W trakcie tej wyprawy odwiedzimy Kurdystan, a dokładniej Region Kurdystanu będący autonomiczną jednostką administracyjną, federalnie należącą do Iraku. Zwiedzimy między innymi stolicę autonomii czyli Erbil (po kurdyjsku nazywany Hewlêr), Halabję czy Sulaimaniya. Przystaniemy w miejscach z bardzo bogatą historią i poznamy najważniejsze zabytki tej części świata. Będzie też okazja, by delektować się imponującymi widokami, spróbować miejscowej kuchni i poznać lokalnych mieszkańców czyli Kurdów, którzy z uśmiechem czy serdecznością witają przyjezdnych.
Chcesz przeżyć wyprawę inną niż wszystkie poprzednie? Szukasz wyjazdu innego niż to, co oferuje rynek turystyczny? Ta podróż jest właśnie dla Ciebie.
Wylot z Warszawy. Przylot do Erbilu – stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego i najprawdopodobniej jednego z najstarszych miast na świecie. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg w Erbilu.
Erbil (inaczej też Irbil) to miasto leżące na zachodnim pogórzu Gór Kurdystańskich (jego nazwa po kurdyjsku to Hewlêr). Po śniadaniu rozpoczniemy jego zwiedzanie. Na początek zobaczymy słynną, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO cytadelę będącą dawną osadą obronną. Następnie pospacerujemy po miejscowym bazarze, co z pewnością pozwoli nam się wtopić w klimat i atmosferę miejsca w którym jesteśmy (gwarantujemy, że od kolorów nie sposób oderwać wzroku, a obok zapachów nie sposób przejść obojętnie). Tego dnia zobaczymy też miejscowy meczet Jalil Khayat – największy z meczetów miasta (w jego wnętrzu może się zmieścić prawie 2000 osób). Zobaczymy też najważniejsze muzea, gdzie dowiemy się o historii kraju w którym jesteśmy, odwiedzimy miejscowy park i pospacerujemy po mieście, co pozwoli nam podejrzeć codzienność mieszkańców. Nocleg w Erbil.
Śniadanie. Dzisiaj ruszamy do Lalish, gdzie znajduje się najświętsza świątynia Jazydów do której licznie pielgrzymują co roku wyznawcy tej religii. Znajduje się tam grobowiec jednej z centralnych postaci tego wyznania – szejka Adi ibn Musafira. Miejsce to jest malowniczo położone na wzniesieniu, dlatego będzie czas na delektowanie się otaczającymi widokami. Kolejnym naszym przystankiem będzie Khanis, gdzie zobaczyć można starożytne asyryjskie rzeźby i jaskinie (pochodzą najprawdopodobniej już z 700 r.p.n.e.). Następnie udamy się do Alqosh, gdzie znajduje się grobowiec proroka Nahuma. Dzisiaj zobaczymy też ukryty wśród wzniesień katolicki klasztor Rabban Hormizd (nazwany na cześć jednego z mnichów). Na koniec udamy się w stronę kolejnego ważnego miejsca dla katolików w Kurdystanie, a mianowicie Mar Marrai. Jest to kościół uważany za jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich, a w jego wnętrzu przechowywane są zabytkowe chrześcijańskie rękopisy syryjskie. Położenie tego zabytku zachwyca, gdyż leży ono na szczycie wzniesienia Alfaf. Nocleg w Dohuk.
Po śniadaniu udamy się na miejscowy bazar – od kolorów i gwaru dostać można zawrotów głowy, ale prawdziwy lokalny klimat poczujemy właśnie tam. Następnie zobaczymy słynną świątynie w Dohuk. Tego dnia będziemy mieli również możliwość, by dotrzeć do ruin zabytkowego domu położonego u stóp malowniczych gór Gara, a także zobaczymy niektóre ze słynnych jaskiń okolicy (na uwagę z pewnością zasługuje jaskinia Chwarstoon czy Anishke). Noc spędzimy w Amedi (znanym również jako Al-Amadijja). Położenie miasta jest zachwycające, gdyż leży ono u stóp imponującego masywu górskiego Sulaf. Zamieszkiwane jest głównie przez chrześcijańskich Asyryjczyków i muzułmańskich Kurdów. Nocleg w Amedi.
Na początek czeka nas krótka wędrówka w stronę malowniczo położonej rzeki Gali Sheran (chętni będą mogli skorzystać z kąpieli). Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Soran (lub Rawanduz). W drodze przejedziemy między innymi przez Barzan. Mijać będziemy spokojne, miejscowe wioski. Będzie też okazja, by zatrzymać się między innymi w jaskini Shanidar, gdzie dowiemy się więcej o odkrytych tam szczątkach neandertalczyków. Przystaniemy też przy jaskini Bestoon, której początki sięgają epoki kamienia łupanego. Na nocleg dotrzemy do Soran (lub Rawanduz).
Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotną do Erbil. Trasa będzie niezwykle malownicza, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Mijać będziemy imponujące krajobrazy: wodospady, doliny czy kaniony. Gwarantujemy, że od widoków tych nie sposób oderwać wzroku. Oczywiście po drodze zrobimy sobie kilka przystanków zatrzymując się między innymi przy zachwycającym wodospadzie Gali Ali Beg. Nazwano go na cześć przywódcy Jazydów Ali Bega, który został zabity w 1832 roku. Jeśli będzie możliwość przystaniemy też przy zamku Khanzad – ta położona na niewielkim wzgórzu cytadela ma około 40 metrów wysokości i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych okolicy w której jesteśmy. Na nocleg dojedziemy do Erbil. Nocleg w Erbil.
Po śniadaniu opuszczamy Erbil i ruszamy w stronę miasta Sulaimaniya. Jest ono położone niezwykle malowniczo, gdyż otaczają je niemalże ze wszystkich stron wzgórza i pasma górskie. Jest to też miejsce z którego pochodzi wielu sławnych uczonych. Zanim jednak tam dotrzemy przejedziemy przez miasto Koya. Tego dnia zobaczymy też jezioro Dukan, które jest największym jeziorem całego Iraku. Chwila na odpoczynek wśród przepięknych pejzaży. Przyjazd do Sulaimaniya, gdzie zobaczymy między innymi muzeum czy Czerwone Więzienie, w którym niegdyś wykorzystywano i przetrzymywano ludność kurdyjską. Na koniec dnia czas na spacery po mieście, delektowanie się lokalnymi przekąskami na miejscowym bazarze czy wreszcie podziwianie przepięknego zachodu słońca. Nocleg w Sulaimaniya.
Śniadanie po którym opuszczamy Sulaimaniya. Jednym z naszych dzisiejszych przystanków będzie miasto Halabja (Halabdża) położone nieopodal irańskiej granicy. Historia tego miejsca nie należy do najłatwiejszych, gdyż to właśnie tam irackie wojska zrzuciły bombę z bronią chemiczną (miało to miejsce w 1988 roku). W wyniku tego ataku śmierć poniosło ok. 5 tysięcy osób, natomiast tysiące innych zostały okaleczone na całe życie. Za atak odpowiedzialny jest krewny dyktatora Saddama Husajna – Ali Hassana al-Madżida, a jako powód podaje się najczęściej odwet na Kurdach za powstanie zbrojne w Iraku (a dokładniej w północnej części tego kraju) oraz wspieranie przez Kurdów Iranu w wojnie iracko-irańskiej. Tego dnia przejedziemy też przez Tawelę i zobaczymy zachwycający wodospad Ahmed Awa. Na nocleg dojedziemy do Erbil. Nocleg w Erbil.
W zależności od godzin wylotu: transfer na lotnisko i wylot z Erbil. Przylot do Warszawy.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Ze względu na wewnętrzne regulacje kraju program zwiedzania może ulec zmianie.
Przylot do Polski może nastąpić jeden dzień później w zależności od godzin przelotu.
Termin | |
---|---|
Terminy na rok 2022 już wkrótce. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
8 noclegów w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe).
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Polacy wjeżdżają na teren irackiego Kurdystanu na podstawie paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży) oraz wizy wjazdowej, która zostanie wbita na lotnisku po przylocie.