Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Iran – skarby Zatoki Perskiej

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki ale też nieznane irańskie szlaki, gdzie nie ma zwykłych turystów
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Zjeździsz wzdłuż i wszerz Zatokę Perską i tamtejsze wyspy
 • Będziesz podróżować w małych grupach (6-15 os.)
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot, który zna Iran jak własną kieszeń

Nasza przygoda rozpocznie się od poznania południowo-zachodniego wybrzeża Iranu, skąd udamy się do południowo-wschodniej części kraju. Połowę wycieczki towarzyszyć będą nam malownicze miejscowości nad Zatoką Perską, resztę pobytu spędzimy nad Morzem Arabskim. Podczas tej niezwykłej podróży zobaczysz perły perskiej architektury, piękną wyspę Keszm, a także odbędziesz niezapomnianą wizytę w wytwórni arabskich statków żaglowych dau. Dodatkowo odwiedzisz trzy irańskie specjalne strefy ekonomiczne, spróbujesz regionalnych specjałów oraz poznasz lokalnych mieszkańców.

Program

1

Dzień

POLSKA - TEHERAN

Wylot z Polski do Teheranu. Przylot do Teheranu w godzinach nocnych/porannych.

2

Dzień

TEHERAN

Po przylocie, czas na zakwaterowanie. Następnie zwiedzanie pięknego kompleksu pałacowego Sa’ad Abad  należącego niegdyś do rodziny królewskiej oraz Darband, dzielnicy miasta położonej w górach, będącej jednym z ulubionych miejsc Teherańczyków. W Darband udamy się na lekki trekking podczas którego będziemy mogli podziwiać panoramę miasta. Nocleg w Teheranie.

3

Dzień

TEHERAN

Dziś dalsze zwiedzanie stolicy kraju, w trakcie którego zobaczymy XIX-wieczny Pałac Golestan – miejsce, w którym odbyła się słynna konferencja teherańska z udziałem przywódców sił alianckich podczas II wojny światowej. Następnie zobaczymy Muzeum Narodowe Iranu, a w nim unikatowe eksponaty z okresu starożytności oraz Muzeum Klejnotów, którego kolekcja uznawana jest za jedną najbogatszych na świecie. Nocleg w Teheranie.

4

Dzień

TEHERAN - AHVAZ

Tego dnia zobaczymy Muzeum Dywanów, po czym lotem krajowym udamy się na południe kraju do Ahvaz, przemysłowego miasta w prowincji Chuzestan. Prowincja Chuzestan zwana w starożytności Suzjaną to kolebka wielkich starożytnych cywilizacji – elamickiej, asyryjskiej i perskiej. Obecnie w tej prowincji mieszka największy odsetek ludności arabskiej w porównaniu do reszty kraju. Po przylocie odwiedzimy tradycyjny bazar pełen owoców morza i przypraw oraz udamy się w krótki rejs po rzece Karun. Nocleg w Ahvaz.

5

Dzień

AHVAZ – CHOGHA ZANBIL – SUZA – DEZFUL – SZUSZTAR - AHVAZ

Dziś zwiedzamy najważniejsze zabytki prowincji Chuzestan – najlepiej zachowany na świecie ziggurat z czasów cywilizacji elamickiej – Chogha Zanbil (1250 r. p.n.e.), miasto Suzę, w którym znajduje się mauzoleum proroka Daniela oraz ponad 1700-letni most w Dezful. Następnie udamy się do Szusztar, gdzie znajduje się wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO starożytny system wodociągów, nazywany wodospadami Szusztaru. Zobaczymy także most w stylu rzymskim wybudowany przez króla Szapura I z dynastii Sasanidów po wygranej bitwie z wojskami cesarza Waleriana oraz pozostałe zabytki z okresu panowania tej dynastii. Nocleg w Ahvaz.

6

Dzień

AHVAZ – BUSZEHR

Po śniadaniu przejedziemy do Buszehr – malowniczej miejscowości portowej po drodze odkrywając miejscową kuchnię oraz kulturę. Będziemy mogli obserwować specyficzną mieszankę kultur i lokalny koloryt. Nocleg w Buszehr.

7

Dzień

BUSZEHR – BORAZDŻAN - BUSZEHR

Tego dnia wstąpiwszy do Borazdżanu, zobaczymy niezwykły pałac dynastii Achemenidów (sprzed ok. 2500 lat). Po powrocie w okolice Buszehr odwiedzimy zabytkową świątynię oraz Dom Delvariego, jednego z działaczy walczących przeciwko brytyjskiemu imperializmowi w trakcie II wojny światowej. Nocleg w Buszehr.

8

Dzień

BUSZEHR - BANDAR SIRAF – KANGAN

W drodze do Kangan, zobaczymy Bandar Siraf, miasteczko powstałe w czasie panowania dynastii Partów (ok. II w.p.n.e), w którym zwiedzimy starożytne katakumby oraz tamtejszy zamek. Nocleg w Kangan.

9

Dzień

KANGAN – LAFT

Dziś odkrywamy Keszm – największą wyspę Iranu, jak i całej Zatoki Perskiej. Rano udajemy się do portu w Bandar-e Pohl, skąd promem dostaniemy się do Laft, miasteczka portowego. Nocleg w Laft.

10

Dzień

LAFT – TABL

Ten dzień spędzimy poznając wspaniałe Laft i okolice. Zobaczymy tradycyjne perskie łapacze wiatru, Zamek Naderi, studnie Tela oraz pierwszy irański geopark. Następnie odwiedzimy lokalny las namorzynowy Hara oraz pracownię, w której wytwarzane są słynne arabskie statki żaglowe dau. Nocleg w Tabl.

11

Dzień

TABL - WYSPA HENGAM

Dziś udamy się na niewielką wyspę Hengam. W trakcie przeprawy między wyspami będziemy mieli rzadką okazję zobaczyć delfiny w ich naturalnym środowisku. Hengam jest wyspą obfitą w pyszne tradycyjne jedzenie oraz lokalne rękodzieło. Po południu wrócimy na wyspę Keszm, gdzie odwiedzimy tamtejszą Jaskinię Khorbas i Dolinę Gwiazd.

12

Dzień

KESZM – ORMUZ - BANDAR ABBAS

Dziś zaczniemy od przeprawy na wyspę Ormuz, gdzie zjemy nasze śniadanie. Następnie udamy się na lekki trekking wgłąb wyspy, gdzie znajdują się niesamowite wielokolorowe góry skalne oraz zwiedzimy fort będący ostatnim zachowanym śladem portugalskiej kolonizacji wyspy. Później promem udamy się do  Bandar Abbas. Nocleg w Bandar Abbas.

13

Dzień

BANDAR ABBAS – CZABAHAR

Tego dnia udajemy się lotem krajowym do Czabahar, skąd wyruszamy do pobliskiej, pełnej uroku wioski Tis. Wioska, będąca częścią prowincji Sistan i Baludżystan słynie z wyjątkowej architektury, zaś trasa wiodąca do portu Czabahar obfituje w pustynne widoki rodem z filmu science-fiction. Nocleg w Czabahar.

14

Dzień

CHABAHAR

Tego dnia udajemy się do oddalonego o 100 km Govater, aby zobaczyć tamtejsze słynne drzewa figowe oraz góry solne. Po południu udamy się do Pasabandar, będącego najbardziej wysuniętym na południe miastem Iranu, gdzie zapoznamy się z tamtejszą unikatową architekturą. Nocleg w Czabahar.

15

Dzień

CHABAHAR – TEHERAN

Ostatniego dnia naszego wyjazdu ruszamy w drogę powrotną do Teheranu (lokalnym lotem). Na miejscu rozpoczniemy dalsze zwiedzanie stolicy Iranu. Udamy się do północnej części Teheranu, aby zobaczyć kompleks parków zwieńczony jednym z najnowocześniejszych mostów w regionie Bliskiego Wschodu oraz raz jeszcze doświadczyć tempa życia i żywiołu stolicy Iranu.

16

Dzień

POŻEGNANIE

Wylot z Teheranu do Polski.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2000 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
 • WIZA – mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności. 

Cena obejmuje

 • 15 noclegów zgodnie z programem
 • 14 śniadań
 • Transport w Iranie zgodnie z programem: klimatyzowany bus
 • 3 lokalne przeloty na trasach: Teheran-Ahvaz, Bandar Abbas – Czabahar, Czabahar – Teheran
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (ok. 2000 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • Wizy (ok. 600 PLN)
 • Obiadokolacji (ok. 5-10 EUR/os/dzień)
 • Wydatków na pamiątki
 • Biletów wstępu (łącznie ok. 85-100 EUR/os)
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i 4*, pokoje 2 osobowe. Mogą zdarzyć się noclegi także w pensjonatach, ale tylko takich posiadających niezastąpiony klimat.

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności. 
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela młodszą niż 1 rok nie otrzymają wizy irańskiej.

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku rosyjskim i angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najlepsza chusta, dobrze jeśli w ciemniejszych, stosowanych kolorach ale nie koniecznie. Jeśli spódnica to do kostek a jeśli spodnie to coś na spodnie tak żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR) jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca.
Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy.
Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– wygodne buty
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • 3 lokalne przeloty

Specyfikacja wyjazdu

Iran, skarby Zatoki Perskiej to nie jest zwykły wyjazd do Iranu. Program zakłada miejsca, gdzie rzadko można spotkać turystów, choć są to miejsca niezwykłe. Odwiedzimy tylko praktycznie cały Iran południowy, ale zagłębimy się w kilka wysp na Zatoce Perskiej. Nie ograniczymy się jedynie do Keszm, jak robi to większość. My chcemy pokazać wszystkie niesamowitości Zatoki. A jest o pokazywać.

Zobacz podobne wyjazdy