22.03.2017
Nouruz – Nowy Dzień, święto wiosny, odrodzenia, natury, obchodzony tradycyjnie 21 marca. Obchody Nouruz zwykle jednak trwają około tygodnia i w zależności od kraju różnią się nieznacznie tradycjami.
Dziś Nouruz obchodzony jest głównie w Iranie, Afganistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Sudanie, Indiach, Pakistanie, Nepalu, w części krajów Bliskiego Wschodu, Chin czy Ameryki Północnej.
My dziś chcemy się zająć jedną z tradycji kultywowaną głównie w Iranie, a mianowicie opowiemy Wam o HAFT SIN.
Haft Sin to niejako specjalne nakrycie stołu, gdzie każdy element ma znaczenie symboliczne. Irańczycy w dawnych czasach uważali liczbę 7 za świętą, znali siedem planet, uznawali 7-dniowy tydzień, stąd też na naszym świątecznym stole znajdzie się 7 głównych elementów. Wszystkie zaczynają się na literę „S” – „sin”:
SABZE – rośliny zielone, symbol świeżości i rozkwitu
SERKE – ocet, symbol radości i czystości
SAMANU – potrawa z nasion pszenicy, symbol wzrostu i łaski
SIB – jabłko, rajski owoc, symbol narodzin
SIR – czosnek, strażnik Haft Sin i środek leczniczy
SUMAK – symbol smaki życia
SENDŻED – suszone owoce oliwnika, symbol miłości
Oprócz głównych 7 symboli na Haft Sin możemy znaleźć także: monetę – sybol bogactwa i łaski; świętą księgę – w Iranie Koran; lustro i świecę – symbol światła, jasności; wodę – symbol życia; pomalowane jajko – symbol płodności, narodzin; żywą złotą rybkę – symbol żywotności i radości.
Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i odkrywaj najnowsze oferty, inspiracje podróżnicze i ekskluzywne promocje! 🌴✈️
Polub nas teraz i bądź na bieżąco! 👍