Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Uzbekistan i Brama do Piekieł w Turkmenistanie

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz najpiękniejsze miasta Jedwabnego Szlaku w Uzbekistanie
 • Zajrzysz w Bramę do Piekieł w Turkmenistanie
 • Będzie podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Będziesz nocował nie tylko w hotelach 3*, ale też w jurcie czy namiotach
 • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader

Ten wyjątkowy wyjazd przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć Uzbekistan, a oprócz tego wypuścić się na 2 dni do niedostępnego Turkmenistanu, żeby zobaczyć WROTA DO PIEKIEŁ. Na naszej trasie zwiedzimy wspaniałe miasta Jedwabnego Szlaku: Bucharę, Samarkandę, Chiwę, zobaczymy najważniejsze zabytki, aby na koniec zajrzeć w płonącą dziurę, czyli Wrota do Piekieł.

Zapraszamy do Azji Centralnej. Tam nigdy nie można się nudzić!

Program

1

Dzień

Wylot z Warszawy do Taszkientu.

2

Dzień

TASZKIENT

Przylot do Taszkientu. Zwiedzanie Taszkientu – stolicy Uzbekistanu, która odbudowana po trzęsieniu ziemi w latach 60-tych ubiegłego stulecia, różni się od innych uzbeckich miast. Przespacerujemy się labiryntem wąskich uliczek starego miasta, zobaczymy meczety i medresy oszczędzone przez sowieckich architektów: medresa Barak Chana z XVI w. oraz Mauzoleum Kaffal Szaszi – poety i filozofa z XVI w. Ujrzymy też medresę Kukeldasz, która była jednym z nielicznych religijnych budynków ocalałych podczas trzęsienia ziemi w 1996 roku. Zatrzymamy się na bazarze Charsu – gdzie oprócz zakupów będzie można zobaczyć handlowców w tradycyjnych strojach. Następnie spojrzymy na nowoczesną część miasta. Pospacerujemy po Placu Niepodległości czyli po głównym placu Taszkientu na którym postawiony jest słynny pomnik niepodległości. Zobaczymy też plac Timura. Na koniec dnia dowiemy się trochę o niezwykłym metrze, którego stacje udekorowane są w niesamowicie klimatyczny sposób, kojarzący się z Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy. Nocleg w Taszkiencie.

3

Dzień

TASZKIENT - SAMARKANDA

Po wczesnym śniadaniu przejazd pociągiem ekspresowym do Samarkandy – „miasta niebieskich kopuł” i dawnej stolicy potężnego imperium Tamerlana. Zwiedzanie. Samarkanda wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najdłużej zamieszkanych miast na świecie.  Zobaczymy między innymi Registan, czyli „piaszczyste miejsce” – plac miejski otoczony z trzech stron imponującymi medresami: medresą Uług Bega, Szir Dar oraz Tillja Kari. Nazwa tej ostatniej oznacza „Pokryta Złotem” i odnosi się do misternych i imponujących zdobień znajdujących się w jej wnętrzu. Następnie ujrzymy meczet Bibi Chanum, który Tamerlan kazał wybudować dla swojej ukochanej żony oraz Gur-e-Amir czyli mauzoleum Timura. Po zwiedzaniu spędzimy trochę czasu na lokalnym bazarze Siyab, który jest jednym z największych i najbardziej starożytnych rynków tej części świata. Zakupy w takim miejscu to sama przyjemność, ponieważ na wejściu wita on swoich klientów obfitością owoców i warzyw (arbuzów, melonów, winogron). Obojętne przejście obok orzechów, rodzynek czy fig nie jest możliwe, a mocny zapach przypraw (pieprzu, szafranu czy kardamonu) pobudzi zmysły niejednego z nas. Na koniec dnia wizyta w winiarni. Znajduje się w niej Muzeum Wina, gdzie dowiemy się nieco na temat tego trunku i posmakujemy prawdziwego uzbeckiego wina w winiarni. Nocleg w Samarkandzie.

4

Dzień

SAMARKANDA - OBOZOWISKO YANGIGAZGAN

Po śniadaniu czas wolny. Następnie ruszymy z Samarkandy w kierunku jednego z rezerwatów przyrody nieopodal którego spędzimy niezapomnianą noc w jurtach, czyli w tradycyjnych namiotach. Nocleg w jurtach w obozowisku.

5

Dzień

OBOZOWISKO YANGIGAZGAN

Śniadanie. Dla chętnych pustynna przejażdżka na wielbłądach (ok. 10 USD/1 os.). Następnie dotrzemy nad jezioro Ajdarkul, gdzie będzie okazja by odpocząć i się zrelaksować przed dalszą podróżą. Obszar tego jeziora jest miejscem zamieszkania wielu gatunków zwierząt. Lunch nad jeziorem. Wieczorem tradycyjna kolacja. Nocleg w jurtach w obozowisku.

6

Dzień

OBOZOWISKO YANGIGAZGAN – BUCHARA

Po śniadaniu ruszymy w stronę Buchary – jednego z najstarszych miast w Azji Środkowej. Po drodze zatrzymamy się w jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Uzbekistanie, a mianowicie nieopodal kompleksu Chasma znanego ze świętych, leczniczych źródeł. Przyjazd do Buchary. Zakwaterowanie. Nazwa miasta pochodzi słowa oznaczającego krzyżowanie się szlaków handlowych.  Buchara była obowiązkowym przystankiem na Szlaku Jedwabnym. Zobaczymy tam między innymi ruiny murów obronnych oraz mauzoleum Ismaila Samanidy – perełkę średniowiecznej architektury, miejsce spoczynku założyciela dynastii Samanidów czyli ostatniej perskiej dynastii w Azji Środkowej. Następnie zobaczymy mauzoleum Chasma Ayoub oraz wyjątkowy meczet Bolo Hauz w całości wykonany z drewna. Na koniec dnia wizyta w cytadeli Ark pochodzącej najprawdopodobniej już z V wieku. Nocleg w Bucharze.

7

Dzień

BUCHARA

Po śniadaniu będziemy kontynuować zwiedzanie Buchary. Zobaczymy między innymi kompleks Labi Hauz, kompleks Poi Kalon z imponującym minaretem, z którego muezin nawołuje do modlitwy oraz obserwatorium Uług Bega. Tego dnia nauczymy się też jak przygotowuje się narodowy uzbecki posiłek – PŁOW. Nocleg w Bucharze.

8

Dzień

BUCHARA - CHIWA

Po śniadaniu przejazd do Chiwy – miasta skansenu położonego nad rzeką Amu-Daria, która swe niegdysiejsze bogactwo zawdzięczała położeniu na Jedwabnym Szlaku. Podczas przejazdu będziemy mieli okazję zobaczyć pustynię Kyzył Kum oraz rzekę Amu-daria. Wieczorem dotrzemy do Chiwy, gdzie weźmiemy udział w tradycyjnym weselu lub innej rodzinnej uroczystości (nie dot. terminu 27.04-08.05.2021 ze względu na Ramadan). Nocleg w Chiwie.

9

Dzień

CHIWA

Zwiedzanie Chiwy, słynącej z imponujących pałaców, medres i meczetów. Zobaczymy między innymi mury Iczan Kala, czyli starego miasta czy fortecę Kunja Ark. Następnie ujrzymy mauzoleum Pahlawona Mahmuda – patrona Chiwy oraz bajecznie wyłożony turkusowymi płytkami minaret Kalta Minor, z którym związane jest mnóstwo ciekawych legend. Według jednej z nich Mohamed Amin Khan chciał, aby ten minaret był tak wysoki, by był widoczny aż do Buchary. Niestety w trakcie jego budowy zmarł, pozostawiając tę niezwykłą budowlę niedokończoną. Czas na chwilę odpoczynku, po której udamy się na dalsze zwiedzanie. Tego dnia będziemy mieli okazję ujrzeć też słynną bramę wschodnią Palman Darvaza oraz słynny karawanseraj. Na koniec czas wolny na zakupy na lokalnym bazarze. Wieczorem, jeśli starczy nam sił, udamy się na nocny spacer po Chiwie. Nocleg w Chiwie.

10

Dzień

CHIWA - KUNIA-URGENCZ – DERWAZA (WROTA DO PIEKEŁ)

Po śniadaniu przejazd na granicę między Uzbekistanem a Turkmenistanem. Po załatwieniu formalności wjazdowych na obydwu granicach jedziemy do Kunia-Urgencz wpisanego w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta, m.in.: mauzoleum sułtana Tekesz oraz mauzoleum Turabek-Khanum. Następnie udamy się w okolice Derwaza, aby zobaczyć „Wrota do piekieł”. Odbędziemy tam nadzwyczajne safari jeepem. W latach 50-tych XX wieku podczas odwiertów w tym rejonie nastąpił wybuch gazu a w jego wyniku zapadł się spory kawałek ziemi, pozostawiając otwór o średnicy 70 metrów. Aby uniknąć katastrofy spowodowanej ulatniającym się gazem, naukowcy postanowili podpalić krater. Założono, że gaz spali się w ciągu kilku dni, a tymczasem płonie do dziś. Nocleg niedaleko krateru w namiotach.

11

Dzień

DERWAZA - URGENCZ - TASZKIENT

Po śniadaniu przejazd do Daszoguz. Następnie przejazd na lotnisko w Urgencz i przelot do Taszkientu. Czas wolny. Nocleg w Taszkiencie.

12

Dzień

POŻEGNANIE

W zależności od godzin wylotu przejazd na lotnisko, skąd wylot do Polski.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Aktywności fakultatywne:

 • przejażdżka na wielbłądzie – ok. 10 USD
Terminy/ceny
Termin

Terminy tego wyjazdu na rok 2022 już wkrótce.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby. 

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (2000 PLN) płatna na 60 dni przed wyjazdem; III rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Taszkient-Warszawa to ok. 1800 PLN -2200 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
 • WIZA – Nasze biuro zajmie się przygotowaniem wszystkich dokumentów. Wiza do Turkmenistanu będzie płatna na granicy. 

Cena obejmuje

 • Lokalny przelot na trasie Urgencz – Taszkient
 • 10 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, jurta, namiot)
 • Śniadania, 1 lunch nad jeziorem i 1 kolację w obozowisku, 1 kolację w Turkmenistanie
 • Transport zgodnie z programem: komfortowy samochód/minivan/bus, pociąg ekspresowy na trasie Taszkient-Samarkanda; lokalny przelot na trasie Urgencz – Taszkient
 • Safari jeepem
 • Udział w uzbeckim święcie: wesele lub inne (nie dot. terminu 27.04-08.05.2021 ze względu na Ramadan)
 • Warsztaty kulinarne (dzień 7)
 • Opiekę lokalnych przewodników
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Taszkient-Warszawa (ok. 1800 PLN – 2200 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • Wizy do Turkmenistanu (płatna na granicy ok. 90 USD)
 • Obiadokolacji (ok. 10-15 USD/os./dzień)
 • Biletów wstępu (ok. 100 USD)
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 860 PLN (nie dotyczy noclegów w jurtach oraz namiocie)
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi: 7 noclegów w hotelach 3*, 1 nocleg w namiotach przy kraterze, 2 noclegi w jurtach w obozowisku.

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Uzbekistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).
Obywatele RP wjeżdżają do Turkmenistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem, a wizę do Turkmenistanu opłacą Państwo i otrzymają na granicy. 

POGODA
W Uzbekistanie i Turkmenistanie panuje klimat kontynentalny – oznacza to krótkie, mroźne zimy i długie, gorące lata. Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień.  Jednak również wtedy należy być przygotowanym na temperatury rzędu 25- 30 stopni Celsjusza. Dla niektórych osób szczególnie uciążliwe może być bardzo suche powietrze (innym pozwala ono znieść wysokie temperatury).
Na pustyni w ciągu dnia może być bardzo gorąco, jednak temperatury nocą spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Trzeba więc mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. W górach także należy być przygotowanym na wahania temperatur.

CZAS
+ 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językami urzędowymi są w Uzbekistanie: jest j. uzbecki i j. Karakałpacki, a w Turkmenistanie: j. turkmeński ale praktycznie każdy mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku lub niemiecku.

RELIGIA
W obydwu krajach przeważa islam. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Uzbekistanu jest SUM. Najwyższy nominał to 1000 sum – ok. 1-2 zł., co powoduje, że po wymianie pieniędzy w Uzbekistanie należy zamienić portfel na plecak lub reklamówkę i mieć pod ręką sporo gumek recepturek. W miejscach turystycznych za zakupy na bazarze i w niektórych restauracjach można płacić dolarami.
Walutą Turkmenistanu jest MANAT TURKMEŃSKI.
W obydwu krajach nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią kiedy topnieją śniegi i padają deszcze. Niektóre odcinki trasy wiodące przez pustynię będziemy pokonywać drogami szutrowymi.

JEDZENIE
Tradycyjny sposób spożywania posiłków w Azji Centralnej to pozycja półleżąca. W większości czajchane (herbaciarniach) i w niektórych restauracjach zasiada się na podeście, na którym rozłożone są materace i poduszki – zaraz po skończonym posiłku można oddać się sjeście. Kuchnia Azji Środkowej jest kuchnią tłustą i mięsną. Najpopularniejsze danie to pilaw/ płow – gotowany ryż z kawałkami mięsa (baraniny), cebulą i marchewką. Inne dania to: lagman – gęsta zupa z mięsem i warzywami; szaszłyki; różne rodzaje pierogów: samsy, manty, hanum. W Uzbekistanie nie ma praktycznie żadnego wyboru dań bezmięsnych, wegetarianom pozostają zakupy świeżych owoców i warzyw na bazarach. I oczywiście, najważniejsze – nie ma uzbeckiego posiłku bez herbaty – pije się ją najczęściej w czajchanach z małych czarek ozdobionych wzorem bawełny.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Uzbekistanu i Turkmenistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jedwabne chusty, rzeczy z filcu i skóry, dywany, kilimy, biżuterię
– tradycyjne lalki, instrumenty, rzeźby
– zestawy do picia herbaty z motywem bawełny

Opis transportu

 • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Pociąg ekspresowy na trasie Taszkient-Samarkanda
 • Lokalny przelot na trasie Urgencz – Taszkient
Zobacz podobne wyjazdy