Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Kazachstan – podróż przez nieprzebyte stepy

Dlaczego warto?
  • Zwiedzisz magiczne miejsca pełne niezapomnianych widoków
  • Zobaczysz historyczne zabytki upamiętniające ważne wydarzenia
  • Poznasz lokalnych mieszkańców i ich zwyczaje
  • Posłuchasz dźwięku „śpiewających wydm”
  • Będziesz podróżować w małych grupach (4-12 osób)
  • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader
  • Będziesz pod opieką lokalnego przewodnika
  • Wyżywienie w cenie

Kazachstan to kraj niezwykle zróżnicowany, dlatego ma do zaoferowania niezmiernie wiele. Zachwycają tam nie tylko góry, ale i stepy oraz pustynie. Jest on pełen uroczych, przejrzystych jezior oraz zadbanych parków. Na każdym kroku możemy tam natknąć się na pomniki i zabytki, które niejednokrotnie „opowiadają” o historii tego kraju oraz upamiętniają najważniejsze wydarzenia. Wyjazd w tę część świata może być więc gratką dla każdego miłośnika podróżowania.

Program

1

Dzień

Wylot z lotniska w Warszawie.

2

Dzień

AŁMATY

Przylot do Ałmaty. W zależności od godziny przylotu odpoczynek lub zwiedzanie. Na początek odwiedzimy tzw. Zielony Bazar. Jest to miejsce w którym  nie ma możliwości, by powstrzymać się od zakupów, ponieważ zachęca ono wielością smaków, zapachów i barw. Następnie ruszymy w kierunku jednego z najstarszych parków w Ałmaty – Parku Panfiłov, gdzie zobaczyć można jedną z najpiękniejszych drewnianych budowli na świecie – Katedrę Zenkov.  Następnie transfer w stronę malowniczego wąwozu Medeo. Kolejnym punktem naszej podróży będzie wzgórze Kok-Tobe z jedną z najwyższych wież telewizyjnych. Trasa jest niezwykle malownicza – będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Po dotarciu chwila odpoczynku. Podczas niej będzie okazja, by napawać się otaczającym nas widokiem – panoramą miasta (wzgórze uznawane jest za jeden z najlepszych punktów widokowych miasta). Będzie też możliwość zakupienia pamiątek. Dzień zakończymy krótką przejażdżką słynną linią kolejową Ałmaty ze szczytu góry w stronę centrum. Transfer do hotelu. Nocleg w Ałmaty.

3

Dzień

AŁMATY – PARK NARODOWY AŁTYNEMEL – BASSHI

Po śniadaniu ruszamy w stronę Parku Narodowego Ałtynemel. Już samo jego położenie zachwyca, gdyż leży on na wysokości około 1000-1200 m n.p.m, a ze wszystkich stron otaczają go masywne góry. Na obszarze parku podziwiać można nie tylko równiny czy stepy, ale także półpustynie i pustynie. Jedną z największych atrakcji miejsca jest tak zwana „śpiewająca wydma”, ciągnąca się na długości prawie 3 km (jej wysokość również jest imponująca, bo mierzy ona około 120 m!). W zależności od pogody (a przede wszystkim od siły podmuchu wiatru) wydma samoistnie wydaje dźwięki – od lekkiego pisku, przez skrzypienie, aż do melodii przypominających granie na organach. Po wejściu na 150 metrową wydmę podziwianie zapierającej dech w piersiach okolicy. Następnie transfer do wioski Basshi, gdzie spróbujemy lokalnych przysmaków. Nocleg w pensjonacie w Basshi.

4

Dzień

GÓRY AKTAU – WZGÓRZE KATUTAU

Śniadanie. Dzisiaj udamy się w stronę przepięknych gór Aktau (przez wielu nazywane są one Górami Białymi). Nie sposób ich pomylić z żadnymi innymi wzniesieniami, gdyż ich cechą charakterystyczną są mieniące się w słońcu pastelowe kolory (ich zbocza są pomarańczowe, żółte, czerwone i oczywiście białe). Tego dnia zobaczymy też znajdujące się nieopodal wzgórze Katutau (przy odrobinie szczęścia być może uda nam się ujrzeć kozy czy gazele, które upodobały sobie to miejsce). Na nocleg wrócimy do Basshi.

5

Dzień

PARK NARODOWY AŁTYNEMEL – KANION CHARYN - AŁMATY

Dziś wyruszymy w podróż do Kanionu Charyn (Kanionu Czaryńskiego). Jest to jeden z najbardziej wyjątkowych, a zarazem naturalnie powstałych pomników, zabytków Kazachstanu. Ma około 12 milionów lat i zaskakuje licznymi, wielokształtnymi klifami przypominającymi starożytne zamki zbudowane z wiatru, słońca i deszczu. Po dotarciu do kanionu oddamy się urokowi tego miejsca, zachwyci nas jego piękno i rozciągający się widok panoramy. Następnie przejdziemy labiryntem „Doliny Zamków”. Wieczorem transfer do hotelu. Nocleg w Ałmaty.

6

Dzień

AŁMATY – JEZIORO ISSYK - AŁMATY

Trasa, którą pojedziemy w stronę wąwozu Issyk przebiega wzdłuż drogi Kuldja, którą setki lat temu podróżowali liczni handlowcy wraz ze swoimi przyczepami handlowymi. Podróż ta zajmie nam kilka godzin, jednak w trakcie jej trwania z pewnością nie będziemy się nudzić, bo w międzyczasie posłuchamy nieco o historii regionu, lokalnych mieszkańcach, ich życiu i tradycjach. Po drodze odwiedzimy Państwowe Muzeum Historyczno-Kulturalne-Rezerwat Issyk, gdzie będziemy mieli okazję przyjrzeć się wystawom związanym z historią i kulturą, zobaczymy kopię statuy Golden Man, starożytne wyroby ceramiczne, broń czy kurhan Saka. Następnie dotrzemy do zapierającego dech w piersiach jeziora Issyk, umiejscowionego w dolinie o tej samej nazwie. Oprócz chwili oddechu będzie tam też okazja, by nieco posłuchać na temat katastrofy naturalnej z 1963 roku. Wieczorem powrót do hotelu. Nocleg w Ałmaty.

7

Dzień

AŁMATY – BIG AŁMATY LAKE - AŁMATY

Po śniadaniu wizyta w Muzeum Historii i spacer po Parku Pierwszego Prezydenta. Następnie ruszamy w stronę kolejnego malowniczego jeziora – jeziora Big Ałmaty Lake. Widok imponujących wzgórz odbijających się w tafli przejrzystego, turkusowego jeziora zapiera dech w piersiach. Odpoczynek w otoczeniu malowniczych pejzaży. Na nocleg wrócimy do Ałmaty.

8

Dzień

AŁMATY - ASTANA

Po śniadaniu transfer na lotnisko, skąd wylot do Astany – stolicy Kazachstanu. Kolejne dni pozwolą nam się jeszcze bardziej zbliżyć do lokalnej kultury, spróbujemy kolejnych przysmaków, dowiemy się więcej o tradycyjnych instrumentach i podejrzymy codzienność mieszkańców. Nocleg w Astanie.

9

Dzień

ASTANA

Dzień rozpoczniemy od wizyty na Placu Konstytucji, gdzie prezydent Kazachstanu N.A.Nazarbayev poinformował o przeniesieniu stolicy kraju z Ałmaty do Astany. Następnie odwiedzimy unikalne centrum rozrywkowo-handlowe Chan Szatyr, gdzie z pewnością poczujemy klimat i gwar kraju w którym jesteśmy. Miejsce to określane jest jako „największy namiot świata”. Potem wyjedziemy windą na szczyt wieży Bajterek. Tam zatrzymamy się na chwilę na tarasie widokowym, z którego będziemy podziwiać wyjątkową panoramę stolicy. Tego dnia zobaczymy jeszcze Pałac Pokoju i Zgody (nazywany też Piramidą Pokoju i Pojednania) oraz meczet Khazret Sułtan (największy meczet w Azji Centralnej). Ostatnim (tego dnia) punktem podróży będzie Pałac Niepodległości, gdzie będzie okazja by przyjrzeć się planom dotyczącym rozwoju Astany aż do 2030 roku. Transport do hotelu. Nocleg w Astanie.

10

Dzień

ASTANA – PARK NARODOWY BURABAJ - ASTANA

Cały dzień spędzimy w Parku Narodowym „Burabaj”, gdzie oddamy się podziwianiu górskich krajobrazów, iglastych czy liściastych gajów czy lustrzanych jezior (na terenie parku znajduje się 14 większych oraz kilka mniejszych jeziorek). W czasie podróży dowiemy się wiele na temat historii tego regionu. Po przyjeździe zobaczymy między innymi słynny przesmyk Khana oraz górę Burabaj. Odwiedzimy dolinę Abylaykhan wraz ze słynnymi skałami „Ush-kyz”, „OkZhetpes”, „Zhumbaktas” oraz górą „Kokshetau” (symbolami, które opowiadają wiele o historii i tożsamości Kazachów). Następnie wędrówka na górę Bolektau, z której wierzchołka zobaczymy malowniczo położone jezioro Borovoe. Czas wolny. Wieczorem powrót do hotelu. Nocleg w Astanie.

11

Dzień

ASTANA

Po śniadaniu zobaczymy słynny pawilon Nur Alem (uważany przez wielu nie tylko za symbol Astany, ale i za symbol całego Kazachstanu). Na jednym z pięter budynku (który jest w kształcie kuli!) znajduje się Pawilon Kazachstanu, gdzie dowiedzieć się można nie tylko o historii kraju, ale i o postępach, jakie dokonują się na co dzień. Tego dnia pospacerujemy jeszcze po mieście. Następnie czas na ostatnią, niestety pożegnalną obiadokolację. Nocleg w hotelu w Astanie.

12

Dzień

POŻEGNANIE

W zależności od godzin przelotów transfer na lotnisko i wylot z Astany do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Płatność: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa- Ałmaty i Astana-Warszawa to ok. 2200 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).

Cena obejmuje

  • Lokalny przelot na trasie Ałmaty – Astana
  • 10 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, pensjonaty)
  • Wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiadokolacje (w dniach 3 i 4 wyżywienie 3 razy dziennie: śniadanie, obiad, kolacja)
  • Transport  zgodnie z programem (klimatyzowany, komfortowy samochód/minivan/bus; w Altynemel jeepy)
  • Bilety wstępu
  • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
  • Opiekę lokalnego przewodnika
  • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie Warszawa- Ałmaty i Astana-Warszawa (ok. 2200 PLN)
  • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
  • Uznaniowych napiwków
  • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 860 PLN
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi: noclegi w hotelach 3*, pensjonatach (pokoje 2-osobowe).

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym, jeśli udają się do Kazachstanu na okres pobytu do 30 dni. Wjeżdżają oni do tego kraju na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).

POGODA
Kazachstan położony jest w strefie klimatów umiarkowanych (o mniej lub bardziej skrajnych cechach kontynentalnych). W części kraju jest dość sucho. Bardziej wilgotno (deszczowo) jest jedynie w obszarze gór i przedgórz. Cechą charakterystyczną obecnego tam klimatu są także wysokie roczne amplitudy temperatur, co oznacza, że lata są dość gorące, natomiast zimy bardzo srogie, dlatego najlepszym okresem na wyjazd w te rejony jest kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik.

CZAS
+ 4 godziny w czasie letnim, + 5 godzin w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język kazachski, jednak w rzeczywistości najpopularniejszym i najczęściej używanym tam językiem jest język rosyjski. Język angielski nie jest zbyt rozpowszechniony, jednak w niektórych rejonach można się porozumieć za jego pomocą.

RELIGIA
Dominującą religią jest islam, dlatego zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom (w ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania). Drugą (co do ilości wyznawców) religią jest chrześcijaństwo.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą w Kazachstanie jest TENGE (KZT). Najlepiej wziąć ze sobą dolary, które można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Można też zakupić kartę SIM lokalnego operatora (aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego).

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego.

JEDZENIE
Zróżnicowanie kulturowe Kazachstanu z pewnością wpłynęło na kształt i smak kuchni kazachskiej. Z pewnością podczas podróży trzeba spróbować tradycyjnych dań tej kuchni – mant, beszbarmaku czy lepioszki.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Kazachstanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B czy tężcowi. Gdy planuje się dłuższy pobyt na terenie tego kraju warto mieć też zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim lub angielskim), że nie jest się nosicielem wirusa HIV (bez tego w ciągu 10 dni po przybyciu do Kazachstanu może się okazać, że koniecznym będzie poddanie się badaniom w kierunku HIV). Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się także kłopoty żołądkowe – przydaje się wtedy węgiel.  Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jedwabne chusty
– tradycyjne rzeźby oraz wyroby ceramiczne
– ręcznie wykonywane ozdoby

Opis transportu

  • klimatyzowany, komfortowy samochód/minivan/bus
  • lokalny przelot na trasie Ałmaty – Astana
  • w Altynemel – jeepy
Zobacz podobne wyjazdy