Dlaczego warto?

 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki, ale poznasz też nieznane irańskie szlaki
 • Ujrzysz imponujące pałace i świątynie
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Spróbujesz lokalnych, irańskich przysmaków
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader

Z czym kojarzy się Iran? Oczywiście z kolorowymi miastami takimi jak Sziraz, Teheran czy Isfahan, wystawnymi pałacami szachów, wspaniałymi ogrodami i zabytkami pochodzącymi sprzed kilku tysięcy lat. To właśnie w tym kraju pospacerujemy po bazarach, których alejki wypełnione są rękodziełem, ceramiką czy dywanami, odwiedzimy wyłożone bajkowymi mozaikami meczety, delektować się będziemy pustynnymi krajobrazami i spróbujemy pysznej, aromatycznej kuchni. Ale czym byłoby to wszystko gdyby nie mieszkańcy – potomkowie dumnych Persów? I to właśnie oni – niesamowicie gościnni i ciekawi świata Irańczycy chętnie zapraszają na herbatę, wypytują o postrzeganie Iranu na zachodzie i z otwartością podchodzą do przyjezdnych, co sprawia, że są niezwykle życzliwie wspominani przez każdego, kto odwiedził ten kraj chociaż raz.
Tego i o wiele więcej doświadczyć można podczas tej wyprawy. Zapraszamy Was w podróż do Iranu, jakiego nie znajdziecie w przewodnikach, bo oprócz miejsc z których słynie ten kraj zobaczymy też mniej znane irańskie zabytki i nieco zboczymy z utartego szlaku, by poznać w Iranie to, co mniej nieznane.

Więcej o Iranie na naszym blogu:

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Warszawy do Teheranu.

2 dzień: TEHERAN
Przylot do Teheranu w nocy/nad ranem. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Teheranu – stolicy i największego miasta całego Iranu. Środek transportu podczas zwiedzania Teheranu zależny będzie od warunków na drodze (zwiedzać będziemy pieszo, metrem, taksówkami, itp). Odwiedzimy między innymi Muzeum Dywanów (ilość i różnorodność zebranych tam perskich dywanów jest imponująca, pochodzą one z różnych okresów i zachwycają oryginalnością prezentowanych na nich motywów, wykonaniem czy kolorami). Następnie zobaczymy zabytkowy kompleks Sa’dabad. Zajmuje on imponujący obszar na który składają się olśniewające pałace, muzea czy galerie. Udamy się też z wizytą do muzeum Reza Abbasi, by podziwiać imponującą kolekcję irańskiej sztuki. Zobaczymy też najwyższą irańską wieżę Bordż-e Milad. Dzień ten z pewnością pozwoli nam zagłębić się w kulturę i zatopić się w atmosferze kraju w którym jesteśmy – a to dopiero początek. Nocleg w Teheranie.

3 dzień: TEHERAN – SZIRAZ
Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Teheranu. Na początek zobaczymy najważniejsze muzea, w tym Muzeum Narodowe z kolekcją irańskiej sztuki od starożytnego Iranu aż po czasy muzułmańskie i nie tylko. Ujrzymy także jeden z najstarszych irańskich zabytków czyli Pałac Golestan nazywany Pałacem Kwiatów i odwiedzimy Muzeum Klejnotów z imponującą kolekcją najdroższych klejnotów świata. Tego dnia będzie też okazja, by pospacerować po kolorowym, gwarnym, irańskim bazarze. Następnie udamy się na lotnisko, skąd nastąpi lokalny przelot do Sziraz – przepięknego, bajkowego miasta w którym urodził się Hafez czyli słynny poeta perski (czas trwania lotu: ok. 1,5 godziny). Dzisiaj zobaczymy jeszcze Szach Czarach – mauzoleum Ahmada oraz Muhammada będące jedną z najpiękniejszych świątyń miasta. Nocleg w Sziraz.

4 dzień: SZIRAZ
Zwiedzanie Szirazu, podczas którego jeszcze bliżej poznamy miasto w którym jesteśmy – zobaczymy między innymi olśniewający pałacyk Karim Khana (wybudowany w czasie panowania dynastii Zand) czy powstały w II połowie XVIII wieku meczet Vakil z imponującą salą modlitewną. Następnie odwiedzimy meczet Nasir ol Molka (nazywany również Różowym Meczetem) z piękną grą światła w oknach witrażowych i wspaniałymi mozaikami, a także zobaczymy zabytkowy grobowiec Hafeza. Pospacerujemy też po miejscowych, zachwycających ogrodach. Tego dnia ujrzymy też przepiękną świątynię Ali-Ebn-e-Hamzeh – jej bogato zdobione wnętrze zapiera dech w piersiach. Nocleg w Sziraz.

5 dzień: SZIRAZ – PERSEPOLIS – NEKROPOLIS – PASARGADY – ABARKUH
Po śniadaniu opuszczamy Sziraz. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Abarkuh. Po drodze oczywiście zatrzymamy się kilka razy, by podziwiać kolejne irańskie perełki. Przystaniemy między innymi przy słynnych ruinach Persepolis – stolicy Dariusza i Kserksesa, zdobytej około 330 r.p.n.e przez Aleksandra Wielkiego. Zobaczymy też znajdującą się nieopodal dolinę Naksz-e Rostam (nazywaną perską doliną królów). Otoczona jest ona imponującymi ścianami skalnymi, w których wykuto grobowce, gdzie pochowano królów z dynastii Achemenidów. Po drodze zrobimy sobie też przystanek w Pasargady – wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO byłej stolicy Persji. Podziwiać tu można imponujący grobowiec Cyrusa Wielkiego czyli założyciela miasta. Na nocleg dojedziemy do Abarkuh. To właśnie tam znajduje się cyprys wiecznie zielony liczący ponad 4000 lat! Miejsce to znane jest także z budowli w których przechowywano lód przed wynalezieniem lodówki. Nocleg w Abarkuh.

6 dzień: ABARKUH – JAZD
Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Jazd – miasto położone na styku dwóch pustyń: Pustyni Lota oraz Wielkiej Pustyni Słonej. Po drodze zatrzymamy się między innymi przy pochodzącym z XVI wieku karawanseraju Zein-o-Din, który ze względu na położenie na Jedwabnym Szlaku służył kupcom jako miejsce odpoczynku podczas wypraw. Następnie zobaczymy zamek Sar Yazd w którym w czasie najazdów przechowywano to, co najcenniejsze: pieniądze, biżuterię, złoto czy żywność (kompleks otoczony jest murami z wieżami, co sprawiało, że był on niemalże nie do podbicia). Kolejnym punktem na naszej trasie będzie miejsce nazywane Wieżami Milczenia – zaratusztrańskie miejsce pochówku. Tego dnia zobaczymy też kolejny przykład wspaniałej, irańskiej architektury – kompleks Amira Chakhmaq. Nocleg w Jazd.

7 dzień: JAZD
Po śniadaniu zwiedzanie Jazd – jednego z najpiękniejszych pustynnych miast, gdzie powszechnie używane są badgiry czyli wieże wiatrowe zapewniające dopływ chłodnego powietrza do domów oraz kanaty czyli podziemne kanały sprowadzające wodę do miasta z odległych obszarów. Tego dnia pospacerujemy po starym mieście: zobaczymy między innymi meczet Jameh, który powstał już w XII wieku oraz murowany grobowiec 12 Imamów, który pochodzi z początku XI wieku. Odwiedzimy również Muzeum Wody i pospacerujemy po przepięknym ogrodzie. Tego dnia udamy się też z wizytą do lokalnej wytwórni w której produkuje się irańskie słodkości. Nocleg w Jazd.

8 dzień: JAZD – VARZANEH
Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Varzaneh. Po drodze zatrzymamy się między innymi w Meybod, gdzie zobaczymy zamek Narin. Przystaniemy też w Nain, które słynie z imponującego meczetu. Przyjazd do Varzaneh – miejsca, które słynie ze Słonego Jeziora (widok stykającego się błękitu nieba z bielą jeziora zapiera dech w piersiach) oraz pustyni z ogromnymi, piaszczystymi wydmami. Gwarantujemy, że będzie okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Co ciekawe, to w tym miejscu zauważyć można różnicę w strojach noszonych przez kobiety, gdyż ich czadory w większości są tutaj koloru białego (a nie czarnego jak w innych irańskich miejscach). Nocleg w Varzaneh.

9 dzień: VARZANEH – ISFAHAN
Celem naszej dzisiejszej podróży będzie trzecie pod względem wielkości miasto kraju i dawna stolica Iranu czyli Isfahan. Zanim jednak tam dotrzemy zatrzymamy się przy cytadeli Ghoortan. Jest to druga pod względem wielkości cytadela kraju, która powstała już ponad 1000 lat temu. Obejmuje ona zbiór imponujących budynków: meczety, gołębnik, młyn czy wieże. Po zwiedzaniu dojedziemy do magicznego Isfahanu, które zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami, ogrodami. Zwiedzanie. Pospacerujemy po największym placu świata czyli Placu Imama (nazywanym też Naksz-e Dżahan). Miejsce to (wraz ze znajdującym się nieopodal meczetem, który również będziemy mieli okazję dziś zobaczyć) wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie ujrzymy meczet Sheikh Lotfollah oraz olśniewający pałac Ali Kapu. Słowa nie są w stanie opisać piękna tych budynków, dlatego koniecznie trzeba je zobaczyć na własne oczy. Tego dnia zobaczymy też kompleks Czehel Sotun nazywany Pałacem Czterdziestu Kolumn, który powstał w XVII wieku oraz wybudowany w tradycyjnym irańskim stylu pawilon Hasht Behesht. Na koniec dnia pospacerujemy również po miejscowym bazarze – od kolorów, gwaru czy zapachów dostać można niemalże zawrotów głowy, ale to właśnie w takich miejscach poczujemy typową atmosferę miejsca, w którym jesteśmy. Nocleg w Isfahanie. Nocleg w Isfahanie.

10 dzień: ISFAHAN
Kontynuujemy zwiedzanie Isfahanu. Na początek zobaczymy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wielki Meczet nazywany też Meczetem Piątkowym. Następnie wizyta w katedrze potocznie zwianej Katedrą Vank. Pełna jej nazwa to Katedra Świętego Zbawiciela i jest to jedna ze świątyń należąca do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Tego dnia zobaczymy też pomnik Monar Jonban i imponujący most Si-o-se-pol (znany też jako most Allahverdi Khan) zawieszony nad jedną z największych rzek Iranu czyli Zayanderud. Nocleg w Isfahanie.

11 dzień: ISFAHAN
Kontynuujemy zwiedzanie Isfahanu. Zobaczymy kolejne imponujące zabytki, meczety czy pomniki. Oczywiście będzie to kolejna okazja, by wtopić się w miejscowy klimat. Nocleg w Isfahanie.

12 dzień: ISFAHAN – NATANZ – ABJANE – KASZAN
Po śniadaniu opuszczamy Isfahan i ruszamy w stronę Kaszanu. Na początek zatrzymamy się w Natanz (które słynie między innymi z zabytkowej budowli jaką jest Abd al Samad). Następnie przystaniemy w niesamowicie kolorowej wiosce Abjane, która słynie z zabudowy w kolorze czerwonej cegły. Na nocleg dotrzemy do Kaszanu. Miasto ze względu na swoje położenie na szlaku handlowym było jednym z miejsc postoju karawan handlowych. Nocleg w Kaszanie.

13 dzień: KASZAN – KOM – TEHERAN
Po śniadaniu zobaczymy dwa zabytkowe budynki, pełniące obecnie rolę muzeów. Pierwszy z nich to wspaniale ozdobiony Dom Borujerdi (dom zaprojektowany przez Ustad Ali Maryam dla niesamowicie bogatego kupca). Drugi natomiast to równie imponujący Dom Tabātabāei powstały dla zamożnej rodziny (również zgodnie z projektem wcześniej wspomnianego architekta). Udekorowany jest on kamiennymi płaskorzeźbami, sztukateriami czy lśniącymi witrażami. Następnie pospacerujemy po jednym z najpiękniejszych ogrodów miasta – ogrodzie Fin. Po zwiedzaniu ruszamy w drogę powrotną do Teheranu. Po drodze zatrzymamy się między innymi w Kom, które uważane jest za święte miasto szyitów. Tam zobaczymy sanktuarium Fatimy Masumeh (córki jednego z imamów). Przyjazd do Teheranu (możliwość za dodatkową opłatą noclegu w hotelu nieopodal lotniska w zależności od godzin wylotu do Polski).

14 dzień: POŻEGNANIE
Wylot z Teheranu do Polski (w godzinach wczesnoporannych).

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Ceny

TERMIN
Termin na rok 2021 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (4000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2000 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2000 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (do kwoty 2000 PLN)
 • Przelot lokalny na trasie Teheran – Sziraz
 • 12 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, 4*, pensjonaty)
 • Śniadania
 • Transport w Iranie zgodnie z programem: klimatyzowany samochód/minivan/bus
 • Bilety wstępu zgodnie z programem
 • Wizę lotniskową
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Opiekę lokalnego przewodnika
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Obiadokolacji (ok. 10 USD/os./dzień)
 • Uznaniowych napiwków
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1260 PLN

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3*, 4* i pensjonatach (pokoje 2-osobowe).

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela młodszą niż 1 rok nie otrzymają wizy irańskiej.

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem, a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku rosyjskim i angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie, to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najlepsza chusta, dobrze jeśli
w ciemniejszych, stonowanych kolorach (ale niekoniecznie). Jeśli spódnica to do kostek, a jeśli spodnie to coś na spodnie tak, żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR) jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca.
Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy.
Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie; przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty, sandały, klapki pod prysznic
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Przelot lokalny na trasie Teheran – Sziraz

Specyfikacja wyjazdu

Majówka w Iranie to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Iranie, a oprócz tego poznać lokalne życie,  dumnych potomków Persów i miejsca z daleka od utartych szlaków. Podczas wycieczki korzystać będziemy cały czas z klimatyzowanego pojazdu. Zagłębimy się w lokalne bazary i życie mieszkańców Iranu. Poznamy prawdziwy Iran, a nie tylko ten znany z przewodników.

Potrzebne dokumenty

Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela młodszą niż 1 rok nie otrzymają wizy irańskiej.

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.