Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Uzbekistan i Turkmenistan – na Jedwabnym Szlaku

Dlaczego warto?
  • Zwiedzisz Chiwę, Bucharę i Samarkandę, trzy magiczne miasta Uzbekistanu
  • Odwiedzisz Turkmenistan – państwo, w którym nie ma turystów
  • Zobaczysz BRAMĘ DO PIEKIEŁ
  • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
  • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader
  • Będziesz nocować nie tylko w hotelach 3*, 4*, ale spędzisz też noc nieopodal krateru w Turkmenistanie

Turkmenistan to jedno z najbardziej niedostępnych miejsc dla zwykłego turysty. Gospodarka tego kraju oparta jest głównie na gazie, a władze niechętnie otwierają swe granice dla podróżników. Uzyskanie indywidualnej wizy do Turkmenistanu jest niezwykle trudne i wiąże się z wyprawą do Ambasad za naszą zachodnią granicą i osobistą rozmową z konsulem. Formalności wizowe dla grup zorganizowanych są już mniej skomplikowane i można to załatwić przez jednego przedstawiciela. A nam nie straszne są przeciwności w postaci nieugiętych urzędników!

Chcesz zobaczyć kraj, w którym praktycznie nie ma turystów? Chcesz stanąć nad słynną BRAMĄ DO PIEKIEŁ, czyli kraterem który płonie od dziesiątek lat? A jednocześnie chcesz się przekonać, że lokalni mieszkańcy są bardzo przyjaźni i gościnni? Nic prostszego!!! Dołącz do naszej wyprawy i pozwól zabrać się w podróż życia.

Oprócz niedostępnego Turkmenistanu zwiedzimy też sąsiedni Uzbekistan – gdzie wśród piasków pustyni zachowały się miasta, których sama nazwa porusza wyobraźnię podróżników od setek lat: Samarkanda, Chiwa i Buchara to perły architektury w samym środku Azji Środkowej. Leżąc na Jedwabnym Szlaku przez ponad 2 tysiące lat otwierały swe bramy dla karawan kupców. Ich mury, meczety, medresy i pałace były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Timura Chromego zwanego również Tamerlanem.

Zapraszamy do dwóch krajów Jedwabnego Szlaku: Uzbekistanu i Turkmenistanu. Daj się porwać do innego świata, gdzie życie toczy się wolniej, gdzie czeka na Ciebie bogata historia zaklęta w każdym ziarenku piasku i gdzie przed Tobą było niewielu turystów.

Program

1

Dzień

POLSKA - TASZKIENT

Wylot z Polski do Taszkientu.

2

Dzień

TASZKIENT

Przylot do Taszkientu.

Zwiedzanie Taszkientu – stolicy Uzbekistanu, która odbudowana po trzęsieniu ziemi w latach 60-tych ubiegłego stulecia, różni się od innych uzbeckich miast. Przespacerujemy się labiryntem wąskich uliczek starego miasta, zobaczymy meczety i medresy oszczędzone przez sowieckich architektów: medresa Barak Chana z XVI w., Meczet Piątkowy, Mauzoleum Kaffal Szaszi – poety i filozofa z XVI w. Zatrzymamy się na bazarze Charsu – gdzie oprócz zakupów będzie można zobaczyć handlowców w tradycyjnych strojach. Zakupy w takim miejscu to sama przyjemność, ponieważ na wejściu wita on swoich klientów obfitością owoców i warzyw (arbuzów, melonów, winogron). Obojętne przejście obok orzechów, rodzynek czy fig nie jest możliwe, a mocny zapach przypraw (pieprzu, szafranu czy kardamonu) pobudzi zmysły niejednego z nas. 

Na koniec spojrzymy też na nowoczesną część miasta. Pospacerujemy po Placu Niepodległości czyli po głównym placu Taszkientu na którym postawiony jest słynny pomnik niepodległości. Zobaczymy też plac Timura oraz zjawiskowy gmach Narodowego Teatru Operowego imienia A. Navoi – wspaniałego uzbeckiego poety. Na koniec dnia dowiemy się trochę o niezwykłym metrze, którego stacje udekorowane są w niesamowicie klimatyczny sposób, kojarzący się z Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy.

Nocleg w Taszkiencie.

3

Dzień

TASZKIENT - SAMARKANDA

Po wczesnym śniadaniu, przejazd na stację kolejową, skąd pociągiem ekspresowym udamy się do Samarkandy – „miasta niebieskich kopuł”.

Po przybyciu zwiedzanie miasta, będącego dawną stolicą potężnego imperium Tamerlana. Samarkanda wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najdłużej zamieszkanych miast na świecie Zobaczymy między innymi  Registan, czyli „piaszczyste miejsce” – plac miejski otoczony z trzech stron imponującymi medresami: medresą Uług Bega, Szir Dar oraz Tillja Kari. Nazwa tej ostatniej oznacza „Pokryta Złotem” i odnosi się do misternych i imponujących zdobień znajdujących się w jej wnętrzu.

Odwiedzimy też meczet Bibi Chanum, który Tamerlan kazał wybudować dla swojej ukochanej żony.

Następnie wizyta na największym w Samarkandzie bazarze, na którym można dostać zawrotu głowy od kolorów, zapachów i ilości przypraw, owoców.

Po zakupach udamy się do Muzeum Wina, gdzie dowiemy się więcej na temat tego trunku. Na koniec dnia zawitamy do winiarni, gdzie skosztujemy najlepszego uzbeckiego wina.

Nocleg w Samarkandzie.

4

Dzień

SAMARKANDA

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Samarkandy. Zobaczymy między innymi Shah-i-Zinda z szeregiem mauzoleów oraz mauzoleum Gur-e-Amir – miejsce pochówku Tamerlana i członków jego rodziny pokryte lśniącą, lazurową kopułą.

Tego dnia odwiedzimy także Muzeum Afrosiab, w którym zobaczymy monety, ceramikę, broń i oryginalne przykłady malarstwa ściennego z VII wieku oraz obserwatorium Ulug Bega – wnuka Tamerlana, który przyczynił się do rozwoju światowej astronomii.

Nocleg w Samarkandzie.

5

Dzień

SAMARKANDA – SHAHRISABZ - BUCHARA

Po śniadaniu ruszymy w stronę Buchary – jednego z najstarszych miast w Azji Środkowej. Nazwa miasta pochodzi od słowa oznaczającego krzyżowanie się szlaków handlowych.

Po drodze zatrzymamy się na chwilę w rodzinnym mieście Tamerlana – Shahrisabz. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych uzbeckich miast. Zobaczymy tu między innymi pozostałości Ak-Saray – pałacu Timura nazywanego „Białym Pałacem” z powodu znajdujących się w nim białych mozaik. Ujrzymy także Meczet Piątkowy oraz mauzoleum Gumbazi Saydan.

Wieczorem dojedziemy na nocleg do Buchary.

6

Dzień

BUCHARA

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Buchary. Buchara była obowiązkowym przystankiem na Szlaku Jedwabnym, dlatego też z pewnością jest co w niej odkrywać.

Tego dnia zobaczymy między innymi mauzoleum Ismaila Samanidy – perełkę średniowiecznej architektury, miejsce spoczynku założyciela dynastii Samanidów czyli ostatniej perskiej dynastii w Azji Środkowej.

Następnie pospacerujemy po bazarze znajdującym się nieopodal mauzoleum Chasma Ayoub oraz zobaczymy wyjątkowy meczet Bolo Hauz w całości wykonany z drewna. Ujrzymy także cytadelę Ark pochodzącą najprawdopodobniej już z V wieku oraz kompleks Poi Kalon z imponującym minaretem, z którego muezin nawołuje do modlitwy.

Nocleg w Bucharze.

7

Dzień

BUCHARA - CHIWA

Po śniadaniu przejazd do Chiwy– miasta skansenu. Trasa biegnie przez pustynię Kyzyl Kum.

Po przyjeździe do Chiwy czas wolny aby poczuć klimat tego wspaniałego miasta.

Nocleg w Chiwie.

8

Dzień

CHIWA– DASZOGUZ –KUNIA URGENCZ - DERWAZA (WROTA DO PIEKIEŁ)

Po śniadaniu przejazd na granicę między Uzbekistanem a Turkmenistanem.

Po załatwieniu formalności wjazdowych na obydwu granicach jedziemy do Kunia Urgencz wpisanego w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta podczas którego zobaczymy między innymi mauzoleum sułtana Tekesz, mauzoleum Turabek-Khanum oraz niesamowity minaret Kutlug-Timur o wysokości 60 metrów.

Następnie udamy się w okolice Derwaza, aby zobaczyć „Wrota do piekieł”. W latach 50-tych XX wieku podczas odwiertów w tym rejonie nastąpił wybuch gazu, a w jego wyniku zapadł się spory kawałek ziemi, pozostawiając otwór o średnicy 70 metrów. Aby uniknąć katastrofy spowodowanej ulatniającym się gazem, naukowcy postanowili podpalić krater. Założono, że gaz spali się w ciągu kilku dni, a tymczasem płonie do dziś.

Nocleg w namiotach przy kraterze.

9

Dzień

DERWAZA - ASZCHABAD

Po śniadaniu przejazd do stolicy Turkmenistanu – Aszchabad – miasta, które jako stosunkowo młode jest przykładem połączenia niedalekiej pustyni z działalnością człowieka. Stolica dość szybko się rozwija oferując swoim gościom liczne muzea, teatry, dobrej jakości hotele.

Po przyjeździe do Aszchabad zwiedzimy m.in. Muzeum Dywanów, a następnie będziemy mieli okazję delektować się tym miastem podczas nocnego spaceru.

Nocleg w Aszchabad.

10

Dzień

ASZCHABAD – DASZOGUZ - CHIWA

Po śniadaniu przejazd na lotnisko a następnie przelot do Daszoguz. Następnie przejazd na granicę i dalej do Chiwy, miasta skansenu położonego nad rzeką Amu-Daria, która swe niegdysiejsze bogactwo zawdzięczała położeniu na Jedwabnym Szlaku.

Po odpoczynku, zwiedzanie miasta.

Nocleg w Chiwie.

11

Dzień

CHIWA - TASZKIENT

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Chiwy, słynącej z imponujących pałaców, medres i meczetów.

Zobaczymy między innymi mury Iczan Kala, czyli starego miasta, fortecę Kunja Ark oraz minaret i meczet Islam Khodja znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnie ujrzymy mauzoleum Pahlawona Mahmuda – patrona Chiwy oraz bajecznie wyłożony turkusowymi płytkami minaret Kalta Minor, z którym związane jest mnóstwo ciekawych legend. Według jednej z nich Mohamed Amin Khan chciał, aby ten minaret był tak wysoki, by był widoczny aż do Buchary. Niestety w trakcie jego budowy zmarł, pozostawiając tę niezwykłą budowlę niedokończoną.

Tego dnia będziemy mieli okazję ujrzeć też słynną bramę wschodnią Palman Darvaza oraz meczet Ak. Na koniec czas na zakupy pamiątek na lokalnym bazarze.

Późnym popołudniem przejazd na lotnisko do Urgencz i lot do Taszkientu. 

Nocleg w Taszkiencie.

12

Dzień

POŻEGNANIE

W zależności od lotów: wylot z Taszkientu w nocy/wczesnym rankiem. Przylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Taszkient-Warszawa to ok. 2500 PLN -3000 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
  • WIZA – Nasze biuro zajmie się przygotowaniem wszystkich dokumentów. Wiza do Turkmenistanu będzie płatna na granicy. 

Cena obejmuje

  • 10 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, 4*, 1 noc w namiocie)
  • Wyżywienie: w Uzbekistanie śniadania i obiadokolacje, w Turkmenistanie: śniadania, obiady i kolacje
  • Degustacja wina
  • 2 lokalne przeloty: Taszkient – Urgencz i Aszchabad – Daszoguz
  • Zaproszenie do wizy do Turkmenistanu
  • Lokalne podatki turystyczne
  • Transport zgodnie z programem: klimatyzowany samochód/minivan/bus na całej trasie, 2 lokalne przeloty, szybki pociąg na trasie Taszkient – Samarkanda
  • Opiekę lokalnych przewodników w Uzbekistanie i Turkmenistanie
  • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
  • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
  • Obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Taszkient-Warszawa (ok. 2500 PLN – 3000 PLN)
  • Opłaty wizowej do Turkmenistanu (płatna na granicy ok. 90 USD)
  • Biletów wstępu (ok. 100 USD)
  • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1160 PLN
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi: hotele 3* i 4*, 1 nocleg w namiocie. Pokoje 2-osobowe. Dla chętnych możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego.

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Uzbekistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).
Obywatele RP wjeżdżają do Turkmenistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem, a wizę do Turkmenistanu opłacą Państwo i otrzymają na granicy. 

POGODA
W Uzbekistanie i Turkmenistanie panuje klimat kontynentalny – oznacza to krótkie, mroźne zimy i długie, gorące lata. Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień.  Jednak również wtedy należy być przygotowanym na temperatury rzędu 25- 30 stopni Celsjusza. Dla niektórych osób szczególnie uciążliwe może być bardzo suche powietrze (innym pozwala ono znieść wysokie temperatury).
Na pustyni w ciągu dnia może być bardzo gorąco, jednak temperatury nocą spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Trzeba więc mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. W górach także należy być przygotowanym na wahania temperatur.

CZAS
+ 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językami urzędowymi są: w Uzbekistanie j. uzbecki i j. karakałpacki, a w Turkmenistanie j. turkmeński, ale praktycznie każdy mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku lub niemiecku.

RELIGIA
W obydwu krajach przeważa islam. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Uzbekistanu jest SUM. Najwyższy nominał to 1000 sum – ok. 1-2 zł., co powoduje, że po wymianie pieniędzy w Uzbekistanie należy zamienić portfel na plecak lub reklamówkę i mieć pod ręką sporo gumek recepturek. W miejscach turystycznych za zakupy na bazarze i w niektórych restauracjach można płacić dolarami.
Walutą Turkmenistanu jest MANAT TURKMEŃSKI.
W obydwu krajach nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią kiedy topnieją śniegi i padają deszcze. Niektóre odcinki trasy wiodące przez pustynię będziemy pokonywać drogami szutrowymi.

JEDZENIE
Tradycyjny sposób spożywania posiłków w Azji Centralnej to pozycja półleżąca. W większości czajchane (herbaciarniach) i w niektórych restauracjach zasiada się na podeście, na którym rozłożone są materace
i poduszki – zaraz po skończonym posiłku można oddać się sjeście. Kuchnia Azji Środkowej jest kuchnią tłustą i mięsną. Najpopularniejsze danie to pilaw/ płow – gotowany ryż z kawałkami mięsa (baraniny), cebulą
i marchewką. Inne dania to: lagman – gęsta zupa z mięsem i warzywami; szaszłyki; różne rodzaje pierogów: samsy, manty, hanum. W Uzbekistanie nie ma praktycznie żadnego wyboru dań bezmięsnych, wegetarianom pozostają zakupy świeżych owoców i warzyw na bazarach.
I oczywiście, najważniejsze – nie ma uzbeckiego posiłku bez herbaty – pije się ją najczęściej w czajchanach
z małych czarek ozdobionych wzorem bawełny.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Uzbekistanu i Turkmenistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem
i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jedwabne chusty, rzeczy z filcu i skóry, dywany, kilimy, biżuterię
– tradycyjne lalki, instrumenty, rzeźby
– zestawy do picia herbaty z motywem bawełny
– orientalne przyprawy, zieloną herbatę, suszone owoce, pestki moreli

Opis transportu

  • Wynajęty, klimatyzowany samochód/minivan/bus na całej trasie
  • 2 lokalne przeloty: Turkmenbaszy-Daszoguz i Urgencz-Taszkient
  • Nocny pociąg (kuszetki): Aszchabad – Turkmenbaszy
  • Pociąg ekspresowy na trasie Taszkient – Samarkanda
Zobacz podobne wyjazdy