Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 536 906 666

IRAN

YazdIran – wycieczka. Dlaczego większości z nas te dwa słowa do siebie nie pasują? Dlaczego nie postrzegamy Iranu jako możliwego kierunku na wakacje? Dlaczego większości z nas Iran kojarzy się z przeróżnymi rzeczami, ale nigdy z wyjazdem wakacyjnym? Odpowiedź jest prosta i smutna zarazem. Iran nie prowadzi polityki proturystycznej, nie inwestuje w reklamę zagraniczną aby ściągnąć do siebie turystów. Dodatkowo jeśli cokolwiek pojawi się w naszych mediach o tym kraju, to zwykle ma to związek z polityką lub restrykcyjnym przestrzeganiem zasad islamu w tym kraju.

A co jeśli Wam powiemy, że gdy tylko zdecydujecie się odwiedzić Iran Wasze zdanie na temat tego kraju diametralnie zmieni się na plus? Że podczas podróży oprócz niesamowitych, starożytnych zabytków, spotkacie się z tak wielką życzliwością i gościnnością, że trudno to opisać słowami?
Zgadza się, nie próbujemy tutaj nikogo oszukać. Iran to kraj, który zaskakuje pozytywnie każdego podróżnika.

Zwiedzanie.
Na liście każdej wyprawy do Iranu znaleźć się powinny miasta: Isfahan – z niezliczonymi meczetami, minaretami, wspaniałym bazarem; Sziraz – dawna stolica Persji, czy Jazd –centrum religii zoroastrian. Nie można zapomnieć oczywiście o Persepolis, ruinach starożytnego miasta. Ale takich perełek Iran ma jeszcze wiele. Sama stolica Iranu – Teheran budzi w odwiedzających mieszane uczucia.

Ludzie.
Pasjonaci podróży, którzy docierają do Iranu jednogłośnie twierdzą, że to, co najbardziej zrobiło na nich wrażenie w tym kraju to nie zabytki, starożytne miasta, meczety, choć oczywiście są wspaniałe, ale niesamowita wręcz gościnność i serdeczność mieszkańców Iranu. Życzliwość nie wymuszona a naturalna. Gościnność nie nachalna, ale taktowna i wzbudzająca zaufanie.

persepolis_iran_czajkapodrozeBezpieczeństwo.
Większość osób z naszego otoczenia na słowa : „jadę do Iranu” zaczyna kręcić głową z dezaprobatą i niedowierzaniem. Padają zarzuty, że przecież tam jest niebezpiecznie, że to kraj islamski, że sąsiedztwo też niestabilne. Nic bardziej mylnego. Owszem jest to kraj islamski z wszelkimi jego konsekwencjami, m.in., nakazy i zakazy odnośnie ubioru, jednak jest to kraj bezpieczny a turysta traktowany jest jak gość, o którego trzeba zadbać.

Etykieta i zwyczaje.
Jadąc do Iranu należy pamiętać, że jest to kraj muzułmański. Trzeba się więc dostosować do panujących tutaj norm. Panie bezwzględnie muszą mieć przykryte włosy chustą. Do tego długą tunikę przykrywająca nogi. Panowie muszą zostawić w domu krótkie spodenki i zawsze nosić długie spodnie. Nam, obywatelom zachodniego świata wydawać by się mogło, że to nas ogranicza, jednak zapewniamy, że warto dostosować się do tych norm aby Iran odkrył przed nami to, co ma najlepszego. Oczywiście w całym kraju obowiązuje zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu.

Iran to kraj, który niesłusznie jest pomijany choćby w ofertach biur podróży, gdyż zdecydowanie zasługuje na uwagę. Ma nam do zaoferowania nie tylko wspaniałe zabytki starożytnej Persji, które onieśmielają nawet najbardziej wytrawnych podróżników. Iran to przede wszystkim ludzie, którzy oczarują nas swoją gościnnością. Odwiedzając Iran należy się przygotować na litry herbaty, które przyjdzie nam wypić z jego mieszkańcami.

Wycieczki do tego kraju