Dlaczego warto?

 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki ale też nieznane irańskie szlaki, gdzie nie ma zwykłych turystów
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Zjeździsz wzdłuż i wszerz Zatokę Perską i tamtejsze wyspy
 • Będziesz podróżować w małych grupach (6-15 os.)
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot, który zna Iran jak własną kieszeń

Nasza przygoda rozpocznie się od poznania południowo-zachodniego wybrzeża Iranu, skąd udamy się do południowo-wschodniej części kraju. Połowę wycieczki towarzyszyć będą nam malownicze miejscowości nad Zatoką Perską, resztę pobytu spędzimy nad Morzem Arabskim. Podczas tej niezwykłej podróży zobaczysz perły perskiej architektury, piękną wyspę Keszm, a także odbędziesz niezapomnianą wizytę w wytwórni arabskich statków żaglowych dau. Dodatkowo odwiedzisz trzy irańskie specjalne strefy ekonomiczne, spróbujesz regionalnych specjałów oraz poznasz lokalnych mieszkańców.

 

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: POLSKA – TEHERAN
Wylot z Polski do Teheranu. Przylot do Teheranu w godzinach nocnych/porannych.

2 dzień: TEHERAN
Po przylocie, czas na zakwaterowanie. Następnie zwiedzanie pięknego kompleksu pałacowego Sa’ad Abad  należącego niegdyś do rodziny królewskiej oraz Darband, dzielnicy miasta położonej w górach, będącej jednym z ulubionych miejsc Teherańczyków. W Darband udamy się na lekki trekking podczas którego będziemy mogli podziwiać panoramę miasta. Nocleg w Teheranie.

3 dzień: TEHERAN
Dziś dalsze zwiedzanie stolicy kraju, w trakcie którego zobaczymy XIX-wieczny Pałac Golestan – miejsce, w którym odbyła się słynna konferencja teherańska z udziałem przywódców sił alianckich podczas II wojny światowej. Następnie zobaczymy Muzeum Narodowe Iranu, a w nim unikatowe eksponaty z okresu starożytności oraz Muzeum Klejnotów, którego kolekcja uznawana jest za jedną najbogatszych na świecie. Nocleg w Teheranie.

4 dzień: TEHERAN – AHVAZ
Tego dnia zobaczymy Muzeum Dywanów, po czym lotem krajowym udamy się na południe kraju do Ahvaz, przemysłowego miasta w prowincji Chuzestan. Prowincja Chuzestan zwana w starożytności Suzjaną to kolebka wielkich starożytnych cywilizacji – elamickiej, asyryjskiej i perskiej. Obecnie w tej prowincji mieszka największy odsetek ludności arabskiej w porównaniu do reszty kraju. Po przylocie odwiedzimy tradycyjny bazar pełen owoców morza i przypraw oraz udamy się w krótki rejs po rzece Karun. Nocleg w Ahvaz.

5 dzień: AHVAZ – CHOGHA ZANBIL – SUZA – DEZFUL – SZUSZTAR – AHVAZ
Dziś zwiedzamy najważniejsze zabytki prowincji Chuzestan – najlepiej zachowany na świecie ziggurat z czasów cywilizacji elamickiej – Chogha Zanbil (1250 r. p.n.e.), miasto Suzę, w którym znajduje się mauzoleum proroka Daniela oraz ponad 1700-letni most w Dezful. Następnie udamy się do Szusztar, gdzie znajduje się wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO starożytny system wodociągów, nazywany wodospadami Szusztaru. Zobaczymy także most w stylu rzymskim wybudowany przez króla Szapura I z dynastii Sasanidów po wygranej bitwie z wojskami cesarza Waleriana oraz pozostałe zabytki z okresu panowania tej dynastii. Nocleg w Ahvaz.

6 dzień: AHVAZ – BUSZEHR
Po śniadaniu przejedziemy do Buszehr – malowniczej miejscowości portowej po drodze odkrywając miejscową kuchnię oraz kulturę. Będziemy mogli obserwować specyficzną mieszankę kultur i lokalny koloryt. Nocleg w Buszehr.

7 dzień: BUSZEHR – BORAZDŻAN – BUSZEHR
Tego dnia wstąpiwszy do Borazdżanu, zobaczymy niezwykły pałac dynastii Achemenidów (sprzed ok. 2500 lat). Po powrocie w okolice Buszehr odwiedzimy zabytkową świątynię oraz Dom Delvariego, jednego z działaczy walczących przeciwko brytyjskiemu imperializmowi w trakcie II wojny światowej. Nocleg w Buszehr.

8 dzień: BUSZEHR – BANDAR SIRAF – KANGAN
W drodze do Kangan, zobaczymy Bandar Siraf, miasteczko powstałe w czasie panowania dynastii Partów (ok. II w.p.n.e), w którym zwiedzimy starożytne katakumby oraz tamtejszy zamek. Nocleg w Kangan.

9 dzień: KANGAN – LAFT
Dziś odkrywamy Keszm – największą wyspę Iranu, jak i całej Zatoki Perskiej. Rano udajemy się do portu w Bandar-e Pohl, skąd promem dostaniemy się do Laft, miasteczka portowego. Nocleg w Laft.

10 dzień: LAFT – TABL
Ten dzień spędzimy poznając wspaniałe Laft i okolice. Zobaczymy tradycyjne perskie łapacze wiatru, Zamek Naderi, studnie Tela oraz pierwszy irański geopark. Następnie odwiedzimy lokalny las namorzynowy Hara oraz pracownię, w której wytwarzane są słynne arabskie statki żaglowe dau. Nocleg w Tabl.

11 dzień: TABL – WYSPA HENGAM
Dziś udamy się na niewielką wyspę Hengam. W trakcie przeprawy między wyspami będziemy mieli rzadką okazję zobaczyć delfiny w ich naturalnym środowisku. Hengam jest wyspą obfitą w pyszne tradycyjne jedzenie oraz lokalne rękodzieło. Po południu wrócimy na wyspę Keszm, gdzie odwiedzimy tamtejszą Jaskinię Khorbas i Dolinę Gwiazd.

12 dzień: KESZM –ORMUZ – BANDAR ABBAS
Dziś zaczniemy od przeprawy na wyspę Ormuz, gdzie zjemy nasze śniadanie. Następnie udamy się na lekki trekking wgłąb wyspy, gdzie znajdują się niesamowite wielokolorowe góry skalne oraz zwiedzimy fort będący ostatnim zachowanym śladem portugalskiej kolonizacji wyspy. Później promem udamy się do  Bandar Abbas. Nocleg w Bandar Abbas.

13 dzień: BANDAR ABBAS – CZABAHAR
Tego dnia udajemy się lotem krajowym do Czabahar, skąd wyruszamy do pobliskiej, pełnej uroku wioski Tis. Wioska, będąca częścią prowincji Sistan i Baludżystan słynie z wyjątkowej architektury, zaś trasa wiodąca do portu Czabahar obfituje w pustynne widoki rodem z filmu science-fiction. Nocleg w Czabahar.

14 dzień: CHABAHAR
Tego dnia udajemy się do oddalonego o 100 km Govater, aby zobaczyć tamtejsze słynne drzewa figowe oraz góry solne. Po południu udamy się do Pasabandar, będącego najbardziej wysuniętym na południe miastem Iranu, gdzie zapoznamy się z tamtejszą unikatową architekturą. Nocleg w Czabahar.

15 dzień: CHABAHAR – TEHERAN
Ostatniego dnia naszego wyjazdu ruszamy w drogę powrotną do Teheranu (lokalnym lotem). Na miejscu rozpoczniemy dalsze zwiedzanie stolicy Iranu. Udamy się do północnej części Teheranu, aby zobaczyć kompleks parków zwieńczony jednym z najnowocześniejszych mostów w regionie Bliskiego Wschodu oraz raz jeszcze doświadczyć tempa życia i żywiołu stolicy Iranu.

16 dzień: POŻEGNANIE
Wylot z Teheranu do Polski.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Ceny

TERMIN
 Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (2000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.
  Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2000 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2000 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie  Warszawa-Teheran-Warszawa (do kwoty 2000 PLN)
 • 15 noclegów zgodnie z programem
 • 14 śniadań
 • Transport w Iranie zgodnie z programem: klimatyzowany bus
 • 3 lokalne przeloty na trasach: Teheran-Ahvaz, Bandar Abbas – Czabahar, Czabahar – Teheran
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Wizy do Iranu (75 EUR płatne na lotnisku)
 • Obiadokolacji (ok. 5-10 EUR/os/dzień)
 • Wydatków na pamiątki
 • Biletów wstępu (łącznie ok. 85-100 EUR/os)

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i 4*, pokoje 2 osobowe. Mogą zdarzyć się noclegi także w pensjonatach, ale tylko takich posiadających niezastąpiony klimat.

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy wydawanej w placówce konsularnej Iranu w Warszawie lub na lotnisku w Teheranie. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela nie otrzymają wizy irańskiej

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku rosyjskim i angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najlepsza chusta, dobrze jeśli w ciemniejszych, stosowanych kolorach ale nie koniecznie. Jeśli spódnica to do kostek a jeśli spodnie to coś na spodnie tak żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR) jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca.
Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy.
Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– wygodne buty
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • 3 lokalne przeloty

Specyfikacja wyjazdu

Iran, skarby Zatoki Perskiej to nie jest zwykły wyjazd do Iranu. Program zakłada miejsca, gdzie rzadko można spotkać turystów, choć są to miejsca niezwykłe. Odwiedzimy tylko praktycznie cały Iran południowy, ale zagłębimy się w kilka wysp na Zatoce Perskiej. Nie ograniczymy się jedynie do Keszm, jak robi to większość. My chcemy pokazać wszystkie niesamowitości Zatoki. A jest o pokazywać.

Potrzebne dokumenty

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy wydawanej w placówce konsularnej Iranu w Warszawie. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela nie otrzymają wizy irańskiej

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.