Wyobraź sobie przyjemny wieczór na pustyni w towarzystwie Beduinów. Opowieści, pyszne jedzenie, piasek. A potem noc pod niebem pełnym miliona gwiazd. Czy nie jest to wyjątkowe wyobrażenie? Z pewnością jest, ale gwarantujemy, że w Omanie oprócz tego możesz doświadczyć o wiele więcej! W trakcie tej wyprawy zobaczymy wspaniałe zabytki i malownicze krajobrazy tego tajemniczego Królestwa. Poznamy zarówno przeszłość tego kraju, jak i zobaczymy współczesne barwne bazary i tętniące życiem miasta. Kraj ten, mimo swojego otoczenia i łatki Bliskiego Wschodu z otwartymi ramionami wita turystów, więc daj się porwać w niezwykłą podróż do Omanu!
Wylot z Polski do Omanu. Przylot do Muskatu. Nocleg w Muskacie.
Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Omanu – Muskatu. Zobaczymy między innymi Wielki Meczet Sułtana Kabusa (jeden z największych otwartych dla niemuzułmanów meczetów na Bliskim Wschodzie). Następnie malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża przemieścimy się w kierunku chaotycznego, ale niesamowicie klimatycznego targowiska Muttrah. Ten barwny souk kryje w sobie wszystkie omańskie specjały: kadzidła, balsamy, chusty, wyroby ze srebra i wiele innych. Po zakupach wizyta w muzeum, gdzie dowiemy się nieco o historii i dziedzictwie kraju w którym jesteśmy. Na koniec dnia ujrzymy imponujący Pałac Al Alam, będący rezydencją obecnego władcy Omanu. Nocleg w Muskacie.
Śniadanie po którym ruszamy w stronę Bimmah Sinkhole – bajkowo turkusowego jeziora. Naszym kolejnym przystankiem tego dnia będzie Wadi Shab. Spacer w przepięknym otoczeniu. Jeśli będzie możliwość to chętni będą mieli okazję cieszyć się orzeźwiającą kąpielą. Tego dnia będziemy delektować się też okolicą Wadi Tiwi. Kolejnym (i ostatnim tego dnia) przystankiem będzie malowniczo położone nad Zatoką Omańską Sur, które słynie z produkcji tradycyjnych arabskich statków żaglowych typu „dau”. Wieczorem (jeśli będzie możliwość) dowiemy się więcej o żółwiach. Nocleg w Sur.
Po śniadaniu ruszamy do Wadi Bani Khalid, niesamowicie ukształtowanego pustynnego terenu pełnego koryt wypełnionych płynącą praktycznie przez cały rok błękitną wodą. Zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane. Stamtąd wyruszymy w niezapomnianą podróż na pustynię Wahiba (samochody 4×4). Po przyjeździe będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłe wydmy oraz beduińskie osady, bo region ten jest domem dla kilku tysięcy Beduinów. Gwarantujemy, że noc spędzona na pustyni będzie niesamowitym przeżyciem. Nocleg na pustyni.
Śniadanie, po którym będzie jeszcze chwila, by delektować się otaczającą nas pustynną scenerią. Następnie ruszamy w dalszą podróż. Naszym dzisiejszym celem będzie Nizwa. Po drodze zrobimy sobie kilka przystanków. Zatrzymamy się między innymi w Ibra – jednym z najstarszych omańskich miast, które słynie z zabytkowych wież strażniczych. Następnie przystaniemy na chwilę w Bahla, czyli w niewielkim mieście, w którym zobaczymy jeden z najstarszych fortów w całym kraju, który niegdyś chroniony był przez ponad 12 kilometrowe mury. Następnie wizyta w forcie Jabreen. Wieże, brązowe ściany, balkony z oryginalnymi balustradami, łuki czy dziedziniec tej budowli pozostały praktycznie w takim stanie, w jakim zostały wybudowane. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ zamek ten został wybudowany w czasach pokoju, a nie wojen. Jego władca pasjonował się nauką i sztuką, co sprawiło, że pałac ten stał się jednym z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych zabytków. Przyjazd do Nizwa. Nocleg w Nizwa.
Śniadanie, po którym ruszamy na dalsze zwiedzanie kraju w którym jesteśmy. Na początek udamy się w stronę malowniczego miejsca – Al Hamra. Jest to najstarsza wioska w Omanie pełna charakterystycznych domków z gliny (powstałych nawet 400 lat temu!). Zatrzymamy się też na chwilę w Misfat Al Abreen. Po południu udamy się w stronę imponującej Dżabal Szams (Góra Słońca). Podziwiać będziemy zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz znajdujący się nieopodal Wielki Kanion. Oczywiście będzie też okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć, gdyż otaczająca sceneria zachwyca nawet tych, którzy już bardzo wiele widzieli. Powrót do Nizwy. Nocleg w Nizwa.
Po śniadaniu zwiedzanie Nizwy, miasta słynącego z rozwiniętego rzemiosła artystycznego. Na początek (jeśli będzie możliwość) udamy się na najsłynniejszy okoliczny targ bydła. Następnie pospacerujemy po lokalnym bazarze, który jest kolejnym wyjątkowym targowiskiem pełnym rękodzieła, pamiątek i smaków charakterystycznych dla Bliskiego Wschodu. Zobaczymy też Twierdzę Nizwa będącą jednym z najbardziej imponujących fortów w Omanie. Po zwiedzaniu opuszczamy Nizwę i przejedziemy do wioski Birkat Al Mouz, która słynie z plantacji palm czy domów z.. błota. Spacer – będzie okazja, by zrobić fantastyczne zdjęcia, gdyż miejsce to zachwyca. Przyjazd do Muskatu. Czas wolny, który można wykorzystać na zakupy, spacery czy relaks. Nocleg w Muskacie.
Czas wolny. Nocleg w Muskacie.
Czas wolny. Nocleg w Muskacie.
W zależności od godzin przelotów: transfer na lotnisko i wylot z Omanu. Przylot do Polski.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Przylot do Polski w zależności od lotów może nastąpić dzień później.
Termin | |
---|---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-osobowego – 1770 PLN.
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy) oraz e-visy. Nasze biuro zajmie się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
POGODA
Położenie Omanu w strefie klimatu zwrotnikowego suchego sprawia, że temperatury w tym kraju są dość wysokie, a opady rzadkie. Najlepszym okresem dla podróżujących są miesiące od października do kwietnia, kiedy to upał nie jest aż tak odczuwalny. W okresie letnim temperatury mogą sięgać nawet 45 stopni.
CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce, +3 godziny w stosunku do czasu zimowego w Polsce.
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Z młodszym pokoleniem można porozumieć się po angielsku.
RELIGIA
W Omanie dominującą religią jest islam. Zwiedzając obiekty sakralne (m.in. meczety) należy więc bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom i normom religijnym, a w ubiorze zachować umiar – unikać roznegliżowania (wchodząc do meczetu Panie muszą mieć przykryte kolana, głowę i ramiona, a Panowie założone długie spodnie; przed wejściem do świątyni należy bezwarunkowo ściągnąć buty).
STRÓJ
Kobiety przyjeżdżające do Omanu na co dzień nie muszą zakrywać chustami ciała, włosów czy twarzy. Ważne jednak, by nie ubierać się zbyt wyzywająco i unikać roznegliżowania.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny wyższe lub porównywalne do cen w Polsce.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest rial omański (OMR). 1 rial omański = 1000 baisa. Polecamy zabrać ze sobą EURO lub DOLARY, które można wymieniać w bankach lub w kantorach. Bankomaty, z których można wypłacać pieniądze są dostępne w większych miastach. Używanie kart kredytowych nie jest zbyt popularne.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu i wi-fi jest powszechny jedynie w większych miastach i hotelach. Dodatkowo telefoniczne startery omańskie często mają w pakiecie internet.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup karty SIM lokalnego operatora (proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu, jeśli chcą Państwo skorzystać z lokalnych kart SIM).
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Jedynie w niektórych hotelach gniazdka są takie jak w Polsce, warto więc zabrać ze sobą uniwersalną przejściówkę.
RUCH DROGOWY
Stan dróg w Omanie jest całkiem dobry, a kierowcy starają się jeździć w miarę bezpiecznie. Nie zmienia to jednak faktu, że jak prawie wszędzie zarówno piesi, jak i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
BEZPIECZEŃSTWO
Oman uznawany jest za jeden z najbardziej otwartych, przyjaznych i tolerancyjnych krajów arabskich. Dodatkowo z raportu o konkurencyjności turystyki na rok 2017 Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że jest jednym z najbezpieczniejszych krajów świata (zajął zaszczytne czwarte miejsce na liście 136 ocenianych pod względem bezpieczeństwa krajów). To z pewnością sprawia, że nie ma się czego obawiać planując tam wyjazd.
JEDZENIE
Kuchnia omańska jest niesamowitą mieszanką różnorodnych smaków. Do przygotowania potraw w Omanie najczęściej wykorzystuje się mięso drobiowe, baranie lub ryby. Wszystko to doprawione jest aromatycznymi przyprawami i często podawane z ryżem. Oman słynie także z daktyli (które uznawane są za oznakę gościnności) serwowanych wraz z omańską kawą.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Omanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej
w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do świątyń wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie; przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty
– krem z filtrem UV, strój kąpielowy
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– biżuterię, ozdoby, wyroby ze srebra
– przyprawy, daktyle, kawę, omańską chałwę
– paszminę – tradycyjną, ręcznie tkaną chustę z kaszmiru lub z mieszanki kaszmiru i jedwabiu
– kumę – tradycyjną omańską czapkę noszoną przez mężczyzn
– kadzidła, perfumy