Zapraszamy na wyprawę do Uzbekistanu!!! Z daleka od popularnych szlaków turystycznych leży kraina z Baśni Tysiąca i Jeden Nocy; kraina, gdzie życie toczy się leniwie przy czarce herbaty w czajchane, gdzie w uśmiechu tubylca bije złoty blask zębów i gdzie pieniądze trzeba nosić w reklamówce. Wśród piasków pustyni zachowały się miasta, których sama nazwa porusza wyobraźnię podróżników od setek lat: Samarkanda, Chiwa i Buchara to perły architektury w samym środku Azji. Leżąc na Jedwabnym Szlaku przez ponad 2 tysiące lat otwierały swe bramy dla karawan kupców. Ich mury, meczety, medresy i pałace były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Timura Chromego zwanego również Tamerlanem. Współczesność też odbiła piętno na Uzbekistanie – nad umierającym Morzem Aralskim– zobaczymy jak szybko człowiek może zniszczyć to, co natura budowała tysiące lat.
Zapraszamy do Uzbekistanu – kraju, który uwiedzie każdego podróżnika bogatą historią, pięknem zabytków oraz życzliwością i otwartością mieszkańców.
Wylot z Warszawy (z przesiadką) do Taszkientu.
Przylot do Taszkientu w godzinach wczesnoporannych. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie (w zależności od godzin przylotu).
Dziś wyruszymy na zwiedzanie Taszkientu – stolicy Uzbekistanu, która odbudowana po trzęsieniu ziemi w latach 60-tych ubiegłego stulecia, różni się od innych uzbeckich miast. Przespacerujemy się labiryntem wąskich uliczek starego miasta, zobaczymy meczety i medresy oszczędzone przez sowieckich architektów: medresa Barak Chana z XVI w., Meczet Piątkowy, Mauzoleum Kaffal Szaszi – poety i filozofa z XVI w. Zatrzymamy się na bazarze Charsu – gdzie oprócz zakupów będzie można zobaczyć handlowców w tradycyjnych strojach. Na koniec spojrzymy też na nowoczesną część miasta: Plac Niepodległości, pomnik Timura oraz zjawiskowy gmach Narodowego Teatru Operowego.
Nocleg w Taszkiencie.
Po wczesnym śniadaniu przelot lokalnymi liniami do Nukus (ok. 1,5h).
Następnie przejedziemy do dawnej osady rybackiej – Mojnak, która kiedyś leżała nad Jeziorem Aralskim (nazywanym przez miejscowych Morzem Aralskim), a obecnie znajduje się ponad 100 km od linii brzegowej. Zobaczymy tam „cmentarzysko statków” – czyli opuszczone wraki niszczejące w piasku.
Po zobaczeniu miejsca, gdzie dawniej sięgało Morze Aralskie, ruszamy w dalszą drogę do faktycznego brzegu. Nad brzeg Aralu dotrzemy późnym popołudniem. Zjemy tradycyjną kolację i przenocujemy w jurtach.
Dziś wstaniemy wcześnie aby zobaczyć spektakularny wschód słońca. A po śniadaniu ruszamy w drogę.
Pierwszy przystanek w Kurgancha Kala – osadzie datowanej na XIII w. Przemierzymy dystrykt Kungrad, który niegdyś znajdował się w centrum Jedwabnego Szlaku. Na trasie zobaczymy także dawną latarnie morską i opuszczoną osadę Urga. Zatrzymamy się także przy jeziorze Sudochie i zrobimy sobie mały piknik.
Na trasie powrotnej do Nukus zobaczymy także nekropolię Mizdahkan z IV w. p.n.e. oraz fortecę Gyaur Kala.
Nocleg w Nukus.
Po śniadaniu zobaczymy Państwowe Muzeum Sztuki Republiki Karakałpackiej, gdzie zgromadzono największą kolekcję rosyjskiej sztuki awangardowej. Następnie zobaczymy pomnik Berdakh (wybudowany na cześć jednego z poetów), ratusz i teatr.
Po zwiedzaniu przejazd do Chiwy – miasta skansenu położonego nad rzeką Amu-Daria, która swe niegdysiejsze bogactwo zawdzięczała położeniu na Jedwabnym Szlaku.
Po drodze zatrzymamy się, by zobaczyć starożytną fortecę Toprak Kala z I w. oraz stanowisko archeologiczne Ayaz Kala (które było kiedyś częścią fortyfikacji na skraju pustyni Kyzył Kum). Tego dnia dotrzemy też do twierdzy Djanbas Kala.
Nocleg w Chiwie.
Dziś zwiedzanie Chiwy, słynącej z imponujących pałaców, medres i meczetów. Zobaczymy między innymi mury miasta, fortecę Kunja Ark oraz minaret i meczet Islam Khodja znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie ujrzymy mauzoleum Pahlawona Mahmuda – patrona Chiwy czy bajecznie wyłożony turkusowymi płytkami minaret Kalta Minor, z którym związane jest mnóstwo ciekawych legend. Według jednej z nich Mohamed Amin Khan chciał, aby ten minaret był tak wysoki, by był widoczny aż do Buchary. Niestety w trakcie jego budowy zmarł, pozostawiając tę niezwykłą budowlę niedokończoną. Czas na chwilę odpoczynku, po której udamy się na dalsze zwiedzanie. Tego dnia będziemy mieli okazję ujrzeć też słynną bramę wschodnią Palman Darvaza oraz medresę Abdulla Khan.
Nocleg w Chiwie.
Po śniadaniu przejazd do Buchary – bajkowego miasta położonego w dolinie rzeki Zarafszan.
Droga z Chiwy przebiegać będzie przez pustynię pomiędzy „czerwonymi piaskami” Kyzył Kum, a „czarnymi piaskami” Kara Kum, gdzie towarzyszyć nam będą niezapomniane widoki odludnych, bezkresnych przestrzeni.
Nocleg w Bucharze.
Zwiedzanie Buchary – jednego z najstarszych miast w Azji Środkowej. Nazwa miasta pochodzi od słowa oznaczającego krzyżowanie się szlaków handlowych. Buchara była obowiązkowym przystankiem na Szlaku Jedwabnym. Zobaczymy między innymi mauzoleum Ismaila Samanidy – perełkę średniowiecznej architektury, miejsce spoczynku założyciela dynastii Samanidów czyli ostatniej perskiej dynastii w Azji Środkowej.
Podczas lunchu – udział w warsztatach kulinarnych. Przygotujemy najsłynniejszą uzbecką potrawę – plov.
Tego dnia pospacerujemy też po bazarze znajdującym się nieopodal mauzoleum Chasma Ayoub oraz zobaczymy wyjątkowy meczet Bolo Hauz w całości wykonany z drewna. Na koniec dnia wizyta w cytadeli Ark pochodzącej najprawdopodobniej już z V wieku.
Nocleg w Bucharze.
Po śniadaniu uciekamy od miast aby odpocząć na łonie natury. Udamy się do jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Uzbekistanie – miasteczka Nurota.
Po drodze zobaczymy karawanseraj Rabati Malik, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zatrzymamy się także przy petroglifach z epoki brązu. W Nurocie odwiedzimy lokalny meczet.
Na koniec dnia dotrzemy do naszego obozowiska, gdzie zjemy kolację przy dźwiękach muzyki a noc spędzimy w jurtach.
Po śniadaniu czas wolny na delektowanie się okolicą. Można zobaczyć jezioro Aydarkul, zwane geograficznym cudem. Jezioro poród piasków pustyni.
Po południu przejazd do Samarkandy – dawnej stolicy potężnego imperium Tamerlana, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nocleg w Samarkandzie.
Po śniadaniu – zwiedzanie Samarkandy. Zobaczymy między innymi Registan, czyli „piaszczyste miejsce” – plac miejski otoczony z trzech stron imponującymi medresami: medresą Uług Bega, Szir Dar oraz Tillja Kari. Nazwa tej ostatniej oznacza „Pokryta Złotem” i odnosi się do misternych i imponujących zdobień znajdujących się w jej wnętrzu. Następnie odwiedzimy meczet Bibi Chanum, który Tamerlan kazał wybudować dla swojej ukochanej żony. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy także lokalny bazar.
Nocleg w Samarkandzie.
Po śniadaniu zajrzymy jeszcze do „fabryki” jedwabnych dywanów, aby dowiedzieć się trochę więcej o procesie ręcznego tkania.
Następnie wracamy już do Taszkientu. Trasa zajmie nam jedyne 2 godziny, gdyż udamy się tam pociągiem ekspresowym.
Nocleg w Taszkiencie.
Dziś po śniadaniu wyruszymy nad jezioro Charvak. Trasa jest niezwykle malownicza, pełna lokalnych wiosek, ogrodów, strumieni. Zajmie nam to około 2h.
Czas wolny na korzystanie z lokalnych atrakcji (przejażdżki konne, trekking, sporty wodne).
Na nocleg powrót do Taszkientu.
W zależności od lotów: wylot z Taszkientu w nocy/wczesnym rankiem. Przylot do Warszawy po południu.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Termin | |
---|---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.
|
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Podczas wyprawy nocujemy w hotelach 3* i 4* (pokoje 2-osobowe). Oprócz tego 2 noclegi spędzimy w 4-osobowych jurtach.
Dla chętnych – możliwa dopłata do pokoju 1-osobowego (nie dot. noclegów w jurtach)
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Uzbekistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).
POGODA
W Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny – oznacza to krótkie, mroźne zimy i długie, gorące lata. Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień. Jednak również wtedy należy być przygotowanym na temperatury rzędu 25- 30 stopni Celsjusza. Dla niektórych osób szczególnie uciążliwe może być bardzo suche powietrze (innym pozwala ono znieść wysokie temperatury).
Na pustyni w ciągu dnia może być bardzo gorąco jednak temperatury nocą spadają poniżej 10 stopni Celsjusza trzeba więc mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. W górach także należy być przygotowanym na wahania temperatur.
CZAS
+ 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce
JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. uzbecki i j. karakałpacki ale praktycznie każdy Uzbek mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku lub niemiecku.
RELIGIA
W Uzbekistanie przeważa islam jednak jego zasady nie są przestrzegane restrykcyjnie. Powszechnie dostępny jest na przykład alkohol. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Uzbekistanu jest SUM. Najwyższy nominał to 1000 sum – ok. 1-2 zł., co powoduje, że po wymianie pieniędzy w Uzbekistanie należy zamienić portfel na plecak lub reklamówkę i mieć pod ręką sporo gumek recepturek. W miejscach turystycznych za zakupy na bazarze i w niektórych restauracjach można płacić dolarami.
W Uzbekistanie nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM uzbeckiego operatora: Beeline, UCell, Perfectum, MTS-Uzbekistan. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią kiedy topnieją śniegi i padają deszcze. Niektóre odcinki trasy wiodące przez pustynię będziemy pokonywać drogami szutrowymi.
JEDZENIE
Tradycyjny sposób spożywania posiłków w Azji Centralnej to pozycja półleżąca. W większości czajchane (herbaciarniach) i w niektórych restauracjach zasiada się na podeście, na którym rozłożone są materace i poduszki – zaraz po skończonym posiłku można oddać się sjeście
Kuchnia uzbecka jest kuchnią tłustą i mięsną. Najpopularniejsze danie to pilaw/ płow – gotowany ryż z kawałkami mięsa (baraniny), cebulą i marchewką. Inne dania to: lagman – gęsta zupa z mięsem i warzywami; szaszłyki; różne rodzaje pierogów: samsy, manty, hanum. W Uzbekistanie nie ma praktycznie żadnego wyboru dań bezmięsnych, wegetarianom pozostają zakupy świeżych owoców i warzyw na bazarach.
I oczywiście, najważniejsze – nie ma uzbeckiego posiłku bez herbaty – pije się ją najczęściej w czajchanach z małych czarek ozdobionych wzorem bawełny.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Uzbekistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– w Uzbekistanie trzeba targować się zawsze i wszędzie
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jedwabne chusty, rzeczy z filcu i skóry, dywany, kilimy, biżuterię
– tradycyjne lalki, instrumenty, rzeźby
– zestawy do picia herbaty z motywem bawełny
– orientalne przyprawy, zieloną herbatę, suszone owoce, pestki moreli
Uzbekistan – kraina z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Uzbekistanie, a oprócz tego poznać lokalne życie. Nocować będziemy w hotelach, ale także w jurcie. Podczas wyjazdu korzystać będziemy z wynajętego klimatyzowanego samochodu/minivana/busa. W cenę wyjazdu wliczony jest także lokalny przelot, aby wygodniej pokonać dużą odległość.