Zapraszamy Cię na spektakularną podróż przez Tadżykistan i Kirgistan, gdzie każdy krok jest przygodą, a widoki zapierają dech w piersiach. Z nami odkryjesz serce Pamiru, wędrując przez malownicze doliny, przełęcze i ośnieżone szczyty, w tym legendarny Pik Lenina. Twoje oczy napotkają krajobrazy niczym z innej planety – od gorących źródeł po bajkowe Doliny Ałajskie.
Przemierzając te zapomniane przez czas zakątki, zanurzysz się w autentycznej kulturze kirgiskich nomadów. Doświadczysz życia w jurtach, bliskości z końmi, których miejsce w sercach mieszkańców Azji Centralnej jest nie do przecenienia, i spotkasz masywne jaki. Może nawet uda Ci się zobaczyć wielbłądy na afgańskim pograniczu!
Nasza wyprawa to nie tylko wędrówka przez góry, ale także podróż przez historię na Jedwabnym Szlaku. Odkryjesz orientalne twierdze, starożytne miasta i zagubione w górach wioski, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej. Ta podróż jest marzeniem każdego fotografa, oferując niezwykle różnorodne, malownicze i fotogeniczne krajobrazy.
Tadżykistan i Kirgistan to bezpieczne kraje, pełne gościnności i ciepła, które sprawią, że poczujesz się jak w domu. Nasza ekspedycja przez Pamir jest dostępna dla każdego, bez konieczności specjalnego przygotowania kondycyjnego, co sprawia, że jest to doskonała okazja, aby odkryć jedne z najpiękniejszych górskich zakątków świata.
Dołącz do naszej wyprawy i pozwól sobie na prawdziwą przygodę życia, na której odkryjesz piękno gór Pamiro-Ałaju i Tien Szan. To więcej niż podróż – to ekspedycja, która zmieni Twój sposób patrzenia na świat.
Nie czekaj, odkryj z nami Tadżykistan i Kirgistan – prawdziwe perły Azji Centralnej. Przygoda czeka!
Po przybyciu do Biszkeku, stolicy Kirgistanu, podróż będziemy kontynuować lotem do Osz. Po dotarciu, uczestnicy spotykają się z anglojęzycznym przewodnikiem, specjalizującym się w wycieczkach po Kirgistanie i Tadżykistanie. Z lotniska udamy się do pensjonatu, gdzie będziemy mieli czas na regenerację po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Osz, położonego na południu Kotliny Fergańskiej, będącego drugim pod względem wielkości miastem Kirgistanu z populacją przekraczającą 200 tysięcy mieszkańców. Osz od dawna jest znane jako dynamiczne centrum handlowe na Jedwabnym Szlaku, również dzięki miejscowej produkcji jedwabiu.
Jedną z głównych atrakcji turystycznych Osz jest święta Góra Sulajman Too, miejsce, gdzie według legendy prorok Sulejman (Salomon) miał kontakt z Bogiem, co uczczono odciskami jego kolan i czoła na skale. Obecność świętej góry oraz cudowne uzdrowienia z nią związane, uczyniły Osz ważnym miejscem dla islamu w Azji Środkowej. Sulajman Too jest jedynym miejscem w Kirgistanie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie miasta można odwiedzić mauzoleum z XVI wieku, znane jako Dom Babura, oraz jeden z największych bazarów Azji Środkowej, oferujący szeroki wachlarz produktów, od żywności po tekstylia, elektronikę i samochody. Dla zainteresowanych wieczorem przewidziany jest masaż. Uczestnicy będą też mieli również czas na relaks. Nocleg zapewniony jest w pensjonacie w Osz.
Po spożyciu porannego posiłku, rozpoczniemy podróż do Sary Mogul, miejscowości znajdującej się na południu Kirgistanu. Przez dzień czeka nas do przejechania odcinek około 270 km. To nasze pierwsze spotkanie z Górami Tien Szan oraz podróż malowniczym szlakiem, który wiedzie przez kilka przełęczy, w tym najwyższą – Taldyk Pass na wysokości 3615 m n.p.m. Podczas naszej podróży przejedziemy obok urokliwych Gór Ałajskich, na tym etapie podróży asfaltowa droga jeszcze nam towarzyszy. Krajobrazy będą się jednak stopniowo zmieniać, prezentując życie Kirgizów na sezonowych osadach pasterskich. Zobaczymy ostatnie zamieszkane miejscowości Kirgistanu – Sary Tash i Sary Mogul, a także możemy spotkać się z miejscowymi nomadami. W Sary-Mogul skręcimy z głównej trasy i udamy się w stronę Tulpar-Kul (Pik Lenina). Po przybyciu na miejsce, przewidziany jest czas na relaks. Nocleg zaplanowano w kirgiskich jurtach w rejonie Tulpar-Kul (Pik Lenina).
Po spożyciu śniadania udamy się na trekking w rejon lodowca znajdującego się u podnóża Piku Lenina, gdzie do udziału nie są wymagane żadne specjalne wyposażenie ani niezwykła kondycja fizyczna. Zakończywszy trekking, przewidziany jest krótki moment na regenerację, po czym rozpoczniemy dalszą podróż. Naszym zadaniem będzie pokonanie dystansu około 130 km. Po blisko trzech godzinach podróży samochodem, dotrzemy do przełęczy i jednocześnie punktu granicznego Kyzyl-Art, zlokalizowanego na wysokości 4282 m n.p.m. W trakcie naszego przejazdu będziemy mieli okazję podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy Gór Pamir oraz najdłuższy płot na świecie, stanowiący granicę pomiędzy dawnym ZSRR a Chinami. W godzinach popołudniowych dotrzemy w okolice Jeziora Kara-Kul na terenie Tadżykistanu, gdzie będziemy mieli czas na odpoczynek. Przenocujemy w Guest House umiejscowionym nieopodal Jeziora Kara-Kul.
Po spożyciu śniadania, udajemy się na spacer wzdłuż Jeziora Kara-Kul, które jest największym jeziorem w Tadżykistanie, usytuowanym na wysokości 3652 metrów nad poziomem morza. Ten bezodpływowy akwen, znajdujący się w górskiej pustyni, stanowi prawdziwą enklawę ciszy i spokoju. W dniach, kiedy pogoda jest łaskawa, z brzegów Kara-Kul możliwe jest zobaczenie szczytu Tulpar-Kul, znanego również jako Pik Lenina. Później kontynuujemy naszą podróż w kierunku Doliny Bartang. Przebyjemy około 130 kilometrów malowniczą trasą górską. Ta droga, znajdująca się na wysokości 3800 metrów nad poziomem morza, przebiega przez Kok Jar – region najbardziej odległy w Górach Pamir. Spotkamy tu niezwykle gościnnych mieszkańców, do których turyści docierają bardzo rzadko. Będziemy mieli okazję lepiej poznać ich życie i codzienne obowiązki. Noc spędzimy w Guest House w rejonie Kok Jar (Jalan).
Po zjedzeniu śniadania rozpoczniemy podróż w stronę Murgab, miejsca zamieszkanego głównie przez Kirgizów. Naszym celem będzie pokonanie dystansu około 270 km. Murgab, będące największym ośrodkiem wschodniego Pamiru w Tadżykistanie, z nazwy może wydawać się miastem, lecz w rzeczywistości bardziej przypomina rozległą wioskę zbudowaną z tradycyjnych glinianych domów z płaskimi dachami. Populację Murgab stanowią przeważnie Kirgizi, którzy mimo życia w Tadżykistanie, utrzymują bliższe więzi rodzinne, społeczne i handlowe z kirgiskim Osz niż z tadżyckim Chorogiem czy stolicą, Duszanbe. Interesującym aspektem jest fakt, że mimo oficjalnej zmiany strefy czasowej na tadżycką, miejscowi Kirgizi nadal będą się kierować „czasem z Osz”. Tereny wokół Murgab to również jedne z najbardziej niedostępnych obszarów byłe ZSRR. Z powodu jego odizolowania i trudnego dostępu, w epoce Breżniewa uważano je za idealne miejsce do intensywnych badań nad sowiecką bombą atomową. W rzeczywistości tereny te charakteryzują się głównie rozległymi, pustymi przestrzeniami, pokrytymi wzgórzami z piaskowca, które przypominają krajobraz księżycowy. Nocleg zaplanowano w pensjonacie w Murgab.
Po zjedzeniu śniadania wyruszymy do Bulunkul, malowniczej miejscowości usytuowanej z dala od głównych dróg, nad brzegiem Jeziora Bulunkul. Czeka nas podróż o długości około 170 km. Bulunkul zamieszkuje około 300 osób i słynie z tego, że jest jednym z najchłodniejszych miejsc w całej Azji Centralnej. Po drodze miniemy Alichur. Nazwa tej miejscowości, „Klątwa Alego”, doskonale oddaje atmosferę tego rozległego, opustoszałego płaskowyżu, targanego wiatrami. Po minięciu Alichur skręcimy w kierunku Bulunkul, do którego prowadzi żwirowana droga snująca się przez płaski teren, otoczony górskim pejzażem. Po przybyciu na miejsce będzie czas na odpoczynek po podróży oraz na trekking wokół jeziora. Zakwaterowanie zapewnione jest w pensjonacie w Bulunkul.
Po zjedzeniu śniadania wyruszymy do Chorog. Nasza podróż będzie przebiegać trasą M-41, również zwaną Traktem Pamirskim, który został zbudowany przez inżynierów radzieckich w dekadzie 30. XX wieku. Przed nami około 190 km drogi. Chorog, będący stolicą Górnego Badachszanu, znajduje się niedaleko granicy z Afganistanem na wysokości 2100 m n.p.m. i zamieszkuje go ponad 30 tysięcy osób. Miasto to stanowi administracyjne serce Pamiru i jest jedynym miastem w tym regionie. W Chorog znajdują się obiekty rządowe, biura międzynarodowych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytet Azji Środkowej. Usytuowane jest nad rzeką Pandż, która jest głównym dopływem Amur-Darii. W trakcie wizyty w Chorog zaplanowaliśmy zwiedzanie tamtejszego bazaru oraz Pamirskiego Ogrodu Botanicznego. Noc spędzimy w pensjonacie Guest House w Chorog.
Po spożyciu śniadania, udamy się na południe, kierując się do Ishkashim (Iszkaszim), które jest bramą do tadżyckiej doliny Wachan. Nasza podróż będzie przebiegać przez Pamir – obszerny i majestatyczny łańcuch górski, zlokalizowany głównie w Tadżykistanie, z najwyższym punktem na szczycie Ismaila Samaniego, osiągającym 7495 metrów n.p.m. Miejscowi nazywają ten region Bam-i-Dunja, co przekłada się jako Dach Świata. Po przyjeździe do Ishkashim (Iszkaszim) przewidziany jest czas na regenerację. W ciągu dnia przejedziemy około 200 km. Nocleg zapewniony jest w Guest House w Ishkashim (Iszkaszim).
Po śniadaniu rozpoczniemy podróż po obszarach tadżyckiego Wachanu, który stanowi graniczny, południowo-wschodni skraj Tadżykistanu. W ciągu dnia przemierzymy około 130 km. Trasa przebiega przez Korytarz Wachański, tuż wzdłuż północnego brzegu rzeki Pandż. Podróż przez ten region jest niezapomnianym przeżyciem, oferującym zapierające dech w piersiach widoki – od majestatycznego Pamiru po jednej stronie, do pokrytych śniegiem szczytów Hindukuszu po drugiej. Przejazd przez Wachan należy do jednych z najbardziej malowniczych tras na świecie, wiodąc na wysokościach od 2000 do 3000 m n.p.m. W trakcie podróży odwiedzimy ruiny dawnych twierdz w pobliżu Ishkashim i Yamchun, które dawniej chroniły te pograniczne tereny. Zatrzymamy się również przy gorących źródłach Bibi Fatima, znanych z ich leczniczych właściwości i nazwanych na cześć córki proroka Mahometa, gdzie będzie możliwość kąpieli.
Kolejnym etapem naszej podróży będzie Namadgut, gdzie zobaczymy Twierdzę Kacha-Kala – ważny punkt na mapie legendarnego Jedwabnego Szlaku. Następnie odwiedzimy muzeum poświęcone Sufiemu Muborakowi Kadami Vakhani, znanemu lokalnemu uczonemu, teologowi, poecie i podróżnikowi. Jego dom, pełen pamiątek, stanowi równocześnie źródło wiedzy na temat życia lokalnych ismailitów, praktykujących tradycje sufickie. W pobliżu znajdują się także kamienne tablice, które niegdyś służyły uczonemu jako kalendarz słoneczny. Podróż będziemy kontynuować do wioski Langar, co w tłumaczeniu oznacza „Raj”. Ta spokojna osada, położona na zboczach gór wśród drzew i pól uprawnych, w pełni zasługuje na swoją nazwę. Nocleg zaplanowano w Guest House w Langar.
Po spożyciu śniadania rozpoczniemy podróż w kierunku Alichur, przemierzając Przełęcz Khargusz oraz skaliste tereny górskiej pustyni. Nasza trasa będzie przebiegać przez Pamir, skąd roztaczają się także widoki na góry Tien Szan i Hindukusz. Po drodze napotkamy wiele świstaków. Będziemy również przejeżdżać obok urokliwych mazarów – świętych miejsc zdobionych rogami górskich kozłów, które od dawna są uważane za święte zwierzęta. Według miejscowych przekonań, zamieszkują one wysokie góry, miejsce, gdzie ziemia łączy się z niebem.
Później skierujemy się na południe, w stronę Rezerwatu Zorkol. W trakcie podróży miniemy wiele kirgiskich koczowisk. W okresie pasterstwa niektóre rodziny wciąż żyją w sposób tradycyjny, z jurty jako domami i stadami owiec oraz jaków jako jedynym dobytkiem. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń wyruszymy w podróż po terenie Rezerwatu Zorkol, będącego częścią parku narodowego. Rezerwat Zorkol znajduje się na pograniczu południowego Tadżykistanu i północnego Afganistanu, na złączeniu gór Pamir z Hindukuszem. Na terenie rezerwatu położone jest jezioro Zorkol, na wysokości 4126 m n.p.m., z którego wypływa rzeka Pamir, stanowiąca dalej granicę między Afganistanem a Tadżykistanem. Całodzienna trasa liczy około 250 km. Noc spędzimy w jurcie w obozowisku Kara Jylga.
Po spożyciu śniadania nastąpi podróż do osady Rang-Kul, znanej z jeziora o tej samej nazwie. Dystans do przebycia wynosi około 180 km. Rang-Kul, nazywane również „Tęczowym Jeziorem”, otrzymało swoją nazwę z powodu niezwykłego światła, które wydobywa się z jaskini znajdującej się w sąsiedniej skale. Mówi się, że obecnie światło to nieco przygasło, podobnie jak i jezioro straciło część swojego dawnej świetności, jednak nadal oferuje ono niesamowite widoki. Można tam również napotkać pasące się wielbłądy, co stanowi klasyczny, pocztówkowy obraz. Nocleg mamy zaplanowany w pensjonacie w Rang-Kul.
Po spożyciu śniadania ruszymy w kierunku Kara Kul i Sary Tash, pokonując trasę przez Przełęcz Kyzyl-Art, znajdującą się na wysokości 4282 metrów nad poziomem morza. Wjazd do Kirgistanu nastąpi przez Sary Tash, skąd udamy się dalej do Osz. Dystans, który pokonamy w ciągu dnia, wynosi około 360 kilometrów. Podczas naszej podróży, przy sprzyjających warunkach pogodowych, będziemy mieli okazję po raz kolejny podziwiać Pik Lenina oraz inne pokryte śniegiem szczyty Pamiru. Po dotarciu do Osz, zostaniemy przetransportowani do pensjonatu. Będzie czas na odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Nocleg zapewniony jest w pensjonacie w Osz.
Po spożyciu śniadania, transport na lotnisko w Osz, skąd nastąpi odlot do Biszkeku. Po przylocie, w zależności od dostępnego czasu, możliwe jest zorganizowanie spaceru po Biszkeku lub odwiedzenie lokalnego rynku w mieście. Następnie transfer na lotnisko zostanie zrealizowany zgodnie z rozkładem lotów. Na lotnisku odbędzie się pożegnanie z naszym przewodnikiem w Kirgistanie i Tadżykistanie.
Należy pamiętać, że przedstawiony program ma charakter orientacyjny. Może dojść do zmiany kolejności realizowanych atrakcji ze względu na kwestie logistyczne, lokalne warunki, pogodę czy zmiany w sytuacji politycznej.
Termin | CENA | |
---|---|---|
26.07.2025-09.08.2025 | 2300 USD + bilety lotnicze ok. 3900 PLN | |
06.09.2025-20.09.2025 | 2300 USD + bilety lotnicze ok. 3900 PLN |
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.