Uwielbiasz górskie przeprawy? Chcesz przeżyć przygodę życia? Marzysz o podróży, której nie zapomnisz? Jeśli tak, to wiedz, że ta wyprawa jest właśnie dla Ciebie.
Zapraszamy w usłaną emocjami podróż, która będzie inna niż wszystkie poprzednie. W jej trakcie odwiedzisz Pakistan – gościnny kraj u stóp Himalajów. Oprócz poznania niektórych z miast czy przeprawy po słynnej Karakorum Highway będziesz mieć możliwość dotarcia do bazy pod drugi co do wysokości szczyt Ziemi czyli K2. Każdy dzień będzie inny niż poprzedni: codziennie będziemy odkrywać nowe obszary, a otaczające scenerie zachwycą nawet bardzo doświadczonych podróżników. Wyprawa ta to jednak nie tylko górska przygoda, bo w trakcie tego wyjazdu podejrzysz też codzienność mieszkańców czy zbliżysz się do miejscowej kultury. Czyż nie za tą różnorodność i możliwości kochamy podróżowanie?
Wylot z Warszawy do Islamabadu.
Przylot w godzinach nocnych, przejazd do hotelu na nocleg. Po śniadaniu i odpoczynku rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Pakistanu. Islamabad zbudowany został w latach 60 XX wieku i zastąpił ówczesną stolicę czyli Karaczi. Już samo jego położenie zachwyca, gdyż leży on na płaskowyżu Potohar, a od północy graniczy z pasmem górskim Margalla Hills. W trakcie zwiedzania zobaczymy najważniejsze punkty miasta, dowiemy się więcej o jego historii i wtopimy się w tętniącą życiem atmosferę kraju w którym jesteśmy. Nocleg w Islamabadzie.
Po śniadaniu wyruszamy w dalszą podróż. Naszym pierwszym przystankiem będzie zachwycająca swoim pięknem dolina Naran. Chwila odpoczynku. Stamtąd ruszamy do Chilas – trasa biegnie wzdłuż kolejnych, zapierających dech w piersiach krajobrazów, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Przejedziemy między innymi przełęczą Babusar (4173 m.n.p.m.). Nocleg w Chilas.
Po wczesnym śniadaniu ruszamy do położonego na wysokości ponad 2200 m.n.p.m miasta Skardu. Część trasy przejedziemy po słynnej „Karakoram Highway” (Szosa Karakorumska), która jest najwyżej położoną drogą na świecie o utwardzonej nawierzchni. Niesamowite widoki gwarantowane! Jeśli pogoda pozwoli to dojrzymy też dziewiąty co do wysokości szczyt świata – Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Na nocleg dojedziemy do Skardu.
Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek. Skardu to miasto leżące w prowincji Gilgit-Baltistan w którym rozpoczyna się większość wypraw trekkingowych i wspinaczkowych. Mieszkańcy nazywani są Balti, a ich kultura, styl życia czy architektura powiązana jest blisko z Tybetem (dlatego też Skardu nazywane bywa czasem „Małym Tybetem”). Oprócz otoczenia imponujących pasm górskich słynie ono także z przepięknych dolin (między innymi Khaplu czy Shigar). Jeśli będzie możliwość to ruszymy na zwiedzanie okolicy. Na początek udamy się nad jezioro Sadpara, a następnie odwiedzimy malowniczo położony fort Kharpocho (został on wybudowany przez Ali Sher Khana Anchana, który rządził Baltistanem do końca XVI wieku). Czas na delektowanie się panoramą. Jeśli czas pozwoli to tego dnia wyruszymy jeszcze w stronę jezior Kachura. Nocleg w Skardu.
Po śniadaniu opuszczamy Skardu i jeepami ruszamy w stronę Askole. Trasa, którą dziś przemierzymy jest niezwykle malownicza. Przejedziemy wzdłuż dolin Shigar i Braldo. Mijać będziemy miejscowe wioski w których podejrzymy codzienne zajęcia serdecznych mieszkańców. W trakcie jazdy z pewnością dostrzeżemy też „królujące” wszędzie nie tylko topole czy brzozy, ale też drzewa morelowe (co ciekawe, sama morela jest bardzo ważnym owocem mającym wiele zastosowań wśród miejscowych, może ona posłużyć również jako dobra przekąska podczas górskich wypraw). Po drodze oczywiście zrobimy sobie kilka przystanków, by delektować się krajobrazami czy ustrzelić niezapomniane zdjęcia. Na nocleg dojedziemy do Askole.
Dzisiaj rozpoczynamy naszą górską wędrówkę. Trekking. Całość potrwa około 6-7 godzin, a w jego trakcie podziwiać będziemy piękno otaczających nas scenerii. Wyprawę rozpoczniemy szlakiem prowadzącym przez pola pszenicy i prosa, wśród drzew wierzb i topoli. Po raz pierwszy spróbujemy też spaceru po morenie. Po odpoczynku ruszamy w kierunku Jhula, gdzie spędzimy noc. W zależności od poziomu wody w rzece: przeprawimy się albo przez nią, albo pójdziemy w górę rzeki, by przejść przez drewniany most. Na nocleg dojdziemy do Jhula (3200 m.n.p.m).
Dzisiejszy trekking rozpoczniemy nieco wcześniej, by uniknąć zalanej przez topniejący lodowiec ścieżki. Celem naszej dzisiejszej wędrówki będzie Paiju do którego dotrzemy w około 6-7 godzin. Po dotarciu czas wolny na delektowanie się widokami na imponujące szczyty oraz lodowiec Baltoro. Będzie też okazja, by odpocząć przed kolejnymi wędrówkami. Nocleg.
Dzisiaj ruszamy do położonego na wysokości 4130 m.n.p.m kempingu Urdukas. Z racji tego, że jesteśmy coraz wyżej wędrówka jest coraz bardziej wymagająca. Nagrodą będzie niesamowity widok, który będziemy mogli podziwiać z obozu. Nocleg.
Kontynuujemy trekking. Część trasy przebiegać będzie po nagim lodowcu czy morenie, dlatego należy nastawić się na pewne trudności. Trasa przebiega wśród zapierających dech w piersiach, spektakularnych widoków na górskie szczyty. Nocleg.
O poranku ruszamy w około 5-godzinny trekking w stronę najbardziej imponującego kempingu na świecie. Jeśli pogoda nie spłata nam figla w nagrodę zobaczymy nadzwyczajne szczyty pasm górskich, w tym majestatyczną koronę K2. Wrażenie, że najbardziej zachwycające szczyty świata są na wyciągnięcie Twojej ręki jest niesamowite! Nocleg.
Miejsce do którego dziś dotrzemy będzie punktem kulminacyjnym całej wyprawy. Naszym dzisiejszym celem będzie baza pod K2, gdzie będziemy mieli okazję spotkać wspinaczy, którzy rozbili swoje obozy z nadzieją wspięcia się na ten jeden z najbardziej wymagających szczytów świata. Po dotarciu czas na herbatę i delektowanie się okolicznymi krajobrazami. Obiecujemy, że ten dzień zabierze nas w świat, który czeka tylko na nielicznych. Widoków, które dziś będziemy podziwiać nie sposób opisać słowami. Nocleg.
Po wczesnym śniadaniu powrót do bazy Concordia. Nocleg.
Dzisiaj ruszamy w spokojną (w porównaniu do poprzednich) trwającą około 7 godzin wędrówkę. Celem tej podróży będzie nasza baza – Goro I. Nocleg.
Dzisiejsza wędrówka potrwa około 5-6 godzin. Schodzimy w dół lodowcem Baltoro idąc po jego środkowej morenie. Następnie zielonymi zboczami Urdukus wędrujemy jeszcze niżej. W trakcie wędrówki delektować się będziemy między innymi wspaniałym widokiem na Wieże Trango (grupę szczytów w Karakorum). Jeśli pogoda pozwoli ujrzymy też szczyty Choricho (6756 m.n.p.m) czy Biaho. Nocleg.
Kontynuujemy trekking (dzisiejszy potrwa około 7-8 godzin). Wędrówka przebiega wśród kolejnych imponujących pejzaży, orzeźwiających, czystych strumieni czy gajów. Nocleg.
Dzisiaj czeka nas około 6 godzinna wędrówka. Jej celem będzie baza Askoli. Nocleg.
Po śniadaniu wsiadamy w jeepy, które zawiozą nas z powrotem do Skardu (transfer około 6-7 godzin). Droga powrotna jest niezwykle malownicza. Mijając miejscowe wioski z pewnością niejednokrotnie zobaczymy uśmiechniętych, witających się z nami mieszkańców. Nocleg w Skardu.
Przelot lokalnymi liniami lotniczymi ze Skardu do Islamabadu. Po przylocie transfer z lotniska do hotelu. Czas wolny. Nocleg w Islamabadzie. (W przypadku odwołania lotu z powodu pogody nastąpi przejazd do Chilas i nocleg w Chilas).
Czas wolny (jeśli przelot do Islamabadu odbył się zgodnie z planowanymi godzinami). Jeśli będą chęci i czas pozwoli to udamy się do położonej około 50 km od stolicy Pakistanu Taxili. Uważa się, że to właśnie w Taxila narodziły się najbardziej interesujące cywilizacje świata. W przypadku odwołania lotu dnia poprzedniego dzisiaj nastąpi przejazd z Chilas do Islamabadu (z przystankiem w Besham). Nocleg w Islamabadzie.
Wylot do Polski w godzinach wczesnoporannych. Przylot do Polski w godzinach popołudniowych.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Przebieg programu uzależniony jest od warunków pogodowych.
Bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z informacjami w sekcji „Szczegóły”.
Termin | |
---|---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Noclegi:
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Polacy wjeżdżają na teren Pakistanu na podstawie wizy wjazdowej oraz paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży). Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.
INFORMACJE DOTYCZĄCE PROGRAMU
POGODA
Pakistan to kraj w którym temperatura jest bardzo zróżnicowana. Generalnie występuje tam mała ilość opadów. Tereny znajdujące się na południu kraju są ciepłe, północ kraju natomiast jest chłodniejsza.
CZAS
+3 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce, +4 godziny w stosunku do czasu zimowego w Polsce.
JĘZYK
Językami urzędowymi są urdu i angielski, jednak w niektórych rejonach kraju znajomość angielskiego nie jest powszechna.
RELIGIA
W Pakistanie przeważa islam. Zwiedzając obiekty sakralne należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny niższe lub porównywalne do cen w Polsce.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Pakistanu jest rupia pakistańska (PKR). 1 rupia = 100 pajs. Bankomaty w Pakistanie występują jedynie w stolicy i kilku większych miastach, nie należy więc na nie za bardzo liczyć. Gotówka jest najbardziej sprawdzonym środkiem płatniczym w Pakistanie. Zabieramy więc ze sobą gotówkę i na bieżąco wymieniamy na miejscu. Zaleca się zabranie ze sobą dolarów amerykańskich.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi-fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe bywają dostępne w większych miastach.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Dobrą opcją jest też zakup karty SIM lokalnego operatora. Proszę jednak pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu, jeśli chcą Państwo skorzystać z lokalnych kart SIM.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Jedynie w niektórych hotelach/pensjonatach gniazdka są takie jak w Polsce, warto więc zabrać uniwersalną przejściówkę.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Pakistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ/CO ZE SOBĄ ZABRAĆ
– Pakistan to państwo w którym religia odgrywa ważną rolę w życiu codziennym, należy więc przestrzegać pewnych zasad co do ubioru. Należy zachować umiar – unikać roznegliżowania. Nie trzeba obowiązkowo nosić chusty i przykrywać włosów, ale bardzo krótkie spodenki, czy duże dekolty nie będą dobrze widziane. Przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty.
– krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory, kurtka przeciwdeszczowa
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– ręcznie robioną biżuterię
– przyprawy (chilli, kurkumę, anyż, cynamon)
– wyroby skórzane
– szale, odzież