Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Birma – perła Azji, jakiej nie znacie

Dlaczego warto?
  • Zwiedzisz birmańskie miasta i wioski
  • Poznasz lokalnych mieszkańców, ich tradycje, zwyczaje i kulturę
  • Zobaczysz niesamowite buddyjskie świątynie i złote pagody
  • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
  • Będziesz pod opieką lokalnych przewodników
  • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader

Yangon, Bagan czy Mawlamyine to tylko jedne z wielu niezwykłych miast, które zwiedzimy podczas tej wyprawy. Odwiedzimy też wioski z pływającymi na wodzie ogrodami, zobaczymy złote buddyjskie świątynie oraz pagody i poznamy serdecznych Birmańczyków wraz z ich zwyczajami, tradycjami i kulturą. Posmakujemy też pysznej birmańskiej kuchni i odwiedzimy miejsca nieodkryte przez turystów, co sprawi, że ten wyjazd będzie jeszcze bardziej nadzwyczajny i nieszablonowy. Jeśli więc chcesz przeżyć coś niezapomnianego to nie wahaj się – wyjedź z nami do Birmy, a obiecujemy, że będzie to jedna z tych podróży, których nie zapomnisz do końca życia.

Program

1

Dzień

Wylot z Warszawy do Yangon.

2

Dzień

YANGON

Przylot do Yangon (zakwaterowanie od godziny 14.00). Miasto to znane również jako Rangun jest jednym z najpiękniejszych, najbardziej fascynujących i największych miast całej Birmy. Naszą przygodę w Myanmar (bo i tak bywa określany kraj w którym jesteśmy) rozpoczniemy od wizyty w najsłynniejszej, liczącej nawet 2500 lat birmańskiej pagodzie Shwedagon. Ta majestatyczna świątynia pokryta jest diamentami i złotem, a w jej wnętrzu buddyjscy mnisi oddają się modlitwie. Skrywa ona coś niesamowicie ważnego dla wszystkich wyznawców buddyzmu, a mianowicie Sandaw czyli włosy z głowy Buddy Gotamy. Dzisiaj pospacerujemy też wśród znajdujących się nieopodal straganów i dowiemy się nieco o rytuałach i tradycjach buddyjskich mnichów. Nocleg w Yangon.

3

Dzień

YANGON – GOLDEN ROCK

Dzisiaj zobaczymy słynną Złotą Pagodę nazywaną też pagodą Kyaiktiyo (jest to jedno z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymek birmańskich buddystów). Wznosi się ona na szczycie Złotej Skały czyli granitowego głazu pokrytego płatkami złota. Po drodze miniemy park pamięci Allied War (niedaleko Htauk Kyan) – miejsce spoczynku ponad 27 tysięcy alianckich żołnierzy. Po dotarciu do Kin Pun – małego miasta położonego malowniczo u stóp jednej z gór wsiądziemy w ciężarówki (publiczne), które zawiozą nas na szczyt skały (chętni mogą też część trasy pokonać pieszo). Czas na podziwianie otaczających nas widoków. Nocleg w hotelu nieopodal Złotej Skały.

4

Dzień

GOLDEN ROCK – MAWLAMYINE

Po śniadaniu kontynuujemy podróż na południe kraju. Opuszczamy okolicę imponującej Złotej Skały i ruszamy do leżącego przy ujściu rzeki Saluin do Morza Andamańskiego barwnego miasta Mawlamyine. Jest to stolica birmańskiego stanu Mon z portem rybackim i portem handlowym (handluje się tu drewnem tekowym, kauczukiem czy ryżem). Przyjazd do Mawlamyine. Po krótkim odpoczynku udamy się do znajdującego się nieopodal Mudon, gdzie zobaczymy jeden z największych posągów leżącego Buddy (jego długość to ponad 180 metrów!). Trasa wiodąca z powrotem do Mawlamyine jest niezwykle malownicza, będzie więc okazja do delektowania się imponującymi pejzażami. Po przyjeździe do miasta zobaczymy jeszcze słynny klasztor Queen Sein Don (który słynie z fikuśnie zdobionych w drewnie ozdób) i pospacerujemy po lokalnym bazarze oświetleni łagodnym światłem zachodzącego powoli słońca. Nocleg w Mawlamyine.

5

Dzień

MAWLAMYINE

Po śniadaniu wizyta na lokalnym, tętniącym życiem targowisku Zegyi. Następnie ruszamy na wyspę Bilu (nazywaną potocznie Wyspą Ogra), by odkryć niektóre z 64 (niemalże w pełni samowystarczalnych!) wiosek tam się znajdujących. Cały ten obszar słynie z rękodzieła i lokalnych wyrobów produkowanych między innymi z drewna czy kokosa: drewnianych lasek, sztućców i czajników z drewna kokosowego, mat z włókna kokosowego czy drewnianych piór. Oczywiście będzie okazja, by podejrzeć codzienność ludzi tam mieszkających. Późnym popołudniem powrót do Mawlamyine. Nocleg w Mawlamyine.

6

Dzień

MAWLAMYINE – HPA AN

Po porannym delektowaniu się okolicą ruszamy w stronę kolejnej birmańskiej perełki – Hpa An. Po drodze zatrzymamy się między innymi w wiosce Kawhnat, gdzie odkryjemy niepowtarzalny kompleks świątynny za budowę którego odpowiada jeden z birmańskich bogaczy. W świątyniach wchodzących w skład obiektu podziwiać można wykonane z niezwykłą precyzją malowidła czy wizerunki Buddy. Następnie ruszamy w stronę ukrytych w głębi dziewiczej przyrody jaskiń Kaw Gone. Przystaniemy też nieopodal wspaniałego monastyru Kyauk Kalat położonego na szczycie skały. Jeśli czas pozwoli, dzień zakończymy wizytą w pagodzie Shwe Yin Hmyaw, w okolicę której miejscowi przychodzą delektować się zachodem słońca. Nocleg w Hpa An.

7

Dzień

HPA AN

Po śniadaniu udamy się na niesamowicie kolorowy, poranny targ. Następnie udamy się wschód Góry Zwekabin (jeśli będą chęci udamy się na lekki trekking, by podziwiać wspaniałe widoki na lokalne pola ryżowe, wioski czy fikuśnie ukształtowane formacje wapienne). Na dole zobaczymy natomiast ogród Lumbini, gdzie pośród bujnej roślinności ukryto liczne posągi. Po południu przejedziemy do wioski Karen i odwiedzimy znajdującą się nieopodal jaskinię Kaw Ka Taung leżącą u podnóża krasowych klifów (w jej wnętrzu znajdują się setki wizerunków Buddy). Graniczy ona z niewielkim jeziorkiem, dlatego chętni będą mogli skorzystać z orzeźwiającej kąpieli. Tego dnia udamy się jeszcze do jaskiń Sadan, gdzie będzie okazja, by popływać małymi, drewnianymi łodziami. Powrót do hotelu, czas na odpoczynek. Nocleg w Hpa An.

8

Dzień

HPA AN – YANGON

Śniadanie, po którym wracamy do Yangon. Po drodze podziwiać będziemy zapierające dech w piersiach krajobrazy – będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Nocleg w Yangon.

9

Dzień

YANGON – BAGAN

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do malowniczo położonego nad rzeką Irawadi Baganu. Miasto to słynie z licznych buddyjskich świątyń, klasztorów czy pagód. Dzisiaj odwiedzimy niektóre z nich, a podróżując pomiędzy nimi podejrzymy codzienność mieszkańców tej części Myanmaru. Późnym popołudniem wsiądziemy w łódź, by w spokoju delektować się otaczającymi nas widokami. Kiedy słońce powoli zacznie zachodzić zejdziemy na ląd. Przejazd do hotelu. Czas na odpoczynek lub odkrywanie Baganu na własną rękę. Nocleg w Baganie.

10

Dzień

BAGAN

Po śniadaniu odwiedzimy słynną pagodę Shwezigon, która powstała już na początku XI wieku (wielu uważa, że to właśnie ona jest prototypem wszystkich późniejszych buddyjskich świątyń i być może rzeczywiście coś w tym jest). Następnie ruszamy w mniej turystyczne rejony miasta i odwiedzimy mniej znane (ale równie zachwycające) okoliczne świątynie. Po odpoczynku odwiedzimy miejscowy warsztat lakierniczy (co pozwoli nam podejrzeć jak na co dzień pracują Birmańczycy), pospacerujemy też po starszej części Baganu i zobaczymy świątynię Ananda (jedną z „czterech wielkich świątyń” szczególnie wyróżnionych przez lokalnych mieszkańców jako świątynię, która jest „najpiękniejsza”). Dalej ruszymy w drogę bryczkami, mijając kolejną „wielką świątynię” – tym razem tą „największą”. Wieczorem możliwość podziwiania imponującego zachodu słońca. Nocleg w Baganie.

Atrakcja fakultatywna dla chętnych: LOT BALONEM nad BAGANEM
Tego dnia wczesnym rankiem chętni będą mogli skorzystać z możliwości lotu balonem. To wspaniałe doświadczenie, które pozwoli podziwiać poranne widoki nad Baganem i okolicą. Skorzystanie z tej atrakcji jest dodatkowo płatne (ok. 300-400 USD/1 os. w zależności od rodzaju balonu). Loty balonami odbywają się od października/listopada do marca; wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (nie gwarantujemy, że ten przelot będzie możliwy, gdyż wszystko zależy od ilości chętnych i momentu rezerwacji; decyzja o chęci powinna być podjęta w momencie potwierdzenia podróży); przeloty uzależnione są od warunków pogodowych i odbywają się pod okiem wykwalifikowanego personelu.

11

Dzień

BAGAN – HEHO – LOIKAW

Poranny przelot do Heho, a następnie około 6-godzinny transfer do Loikaw – stolicy birmańskiego stanu Kayah. Trasa jest niezwykle malownicza, a spokojna droga prowadzi między innymi przez miejscowe wioski. Po drodze zatrzymamy się kilkukrotnie, by podziwiać piękne widoki wzgórz Shan. Jeśli będą chęci udamy się również na spacer. Nocleg w Loikaw.

12

Dzień

LOIKAW – PANPET – LOIKAW

Po śniadaniu czas na odkrywanie Loikaw. Pospacerujemy między innymi po porannym targu, co pozwoli nam z bliska podejrzeć codzienne rytuały i kulturę mieszkańców tego obszaru. Następnie ruszamy w stronę PanPet (czas przejazdu: ok. 1,5 godziny), które znane jest z plemiona kobiet o „długich szyjach”. Tego dnia odwiedzimy też wioskę Hta Nee Lar Lei – na głównym, miejscowym placu Kaehtoebo dowiemy się więcej o praktykach mieszkańców, którzy żyją od wieków zgodnie z przekazywanymi przez lata tradycjami. Będzie też okazja, aby wysłuchać przewodnika, który wyjaśni nam te lokalne wierzenia i rytuały. Po spacerze udamy się w stronę obszaru 7 jezior, gdzie nadejdzie czas na wypoczynek w przepięknym otoczeniu. Powrót do Loikaw, po drodze zobaczymy jeszcze monastyr Taung Kwe. Świątynia usytuowana jest na niewielkim wzniesieniu, będzie więc okazja, by podziwiać panoramę okolicy. Nocleg w Loikaw.

13

Dzień

LOIKAW – SAGAR – JEZIORO INLE

Wczesnym rankiem opuszczamy Loikaw i jedziemy do Phae Khone. Tam wsiądziemy w łodzie i ruszamy do maleńkiej wioski Sagar. Po drodze zatrzymamy się kilka razy, by podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, jeśli czas pozwoli przystaniemy też w niektórych z miejscowych wiosek. Tego dnia zobaczymy między innymi zbiór ponad 100 imponujących stup (które powstały już około XVI i XVII wieku). Wieczorem czas wolny, który można wykorzystać na samodzielne odkrywanie okolicy czy podziwianie przepięknego zachodu słońca. Na nocleg dotrzemy do Nyaung Shwe – niewielkiego, uroczego miasteczka leżącego nieopodal jeziora Inle. Nocleg.

14

Dzień

JEZIORO INLE

Po śniadaniu czeka nas prywatny rejs łodzią po jeziorze. Widoki zapierają dech w piersiach, będzie więc okazja do ustrzelenia niesamowitych zdjęć. Tego dnia udamy się między innymi na lokalny targ, odbywający się każdego dnia w innej z wiosek. Zobaczymy tam niesamowicie kolorowo ubranych tubylców z plemion górskich, którzy handlują niemalże wszystkim (będzie to niepowtarzalna okazja na zakup ostatnich pamiątek z podróży). Następnie ruszamy do Nga Phe Chaung – drewnianego, zabytkowego klasztoru w którym podziwiać można imponującą kolekcję buddyjskich wizerunków. Podczas rejsu nie zabraknie też widoku wiosłujących nogami rybaków, domów na palach czy „pływających ogrodów”. Podejrzymy też codzienność mieszkańców i zatrzymamy się nieopodal świątyni Phaung Daw Oo będącej najświętszym miejscem całego stanu do którego każdego roku pielgrzymuje mnóstwo Birmańczyków. Po rejsie powrót do hotelu. Nocleg nieopodal jeziora Inle.

15

Dzień

JEZIORO INLE – HEHO – YANGON

Po śniadaniu niestety opuszczamy okolice jeziora i ruszamy łodzią w stronę Nyaung Shwe. Stamtąd udamy się do Heho, skąd przelot do Yangonu i wylot do Polski.

16

Dzień

Przylot do Polski.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Yangon-Warszawa to ok. 2700 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
  • WIZA – mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

Cena obejmuje

  • 13 noclegów zgodnie z programem: hotele 3* (pokoje 2-osobowe)
  • Śniadania
  • Transport zgodnie z programem: wynajęty, klimatyzowany samochód/minivan/bus, 3 przeloty wewnętrzne (Yangon-Bagan; Bagan-Heho; Heho-Yangon), przeprawy łodziami
  • Bilety wstępu do miejsc ujętych w programie
  • Opiekę lokalnych przewodników (w j. angielskim)
  • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
  • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Yangon-Warszawa (ok. 2700 PLN)
  • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
  • Wizy lotniskowej – ok. 300 PLN
  • Wyżywienia nieujętego w programie – ok. 10-20 USD/dzień
  • Dla chętnych dopłaty do pokoju 1-os. – 1560 PLN
  • Uznaniowych napiwków
  • Atrakcji fakultatywnej – Lot balonem nad Baganem – ok. 300-400 USD/1 os. w zależności od rodzaju balonu (dzień 10)
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3*: pokoje 2-osobowe (dla chętnych dopłata do gwarancji pokoju 1-os. – 1560 PLN)

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Birmy na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

POGODA
Najogólniej mówiąc w Birmie występują dwie pory roku: deszczowa i sucha. Najlepszym okresem na wyjazd do tego kraju jest okres od września do marca, ale tak naprawdę cały rok roku sprzyja podróżowaniu do Birmy.

CZAS
+4,5 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce, + 5,5 godziny w stosunku do czasu zimowego w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym w Birmie jest język birmański. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku.

RELIGIA
Większość mieszkańców Birmy to buddyści (prawie 90%). Pozostali mieszkańcy wyznają przede wszystkim chrześcijaństwo. Podczas wchodzenia do większości świątyń należy zdjąć buty, w ubiorze należy unikać roznegliżowania (najlepiej mieć zakryte ramiona i kolana, przydać więc mogą się chusty, dłuższe spódnice i spodnie za kolano).

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce.
Budżet na wyjazd – niższy lub porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Birmy jest kiat (MMK). 1 PLN = ok. 400 MMK. W wielu miejscach turystycznych płacić jednak można w DOLARACH, więc zabieramy ze sobą tą walutę (USD) i dopiero w razie potrzeby wymieniamy w birmańskich kantorach na walutę lokalną. Bardzo ważne jednak, aby banknoty USD były wydane po 2000 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone, zapisane, podarte.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami). Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest zbyt powszechny. W większych miastach można korzystać można z kafejek internetowych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Tylko w niektórych hotelach wtyczki takie jak w Polsce, warto więc mieć ze sobą uniwersalną przejściówkę.

JEDZENIE
Podstawą wielu dań jest ryż lub makaron. Dodatków do nich jest mnóstwo – mięso, warzywa, owoce morza oraz sosy, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W Birmie jada się również aromatycznie przyprawione zupy. Na targach natomiast królują świeże owoce (oprócz popularnych u nas bananów czy truskawek warto spróbować owoców takich jak rambutan, durian czy mangostan).

WODA
Najlepiej pić wodę butelkowaną.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Birmy nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi (używając kremu z filtrem UV). Oczywiście należy zachować też podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do świątyń wchodzimy odpowiednio ubrani: Paniom przydać mogą się chusty i dłuższe spódnice, Panom dłuższe spodnie (przynajmniej za kolano); przed wejściem do większości świątyń należy zdjąć buty
– krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– repelent przeciwko komarom (najlepiej z DEET)

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– ręcznie wykonywane birmańskie parasole
– ręcznie malowane obrazy piaskowe
– biżuteria, figurki, zabawki, naczynia z laki, drewniane rzeźby, wyroby z bambusa
– buddyjskie, mosiężne dzwonki
– birmańskie słodycze, przyprawy
– longyi – tradycyjny birmański strój
– Birmańczycy uwielbiają się wymieniać różnymi drobiazgami. Możemy więc zabrać ze sobą breloczki, zabawki czy inne gadżety za które możemy otrzymać oryginalne i niesamowicie ciekawe birmańskie pamiątki.

Opis transportu

  • wynajęty komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
  • 3 przeloty wewnętrzne (Yangon-Bagan; Bagan-Heho; Heho-Yangon)
  • przeprawy łodziami
Zobacz podobne wyjazdy