwabnym Szlaku – sieci szlaków handlowych, które łączyły cywilizacje Wschodu i Zachodu. Wraz z karawanami kupców przemieszały się nie tylko wielbłądy objuczone towarami z najdalszych zakątków świata ale również nowe idee, prądy myślowe, religie, wynalazki. Wszystkie trzy miasta były niegdyś stolicami potężnych organizmów państwowych: królestwa Partów, Chorezmu czy państwa Turków Seldżuckich. Dzisiaj to parki archeologiczne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, świadectwo tego, że w średniowieczu to tu biło serce świata.

Wrota do Piekieł
Najbardziej znaną atrakcją Turkmenistanu jest jednak niezwykle fotogeniczna dziura w ziemi niedaleko wioski Derweze (Darvaza) na pustyni Kara Kum. Skoro już przyjechaliśmy do jednego z najbardziej odległych od współczesnego świata krajów, możemy udać się w jego najbardziej odległy region, żeby zobaczyć niezwykły krater. Swoją sławę zawdzięcza płonącemu w nim od ponad 40 lat gazowi. Radzieccy geolodzy troszkę się pomylili w swoich obliczeniach – założyli, że gaz wypali się w ciągu kilku dni, a pali się do dzisiaj. Ot, zdarza się – nie takie błędy widział radziecki świat a dzięki temu Turkmenistan zyskał rozpoznawalność w świecie jako miejsce, gdzie znajdują się Wrota do Piekieł.

Marmurowe miasto – Aszchabad
Oprócz wycieczek w przeszłość i w głąb Turkmenistanu zobaczymy również jego współczesne oblicze. Aszchabad, czyli dosłownie miasto miłości, został upiększony według wizji dwóch jedynych jak dotychczas prezydentów. Stolica kraju trafiła do Księgi Guinness’a jako najbardziej marmurowe miasto na świecie; znajduje się tu także największa ośmioramienna gwiazda – Gwiazda Chana Oguza, największy zespół fontann miejskich, największy diabelski młyn w zamkniętej przestrzeni oraz największy wełniany dywan. Dużo największego, najwyższego, najszerszego, najładniejszego, najbardziej błyszczącego i złotego wszystkiego znajdziemy w Aszchabadzie. To jest właśnie miś na miarę turkmeńskich możliwości.

Dlaczego warto jechać do Turmenistanu?
Zapraszamy więc na wyjazd do Turkmenistanu – z daleka od gwarnych i popularnych szlaków turystycznych leży kraina, która pozwala na podróże w czasie i przestrzeni. Wizyta w Kunia Ugrencz, Nisie czy Merw pozwoli nam przenieść się w przeszłość; w ruinach meczetów, mauzoleów i twierdz odnajdziemy ducha wielkich zdobywców; poznamy niezwykle bogatą i ciekawą historię tych ziem. W Aszchabadzie zobaczymy błyszczącą, porażającą ogromem, z rozmachem budowaną przez satrapów nowoczesność. A na pustkowiach pustyni Kara Kum zajrzymy w piekielną otchłań. Do Turkmenistanu naprawdę warto pojechać choć mało komu przychodzi do głowy, żeby właśnie tu spędzić swój urlop.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju i wycieczkach jakie do niego zorganizowaliśmy?
Zobacz wpisy na naszym blogu:
14 lutego 2018

Jedna cecha Turkmenów, która na pewno przekona Cię do podróży

Turkmenistan to kraj, do którego trudno wjechać. Procedura wizowa jest bardzo skomplikowana i nie każdy dotrze do jej szczęśliwego końca. Jednak ci, którym się to uda (a z naszą pomocą 100% skuteczności) na własnej skórze odczują różnicę między polityką kraju, a jego mieszkańcami.
dowiedz się więcej
9 listopada 2015

Turkmenistan - fotorelacja cz.2

Obiecana fotorelacja z niesamowitej wyprawy do Turkmenistanu.
dowiedz się więcej
6 listopada 2015

Turkmenistan - fotorelacja cz. 1

Zapraszamy na krótką fotorelację z podróży do Turkmenistanu we wrześniu 2015. Zobacz na własne oczy co się kryje za niedostępną granicą Turkmenistanu.
dowiedz się więcej
13 lipca 2015

Al Mukanna - prorok w zasłonie

Al Mukanna - prorok w zasłonie. Dlaczego ją nosił?
dowiedz się więcej
27 marca 2015

Turkmenistan - co warto zobaczyć

Co jest takiego w kraju, gdzie wjechać mogą jedynie nieliczni? Dziś o tym i nie tylko na naszym blogu pisze Maria Kowalska.
dowiedz się więcej
11 marca 2015

Turkmenistan - wizy

Turkmenistan to jeden z krajów najrzadziej odwiedzanych przez turystów. Dlaczego? Czy jest nieatrakcyjny turystycznie? Wręcz przeciwnie. Turkmenistan ma bardzo wiele do zaoferowania, na czele z najsłynniejszą chyba atrakcją – Wrotami do Piekieł. Dlaczego więc nie ma w tym kraju turystów? Jednym z głównych powodów jest problem z uzyskaniem wizy. O tym właśnie piszemy dziś na blogu.
dowiedz się więcej

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu przez Administratora.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia informacji handlowej przez Administratora.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora w celach marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez Administratora.  Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Enil Marcin Kawa z siedzibą w Krakowie przy al. Powstania Warszawskiego 15, 31-539 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 7952294099, e-mail: biuro@globzon.travel.pl Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.

  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

  Dowiedz się więcej o tym kraju