Dlaczego warto?

 • Zobaczysz największe jeziora alpejskie na świecie
 • Zwiedzisz najbardziej malowniczy kraj Azji Centralnej
 • Poznasz Kirgizów i zjesz z nimi tradycyjny obiad
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-10 osób)
 • Spędzisz 2 noce w tradycyjnej jurcie
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot

Kirgistan, zwany nie przypadkowo – Szwajcarią Azji Centralnej, to jeden z najbardziej malowniczych zakątków tej części świata. Znajdziemy tu zielone doliny u stóp monumentalnych gór, wysokogórskie jeziora, życzliwych ludzi, którzy nadal pielęgnują dawne tradycje. Kirgistan to kraj, gdzie bliskość z naturą jest czymś oczywistym, gdzie nocleg w jurcie u lokalnej rodziny pozwala zasmakować życia nomadów. Kraj, gdzie ciągle żywe są tradycje polowań z orłami i gdzie serdeczność mieszkańców nie jest jeszcze zepsuta przez przez przyjezdnych. Wyjedź więc z nami do Kirgistanu, a pokażemy Ci ten kraj taki, jaki jest naprawdę. Obiecujemy, że będzie to niesamowita podróż!

 

Więcej o Kirgistanie na naszym blogu:

 

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Warszawy (przesiadka w Moskwie, Stambule lub innym porcie lotniczym) do Biszkeku.

2 dzień: BISZKEK – ALA ARCHA – BISZKEK
Przylot do Biszkeku w godzinach wczesnoporannych. Transfer do hotelu na nocleg. Po odpoczynku i śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego Ala Archa leżącego w górach Tien Szan, gdzie będziemy mogli delektować się niesamowitymi, górskimi krajobrazami. Co ciekawe, w czasach sowieckich tylko wysoko postawieni urzędnicy mieli dostęp do tego miejsca. Odpoczynek w malowniczym otoczeniu. Po powrocie rozpoczniemy zwiedzanie stolicy i największego miasta Kirgistanu – Biszkeku. Zobaczymy między innymi stare miasto, Plac Zwycięstwa czy zabytkową Filharmonię. Pospacerujemy też po Parku Dębowym i Placu Centralnym Ala-Too. Na koniec dnia udamy się na tradycyjną obiadokolację – nie zabraknie oczywiście typowo lokalnych przysmaków. Nocleg w Biszkeku.

3 dzień: BISZKEK – SON KUL
Tego dnia ruszamy w drogę, aby zobaczyć drugie największe jezioro w Kirgistanie – Son Kul. Jezioro położone jest u stóp monumentalnych gór na wysokości ponad 3000 m.n.p.m. Trasa będzie niezwykle malownicza, przejedziemy między innymi słynną przełęczą Tue Ashu. Po przyjeździe czas wolny na rozkoszowanie się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Po obiadokolacji pełnej lokalnych przysmaków czeka na nas nocleg w tradycyjnych namiotach czyli w jurtach. Gwarantujemy, że będzie to niesamowite i jednocześnie niezapomniane doświadczenie. Nocleg w jurtach.

4 dzień: SON KUL – NARYN
Po śniadaniu czas na relaks w okolicy jeziora, odpoczynek, poznawanie życia koczowników zamieszkujących te tereny. Następnie przejedziemy do miejscowości Naryn, malowniczo położonej nad rzeką o tej samej nazwie. Trasa widokowa, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Naryn słynie między innymi z lokalnego targowiska, które oddaje niezwykły klimat całego Kirgistanu. Po przyjeździe obiadokolacja. Nocleg w Naryn.

5 dzień: NARYN – TASH RABAT
Dzisiaj zwiedzimy karawanseraj Tash Rabat – kamienną twierdzę z XIV wieku leżącą na Jedwabnym Szlaku. To dogodne położenie sprawiło, że w miejscu tym nie tylko wymieniano towary, ale i odpoczywano, dzielono się doświadczeniami, rozmawiano. Budowla jest unikatowa, leży w dolinie w sercu gór Tien Szan i jest wzniesiona z kamiennych bloków na wysokości 3200 m. n.p.m. Mieści się tam 31 komnat oraz podziemne więzienie. Po tradycyjnej kolacji, nocleg w jurtach nieopodal Tash Rabat.

6 dzień: TASH RABAT – KOCHKOR
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do miasteczka Kochkor. Po drodze zatrzymamy się nieopodal malowniczego wąwozu Kichi Naryn. Po przyjeździe do Kochkor spotkamy się z rodziną, która zaprezentuje nam techniki tkania filcowych dywanów. Odwiedzimy też regionalne muzeum pełne lokalnego rękodzieła. Tego dnia poznamy więc lepiej nie tylko samych Kirgizów, ale ich kulturę i sztukę. Wieczorem kolacja z tradycyjnym pokazem folklorystycznym. Nocleg w kwaterach prywatnych w Kochkor.

7 dzień: KOCHKOR – KARAKOL
Po śniadaniu ruszamy w drogę do miasteczka Karakol. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć jezioro Issyk Kul, drugie co do wielkości alpejskie jezioro na świecie. Nie przypadkowo zbiornik nazwano Perłą Azji Centralnej. Przez ponad 1500 lat mieszkańcy uważali jezioro za święte, co miało związek z właściwościami leczniczymi słonej wody. Następnie przejedziemy do miejscowości Bokonbaeva, gdzie poznamy łowcę-orła, czyli myśliwego, który poluje na zające i lisy z pomocą orła. Zaprezentuje on nam tradycyjny sposób polowania nomadów. Później ruszymy w kierunku wąwozu Jeti Oguz, zwanego wąwozem Siedmiu Byków. Miejsce to słynie z czerwonych skał. Zobaczymy tam między innymi formację skalną „Złamane serce”. Nocleg w pensjonacie w Karakol.

8 dzień: KARAKOL – ISSYK KUL
Po śniadaniu zobaczymy meczet Dungan, zbudowany w stylu chińskim. Ciekawostką jest, że przy budowie meczetu nie użyto ani jednego gwoździa. Zwiedzimy także drewnianą Cerkiew Prawosławną. Następnie ponownie przejedziemy nad jezioro Issyk Kul, gdzie będzie czas na relaks w okolicy jeziora. Trasa widokowa. Po południu odwiedzimy lokalne muzeum – wizyta ta pozwoli nam jeszcze bardziej zbliżyć się do kultury Kirgizów. Nocleg w hotelu nad jeziorem.

9 dzień: ISSYK KUL – BISZKEK
Po śniadaniu ruszymy w drogę do Biszkeku. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć piękny minaret z XI w. – zwany wieżą Burana. Przystaniemy również przy znajdującym się na wolnym powietrzu skansenie Balbans. Po przyjeździe do Biszkeku czas na zakupy na lokalnym targowisku – a zdecydowanie jest w czym wybierać! Następnie pożegnalna kolacja oraz tradycyjny występ folklorystyczny. Nocleg w hotelu w Biszkeku.

10 dzień: POŻEGNANIE
W zależności od lotów: wylot z Biszkeku w nocy/wczesnym rankiem. Przylot do Warszawy po południu.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Cena

TERMINCENA (4-10 osób)
05.07-14.07.20199570 PLN
26.07-04.08.20199570 PLN
09.08-18.08.2019
PROMOCJA
9570 PLN
8970 PLN
30.08-08.09.20199570 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (3000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Biszkek-Warszawa to ok. 2200 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2200 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Biszkek-Warszawa (do kwoty 2200 PLN)
 • 9 noclegów zgodnie z programem (hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, jurty)
 • Wyżywienie 2 razy dziennie (śniadania i obiadokolacje)
 • Bilety wstępu
 • Transport zgodnie z programem: klimatyzowany bus
 • Tradycyjny występ folklorystyczny w Kochkor oraz tradycyjne show w Biszkeku
 • Pokaz myśliwski w Bokonbaeva
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Uznaniowych napiwków

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi: w hotelu, kwaterze prywatnej, pensjonacie i w jurtach.

Przykładowe hotele:

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP – wjeżdżają do Kirgistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu). Obowiązek wizowy dla Polaków został zniesiony.

POGODA
W Kirgistanie panuje klimat kontynentalny, umiarkowany, ciepły i suchy z cechami górskimi. Opadów jest niewiele. Najlepszym okresem na wyjazd jest wiosna, lato i wczesna jesień.

CZAS
+ 4 godziny w czasie letnim, + 5 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język kirgiski i język rosyjski.

RELIGIA
W Kirgistanie przeważa islam, jednak jego zasady nie są przestrzegane restrykcyjnie. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie) należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Kirgistanu jest SOM. Nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest zwykle możliwy w droższych hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych. W miastach znajdziemy także kafejki internetowe. Prędkość internetu nie jest jednak zadowalająca.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Ze względu na górzysty charakter kraju, dróg jest mało i nie są w dobrym stanie.

JEDZENIE
W Kirgistanie spróbować można świeżych produktów mlecznych, np. jogurt, kajmak (gęsta śmietana), ajran (napój jogurtowy). Powszechną potrawą jest lagman, czyli makaron z sosem czy manty – pierożki z baraniną. Jak w większości krajów Azji Centralnej wypija się tu litry herbaty.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Kirgistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel.  Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory w górach
– w Kirgistanie trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– rzeczy z filcu (szyrdak – dywan filcowy), dywany, kilimy, biżuterię

Opis transportu

Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie.

Specyfikacja wyjazdu

Kirgistan – Szwajcaria Azji Centralnej to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Kirgistanie, a oprócz tego poznać lokalne życie i mieszkańców. Nocować będziemy w hotelach, ale także w jurtach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Taka forma noclegów pozwoli na poznanie życia mieszkańców od kuchni. Wyżywienie wliczone w cenę.

Potrzebne dokumenty

Polacy nie potrzebują wiz do Kirgistanu. Wjeżdżamy na podstawie paszportu, ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Kirgistanu.

Mapa

>

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.