Dlaczego warto?

 • Poznasz iracki Kurdystan
 • Zwiedzisz między innymi Erbil, Halabję czy Dohuk
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Razem z Tobą będzie polskojęzyczny tour leader
 • Będziesz pod opieką lokalnego przewodnika

W trakcie tej wyprawy odwiedzimy Kurdystan, a dokładniej Region Kurdystanu będący autonomiczną jednostką administracyjną, federalnie należącą do Iraku. Zwiedzimy między innymi stolicę autonomii czyli Erbil (po kurdyjsku nazywany Hewlêr), Halabję czy Sulaimaniya. Przystaniemy w miejscach z bardzo bogatą historią i poznamy najważniejsze zabytki tej części świata. Będzie też okazja, by delektować się imponującymi widokami, spróbować miejscowej kuchni i poznać lokalnych mieszkańców czyli Kurdów, którzy z uśmiechem czy serdecznością witają przyjezdnych.
Chcesz przeżyć wyprawę inną niż wszystkie poprzednie? Szukasz wyjazdu innego niż to, co oferuje rynek turystyczny? Ta podróż jest właśnie dla Ciebie.

 

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: WARSZAWA – ERBIL
Wylot z Warszawy. Przylot do Erbilu – stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego i najprawdopodobniej jednego z najstarszych miast na świecie. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg w Erbilu.

2 dzień: ERBIL
Erbil (inaczej też Irbil) to miasto leżące na zachodnim pogórzu Gór Kurdystańskich (jego nazwa po kurdyjsku to Hewlêr). Po śniadaniu rozpoczniemy jego zwiedzanie. Na początek zobaczymy słynną, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO cytadelę będącą dawną osadą obronną. Następnie pospacerujemy po miejscowym bazarze, co z pewnością pozwoli nam się wtopić w klimat i atmosferę miejsca w którym jesteśmy (gwarantujemy, że od kolorów nie sposób oderwać wzroku, a obok zapachów nie sposób przejść obojętnie). Tego dnia zobaczymy też miejscowy meczet Jalil Khayat – największy z meczetów miasta (w jego wnętrzu może się zmieścić prawie 2000 osób). Zobaczymy też najważniejsze muzea, gdzie dowiemy się o historii kraju w którym jesteśmy, odwiedzimy miejscowy park i pospacerujemy po mieście, co pozwoli nam podejrzeć codzienność mieszkańców. Nocleg w Erbil.

3 dzień: ERBIL – LALISH – KHANIS – ALQOSH – RABAN HORMIZD – DOHUK
Śniadanie. Dzisiaj ruszamy do Lalish, gdzie znajduje się najświętsza świątynia Jazydów do której licznie pielgrzymują co roku wyznawcy tej religii. Znajduje się tam grobowiec jednej z centralnych postaci tego wyznania – szejka Adi ibn Musafira. Miejsce to jest malowniczo położone na wzniesieniu, dlatego będzie czas na delektowanie się otaczającymi widokami. Kolejnym naszym przystankiem będzie Khanis, gdzie zobaczyć można starożytne asyryjskie rzeźby i jaskinie (pochodzą najprawdopodobniej już z 700 r.p.n.e.). Następnie udamy się do Alqosh, gdzie znajduje się grobowiec proroka Nahuma. Dzisiaj zobaczymy też ukryty wśród wzniesień katolicki klasztor Rabban Hormizd (nazwany na cześć jednego z mnichów). Na koniec udamy się w stronę kolejnego ważnego miejsca dla katolików w Kurdystanie, a mianowicie Mar Marrai. Jest to kościół uważany za jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich, a w jego wnętrzu przechowywane są zabytkowe chrześcijańskie rękopisy syryjskie. Położenie tego zabytku zachwyca, gdyż leży ono na szczycie wzniesienia Alfaf. Nocleg w Dohuk.

4 dzień: DOHUK – AMEDI
Po śniadaniu udamy się na miejscowy bazar – od kolorów i gwaru dostać można zawrotów głowy, ale prawdziwy lokalny klimat poczujemy właśnie tam. Następnie zobaczymy słynną świątynie w Dohuk. Tego dnia będziemy mieli również możliwość, by dotrzeć do ruin zabytkowego domu położonego u stóp malowniczych gór Gara, a także zobaczymy niektóre ze słynnych jaskiń okolicy (na uwagę z pewnością zasługuje jaskinia Chwarstoon czy Anishke). Noc spędzimy w Amedi (znanym również jako Al-Amadijja). Położenie miasta jest zachwycające, gdyż leży ono u stóp imponującego masywu górskiego Sulaf. Zamieszkiwane jest głównie przez chrześcijańskich Asyryjczyków i muzułmańskich Kurdów. Nocleg w Amedi.

5 dzień: AMEDI – SORAN (lub RAWANDUZ)
Na początek czeka nas krótka wędrówka w stronę malowniczo położonej rzeki Gali Sheran (chętni będą mogli skorzystać z kąpieli). Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Soran (lub Rawanduz). W drodze przejedziemy między innymi przez Barzan. Mijać będziemy spokojne, miejscowe wioski. Będzie też okazja, by zatrzymać się między innymi w jaskini Shanidar, gdzie dowiemy się więcej o odkrytych tam szczątkach neandertalczyków. Przystaniemy też przy jaskini Bestoon, której początki sięgają epoki kamienia łupanego. Na nocleg dotrzemy do Soran (lub Rawanduz).

6 dzień: SORAN (lub RAWANDUZ) – ERBIL
Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotną do Erbil. Trasa będzie niezwykle malownicza, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Mijać będziemy imponujące krajobrazy: wodospady, doliny czy kaniony. Gwarantujemy, że od widoków tych nie sposób oderwać wzroku. Oczywiście po drodze zrobimy sobie kilka przystanków zatrzymując się między innymi przy zachwycającym wodospadzie Gali Ali Beg. Nazwano go na cześć przywódcy Jazydów Ali Bega, który został zabity w 1832 roku. Jeśli będzie możliwość przystaniemy też przy zamku Khanzad – ta położona na niewielkim wzgórzu cytadela ma około 40 metrów wysokości i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych okolicy w której jesteśmy. Na nocleg dojedziemy do Erbil. Nocleg w Erbil.

7 dzień: ERBIL – SULAIMANIYA
Po śniadaniu opuszczamy Erbil i ruszamy w stronę miasta Sulaimaniya. Jest ono położone niezwykle malowniczo, gdyż otaczają je niemalże ze wszystkich stron wzgórza i pasma górskie. Jest to też miejsce z którego pochodzi wielu sławnych uczonych. Zanim jednak tam dotrzemy przejedziemy przez miasto Koya. Tego dnia zobaczymy też jezioro Dukan, które jest największym jeziorem całego Iraku. Chwila na odpoczynek wśród przepięknych pejzaży. Przyjazd do Sulaimaniya, gdzie zobaczymy między innymi muzeum czy Czerwone Więzienie, w którym niegdyś wykorzystywano i przetrzymywano ludność kurdyjską. Na koniec dnia czas na spacery po mieście, delektowanie się lokalnymi przekąskami na miejscowym bazarze czy wreszcie podziwianie przepięknego zachodu słońca. Nocleg w Sulaimaniya.

8 dzień: SULAIMANIYA – HALABJA – ERBIL
Śniadanie po którym opuszczamy Sulaimaniya. Jednym z naszych dzisiejszych przystanków będzie miasto Halabja (Halabdża) położone nieopodal irańskiej granicy. Historia tego miejsca nie należy do najłatwiejszych, gdyż to właśnie tam irackie wojska zrzuciły bombę z bronią chemiczną (miało to miejsce w 1988 roku). W wyniku tego ataku śmierć poniosło ok. 5 tysięcy osób, natomiast tysiące innych zostały okaleczone na całe życie. Za atak odpowiedzialny jest krewny dyktatora Saddama Husajna – Ali Hassana al-Madżida, a jako powód podaje się najczęściej odwet na Kurdach za powstanie zbrojne w Iraku (a dokładniej w północnej części tego kraju) oraz wspieranie przez Kurdów Iranu w wojnie iracko-irańskiej. Tego dnia przejedziemy też przez Tawelę i zobaczymy zachwycający wodospad Ahmed Awa. Na nocleg dojedziemy do Erbil. Nocleg w Erbil.

9 dzień: POŻEGNANIE
W zależności od godzin wylotu: transfer na lotnisko i wylot z Erbil. Przylot do Warszawy.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Ze względu na wewnętrzne regulacje kraju program zwiedzania może ulec zmianie.
Przylot do Polski może nastąpić jeden dzień później w zależności od godzin przelotu.

Terminy/Ceny

TERMIN CENA (4-7 osób) CENA (8-12 osób)
20.03-28.03.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
12460 PLN
11960 PLN
11560 PLN
11160 PLN
15.05-23.05.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
12460 PLN
11960 PLN
11560 PLN
11160 PLN
25.09-03.10.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
12460 PLN
11960 PLN
11560 PLN
11160 PLN
16.10-24.10.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
12460 PLN
11960 PLN
11560 PLN
11160 PLN
06.11-14.11.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
12460 PLN
11960 PLN
11560 PLN
11160 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (5000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Erbil-Warszawa to ok. 2200 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2200 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Erbil-Warszawa (do kwoty 2200 PLN)
 • 8 noclegów zgodnie z programem (hotele, pensjonaty)
 • Wyżywienie 3 razy dziennie: śniadania, obiady, kolacje
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus)
 • Bilety wstępu zgodnie z programem
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Opiekę lokalnego przewodnika/kierowcy
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 960 PLN
 • Uznaniowych napiwków

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

8 noclegów w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe).

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Polacy wjeżdżają na teren irackiego Kurdystanu na podstawie paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży) oraz wizy wjazdowej, która zostanie wbita na lotnisku po przylocie.

Opis transportu

 • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.