Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 536 906 666

Sri Lanka – sekrety Cejlonu

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz najpiękniejsze miejsca na Sri Lance
 • Spróbujesz jednej z najlepszych herbat świata
 • Na końcu wyprawy zrelaksujesz się na rajskiej plaży
 • Będziesz podróżować w małych grupach (4-12 osób)
 • Razem z Tobą będzie polskojęzyczny tour leader
 • Będziesz pod opieką lokalnego przewodnika

Zapraszamy na wyprawę na Sri Lankę, w trakcie której zobaczysz najpiękniejsze miejsca tego państwa. W czasie wyjazdu będziemy obcowali ze wspaniałym dziedzictwem orientalnej kultury oraz niezwykłą naturą tego kraju. Odwiedzimy świątynie wykute w skale, pałace pamiętające początki naszej ery, lokalne bazary. Będziemy podziwiać słonie, leopardy i krokodyle w ich naturalnym środowisku. I oczywiście będziemy kosztować specjałów lokalnej kuchni i popijać cejlońską herbatę.
Chcesz spędzić wakacje inaczej niż wszyscy? To jest wyprawa właśnie dla Ciebie! Dołącz do nas.

Program

1

Dzień

Wylot z Polski do Kolombo.

2

Dzień

KOLOMBO - NEGOMBO

Przylot do Kolombo. Transfer z lotniska do hotelu w Negombo (zakwaterowanie od godziny 14.00). Negombo to położone nad Oceanem Indyjskim miasto, które w epoce kolonialnej słynęło z imponujących i dziko rosnących.. cynamonowców. Tego dnia (podczas popołudniowego zwiedzania) zobaczymy między innymi niezwykłe świątynie buddyjskie czy kościół katolicki. Pospacerujemy też po barwnym bazarze i lokalnym targu rybnym, co pozwoli nam się w pełni wtopić w lokalne, tętniące życiem miasto. Nocleg w Negombo.

3

Dzień

NEGOMBO – YAPAHUWA - DAMBULLA

Śniadanie, po którym opuszczamy Negombo. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Dambulla, po drodze jednak zatrzymamy się w dawnym, królewskim mieście Yapahuwa. Znajduje się ono na szczycie imponującej skały (niesamowite widoki gwarantowane – będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć). Po zwiedzaniu dotrzemy do Dambulla – miasta, które słynie między innymi z wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Złotej Świątyni. Co ciekawe, jest to największy (całość obejmuje aż 5 grot) i najlepiej zachowany kompleks świątynny umiejscowiony w jaskini. Po przyjeździe czas wolny. Nocleg w Dambulla.

4

Dzień

DAMBULLA – SIGIRIYA - DAMBULLA

Po śniadaniu pojedziemy do niezwykłego miejsca jakim jest znana na całym świecie Sigiriya. Jest to stanowisko archeologiczne nazywane potocznie Lwią Skałą, które powstałe około V wieku (a dokładniej za czasów panowania króla Kassapy). Skała na której znajdują się ruiny pałacu i twierdzy dosłownie wyrasta z dżungli (nie bez powodu całość wpisano więc na Listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, gdyż miejsce to zachwyca!). Najpierw będziemy podziwiać Lwią Skałę z dołu, aby następnie wspiąć się na jej szczyt po schodach. Po drodze mijać będziemy ogrody królewskie i groty z malowidłami, a także panoszące się tam małpy. Po zwiedzaniu udamy się w podróż podczas której zwiedzimy niektóre z lokalnych wiosek – będzie to niesamowita okazja, by podejrzeć codzienność mieszkańców i ich zajęcia. Dzisiaj czeka nas też spływ kajakowy. Na koniec dnia poznamy natomiast nieco sekretów lankijskiej kuchni. Na nocleg wrócimy do Dambulla.

5

Dzień

DAMBULLA – POLONNARUWA – PIDURANGALA - DAMBULLA

Po śniadaniu wycieczka rowerowa po Polonnaruwie. To dawna, wspaniała stolica (XI-XII w.) królestwa Cejlonu z ruinami królewskich rezydencji, kompleksami świątynnymi i licznymi posągami Buddy. Po południu wycieczka w stronę Pidurangala. Wspinaczka na szczyt kolejnej, imponującej, lankijskiej skały (co ciekawe, z samej góry podziwiać można nie tylko zapierającą dech w piersiach panoramę, ale także bliźniaczą Sigiriyę). Na nocleg wrócimy do Dambulla.  Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Dambulla.

6

Dzień

DAMBULLA – MATALE – KANDY

Po śniadaniu zwiedzanie Dambulla. Tego dnia zobaczymy najsłynniejszy zabytek miasta – Złotą Świątynię.  Ta wykuta w skale budowla obejmuje 5 grot z licznymi posągami Buddy i malowidłami na ścianach (najstarsze rysunki pochodzą nawet z I w.p.n.e., a Dambulla jest jedyną świątynią na świecie, w której zachowało się aż tyle malowideł). Następnie ruszamy do Kandy, po drodze zatrzymując się w Matale, gdzie odwiedzimy niezwykły ogród z przyprawami. Dowiemy się tam wielu ciekawostek, a nasz przewodnik zdradzi kilka sekretów – jak dzięki przyprawom być wiecznie młodym i pięknym. Oczywiście nie zabraknie zapachu cynamonu, gałki muszkatołowej, curry czy cennego kardamonu. Wieczorem obejrzymy lokalny pokaz taneczny. Nocleg w Kandy.

7

Dzień

KANDY

Śniadanie, po którym udamy się na spacer po przepięknym rezerwacie leśnym Udawattakele. Zobaczyć tam można wiele gatunków roślin i zwierząt (nie tylko ssaki, ale i kolorowe ptaki). Co ciekawe, miejsce to ma nie tylko znaczenie przyrodnicze, ale również religijne, gdyż to właśnie na terenie rezerwatu znajdują się choćby pustelnie dla lokalnych, buddyjskich mnichów. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Podczas spaceru zobaczymy najważniejsze miejsca Kandy, w tym oczywiście najcenniejszą budowlę sakralną całej Sri Lanki – Świątynię Złotego Zęba. Budowla ta to najbardziej znaczący kulturowo symbol wyspy oraz miejsce licznych pielgrzymek (bo to tam przechowywana jest bezcenna relikwia czyli ząb Buddy). Nocleg w Kandy.

8

Dzień

KANDY – NUWARA ELIYA

Po śniadaniu udamy się na dworzec w Kandy, gdzie wsiądziemy w pociąg do Nuwara Eliya. Trasa jest niezwykle malownicza, będzie więc okazja do delektowania się otaczającymi nas pejzażami. Z uwagi na swoje położenie, Nuwara Eliya jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków górskich na Sri Lance.  Dodatkowo, miejscowość ta znajduje się sercu lankijskich plantacji herbacianych, dlatego odwiedzimy jedną z fabryk, gdzie zobaczymy jak wygląda proces powstawania herbaty (oczywiście będzie też okazja, by spróbować tego aromatycznego napoju). Nocleg w  Nuwara Eliya.

9

Dzień

NUWARA ELIYA – UDA WALAWE – KATARAGAMA/TISSA

Po śniadaniu opuszczamy Nuwara Eliya i ruszamy do Uda Walawe. Tego dnia podziwiać będziemy między innymi zapierające dech w piersiach wodospady, które również są częścią krajobrazu Sri Lanki. Odwiedzimy też rezerwat znajdujący się w Parku Narodowym Udawalawe, który jest domem dla słoni. Schronienie znalazły tutaj osierocone, opuszczone czy zranione zwierzęta, które opuszczą dopiero to miejsce wtedy, gdy będą na siłach, by samodzielnie sobie poradzić. Na nocleg dojedziemy do Tissa lub Kataragama.

10

Dzień

YALA – GALLE - KALUTARA/WADDUWA

Wczesnym rankiem wycieczka do Parku Narodowego Yala, gdzie czeka nas safari w największym lankijskim parku. W Yala żyje mnóstwo gatunków dzikich zwierząt, m.in. słonie, leopardy, krokodyle, niedźwiedzie, bawoły. Po powrocie z parku śniadanie, po którym ruszamy w dalszą drogę. Tego dnia podziwiać będziemy jeszcze rybaków na palach łowiących ryby w tradycyjny sposób. Na trasie zatrzymamy się też w Galle, miejscowości nad Oceanem Indyjskim, które kiedyś było jednym z ważniejszych portów Cejlonu. Obecnie słynie z zabytkowego fortu, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj odwiedzimy też miejsce, gdzie zobaczymy jak pomaga się w ratowaniu żółwi. W ośrodku znajdują się żółwie (w tym chore lub takie, które przyszły na świat z jakimiś ułomnościami i na wolności nie miałyby szans na przeżycie). Na nocleg dotrzemy do Kalutara (lub Wadduwa).

11

Dzień

KALUTARA/WADDUWA

Czas wolny na relaks i odpoczynek na jednej z najpiękniejszych plaż Sri Lanki. Dla chętnych możliwość skorzystania z atrakcji fakultatywnych. Nocleg w Kalutara (lub Wadduwa).

12

Dzień

KALUTARA/WADDUWA

Czas wolny na relaks i odpoczynek na jednej z najpiękniejszych plaż Sri Lanki. Dla chętnych możliwość skorzystania z atrakcji fakultatywnych. Nocleg w Kalutara (lub Wadduwa).

13

Dzień

POŻEGNANIE

W zależności od godzin wylotu, transfer na lotnisko w Kolombo i wylot do Polski.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Przylot do Polski może być o jeden dzień później w zależności od godzin przelotów.

Aktywności fakultatywne w Kalutara/Wadduwa:

 • Wycieczka łodzią po rzece Madu River w Balapitiya – cena: ok. 25 EUR/os. (w zależności od ilości chętnych)
 • Rejs łodzią w trakcie którego będzie okazja, by podziwiać delfiny i wieloryby (sezon od listopada do kwietnia) – cena: ok. 60 EUR/os. (w zależności od ilości chętnych)
 • Wycieczka do Hikkaduwa (w tym przeprawa łodzią ze szklanym dnem) – cena: ok. 30 EUR/os. (w zależności od ilości chętnych)
Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu;  II rata (1500 PLN) płatna na 60 dni przed wyjazdem; III rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem.
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kolombo-Warszawa to ok. 2500 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
 • E – VISA – mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności. 

Cena obejmuje

 • 11 noclegów w hotelach 4* (pokoje 2-osobowe)
 • Wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Transport: wynajęty komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie; safari jeepami, pociąg na trasie Kandy- Nuwara Eliya
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Opiekę lokalnego przewodnika
 • Bilety wstępu zgodnie z programem
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kolombo-Warszawa (ok. 2500 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • E-visy – ok. 100 PLN
 • Uznaniowych napiwków
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1660 PLN
 • Dla chętnych aktywności fakultatywnych w Kalutara/Wadduwa
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 4*: pokoje 2-osobowe (dla chętnych dopłata do gwarancji pokoju 1-os. – 1660 PLN).

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Polacy wjeżdżają na Sri Lankę na podstawie paszportu (ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu) i ważnej e-wizy. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

POGODA
Sri Lanka leży w niedalekiej odległości od równika, co sprawia, że panuje tu klimat tropikalny (z wpływami monsunu). W różnych częściach tego kraju pogoda jest odmienna, np. w rejonach górskich panuje mniejsza wilgotność niż na pozostałych obszarach, a  w rejonach morskich częściej poczuć można przyjemny powiew bryzy niż w rejonach niebędących blisko morza. Praktycznie na obszarze Sri Lanki nigdy nie jest zimno. Okresem najbardziej sprzyjającym podróżowaniu jest okres od października do marca, jednak tak naprawdę odwiedzać ten kraj z powodzeniem można przez cały rok.

CZAS
+ 3,5 godziny w czasie letnim, + 4,5 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Najbardziej popularnymi językami są język syngaleski i tamilski, ale w niektórych miejscach można porozumiewać się także w języku angielskim.

RELIGIA
Dominującą religią na Sri Lance jest buddyzm. Mieszka tam także wielu wyznawców hinduizmu. Zwiedzając obiekty sakralne należy podporządkować się panującym zwyczajom i regułom (np. wchodząc do większości świątyń buddyjskich buty zostawia się na zewnątrz świątyni).

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest rupia lankijska (oznaczana jako LKR lub Rs). Najlepiej mieć ze sobą dolary, które wymienić można na miejscu. Na miejscu są także bankomaty, z których można wypłacać pieniądze.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych. Jednak czasem transfer nie jest zbyt szybki.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora (proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu, jeśli chcą Państwo skorzystać z lokalnych kart SIM).

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Jedynie w niektórych hotelach gniazdka są takie jak w Polsce. Warto mieć ze sobą uniwersalną przejściówkę.

JEDZENIE
Podstawą wielu dań jest ryż, ale połączenie go z innymi składnikami (mięsem, rybami, owocami morza) sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zwykle potrawy są aromatycznie przyprawione (bo przecież Sri Lanka jest ojczyzną wielu przypraw) i jedzone palcami. Miłośnicy deserów również nie będą mieli powodów do narzekania, ponieważ na Sri Lance królują słodkości zrobione ze świeżych, egzotycznych owoców: mango, papai czy bananów.

ETYKIETA/ZWYCZAJE
Mieszkańcy Sri Lanki są ludźmi uśmiechniętymi, miłymi i często bezpośrednimi. Podczas rozmowy nie zachowują zbyt dużego dystansu fizycznego, jednak nie należy doszukiwać się w tym zachowaniu żadnych podtekstów. Często podczas spożywania posiłków nie używają sztućców, ponieważ uważają, że tylko podczas jedzenia palcami można poczuć prawdziwy smak i aromat dania (w wielu przypadkach po zjedzeniu otrzymamy półmisek z wodą w której możemy opłukać ręce).

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania. Najlepiej pić wodę butelkowaną.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Sri Lankę nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców czy warzyw przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do świątyń buddyjskich wchodzimy odpowiednio ubrani. Pomimo że, Lankijczycy nie podchodzą do zasad surowo i bezwzględnie, to nie należy być zbytnio roznegliżowanym. Paniom mogą przydać się więc chusty zakrywające ramiona i dłuższe spódnice, Panom natomiast dłuższe spodnie. Przed wejściem do większości świątyń należy zdjąć buty.
– krem z filtrem UV, strój kąpielowy
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic

CO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– ręcznie wykonywaną biżuterię i ozdoby
– przyprawy (przede wszystkim cynamon, curry, tamarynd czy kardamon)
– słonie z drewna, figurki Buddy, tradycyjne maski
– naturalne, lankijskie kosmetyki (zawierające aloes czy olej kokosowy)
– i oczywiście… herbatę! (zaczynając od zielonej, czerwonej, czarnej i kończąc na białej czy srebrnej)

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Pociąg na trasie Kandy –  Nuwara Eliya
 • Safari jeepami

Cena nie obejmuje

Podczas naszej wyprawy chcemy pokazać to, co na Sri Lance najlepsze: niesamowite świątynie, dżunglę z dzikimi zwierzętami, tętniące życiem miasta i wreszcie piękne plaże. Nie zabraknie oczywiście znakomitej lokalnej kuchni.

Mapa

Zobacz podobne wyjazdy