Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 536 906 666

Iran – poza utartym szlakiem

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki ale też nieznane irańskie szlaki
 • Zwiedzisz rzadko odwiedzaną północno-zachodnią część Iranu
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Będziesz podróżować w małych grupach (4-13 osób)
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot, który zna Iran jak własną kieszeń (Jurek Oleszek)

Z czym kojarzy się Iran? Oczywiście z kolorowymi miastami, wystawnymi pałacami szachów, wspaniałymi ogrodami i zabytkami pochodzącymi sprzed kilku tysięcy lat. To właśnie w tym kraju pospacerujemy po bazarach, których alejki wypełnione są rękodziełem, ceramiką czy dywanami i odwiedzimy wyłożone bajkowymi mozaikami meczety. Ale czym byłoby to wszystko gdyby nie mieszkańcy – potomkowie dumnych Persów? I to właśnie oni – niesamowicie gościnni i ciekawi świata Irańczycy najczęściej są wspominani przez każdego, kto odwiedził ten kraj chociaż raz.

Tego i o wiele więcej doświadczyć można podczas tej wyprawy. Zapraszamy Was w podróż do Iranu, jakiego nie znajdziecie w przewodnikach, bo oprócz miejsc z których słynie ten kraj zobaczymy też mniej znane irańskie zabytki i nieco zboczymy z utartego szlaku, by poznać w Iranie to, co nieznane. Naszym przewodnikiem będzie Jurek Oleszek, który czuje się tam jak w domu i jest w Iranie traktowany jak członek rodziny. Nie wahaj się – wyjedź więc z nami do Iranu, a zapewniamy, że bardzo długo będziesz tę podróż pamiętać.

Program

1

Dzień

Wylot z Polski do Teheranu (z przesiadką w jednym z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych).

2

Dzień

TEHERAN

Teheran, 15-sto milionowa stolica Iranu przytłacza rozległością, ale też nie jest to miasto zachwycające, zwłaszcza w porównaniu z innymi. Zobaczymy olśniewający pałac szachów Golestan, Muzeum Klejnotów, bazar, a przede wszystkim po raz pierwszy zapoznamy się na teherańskich ulicach z irańską rzeczywistością.

3

Dzień

TEHERAN - KAZWIN

Za pomocą kolejki linowej zdobędziemy wysoką na ponad 3900m górę Toczal w królujących nad Teheranem górach Alborz. Zwiedzimy piękny park i pałac szachów Saadabad oraz odwiedzimy polski cmentarz. Następnie przejazd do Kazwin.

4

Dzień

KAZWIN

Dziś będziemy zwiedzać dolinę Alamut z przepięknymi krajobrazami i ruinami zamków słynnych w średniowieczu asasynów, sekty wojowników-zamachowców. Po południu wybierzemy się na stary bazar z meczetem w Kazwin.

5

Dzień

KAZWIN - MASULEH

Dziś przejedziemy przez góry Alborz, by odkryć że po ich północnej stronie, opadającej do Morza Kaspijskiego Iran jest bujnie zielony, pełen łąk, lasów a nawet pól ryżowych! Zwiedzimy malownicze ruiny zamku Rudkhan i zamieszkamy w Masuleh, malowniczej wiosce pełnej tarasowo ułożonych domów.

6

Dzień

RASZT - ARDABIL

Wstąpiwszy na chwilę do Raszt, odwiedzimy Bandar e Anzali gdzie zamoczymy nogi w Morzu Kaspijskim i pospacerujemy bulwarem portowym. To tutaj w 1942 roku wylądowali polscy uchodźcy wyzwoleni z sowieckiej niewoli ( armia Andersa). Dzień zakończymy w Ardabil, gdzie zobaczymy wspaniałe mauzoleum szejka Safi od Dina z XIV w.

7

Dzień

DŻOLFA

Przez odludne przepiękne krajobrazy irańskiego Azerbejdżanu dotrzemy do Dżolfy. Po drodze odwiedzimy ruiny zamku Babaka, zobaczymy piękne wodospady, kaniony oraz dolinę Araksu, rzeki na której drugim brzegu zobaczymy Armenię i Azerbejdżan.

8

Dzień

TABRIZ

W dalekich, odludnych zakątkach północno-zachodniego Iranu odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie kościoły Iranu z XIV wieku – św. Stefana i św. Tadeusza związane a apostołami Bartłomiejem i Tadeuszem. Dzień zakończymy spacerem po najwspanialszym krytym bazarze w Tabrizie, stolicy irańskiego Azerbejdżanu.

9

Dzień

KANDOWAN

Dziś przemierzymy niesamowity Kandowan (nazywany irańską Kapadocją) , pełen stożkowatych wydrążonych w środku skał służących dawniej za mieszkania. Zobaczymy także wielkie słone jezioro Urmia ( jedno z trzech ” mórz ormiańskich ”), dotrzemy do miasta Urmai, gdzie odwiedzimy kościół asyryjski z grobem jednego z trzech mędrców ze wschodu, którzy odwiedzili Jezusa w Betlejem.

10

Dzień

SANANDADŻ

W drodze do Sanandadż zobaczymy Tacht e Solejman, ruiny wielkiej świątyni zaratusztrańskiej oraz zajrzymy do krateru małego wulkanu, ciągle wypuszczającego gazy.

11

Dzień

PALANGAN - HOURAMAN

Odwiedzimy dziś piękne kurdyjskie wioski Palangan i Houraman, nocleg w Kermanszah.

12

Dzień

KERMANSZAH - HAMADAN

Między Kermanszahem a Hamadanem odwiedzimy trzy miejsca ze starożytnymi inskrypcjami: Taq e Bustan z czasów Sasanidów z IV-VI wieku n.e. oraz Bistun i Gandż Nameh z czasów króla Dariusza z VI wieku p.n.e. W Hamadanie, starożytnej Ekbatanie, zobaczymy grób biblijnej Estery i Mordechaja oraz mauzoleum jednego z największych uczonych i medyków wszechczasów Awicenny.

13

Dzień

ISFAHAN

Z Hamadanu pojedziemy do Isfahanu, dawnej stolicy z jednym z największych placów świata Naqsz-e Dżahan (czyli wzór świata). Piękne, pokryte mozaikami meczety, pałace, średniowieczne mosty, ormiańska dzielnica Dżolfa z malowanymi kościołami a przede wszystkim jeden z najwspanialszych w Iranie bazarów. To wszystko i o wiele więcej zobaczymy podczas naszego pobytu w tym niesamowitym mieście.

14

Dzień

ISFAHAN

Cały dzień na Isfahan, okazja do zakupów przed wyjazdem w miejscu nagromadzenia najwspanialszych sklepów z pamiątkami, rękodziełem i dywanami w Iranie.

15

Dzień

ABIANEH – KASZAN – KOM - TEHERAN

Ruszamy w drogę powrotną do Teheranu. Po drodze odwiedzimy Abianeh, malowniczą wioskę w górach z uroczym zaułkami, słynącą z tego że panie noszą się tam bardzo kolorowo. Następnie zobaczymy Kaszan, stare miasto z krętymi uliczkami, domami bogatych kupców, pięknym bazarem i tradycyjnym ogrodem Fin. Na koniec zostawimy oraz Kom, jedno z najświętszych miast Iranu z mauzoleum Fatimy Masuleh, najważniejszej świętej szyickiej. Wieczorem dotrzemy na lotnisku do Teheranu, skąd wylecimy do Polski.

16

Dzień

Wylot z Teheranu do Polski. (Większość lotów z Teheranu jest w godzinach wczesnoporannych.)

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2000 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
 • WIZA – mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności. 

Cena obejmuje

 • 14 noclegów zgodnie z programem (13 w hotelach, 1 w nocnym pociągu)
 • 13 śniadań
 • Transport w Iranie zgodnie z programem: klimatyzowany bus, nocny pociąg
 • Bilety wstępu
 • Kolejkę linową na górę Toczal
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (ok. 2000 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • Wizy (ok. 600 PLN)
 • Obiadokolacji (ok. 5-10 USD/os./dzień)
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach klasy turystycznej, pokoje 2,3-osobowe, przeważnie z łazienkami. W części miejsc noclegi w tradycyjnych perskich domach przystosowanych dla turystów. Mogą się zdarzyć sale wieloosobowe w 1 miejscu.

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności. 
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela młodszą niż 1 rok nie otrzymają wizy irańskiej.

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku rosyjskim i angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najlepsza chusta, dobrze jeśli w ciemniejszych, stosowanych kolorach ale nie koniecznie. Jeśli spódnica to do kostek a jeśli spodnie to coś na spodnie tak żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR) jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca.
Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy.
Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– wygodne buty
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Przejazd nocnym pociągiem

Specyfikacja wyjazdu

Iran – poza utartym szlakiem to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć miejsca rzadko odwiedzane w Iranie. Nasza trasa poprowadzi nas przez zakamarki Iranu Północno-Zachodniego. Podczas wycieczki korzystać będziemy cały czas z klimatyzowanego busa. Zagłębimy się w lokalne bazary i życie mieszkańców Iranu. Poznamy prawdziwy Iran, a nie tylko ten znany z przewodników.

Zobacz podobne wyjazdy