Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

SYRIA – PO WOJNIE SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW

Dlaczego warto?

ODKRYJ SYRIĘ: PODRÓŻ PO ŚLADACH NAJPIĘKNIEJSZYCH ZABYTKÓW

Zapraszamy Cię na niezapomnianą wycieczkę do Syrii, kraju o bogatej historii i niezwykłych tradycjach, gdzie starożytne miasta i zachwycające zabytki czekają, by odkryć je na nowo. Odkryj z nami magiczny Damaszek, pełen historii Aleppo, majestatyczne zamki Joanitów i Templariuszy, które są świadkami wypraw krzyżowych, oraz zjawiskowe ruiny Palmyry, które opowiadają tysiąclecia historii.

Ponad dziewięć lat po wybuchu wojny domowej, Syria z determinacją dąży do odbudowy i powrotu do normalności. Nasze wycieczki do Syrii to nie tylko okazja do podziwiania jej niezrównanych skarbów, ale również szansa, by wspierać odrodzenie się turystyki i bezpośrednio pomagać mieszkańcom tego pięknego kraju w ich drodze do odzyskania dawnej świetności.

Ponieważ turystyka w Syrii stopniowo ożywa, teraz jest idealny czas, by być częścią tej pozytywnej zmiany. Chociaż niektóre zabytki doświadczyły zniszczeń, wiele z nich zachowało swoje piękno lub jest stopniowo odnawiane. Nasza wycieczka do Syrii to nie tylko podróż po miejscach pełnych historii, ale również gest solidarności z jej mieszkańcami.

Dołącz do nas i bądź świadkiem odradzającej się Syrii, odkrywając jej najcenniejsze skarby. Ta wycieczka do Syrii to nie tylko przygoda życia, ale także okazja, by przyczynić się do odbudowy kraju. Odkryj z nami Szlak Najpiękniejszych Zabytków Syrii!

Program

1

Dzień

Wylot z Warszawy do Bejrutu w Libanie.

2

Dzień

Liban - Bejrut / Syria - Damaszek

Przybycie do Bejrutu w nocy, gdzie grupa spotyka się z lokalnym syryjskim przewodnikiem. Następnie udamy się w podróż do Damaszku, przekraczając granicę. W Damaszku zameldujemy się w hotelu, gdzie będziemy mieli czas na odpoczynek po podróży. Następnego dnia, po późnym śniadaniu, rozpoczniemy zwiedzanie Damaszku, jednego z najstarszych miast świata, które jest także centrum kulturowym i religijnym Orientu oraz jednym z czterech świętych miast islamu. Miasto, o bogatej historii sięgającej XV w. p.n.e., położone jest u podnóża gór Antyliban, na obrzeżach Pustyni Syryjskiej i zachowało wiele zabytków, mimo zniszczeń spowodowanych ostatnią wojną. Zaplanowane mamy zwiedzanie bram Starego Miasta, Muzeum Narodowego oraz Meczetu Umajjadów – najstarszej budowli miasta, będącego kluczowym miejscem kultu dla sunnitów i szyitów, zbudowanego na fundamentach dawnej świątyni rzymskiej i chrześcijańskiej katedry. Zobaczymy także Pałac Al Azem z 1750 roku, dawne mieszkanie osmańskiego gubernatora oraz odwiedzimy znany Stary Bazar Suk al-Hamidijja. Podczas zwiedzania natkniemy się na ślady zniszczeń wojennych. Zakończenie dnia noclegiem w Damaszku.

3

Dzień

Damaszek / Sajdnaja / Maloula / Krak des Chevaliers / Al Wadi / Tartous

Po spożyciu porannego posiłku, udajemy się do Sajdnai, gdzie mieści się Monaster Najświętszej Maryi Panny. Założenie tego klasztoru datuje się na VI wiek, a jego założycielem był cesarz bizantyjski Justynian I. Kolejny etap podróży to Malula (Maloula), niegdyś jedna z najbardziej urokliwych wiosek w Syrii, obecnie naznaczona skutkami działań wojennych. Malula, z jej charakterystycznymi małymi domami opierającymi się o monumentalne skały, położona jest w górskim wąwozie na wysokości przekraczającej 1500 m n.p.m. W miejscowości tej znajduje się ważne centrum pielgrzymkowe dla chrześcijan, dedykowane świętej Tekli. Malula jest także jednym z rzadkich miejsc na świecie, w których wciąż używa się na co dzień zachodniego dialektu aramejskiego – języka, którym prawdopodobnie mówił Jezus Chrystus. Pozostałe miejsca to syryjskie wioski As-Sarcha i Dżabadin. W Maluli znajdziemy również Monaster św. Sergiusza oraz Monaster św. Tekli.

Następnie, nasza podróż kieruje nas do Twierdzy Rycerzy, czyli Krack des Chevaliers, położonej w górach Dżabal an-Nusajrijja. Jest to jedno z najsłynniejszych miejsc w Syrii, zamek został zbudowany przez Joannitów, czyli Szpitalników Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy, w okresie od 1142 do 1271 roku, z późniejszymi dodatkami z końca XIII wieku autorstwa Mameluków. Zamek, mimo zniszczeń wojennych, jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów krzyżowców na świecie.

Kolejnym przystankiem jest miasto portowe Tartus (Tartous), położone nad Morzem Śródziemnym, gdzie syryjscy alawici stanowią 70% populacji. Podczas spaceru po mieście, główną atrakcją jest dawny kościół Naszej Pani z Tortosy z początku XIII wieku, stanowiący przykład połączenia stylu romańskiego z gotykiem. Świątynia ta, będąca zarówno warownią, jak i częścią twierdzy, była główną fortecą templariuszy w Ziemi Świętej. Nasze zwiedzanie kończy nocleg w Tartus (Tartous).

4

Dzień

Tartous / Latakia / Amrit / Ugarit (Ras Shamra) / Tartous / Wyspa Arwad / Tartous

Po zjedzeniu śniadania wyruszamy w podróż do Latakii, która jest kluczowym miastem portowym Syrii i znaczącym ośrodkiem turystycznym przy wybrzeżu. Kontynuując podróż, docieramy do miejscowości archeologicznej Amrit, gdzie można podziwiać pozostałości dawnej nekropolii Fenicjan oraz ruiny świątyni datowane na V wiek przed naszą erą. Kolejnym etapem wycieczki jest odwiedzenie obszaru archeologicznego w Ugarit – dawnej portowej metropolii-państwa. Ugarit, znane także jako Ras Shamra, to miejsce, którego historia osadnictwa sięga środkowego VIII tysiąclecia p.n.e. W okresie rozkwitu, między XV a XIII wiekiem p.n.e., Ugarit było ważnym centrum handlowym na skrzyżowaniu kluczowych szlaków. Wśród znalezisk archeologicznych znalazły się świątynie Dagona i Baala, obszar mieszkalny, pałac królewski z biblioteką oraz tabliczki gliniane z zapisem klinowym.

Po zakończeniu zwiedzania wracamy do Tartous, skąd wyruszymy na Wyspę Arwad. Przejazd łodzią trwa około 30 minut i pokonujemy dystans około 3 km od Tartous. Arwad, miasto o fenickich korzeniach założone w drugim tysiącleciu p.n.e., obecnie jest malowniczym miasteczkiem rybackim. Na wyspie zwiedzimy cytadelę Templariuszy, która stanowiła ostatni bastion krzyżowców w Ziemi Świętej, oraz zobaczymy pozostałości fenickich murów obronnych. Będzie również czas na lunch i odpoczynek na tej spokojnej i urokliwej wyspie. Powrót do Tartous, gdzie zaplanowano nocleg.

5

Dzień

Tartous /Homs (Hims) / Aleppo

Po zjedzeniu śniadania, wyruszymy w kierunku północnej Syrii, aby odwiedzić antyczne miasto Homs (Hims). Czeka nas około dwugodzinna podróż. Po przybyciu, rozpoczniemy eksplorację miasta. Homs (Hims), będące jednym z miast, które najbardziej ucierpiało podczas syryjskiego konfliktu, dawniej było znane jako Emesa. Jego długa historia obfituje w okresy pod panowaniem Arabów, Seldżuków, Mogołów oraz Turków Osmańskich. Wojna w Syrii spowodowała niemal całkowite zniszczenie Homs. Odwiedzimy meczet Halida, przejdziemy przez ulice Homs, zatrzymując się na zdjęcia. Planujemy spędzić w Homs około 2-3 godziny, po czym będziemy kontynuować podróż do Aleppo, co zajmie nam kolejne 2 godziny (około 250 km). Aleppo, miasto z historią sięgającą tysięcy lat wstecz, jest uważane przez wielu naukowców za jedno z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na Bliskim Wschodzie. Po przyjeździe do Aleppo rozpoczniemy jego zwiedzanie, które będziemy kontynuować następnego dnia. Nasz nocleg zaplanowany jest w Aleppo.

6

Dzień

Aleppo City Tour

Po spożyciu porannego posiłku, rozpoczniemy eksplorację Aleppo. To miasto, istniejące już od II tysiąclecia przed naszą erą, leży na przecięciu wielu tras handlowych i było pod panowaniem takich cywilizacji jak Hetyci, Asyryjczycy, Arabowie, Mongołowie, Mamelucy oraz Osmanowie. Aleppo pozostaje do dzisiaj istotnym centrum religijnym dla Syryjczyków. Jego architektura obejmowała przede wszystkim islamskie miejsca kultu oraz bizantyjskie monastyry. Do czasów niedawnych miasto było bogate w kościoły, cerkwie, domy modlitwy oraz klasztory. Niestety, konflikt zbrojny zdewastował to niegdyś wspaniałe, pełne zabytków miasto, przekształcając je w morze ruin z widocznymi wszędzie śladami po bombardowaniach i szkieletami budynków na terenie centrum. Znaczna część historycznej zabudowy została zniszczona lub ciężko uszkodzona. Z raportu UNESCO z 2017 roku wynika, że poszkodowanych zostało około 90% starych budowli w Aleppo. Podczas naszej wizyty będziemy mieli okazję zobaczyć, jak prezentuje się miasto obecnie. Odwiedzimy między innymi cytadelę miejską datowaną na XIII wiek oraz Stare Miasto. Nocleg zaplanowano w Aleppo.

7

Dzień

Aleppo / Afamia (Apamea) / Hama

Po zjedzeniu śniadania udamy się do Hama. W trakcie podróży zrobimy postój przy stanowisku archeologicznym, aby zwiedzić ruiny Afamii (Apamea), które prawdopodobnie zostały założone około roku 301 p.n.e. Afamia, będąca kluczowym miastem północnej Syrii w okresie panowania Seleucydów, później weszła w skład imperium rzymskiego. Znana jest z imponującej architektury, w tym z Wielkiej Kolumnady o długości blisko dwóch kilometrów oraz z ruin robiącego wrażenie teatru, który w czasach rzymskich mógł pomieścić ponad 20 tysięcy widzów. Niestety, w ostatnich latach nielegalne wykopaliska zaszkodziły części zabytków Afamii.

Następnie kontynuujemy podróż do Hama, znajdującego się w oazie nad rzeką Orontes. Miasto zachowało autentyczny arabski charakter i słynie z norii – urządzeń służących do nawadniania, dzięki którym miasto cieszy się bujną roślinnością i pięknymi ogrodami. W przeszłości w Hamie wznoszono drewniane koła wodne, zbudowane bez użycia gwoździ, z których najstarsze datowane są na rok 1100 p.n.e. Obecnie działa tu tylko część z nich, ale te ogromne konstrukcje wciąż robią wrażenie, a ich pracę można usłyszeć podczas spacerów po mieście. Choć Hama, podobnie jak inne syryjskie miasta, doświadczyła konfliktów wojennych, odnotowuje się tutaj mniejsze zniszczenia niż w innych miejscach. Nocleg będzie w Hamie.

8

Dzień

Hama / Palmyra / Damaszek

Po spożyciu śniadania udamy się do renomowanego miasta Palmyra, usytuowanego na obszarze Pustyni Syryjskiej. To miejsce jest domem dla imponujących ruin niegdyś majestatycznego miasta, które stanowiło kluczowy punkt kulturowy starożytnego świata. Sztuka oraz architektura Palmyry, znajdującej się na przecięciu dróg wielu cywilizacji w I i II wieku naszej ery, łączyła w sobie grecko-rzymską technikę budowlaną, lokalne tradycje oraz perskie wpływy. W maju 2015 roku, Palmyra wpadła w ręce terrorystów z tak zwanego Państwa Islamskiego, którzy przystąpili do systematycznego niszczenia obiektów archeologicznych oraz zabytków starożytnych. Przed ich zajęciem miasta, udało się ewakuować niektóre z zabytków w celu ochrony przed dewastacją. Jednakże terrorystom udało się spowodować znaczne zniszczenia – zdemolowali ruiny starożytnych świątyń oraz zniszczyli fragmenty rzymskich kolumn. Obiekty takie jak Świątynia Bela z wczesnego I wieku oraz łuk triumfalny z przełomu II i III wieku zostały zniszczone. Po przybyciu na miejsce, rozpoczniemy zwiedzanie pozostałości starożytnych ruin. Następnie kontynuujemy podróż w kierunku Damaszku, gdzie zaplanowano nocleg.

9

Dzień

Damaszek / Bosra / Damaszek

Po zjedzeniu śniadania, rozpoczyna się podróż do antycznej Bosry (Busra asz-Szam), która znajduje się na południu Syrii. Odległość, którą przemierzamy wynosi około 140 km. Założycielami Bosry byli Nabatejczycy w I wieku p.n.e. Później miasto stało się stolicą rzymskiej prowincji Arabia, gdzie powstało wiele imponujących budowli, w tym znaczący teatr z II wieku, który może pomieścić 15 tysięcy widzów, będący jednym z największych i najlepiej zachowanych teatrów rzymskich. Początkowo teatr zlokalizowany był poza murami miasta, ale z czasem został otoczony przez twierdzę Ajjubidów. W Bosrze można również zobaczyć pozostałości z czasów wczesnochrześcijańskich i kilka meczetów, w tym Meczet Omara z XII wieku. Bosra była kluczowym punktem na szlaku karawan prowadzących do Mekki. Obecnie Bosra jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdując się jednocześnie na liście miejsc zagrożonych. Podczas konfliktu w 2015 roku, część dziedzińca obok rzymskiego teatru oraz fragmenty twierdzy Ajjubidów uległy zniszczeniu. Po zakończeniu wycieczki następuje powrót do Damaszku. Po przyjeździe do Damaszku, uczestnicy mają czas na relaks. Noc spędzana jest w Damaszku.

10

Dzień

Damaszek / Bejrut

Po spożyciu śniadania, będziemy kontynuować odkrywanie Damaszku, tym razem skupiając się na chrześcijańskich zabytkach Dzielnicy Starego Miasta. Następnie, zgodnie z rozkładem lotów, odbędzie się transfer do Bejrutu. W Bejrucie udamy się na lotnisko, gdzie nastąpi pożegnanie z naszym lokalnym przewodnikiem, który towarzyszył nam w Syrii.

11

Dzień

Bejrut / Warszawa

Wylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Należy pamiętać, że przedstawiony program ma charakter orientacyjny. Może dojść do zmiany kolejności realizowanych atrakcji ze względu na kwestie logistyczne, lokalne warunki, pogodę czy zmiany w sytuacji politycznej.

Terminy/ceny
Termin Cena (grupa min. 8 osób)

06.09.2024-16.09.2024

ostatnie miejsca

2200 USD + bilet lotniczy ok. 2100 PLN

Wyślij zapytanie

19.10.2024-29.10.2024

2200 USD + bilet lotniczy ok. 2100 PLN

Wyślij zapytanie

10.04.2025-20.04.2025

2200 USD + bilet lotniczy ok. 2100 PLN

Wyślij zapytanie

06.09.2025-16.09.2025

2200 USD + bilet lotniczy ok. 2100 PLN

Wyślij zapytanie

UWAGA: Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski. Należy pamiętać, iż stempel izraelski w paszporcie uniemożliwia wjazd do Libanu oraz Syrii (dotyczy to również stempli z granic z Izraelem, tj. izraelsko-egipskiej w Tabie oraz izraelsko-jordańskiej). Jakiekolwiek pieczątki z przejść granicznych z Izraelem są podstawą do zawrócenia z Libanu i granicy syryjskiej.

Cena obejmuje

 • Bilety lotnicze Warszawa – Bejrut – Warszawa  ok. 2000 PLN z bagażem rejestrowanym * Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 4* i 5* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych. Pokój jednoosobowy koszt dodatkowy ok. 350 USD (oferta do potwierdzenia)
 • Śniadania
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem wynajętym samochodem
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę angielskojęzycznego pilota
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Kosztów posiłków poza śniadaniami
 • Kosztów wizy syryjskiej (ok. 70 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Galeria
Mapa
Zobacz podobne wyjazdy