Czy marzysz o podróży poza utarte szlaki? Pragniesz odkryć niesamowite zakątki, które jeszcze nie zostały zadeptane przez turystów? Jeśli tak, to nasza wycieczka do Turkmenistanu jest stworzona właśnie dla Ciebie! Turkmenistan to kraj pełen tajemnic i nieodkrytych skarbów, który zachwyca swoją unikalnością i oryginalnością. Dzięki naszej wycieczce, będziesz miał szansę zanurzyć się w bogatej kulturze i historii tego niezwykłego miejsca.
Nasza wycieczka do Turkmenistanu zabierze Cię do niezwykłej stolicy – Aszchabadu, gdzie będziesz świadkiem niezwykłej architektury i niezliczonych pomników. Odwiedzimy Derweze, gdzie znajdziesz się na krawędzi Wrot Piekieł – ogromnego krateru, który od dekad stanowi niezwykłą atrakcję. Przygotuj aparat, bo widoki, które tam zobaczysz, są po prostu zapierające dech w piersiach!
Przeżyj niezapomniane chwile, spędzając noc w jurcie w pobliżu płonącego krateru. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć ten naturalny cud w całej jego nocnej okazałości. Podczas naszej wycieczki do Turkmenistanu nie zabraknie również okazji do zanurzenia się w podziemnym jeziorze Kow-Ata, odkrywania starożytnych ruin oraz odwiedzania lokalnych wiosek, gdzie poczujesz gościnność i ciepło ich mieszkańców.
Odkryj sekrety Jedwabnego Szlaku, zanurz się w orientalnym klimacie i przeżyj niezapomnianą przygodę w sercu Azji Centralnej. Nasza wycieczka do Turkmenistanu oferuje nie tylko wspaniałe widoki i unikalne atrakcje, ale także możliwość poznania prawdziwego ducha tego tajemniczego kraju.
Nie czekaj! Dołącz do nas i odkryj nieodkryte zakątki Turkmenistanu. Zapewniamy, że będzie to podróż, o której nie zapomnisz!
Po przybyciu do Aszchabadu, zostaniemy przywitani przez lokalnego przewodnika na lotnisku. Następnie odbędzie się transfer do hotelu, gdzie się zakwaterujemy i będziemy mieli czas na odpoczynek po podróży. Później rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Turkmenistanu, Aszchabadu, który jest otoczony Pustynią Kara-Kum i górami Kopet Dag od południa. Charakteryzujące się nowoczesnością, miasto wyróżnia się swoją architekturą z marmuru i złota, a na mocy dekretu prezydenckiego dominuje tu kolor biały. Aszchabad jest znany z rekordowej liczby budynków z białego marmuru, notowanego w Księdze Rekordów Guinnessa, i obecnie dąży do ustanowienia nowego rekordu w liczbie białych aut.
Podczas zwiedzania miasta zobaczymy między innymi Park Niepodległości z monumentalnym pomnikiem na Placu Niepodległości, Pałac Ślubów o unikatowej bryle, Łuk Neutralności symbolizujący pozycję Turkmenistanu na arenie międzynarodowej, Pomnik Arkadag z białego marmuru i złota, przedstawiający prezydenta Berdimuhamedowa, Centrum Rozrywkowe Alem Center, Pomnik Ruhnamy – Księgi Dusz, drapacz chmur Yyldyz oraz Wioskę Olimpijską.
Zaplanowana jest również wizyta w Państwowym Muzeum Historycznym, które gromadzi artefakty z wykopalisk, kolekcję tradycyjnych turkmeńskich dywanów, narodową odzież, biżuterię, zabytkową broń, a także inne cenne eksponaty, w tym skamieniałe drewno z okresu paleozoicznego, odciski dinozaurów i meteoryt ważący 820 kg, który spadł w Kunya-Urgench w 1998 roku (zwiedzanie Aszchabadu będzie też podczas ostatniego dnia pobytu). Po dniu pełnym wrażeń wrócimy do hotelu na odpoczynek i nocleg.
Po zakończeniu śniadania będzie okazja do swobodnego spaceru po tak zwanym Rosyjskim Bazarze. Tam można nabyć różnego rodzaju przedmioty, takie jak srebrna biżuteria, tekstylia, różnorodne pamiątki, a także artykuły spożywcze, w tym wysokiej jakości turkmeński kawior prosto z Morza Kaspijskiego. W okolicach południa zaplanowaliśmy przejazd na północny kraniec Turkmenistanu, do gazowego krateru Derweza, zwanego również „Wrotami Piekieł”. Po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć różne formacje naturalne, takie jak kratery błotne i wodne, a także zatrzymamy się w niewielkiej wiosce koczowników. Po przybyciu do Derweza odbędzie się zwiedzanie okolicy. Historia tego miejsca sięga 1971 roku, kiedy to podczas wierceń doszło do zapadnięcia się ziemi z powodu gwałtownego obniżenia ciśnienia, tworząc ogromny krater o głębokości około 30 metrów i średnicy 70 metrów. Aby zapobiec uwalnianiu się gazu do atmosfery, podjęto decyzję o podpaleniu go. Oczekiwano, że ogień szybko się wypali, jednak płomienie trwają do dzisiaj, czyniąc z krateru popularną atrakcję turystyczną. Wieczór oraz noc spędzimy w pobliżu krateru Derweze, gdzie nocleg będzie zorganizowany w jurcie (dostępne są koce i śpiwory). Kolacja odbędzie się w tradycyjnym turkmeńskim stylu, na świeżym powietrzu, pod gwiaździstym niebem. Dla entuzjastów fotografii polecamy robienie nocnych zdjęć płonącego krateru.
Po zakończeniu śniadania w otoczeniu przyrody, rozpoczniemy naszą podróż powrotną do Aszchabadu. Po przybyciu na miejsce przewidziany jest czas na regenerację. Następnie udamy się do Nisy, gdzie eksplorować będziemy ruiny antycznego miasta Partów. To miejsce było istotnym centrum już w okresie przejściowym między VI a V wiekiem p.n.e., doświadczając swojego szczytu rozwoju od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. Na terenie tego kompleksu archeologicznego można dostrzec pozostałości umocnionej cytadeli, fragmenty murów obronnych z wieżami oraz resztki pałaców i świątyń z kolumnadami oraz skarbiec. Konstrukcje w Nisie powstały z cegły suszonej, a kolumny z cegły wypalanej. Ruiny Nisy są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W dalszej kolejności odwiedzimy wioskę Kipchak (Gypjak), aby zwiedzić kompleks, w skład którego wchodzi największy meczet w Turkmenistanie oraz mauzoleum rodzinne pierwszego prezydenta, Saparmurata Nijazowa. Przed powrotem do Aszchabadu wybierzemy się jeszcze w górzysty rejon Chuli. Po powrocie do Aszchabadu czeka nas wolny czas na wypoczynek. Noc spędzimy w hotelu w Aszchabadzie.
Po zjedzeniu śniadania, wyruszamy w podróż do podziemnego Jeziora Kow-Ata, które znajduje się w odległości około 100 km od Aszchabadu. „Kow-Ata” w języku turkmeńskim znaczy „Ojciec jaskiń”. Jaskinia, w której umiejscowione jest jezioro, ma długość 230 metrów, wysokość dochodzącą do 20 metrów i szerokość maksymalną 57 metrów w pewnych punktach. Terapeutyczne właściwości wody w jeziorze, która utrzymuje stałą temperaturę od 33 do 37°C i jest bogata w minerały, pozwalają na kąpiele. Po kąpieli w jeziorze, udajemy się do Nokhur, uroczo usytuowanego miasteczka w dolinie Kopet Dag. Społeczność Nohkuri, żyjąca w tej odległej górskiej osadzie, przez stulecia zachowała swoją wyjątkową kulturę, tradycyjne rzemiosło oraz architekturę. Mieszkańcy Nokhur wyróżniają się spośród innych Turkmenów dzięki unikalnemu dialektowi i przekonaniu, że są potomkami żołnierzy Aleksandra Wielkiego. Znacząca modernizacja wprowadzona w epoce sowieckiej nie miała dużego wpływu na ich życie. W Nokhur znajduje się niezwykły cmentarz z grobami zdobionymi rogami zwierzęcymi oraz pobliska jaskinia Kyz-Bibi, związana z perską legendą o Peri – postaciach symbolizujących piękno, elegancję i mądrość. Będziemy spacerować po wąskich uliczkach Nokhur i korzystać z chwili odpoczynku. W popołudniowych godzinach wracamy do Aszchabadu. Po przybyciu, mamy czas na relaks. Nocleg zaplanowany jest w hotelu w Aszchabadzie.
Po zjedzeniu śniadania udamy się w kierunku miasta Mary, po drodze planując postój w Annau, aby obejrzeć ruiny meczetu Seyit Jamal-ad-Din z XV wieku, a także w Abiward, gdzie będziemy mogli zobaczyć pozostałości starożytnej siedziby Sasanidów. Następnie kontynuujemy podróż do Mary, gdzie po przyjeździe zostaniemy zakwaterowani w hotelu i będziemy mieli chwilę na odpoczynek. Miasto Mary, będące administracyjnym sercem wilajetu maryjskiego i czwartym pod względem wielkości miastem w Turkmenistanie, zostało założone w 1884 roku na terenie starego fortu turkmeńskiego, nieopodal ruin starożytnego Merw. Obecnie Mary jest znane jako ważny ośrodek przemysłu gazowego i bawełnianego. W planach mamy zwiedzanie Muzeum Historycznego w Mary, które przechowuje imponującą kolekcję turkmeńskiej biżuterii, dywanów, preparowanych zwierząt, jurt oraz ceramiki mongolskiej. Muzeum jest również renomowane za swój dział archeologiczny, gromadzący przedmioty odkryte w Merw i Margush, takie jak ceramika, broń, utensylia domowe i biżuteria. Warto wspomnieć, że w muzeum kiedyś wystawiono szkielet kapłanki z Margiany, jednak po serii tajemniczych zgonów i nieszczęść wśród personelu zdecydowano o reburialu szczątków w ich pierwotnym miejscu znalezienia. Następnie wrócimy do hotelu, gdzie będzie czas na relaks. Nocleg zaplanowany jest w hotelu w Mary.
Po zjedzeniu śniadania, wyruszymy w stronę Merw, dawnej stolicy, która kiedyś była ważnym punktem na trasie Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Ruiny Merw znajdują się niedaleko dzisiejszego miasta Mary. W przeszłości, Merw pełniło funkcję jednej z satrapii w imperium Persów Achemenidów. Od VII wieku, za czasów panowania Arabów, miasto stało się punktem strategicznym dla rozprzestrzeniania się islamu w Azji Środkowej. Okres największego rozwoju Merw przypada na panowanie Seldżuków w XI i XII wieku. Zniszczone przez Mongołów w 1221 roku, miasto zostało później odbudowane i zamieszkane przez kolejne wieki, lecz nie udało mu się powrócić do swojej dawnej świetności sprzed najazdu. Wśród zabytków, które zwiedzimy, znajdą się ruiny twierdz Gyz Gala i Erk Gala, a także mauzolea Seldżuków. Po zwiedzaniu, wrócimy do Aszchabadu, gdzie zostaniemy zakwaterowani w hotelu. Czas wolny przeznaczony będzie na wypoczynek. Noc spędzimy w hotelu w Aszchabadzie.
Po spożyciu śniadania, będziemy kontynuować zwiedzanie stolicy Turkmenistanu. Na naszym szlaku znajdą się parki miejskie oraz meczet Ertugrul Gazi. Udamy się również do stadniny, aby podziwiać znane na całym świecie konie turkmeńskie. Według legend, były one wykorzystywane przez perskiego monarchę, Dariusza. Konie te stanowią dumę narodową i są symbolem Turkmenistanu. Następnie wrócimy do hotelu, gdzie będzie czas na odpoczynek i przygotowania do wyjazdu powrotnego.
Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem w Turkmenistanie. Wylot do Warszawy.
Należy pamiętać, że przedstawiony program ma charakter orientacyjny. Może dojść do zmiany kolejności realizowanych atrakcji ze względu na kwestie logistyczne, lokalne warunki, pogodę czy zmiany w sytuacji politycznej.
Na wjazd do Turkmenistanu konieczny jest paszport covidowy. Osoby niezaszczepione nie mogą wjechać do Turkmenistanu. Każdy podróżny będzie dodatkowo poddany testowi PCR po przylocie na lotnisku w Aszchabadzie.
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.