Dlaczego warto?

 • Zobaczysz jak świętuje się Nouruz w Uzbekistanie
 • Zobaczysz znikające MORZE ARALSKIE
 • Zwiedzisz bajkowe miasta Jedwabnego Szlaku
 • Będziesz podróżować w małych grupach (4-12 osób)
 • Będziesz nocować w hotelach 3*
 • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader

Uzbekistan to niesamowity kraj z miastami wyjętymi wprost z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Buchara, Samarkanda, Chiwa – czy nie brzmi to magicznie? A do tego nadzwyczajnie pachnąca kuchnia i serdeczni mieszkańcy – gościnni, szczerzy, bezinteresowni, jeszcze nie zepsuci przez turystykę. Czego chcieć więcej?

Zapraszamy Was więc do Uzbekistanu. Nie będzie to jednak zwykła wyprawa, ponieważ przeżyjemy tam święto Nouruz, czyli święto Nowego Dnia. Nie będziemy jedynie biernymi obserwatorami, weźmiemy czynny udział w przygotowaniach do święta i poznamy od środka wszystkie tradycje z nim związane. Zapewniamy niesamowite wrażenia.

 

Więcej o  Uzbekistanie na naszym blogu:

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Warszawy (przesiadka w Moskwie, Stambule lub innym porcie lotniczym) do Taszkientu.

2 dzień: TASZKIENT
Przylot do Taszkientu w godzinach wczesnoporannych. Transfer do hotelu na nocleg. Po śniadaniu zwiedzanie Taszkientu – stolicy Uzbekistanu, która odbudowana po trzęsieniu ziemi w latach 60-tych ubiegłego stulecia, różni się od innych uzbeckich miast. Przespacerujemy się labiryntem wąskich uliczek starego miasta, zobaczymy meczety i medresy oszczędzone przez sowieckich architektów. Ujrzymy między innymi medresę Barak Chana z XVI w., Meczet Piątkowy oraz Mauzoleum Kaffal Szaszi – poety i filozofa z XVI w. Następnie zatrzymamy się na bazarze Charsu, który stanowi centrum życia publicznego. Poprzez unoszące się zapachy przypraw, owoców czy mięs uważany jest on za jedno z najbardziej klimatycznych miejsc Taszkientu. Uroku dodają mu sprzedawcy ubrani w tradycyjne stroje. Będzie czas na zrobienie tam zakupów i posmakowanie lokalnych przysmaków. Po tym spojrzymy na nowoczesną część miasta. Zobaczymy między innymi Operę i Teatr Baletu imienia A. Navoi (słynnego, uzbeckiego poety). Przejdziemy się po głównym placu Taszkientu – Placu Niepodległości, który w czasach sowieckich nazywał się Placem Lenina. Współcześnie odbywają się na nim ważne uroczystości państwowe. Zobaczymy też słynny pomnik Emira Timura i otaczające go ogrody. Na koniec dnia dowiemy się trochę o niezwykłym metrze, którego stacje udekorowane są w niesamowicie klimatyczny sposób, kojarzący się z Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy. Następnie czas wolny, podczas którego warto poszwendać się po zakamarkach tego nadzwyczajnego miasta. Nocleg w Taszkiencie.

3 dzień: TASZKIENT – SAMARKANDA
Wcześnie rano ruszymy pociągiem ekspresowym do Samarkandy. Zwiedzanie miasta. Samarkanda to dawna stolicy potężnego imperium Tamerlana. Wpisana jest ona na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznawana, za jedno z najdłużej zamieszkanych miast na świecie. Zobaczymy między innymi Registan, czyli „piaszczyste miejsce”. Jest to plac miejski otoczony z trzech stron imponującymi medresami (medresą Ulugbek, Sher Dor i Tilla Kali), zjawiskowo wyłożonymi mozaikami i płytkami. Następnie naszym oczom ukaże się meczet Bibi Chanum, który Tamerlan kazał wybudować dla swojej ukochanej żony. Po zwiedzeniu tego gigantycznego meczetu odwiedzimy jeden z największych bazarów w Uzbekistanie, gdzie można dostać zawrotu głowy od kolorów, zapachu przypraw i świeżych owoców. Czerwone jabłka, słodkie gruszki, kardamon, szafran, lokalny chleb czy.. słone morele pieczone w popiele to tylko jedne z niezliczonych „skarbów”, które możemy znaleźć na targowisku. Pod koniec dnia zobaczymy jeszcze mauzoleum Guri Emir (grobowiec Emira) oraz mauzoleum Timura z charakterystyczną kopułą. Nocleg w Samarkandzie.

4 dzień: SAMARKANDA
Po śniadaniu zobaczymy samarkandzkie muzeum Afrasiab, dowiemy się więcej o historii miasta i okolicy. Jeśli czas pozwoli tego dnia odwiedzimy też miejsce, w którym ręcznie tka się słynne jedwabne dywany. Następnie wizyta w obserwatorium Ulug Bega – człowieka wszechstronnie utalentowanego, uważanego za jednego z najbardziej znaczących mecenasów nauki i sztuki dawnych czasów. Na koniec wizyta w Muzeum Wina, gdzie zaznajomimy się z historią i sposobami jego produkcji. Będzie też czas na jego degustację. Czas wolny. Nocleg w Samarkandzie.

5 dzień: SAMARKANDA – TERSAK – SAMARKANDA
Po śniadaniu pojedziemy do miejscowości Tersak (niedaleko Samarkandy), aby uczestniczyć w przygotowaniach do święta Nouruz z lokalną rodziną. Zobaczymy jak przygotowuje się poszczególne potrawy, będzie okazja do skosztowania i do pomocy w gotowaniu. Tego dnia będzie też okazja, by podejrzeć jak lokalsi grają w spektakularną grę – Ulak Kupkari. Rozgrywana jest przez kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu mężczyzn, którzy konno starają się uchwycić baranią tuszę i donieść ją do bramki. Oczywiście nie jest to prosta sprawa, gdyż pozostali próbują to utrudnić. Obserwacja tej gry pozwoli nam lepiej zrozumieć ludzi stepu, z których wywodzili się Czyngis-Chan, Tamerlan czy Atilla. Po pełnym atrakcji dniu wrócimy do Samarkandy. Nocleg w Samarkandzie.

6 dzień: SAMARKANDA – SHAHRISABZ – BUCHARA
Po śniadaniu przejazd do Buchary. Po drodze zatrzymamy się w Shahrisabz tj. „Zielonym mieście” będącym rodzinnym miastem Tamerlana (Amira Temura), czyli największego dowódcy i męża stanu. Zobaczymy m.in. Pałac Ak-Saray z XIV w. (co z tureckiego oznacza „piękny”, „biały”, „czysty” pałac) oraz Mauzoleum Djakhonghir. Po zwiedzaniu tego zabytkowego kompleksu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO kontynuujemy naszą podróż do Buchary. Nocleg w Bucharze.

7 dzień: BUCHARA
Święto Nouruz będziemy celebrować w Bucharze. Będzie okazja do świętowania razem z mieszkańcami. Oczywiście będzie też czas na zwiedzanie tego jednego z najstarszych miast w Azji Środkowej. Nazwa miasta pochodzi słowa oznaczającego krzyżowanie się szlaków handlowych, Buchara więc była obowiązkowym przystankiem na Szlaku Jedwabnym. Zobaczymy między innymi mauzoleum Ismaila Samanidy – perełkę średniowiecznej architektury, mauzoleum Chasma Ayoub czy meczet Bolo Hauz (meczet w całości wykonany z drewna, co tydzień odwiedzany przez bucharskich chanów, którzy przychodzili do niego, by wziąć udział w nabożeństwie). Ujrzymy też cytadelę Ark będącą byłą rezydencją władców Buchary. Na koniec wizyta w kompleksie Poi Kalon z imponującymi minaretami, meczetami i medresami. Wieczorem zobaczymy pokaz folklorystyczny i skosztujemy potraw typowych dla święta Nouruz (sumalaka czyli pasty z młodego zboża oraz kuk barak). Nocleg w Bucharze.

8 dzień: BUCHARA – CHIWA
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Chiwy. Trasa wiedzie przez pustynię Kyzyl-Kum (pustynię „czerwonego piasku”) znajdującą się między rzekami Amu-daria i Syr-daria, a Jeziorem Aralskim. Na nocleg dojedziemy do Chiwy – uroczego, zabytkowego miasta z minaretami wyłożonymi lśniącymi płytkami ceramicznymi. Czas wolny. Być może uda nam się zobaczyć Chiwę nocą. Nocleg w Chiwie.

9 dzień: CHIWA
Po śniadaniu zwiedzanie Chiwy – miasta skansenu położonego nad rzeką Amu-Daria, która swe niegdysiejsze bogactwo zawdzięczała położeniu na Jedwabnym Szlaku. Podczas zwiedzania zobaczymy między innymi mury Iczan Kala, czyli starego miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynną bramę Ata Darvaza oraz posąg słynnego uczonego powiązanego z algebrą – Al Khorezi. Ujrzymy też fortecę Kunja Ark czy Meczet Piątkowy, który słynie z ponad 200 drewnianych kolumn podtrzymujących strop oraz mauzoleum Pahlawona Mahmuda – patrona Chiwy, poety i zapaśnika. Czas wolny na lokalnym bazarze. Nocleg w Chiwie.

10 dzień: CHIWA – NUKUS
Po śniadaniu przejazd do Nukus. Po drodze zatrzymamy się przy imponującym Ayaz Kala i Tuprok Kala – fortecach pochodzących z VI/VII wieku. Przyjazd do Nukus. Zakwaterowanie. Następnie odwiedzimy Muzeum Sztuki Republiki Karakałpackiej, gdzie zgromadzono największą kolekcję rosyjskiej sztuki awangardowej. Po zwiedzaniu czas wolny. Nocleg w Nukus.

11 dzień: NUKUS – MOJNAK – NUKUS – TASZKIENT
Po wczesnym śniadaniu przejazd do dawnej osady rybackiej – Mojnak, która kiedyś leżała nad Morzem Aralskim, a obecnie znajduje się ponad 100 km od linii brzegowej. Po drodze zatrzymamy się w pobliżu kompleksu archeologicznego Mizdakhan. Po dotarciu do Mojnak zobaczymy „cmentarzysko statków” – czyli opuszczone wraki niszczejące w piasku. Następnie udamy się do Muzeum Historii, by zobaczyć wystawę związaną z historią Morza Aralskiego. Transfer na lotnisko, przelot z Nukus do Taszkientu. Nocleg w Taszkiencie.

12 dzień: Wylot z Taszkientu do Warszawy w godzinach wczesnoporannych. Przylot do Warszawy.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Ceny

TERMIN CENA (4-12 osób)
15.03-26.03.2021

PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)

9960 PLN

9460 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (3000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Taszkient-Warszawa to ok. 2200 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2200 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

 

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa – Taszkient – Warszawa (do kwoty 2200 PLN)
 • 11 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*)
 • Wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Transport w Uzbekistanie zgodnie z programem: klimatyzowany samochód/minivan/bus, pociąg ekspresowy na trasie Taszkient-Samarkanda, lokalny przelot Nukus – Taszkient
 • Opiekę lokalnych przewodników
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Biletów wstępu (ok. 70 USD)
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 960 PLN

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe). Dla chętnych dopłata do gwarancji pokoju 1-os. – 960 PLN.

Przykładowe hotele:

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Uzbekistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).

POGODA
W Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny – oznacza to krótkie, mroźne zimy i długie, gorące lata. Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień. Jednak również wtedy należy być przygotowanym na temperatury rzędu 25- 30 stopni Celsjusza. Dla niektórych osób szczególnie uciążliwe może być bardzo suche powietrze (innym pozwala ono znieść wysokie temperatury).
Na pustyni w ciągu dnia może być bardzo gorąco, jednak temperatury nocą spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Trzeba więc mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. W górach także należy być przygotowanym na wahania temperatur.

CZAS
+ 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. uzbecki i j. karakałpacki, ale praktycznie każdy Uzbek mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku lub niemiecku.

RELIGIA
W Uzbekistanie przeważa islam jednak jego zasady nie są przestrzegane restrykcyjnie. Powszechnie dostępny jest na przykład alkohol. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Uzbekistanu jest SUM. Najwyższy nominał to 1000 sum – ok. 1-2 zł., co powoduje, że po wymianie pieniędzy w Uzbekistanie należy zamienić portfel na plecak lub reklamówkę i mieć pod ręką sporo gumek recepturek. W miejscach turystycznych za zakupy na bazarze i w niektórych restauracjach można płacić dolarami.
W Uzbekistanie nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM uzbeckiego operatora: Beeline, UCell, Perfectum, MTS-Uzbekistan. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią kiedy topnieją śniegi i padają deszcze. Niektóre odcinki trasy wiodące przez pustynię będziemy pokonywać drogami szutrowymi.

JEDZENIE
Tradycyjny sposób spożywania posiłków w Azji Centralnej to pozycja półleżąca. W większości czajchane (herbaciarniach) i w niektórych restauracjach zasiada się na podeście, na którym rozłożone są materace i poduszki – zaraz po skończonym posiłku można oddać się sjeście. Kuchnia uzbecka jest kuchnią tłustą i mięsną. Najpopularniejsze danie to pilaw/ płow – gotowany ryż z kawałkami mięsa (baraniny), cebulą i marchewką. Inne dania to: lagman – gęsta zupa z mięsem i warzywami; szaszłyki; różne rodzaje pierogów: samsy, manty, hanum. W Uzbekistanie nie ma praktycznie żadnego wyboru dań bezmięsnych, wegetarianom pozostają zakupy świeżych owoców i warzyw na bazarach.
I oczywiście, najważniejsze – nie ma uzbeckiego posiłku bez herbaty – pije się ją najczęściej w czajchanach z małych czarek ozdobionych wzorem bawełny.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Uzbekistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIETAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– w Uzbekistanie trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jedwabne chusty, rzeczy z filcu i skóry, dywany, kilimy, biżuterię
– tradycyjne lalki, instrumenty, rzeźby
– zestawy do picia herbaty z motywem bawełny
– orientalne przyprawy, zieloną herbatę, suszone owoce, pestki moreli

Opis transportu

 • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Pociąg ekspresowy na trasie Taszkient – Samarkanda
 • Lokalny przelot na trasie Nukus – Taszkient

Specyfikacja wyjazdu

Uzbekistan – święto Nouruz to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Uzbekistanie, a oprócz tego poznać lokalne życie. Będziemy w Uzbekistanie podczas jednego z największych świąt w tym kraju, święta Nouruz. Będzie to niezwykła okazja do podpatrzenia przygotowań i do celebrowania święta razem z mieszkańcami. Podczas wyjazdu zapewniamy noclegi w hotelach 3*.

Potrzebne dokumenty

Obywatele RP wjeżdżają do Uzbekistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.