Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Kirgistan – Szwajcaria Azji Centralnej

Dlaczego warto?
  • Zobaczysz największe jeziora alpejskie na świecie
  • Zwiedzisz najbardziej malowniczy kraj Azji Centralnej
  • Poznasz zwyczaje Kirgizów
  • Będziesz podróżować w małej grupie (4-9 osób)
  • Spędzisz kilka nocy w tradycyjnej jurcie
  • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader

Kirgistan, zwany nie przypadkowo – Szwajcarią Azji Centralnej, to jeden z najbardziej malowniczych zakątków tej części świata. Znajdziemy tu zielone doliny u stóp monumentalnych gór, wysokogórskie jeziora, życzliwych ludzi, którzy nadal pielęgnują dawne tradycje. Kirgistan to kraj, gdzie bliskość z naturą jest czymś oczywistym, gdzie nocleg w jurcie u lokalnej rodziny pozwala zasmakować życia nomadów. Kraj, gdzie ciągle żywe są tradycje polowań z orłami i gdzie serdeczność mieszkańców nie jest jeszcze zepsuta przez przez przyjezdnych. Wyjedź więc z nami do Kirgistanu, a pokażemy Ci ten kraj taki, jaki jest naprawdę. Obiecujemy, że będzie to niesamowita podróż!

Program

1

Dzień

Wylot z Warszawy (przesiadka w Moskwie, Stambule lub innym porcie lotniczym) do Biszkeku.

2

Dzień

BISZKEK – ALA ARCHA – BISZKEK

Przylot do Biszkeku. Zwiedzanie. Na początek wyruszymy do Parku Narodowego Ala Archa leżącego w górach Tien Szan, gdzie będziemy mogli delektować się niesamowitymi, górskimi krajobrazami. Co ciekawe, w czasach sowieckich tylko wysoko postawieni urzędnicy mieli dostęp do tego miejsca. Delektowanie się malowniczym otoczeniem. Po powrocie rozpoczniemy poznawanie stolicy i największego miasta Kirgistanu – Biszkeku. Zobaczymy między innymi Plac Zwycięstwa czy zabytkową Filharmonię. Pospacerujemy też po Parku Dębowym i Placu Centralnym Ala-Too. Na koniec dnia udamy się na tradycyjną obiadokolację – nie zabraknie oczywiście typowo lokalnych przysmaków. Nocleg w Biszkeku.

3

Dzień

BISZKEK – SON KUL

Tego dnia ruszamy w drogę, aby zobaczyć drugie największe jezioro w Kirgistanie – Son Kul. Jezioro położone jest u stóp monumentalnych gór na wysokości ponad 3000 m.n.p.m. Trasa będzie niezwykle malownicza, przejedziemy między innymi słynną przełęczą Tue Ashu. Po przyjeździe rozkoszowanie się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Po obiadokolacji pełnej lokalnych przysmaków czeka na nas nocleg w tradycyjnych namiotach czyli w jurtach. Gwarantujemy, że będzie to niesamowite i jednocześnie niezapomniane doświadczenie. Nocleg w jurtach.

4

Dzień

SON KUL

Po śniadaniu czas na odkrywanie okolicy i poznawanie życia koczowników zamieszkujących te tereny. Będzie to niesamowite doświadczenie, gdyż mieszkańcy są niezwykle gościnni i z chęcią witają przyjezdnych. Będzie też czas na odpoczynek. Nocleg w jurtach.

5

Dzień

SON KUL – NARYN

Po śniadaniu czas wolny – można go wykorzystać wedle uznania. Następnie przejedziemy do miejscowości Naryn, malowniczo położonej nad rzeką o tej samej nazwie. Trasa widokowa, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Naryn to jedno z tych miejsc w którym z pewnością poczujemy prawdziwy klimat Kirgistanu. Nocleg w Naryn.

6

Dzień

NARYN - TASH RABAT

Dzisiaj zwiedzimy karawanseraj Tash Rabat – kamienną twierdzę z XIV wieku leżącą na Jedwabnym Szlaku. To dogodne położenie sprawiło, że w miejscu tym nie tylko wymieniano towary, ale i odpoczywano, dzielono się doświadczeniami, rozmawiano. Budowla jest unikatowa, leży w dolinie w sercu gór Tien Szan i jest wzniesiona z kamiennych bloków na wysokości 3200 m. n.p.m. Mieści się tam 31 komnat oraz podziemne więzienie. Po tradycyjnej obiadokolacji, nocleg w jurtach nieopodal Tash Rabat.

7

Dzień

TASH RABAT - KOCHKOR

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do miasteczka Kochkor. Po drodze zatrzymamy się nieopodal malowniczego wąwozu Kichi Naryn. Po przyjeździe do Kochkor spotkamy się z rodziną, która zaprezentuje nam techniki tkania filcowych dywanów. Odwiedzimy też regionalne muzeum pełne lokalnego rękodzieła. Tego dnia poznamy więc lepiej nie tylko samych Kirgizów, ale ich kulturę i sztukę. Wieczorem obejrzymy tradycyjny pokaz folklorystyczny. Nocleg w kwaterach prywatnych w Kochkor.

8

Dzień

KOCHKOR – JETI OGUZ

Po śniadaniu udamy się w stronę jeziora Issyk Kul – drugiego co do wielkości alpejskiego jeziora na świecie. Nie przypadkowo zbiornik nazwano Perłą Azji Centralnej. Przez ponad 1500 lat mieszkańcy uważali jezioro za święte, co miało związek z właściwościami leczniczymi słonej wody. Następnie przejedziemy do miejscowości Bokonbaeva, gdzie poznamy łowcę-orła, czyli myśliwego, który poluje na zające i lisy z pomocą orła. Zaprezentuje on nam tradycyjny sposób polowania nomadów. Później ruszymy w kierunku wąwozu Jeti Oguz, zwanego wąwozem Siedmiu Byków. Miejsce to słynie z czerwonych skał. Nocleg w jurtach.

9

Dzień

JETI OGUZ – OGUZ BASHI – JETI OGUZ – KARAKOL

Tego dnia czeka nas lekki trekking. Podziwiać będziemy między innymi widok na imponujący lodowiec Oguz Bashi. Nazwę tą tłumaczy się jako „Głowa Byka” (i rzeczywiście szczyt przypomina głowę byka z rogami). Wąwozy porośnięte drzewami, jurty, pastwiska – to i o wiele więcej czeka nas w trakcie wędrówki. Czas na podziwianie zapierającego dech w piersiach krajobrazu. Powrót do obozowiska. Następnie transfer do miasteczka Karakol. Nocleg w Karakol.

10

Dzień

KARAKOL - ISSYK KUL

Po śniadaniu zobaczymy meczet Dungan, zbudowany w stylu chińskim. Ciekawostką jest, że przy budowie meczetu nie użyto ani jednego gwoździa. Zwiedzimy także drewnianą Cerkiew Prawosławną. Następnie ponownie przejedziemy nad jezioro Issyk Kul, gdzie będzie czas na relaks w okolicy jeziora. Trasa widokowa. Po południu odwiedzimy lokalne muzeum – wizyta ta pozwoli nam jeszcze bardziej zbliżyć się do kultury Kirgizów. Nocleg.

11

Dzień

ISSYK KUL – BISZKEK

Po śniadaniu ruszymy w drogę do Biszkeku. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć piękny minaret z XI w. – zwany wieżą Burana. Przystaniemy również przy znajdującym się na wolnym powietrzu skansenie Balbans. Przyjazd do Biszkeku. Następnie pożegnalna obiadokolacja oraz tradycyjny występ folklorystyczny. Nocleg w Biszkeku.

12

Dzień

POŻEGNANIE

W zależności od lotów: wylot z Biszkeku w nocy/wczesnym rankiem. Przylot do Warszawy po południu.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (2000 PLN) płatna na 60 dni przed wyjazdem; III rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem.
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Biszkek-Warszawa to ok. 2000 PLN -2200 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).

Cena obejmuje

  • 10 noclegów zgodnie z programem (hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, jurty)
  • Wyżywienie 2 razy dziennie (śniadania i obiadokolacje)
  • Bilety wstępu
  • Transport zgodnie z programem: klimatyzowany samochód/minivan/bus
  • Tradycyjny występ folklorystyczny w Kochkor oraz tradycyjne show w Biszkeku
  • Pokaz myśliwski w Bokonbaeva
  • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
  • Opiekę lokalnego przewodnika
  • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Biszkek-Warszawa (ok. 2000 PLN – 2200 PLN)
  • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
  • Uznaniowych napiwków
  • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. 990 PLN (nie dotyczy noclegów w jurtach)
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi:

  • hotele 3*, 4*, pensjonaty (pokoje 2 – osobowe z łazienkami)
  • kwatery prywatne (pokoje 2 – osobowe, wspólna łazienka)
  • jurty (4-osobowe)
Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP – wjeżdżają do Kirgistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu). Obowiązek wizowy dla Polaków został zniesiony.

POGODA
W Kirgistanie panuje klimat kontynentalny, umiarkowany, ciepły i suchy z cechami górskimi. Opadów jest niewiele. Najlepszym okresem na wyjazd jest wiosna, lato i wczesna jesień.

CZAS
+ 4 godziny w czasie letnim, + 5 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język kirgiski i język rosyjski.

RELIGIA
W Kirgistanie przeważa islam jednak jego zasady nie są przestrzegane restrykcyjnie. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie) należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Kirgistanu jest SOM. Nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest zwykle możliwy w droższych hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych. W miastach znajdziemy także kafejki internetowe. Prędkość internetu nie jest jednak zadowalająca.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Ze względu na górzysty charakter kraju, dróg jest mało i nie są w dobrym stanie.

JEDZENIE
W Kirgistanie spróbować można świeżych produktów mlecznych, np. jogurt, kajmak (gęsta śmietana), ajran (napój jogurtowy). Powszechną potrawą jest lagman, czyli makaron z sosem czy manty – pierożki z baraniną. Jak w większości krajów Azji Centralnej wypija się tu litry herbaty.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Kirgistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel.  Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory w górach
– w Kirgistanie trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– rzeczy z filcu (szyrdak – dywan filcowy), dywany, kilimy, biżuterię

Opis transportu

  • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus

Specyfikacja wyjazdu

Kirgistan – Szwajcaria Azji Centralnej to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Kirgistanie, a oprócz tego poznać lokalne życie i mieszkańców. Nocować będziemy w hotelach, ale także w jurtach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Taka forma noclegów pozwoli na poznanie życia mieszkańców od kuchni. Wyżywienie wliczone w cenę.

Zobacz podobne wyjazdy