Filipiny to kraina siedmiu tysięcy przepięknie ulokowanych wysepek. Cebu, Bohol, Camiguin – to jedne z tych wysp, które zwiedzimy w trakcie tej podróży. Będziemy delektować się wspaniałymi widokami i weźmiemy kąpiel w orzeźwiającym wodospadzie. Podejrzymy też codzienne zajęcia mieszkańców, spróbujemy tego, co w filipińskiej kuchni najpyszniejsze i zrelaksujemy się pod palmą przy spokojnym szumie fal. Czego chcieć więcej?
Nie wahaj się i wyjedź z nami w tą niesamowitą podróż na Filipiny – kraju tarsierów czyli maleńkich małpek, przepięknych raf koralowych i niezliczonej ilości rajskich plaż. Gwarantujemy, że nie pożałujesz!
Wylot z Warszawy (z przesiadką w jednym lub dwóch portach lotniczych).
Przylot do Cebu. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie po którym (w zależności od godzin przylotu) odpoczynek po locie lub czas wolny. Naszą podróż rozpoczniemy od pobytu na Mactan – leżącej u wybrzeży wyspy Cebu wyspy koralowej, która słynie w przepięknych plaż, rajskiego klimatu, świetnych warunków do nurkowania i.. tego, że wytwarza się tam gitary. Nocleg na Mactan.
Rozpoczynamy podróż po Filipinach. Po śniadaniu transfer z hotelu do Cordova, gdzie będzie czekać na nas miejscowa barka. W trakcie rejsu poznamy okoliczne wysepki – każda z nich na swój sposób zachwyca swoim rajskim klimatem. Kilka razy zatrzymamy się też w miejscach idealnych do snorkelingu, gdzie chętni będą mogli aktywnie spędzić czas. Gwarantujemy, że ten dzień będzie pełen niesamowitych wrażeń. Nocleg na Mactan. (Ś, L)
Po śniadaniu ruszamy na wyspę Bohol. W porcie wsiądziemy w łódź, którą poruszają się też lokalsi. Ta podroż będzie więc nie tylko okazją, by delektować się otaczającą nas rajską scenerią, ale też pozwoli nam podejrzeć jak wygląda codzienność i podróże mieszkańców. Po dotarciu na Bohol czas na delektowanie się okolicą. Miniemy słynne Wzgórza Czekoladowe, które uchodzą niemalże za symbol całych Filipin. Ich nazwa nie wzięła się znikąd, gdyż w porze suchej (okres od lutego do maja) słońce tak przypieka trawę, którą są porośnięte, że nabierają one barw kawowo-czekoladowych i wyglądają jak pudełko pralinek. Tego dnia udamy się też z wizytą do leśnego rezerwatu, który zamieszkiwany jest przez maleńkie małpki czyli tarsiery (lub inaczej wyraki). Wielkość ich oczu w stosunku do reszty ciała jest dość nieproporcjonalna, co sprawia, że nie można oderwać od nich wzroku. Nocleg. (Ś, L)
Czas wolny. Relaks na rajskich plażach lub samodzielne odkrywanie zakamarków wyspy (a zdecydowanie jest co odkrywać, bo okolica zapiera dech w piersiach). Nocleg. (Ś)
Po śniadaniu udamy się w stronę molo znajdującego się w historycznym mieście Baclayon (miasto założone zostało około 1595 roku i to właśnie tam znajduje się jeden z najstarszych kościołów kraju). Po dotarciu na molo wsiądziemy w łódź, którą ruszymy w stronę kolejnej filipińskiej wyspy – Pamilacan. Nie bez powodu nazywana jest ono często „rajem na ziemi”, bo spokój i atmosfera tego miejsca zachwyca. Turkusowa woda, biały piasek, uśmiechnięci mieszkańcy i nieco wiejski klimat sprawiają, że można poczuć się tu jak w innym świecie. Po południu czas na snorkeling – będzie to niezwykła okazja, by podziwiać niesamowicie ciekawe podwodne życie. Na koniec dnia będzie możliwość poddania się relaksującemu masażowi. Nocleg na Pamilacan. (Ś, L, K)
Wczesnym rankiem czeka nas nie lada atrakcja – oglądanie delfinów. Następnie transfer w stronę filipińskiego regionu Anda (wyspa Bohol). Trasa jest niezwykle malownicza, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Nocleg w Anda. (Ś, L )
Czas wolny, który można wykorzystać wedle uznania. Nocleg w Anda. (Ś)
Śniadanie. Dzisiaj ruszamy na malowniczo położoną mistyczną wysepkę Lamanok. Słynie ona z przepięknej, bujnej roślinności, jaskiń z zabytkowymi malowidłami (nazywanych przez niektórych „prehistorycznym graffiti”), wapiennych formacji skalnych oraz ze spokojnej, niczym nieskrępowanej atmosfery. Następnie ruszamy w stronę imponujących wodospadów Can-umantad w Candijay. Po drodze delektować się będziemy otaczającą nas scenerią: polami ryżowi czy soczyście zielonymi pejzażami. Lekka wędrówka w stronę wodospadów, po której chętni będą mogli skorzystać z orzeźwiającej kąpieli. Nocleg w Anda. (Ś, L)
Dzisiaj ruszamy na kolejną filipińską wysepkę – Camiguin. Jest to niewielka, wulkaniczna wyspa nazywana „wyspą Ognia”, która zachwyca klimatem, piaszczystymi plażami, wodospadami, gorącymi źródłami czy dżunglą. Po przyjeździe czas wolny na odkrywanie okolicy lub relaks. Chętni będą mogli skorzystać z wieczornej snorkelingowej wycieczki (ok. 30 EUR/1 os.) lub warsztatów jogi (ok. 10 EUR/1 os.). Nocleg na wyspie Camiguin. (Ś)
Dzisiaj czeka nas wycieczka w stronę góry Hibok-Hibok (czyli inaczej wulkanu Catarman). Wspinaczka wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów. Bujna roślinność i widoki zachwycają – będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Nocleg na wyspie Camiguin. (Ś, L)
Czas wolny. Samodzielne odkrywanie miasta lub odpoczynek po mającej miejsce dzień wcześniej wycieczce. Nocleg na wyspie Camiguin. (Ś)
Dzisiaj czeka nas zwiedzanie wyspy. Na początek udamy się w kierunku słynnych wodospadów Katibawasan, które przez wielu uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc całej wyspy (widok wspaniale prezentujących się wodospadów w tropikalnym otoczeniu naprawdę zachwyca). Zobaczymy też cmentarz Sunken (jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Camiguin) i odwiedzimy Cold Springs (czyli inaczej „zimne źródła”). Relaks i odpoczynek w niesamowicie malowniczym otoczeniu. Tego dnia zobaczymy też rezerwat z gigantycznymi małżami. Będzie to kolejna okazja, by móc podziwiać wielobarwne, podwodne życie. Dzisiaj czeka nas również wyprawa na rajską, Białą Wyspę. Nocleg na wyspie Camiguin. (Ś, L)
Transfer na lotnisko i wylot do Cebu. Po przylocie transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Czas wolny na ostatnie spacery po mieście lub zakupy (będzie okazja, by kupić ostatnie pamiątki). Nocleg na wyspie Cebu. (Ś)
W zależności od godzin przelotów: czas wolny i transfer na lotnisko. Wylot do Polski. (Ś)
Przylot do Polski.
Ś-Śniadanie, L-Lunch, K-Kolacja
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Wszystkie rejsy łodziami uzależnione są od pogody oraz stanu morza.
Termin | |
---|---|
Terminy tego wyjazdu już wkrótce. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Celowo nie śpimy w wielkich, turystycznych resortach, ale mniejszych, klimatycznych hotelach i małych resortach. To wszystko pozwoli nam poznać Filipiny takie, jakie są od wewnątrz, a nie jedynie przez pryzmat komercyjnych kompleksów hotelowych.
1 noc spędzamy także w prostym, lokalnym pensjonacie na Pamilacan, co jeszcze bardziej pozwoli nam zbliżyć się do lokalnych tradycji i poznać miejsce w którym jesteśmy. Choć dostęp do bieżącej wody czy elektryczności jest tu ograniczony (oczywiście woda zostanie nam dostarczona) to nie przeszkadza to w czerpaniu przyjemności z przebywania w tym uroczym miejscu. Gwarantujemy, że będzie to niesamowicie ujmujące doświadczenie.
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na Filipiny na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Filipin).
POGODA
Klimat w różnych regionach Filipin jest odmienny. Tak naprawdę każdy czas jest dobry na wyjazd na Filipiny, ponieważ zawsze jest tam ciepło. Od grudnia do czerwca panuje tam pora sucha, która szczególnie sprzyja podróżowaniu i kąpielom wodnym. Od lipca do listopada również jest przyjemnie, ale częściej padają deszcze.
CZAS
+6 godzin w stosunku do czasu letniego w Polsce, +7 godzin w stosunku do czasu zimowego w Polsce.
JĘZYK
Językami urzędowymi są język filipiński oraz język angielski. W niektórych rejonach można porozumieć się również językiem hiszpańskim. W wioskach mieszkańcy często posługują się różnymi dialektami.
RELIGIA
Większość mieszkańców Filipin to katolicy. Część mieszkańców wyznaje również tradycyjne religie plemienne.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny niższe lub porównywalne do cen w Polsce.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Filipin jest peso filipińskie (PHP). 1 PLN = ok. 14 PHP. Na miejsce zabieramy ze sobą DOLARY lub EURO i wymieniamy na lokalną walutę. Jeśli chodzi o płatności to najlepiej płacić gotówką. Płatność kartą jest możliwa jedynie w większych miastach. Pieniądze można wypłacać z bankomatu (najlepiej kartą VISA, gdyż z Master Card zdarzają się problemy), jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto więc mieć zapas gotówki przy sobie.
INTERNET/WI-FI
Wi-fi jest w większości hoteli. Można też kupić kartę SIM lokalnego operatora i korzystać z internetu pakietowego.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Gniazdka wg standardu amerykańskiego, więc nasze wtyczki wymagają użycia przejściówek. Można je kupić przez internet (koszt około 2-5 zł).
RUCH DROGOWY
Filipińczycy dość swobodnie podchodzą do przepisów drogowych. Należy więc nastawić się na czasem nieostrożną jazdę i częste klaksony. Przechodząc przez jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w cierpliwość.
ETYKIETA/ZWYCZAJE
Filipińczycy są bardzo gościnni i mimo niezbyt wysokiego standardu życia i braku dostępu do niektórych produktów witają przyjeżdżających z uśmiechem i otwartymi ramionami. Ich serdeczność i życzliwość przejawia się na każdym kroku, są otwarci i chętni do pomocy. Najważniejszą dla nich wartością jest rodzina. W wioskach bardzo szanowani są Szamani, którzy odprawiają różne rytuały. Tubylcy proszą ich o pomoc w trudnych sytuacjach życiowych i o uzdrowienie w czasie choroby.
JEDZENIE
Filipińskie potrawy (jak większość potraw azjatyckich) to najczęściej połączenie mięsa, warzyw i ryżu. Oprócz tego Filipiny poszczyć się mogą bardzo smacznymi daniami przygotowywanymi z ryb oraz owoców morza. Filipińczycy uwielbiają również słodkie wypieki (szczególnie bułki) oraz świeże i soczyste owoce, których mają pod dostatkiem.
Jeśli chcemy przygotować danie samodzielnie to zakupy najlepiej robić na lokalnych targach (owocowo-warzywnych, rybnych). Jeśli chcemy natomiast spróbować dań przygotowywanych przez Filipińczyków to warto udać się na tzw. „filipińskie gary”, czyli „knajpki” umiejscowione najczęściej w domach Filipińczyków. Potrawy przygotowywane są w wielkich garnkach, a następnie wystawiane są na zewnątrz. Chętni mogą zajrzeć do nich, znaleźć coś, na co mają ochotę i kupić to danie. Jest to bardzo intrygujące rozwiązanie, ponieważ nigdy nie wiadomo, na jakie smakołyki możemy trafić danego dnia 🙂 Na Filipinach stołować się można również w lokalnych barach i restauracjach.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Nie ma szczepień obowiązkowych, zaleca się jednak szczepionki na żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w repelenty na owady tropikalne (np. repelent przeciwko komarom – najlepiej ze stężeniem 50% DEET).
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– lekka, letnia odzież najlepiej z naturalnych materiałów
– świetnie sprawdza się wodoodporna torba, do której w razie opadów deszczu można schować sprzęt fotograficzny i pieniądze
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– buty do pływania, małe płetwy, maska, fajka do snorkelingu (na Filipinach jest duży problem z wypożyczeniem tego sprzętu, więc trzeba mieć go ze sobą)
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– ludowe wyroby rękodzielnicze, biżuteria, talizmany
– susz z roślin leczniczych, przyprawy (np. anyż gwiazdkowaty)
– pamiątki wykonane z kokosów czy trawy kokosowej
– cygara
– kawa
Wyjazd „Filipiny- w krainie siedmiu tysięcy wysp” przeznaczony jest dla tego turysty, który chce zobaczyć nie tylko niektóre z najważniejszych miejsc na Filipinach, ale również chce doświadczyć tego, jakie są Filipiny od wewnątrz. W trakcie tej wyprawy podejrzysz życie Filipińczyków wraz z ich kulturą oraz tradycjami. Zasmakujesz też w ich lokalnej kuchni, odwiedzisz mniej turystyczne regiony i odpoczniesz na rajskich, spokojnych plażach. Czy nie jest to niesamowita propozycja?