Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 536 906 666

JAMAJKA

Jamajka to trzecia pod względem wielkości wyspa Karaibów. Jej powierzchnia to ok. 11 tys.km². Wyspa w gruncie rzeczy jest niewielka, gdyż z zachodu na wschód to zaledwie 235 km., a z północy na północ w najszerszym punkcie ma około 82 km. Wydawać by się więc mogło, że tak mała powierzchnia nie nam wiele do zaoferowania. I tu się rozczarujemy, gdyż na Jamajce jest co robić. I nie mamy tu na myśli jedynie leżenia na plaży.

Większość z nas myśląc o podróży na Jamajkę, wyobraża sobie rajskie plaże, dżunglę, rastafarian, nad którymi unosi się charakterystyczny zapach marihuany. I owszem, to wszystko tam znajdziemy, ale należy dodać do tej wyliczanki jeszcze wspaniałe wodsopady, góry z najwyższym szczytem ponad 2200 m.n.p.m., przepyszną kuchnię, rum i pogodę ducha mieszkańców.

jamajka_globzon.travel.plReggae i Bob Marley
Boba Marley’a zna chyba każdy, nawet jeśli nie przepada za stylem muzycznym reggae. Ten słynny, pochodzący z Jamajki artysta jest uosobieniem awansu społecznego na wyspie. W swoich utworach poruszał tematy nierówności rasowej i sytuacji ekonomicznej na Jamajce. Na wyspie jest mnóstwo śladów, świadczących o tym, że Bob pochodził z Jamajki a jej mieszkańcy chlubią się swoim bratem. Oczywiście reggae po śmierci Marley’a cały czas się rozwija i przechodzi kolejne metamorfozy.

Mieszkańcy
Narodowe hasło mieszkańców Jamajki to: „Z wielu narodów – jeden”. Już to motto świadczy o różnorodności etnicznej. Większość Jamajczyków to potomkowie niewolników z Afryki Zachodniej, sprowadzonych na wyspę do katorżniczej pracy przy plantacjach trzciny cukrowej. Z czasem niewolnicy wymieszali się z przybyszami z Europy, Indii czy Chin i Azji Zachodniej. Ludność Jamajki to 2,7 mln.
Jak to na Karaibach, tak i na Jamajce mieszkańcy są bardzo przyjaźni i ciekawscy. Zaczepianie na ulicy w celu rozmowy to standard. Poza tym podobnie jak ich sąsiedzi z Kuby czy Haiti, nigdzie się nie spieszą. Życie na Jamajce upływa więc spokojnie w rytmach reggae.

jamajka_globzon.travel.plRastafarianie
Prawdziwi, ortodoksyjni rastafarianie żyją zwykle na uboczu wielkich miast, utrzymują się z rolnictwa i żyją w zgodzie z naturą. Nie piją alkoholu i nie palą tytoniu. Ganja, to według nich święte zioło, które otwiera umysł i pozwala oddawać się czystej medytacji. Rastafarianie noszą dredy, które mają być symbolem lwiej grzywy i oddaniu bogu Jah, który tez często nazywany jest Zwycięskim Lwem.

Jerk food i rum
Jerk food w tym jerk pork i jerk chicken to specjały kuchni jamajskiej. Wieprzowe lub drobiowe mięso, wcześniej odpowiednio zamarynowane wędzi się w specjalnych beczkach. Wszystko jest poporcjowane idalnie żeby chwycić w dłonie i zjeść:) Do tego przyprawy i sosy, istne niebo w gębie. I takie specjały możemy sobie zafundować w ulicznych punktach. Jeśli chcemy spróbować czegoś więcej warto udać sie do lokalnych knajpek, można tam skosztować dużo więcej pyszności.
Jedno jest pewne, kuchnia jamajska zadwoli nawet tych najwybredniejszych.

jamajka_globzon.travel.plWycieszka na Jamajkę nie musi ograniczać się jedynie do kurortów plażowych, których tutaj oczywiście nie brakuje. Wystarczy wybrać się w głąb wyspy aby poznać prawdziwą Jamajkę. Można spędzić noc w wiosce rybackiej zamiast w 5* hotelu, żeby poznać pogodnych mieszkańców wyspy i zasmakować w lokalnej kuchni przy rytmach wszędobylskiego reggae. I co najważniejsze, na wyspie należy zwolnić, gdyż jak niejednokrotnie można usłyszeć od Jamajczyków: „Wy w Europie macie zegarki, ale to my mamy czas”