Dlaczego warto?

 • Zwiedzisz dwa najsłynniejsze rosyjskie miasta – Moskwę i Petersburg
 • Zatrzymasz się na słynnych Wyspach Sołowieckich
 • Zobaczysz najważniejsze zabytki i wtopisz się w lokalne życie
 • Odwiedzisz Teriberkę – surowe krajobrazy arktycznej tundry będą na wyciągnięcie Twojej ręki
 • Zwiedzisz Murmańsk – największe na świecie miasto położone za kołem podbiegunowym
 • Będziesz podróżować w małej grupie (6-12 osób)
 • Będziesz pod opieką polskiego pilota

Marzysz o wyprawie innej niż zwykle? Chcesz zwiedzić Rosję, ale oprócz najsłynniejszych jej miast pragniesz zobaczyć o wiele więcej? Chcesz doświadczyć bliskości z naturą i odwiedzić największe na świecie miasto położone za kołem podbiegunowym? Jeśli tak to wiedz, że ta wyprawa jest właśnie dla Ciebie.
Naszą podróż rozpoczniemy od zwiedzania Moskwy i Petersburga – są to dwa miasta najczęściej odwiedzane przez turystów. Mają one do zaoferowania podróżującym bardzo wiele: od zachwycających zabytków, cerkwi aż po wspaniałe parki. Następnie ruszymy na północ, aby zatrzymać się na słynnych Wyspach Sołowieckich. Zwiedzimy również Murmańsk (miasto portowe ze słynnym lodołamaczem „Lenin”) oraz ruszymy samochodami terenowymi do Teriberki. To właśnie tam surowe krajobrazy arktycznej tundry, Ocean Arktyczny, wodospady czy dziewicze wybrzeża będą na wyciągnięcie naszej ręki. Podróż będzie wręcz usłana atrakcjami i emocjami, dlatego nie wahaj się i pozwól nam pokazać Ci Rosję taką, jakiej nie zobaczysz w klasycznych przewodnikach.

Jeśli interesuje Cię tylko Moskwa i Petersburg sprawdź nasz krótszy plan:

Zobacz podobne wyjazdy

Program

Dzień 1: WARSZAWA – MOSKWA
Wylot z Warszawy. Przylot do Moskwy, transfer do hotelu. Po zakwaterowaniu rozpoczniemy odkrywanie piękna stolicy Rosji. Jeśli czas pozwoli pierwszy spacer głównym deptakiem miasta – ulicą Arbat. Nocleg w Moskwie.

Dzień 2: MOSKWA
Zwiedzanie centrum Moskwy – zaczniemy od Teatru Bolszoj (z zewnątrz) i Placu Rewolucji, a później przejdziemy na Plac Czerwony – odwiedzimy Lenina w jego Mauzoleum, następnie zwiedzamy okazałą XIX-wieczną galerię handlową GUM oraz bajkowy Sobór Wasyla Błogosławionego. Zobaczymy też klimatyczny Sobór Kazańskiej Ikony MB. Po południu zapoznajemy się ze wspaniałymi zbiorami malarstwa i kultury rosyjskiej zgromadzonymi w Galerii Tretiakowskiej. Wieczorem wycieczka po najpiękniejszych stacjach moskiewskiego metra. Nocleg w Moskwie.

Dzień 3: MOSKWA
Dzień rozpoczynamy od zwiedzenia potężnego Soboru Chrystusa Zbawiciela. Dalej spacerując wzdłuż rzeki Moskwy zobaczymy m.in. kontrowersyjny pomnik Piotra I, a także wspaniałą panoramę Kremla z jego majestatycznymi soborami, które zwiedzimy. Na Kremlu podziwiać będziemy również największą armatę świata Car-puszkę i największym na świecie dzwon – Car-kołokoł. Po południu odwiedzimy tereny Wystawy Osiągnięć Gospodarki Narodowej – postradzieckiego kompleksu wystawowego na terenie którego znajduje się m.in. znana wieża telewizyjna Ostankino. Nocleg w Moskwie.

Dzień 4: MOSKWA – PETERSBURG
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd metrem na Worobiowe Wzgórza z których roztacza się wspaniała panorama miasta. Następnie wizyta w dzielnicy Izmajłowo gdzie znajduje się potężny pchli targ – będzie to świetna okazja do zakupu pamiątek. Po południu przejedziemy na Dworzec Leningradzki, z którego odjedziemy w podróż do Petersburga ekspresowym pociągiem „Sapsan” (odj. 17:30 lub 17:40). Po przyjeździe (21:16/21:35) transfer do hotelu. Dla chętnych pierwszy „białonocny” spacer nad Newę. Nocleg w Petersburgu.

Dzień 5: PETERSBURG
Późne śniadanie w hotelu. Następnie wyruszamy na zwiedzanie dawnej stolicy Imperium Romanowów. Spacer główną aleją miasta – Newskim Prospektem. Położonych jest przy nim wiele ważnych gmachów m.in. Teatr Aleksandyjski czy jedna z najważniejszych świątyń prawosławia – Sobór Kazański. Następnie, wzdłuż Kanału Gribojedowa, dojdziemy do jednego z symboli Petersburga – Cerkwi Zbawiciela na Krwi. Po zachwyceniu się pięknym wnętrzem tej świątyni przejdziemy Mostem Troickim na drugi brzeg Newy. Czeka tam na nas m.in. najstarszy budynek miasta tzw. domek Piotra I oraz słynny krążownik Aurora. Nocleg w Petersburgu.

Dzień 6: PETERSBURG
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania najstarszej części miasta – Twierdzy Pietropawłowskiej którą na Wyspie Zajęczej zdecydował się założyć car Piotr I. Następnie przejdziemy do Soboru św. Izaaka – największej świątyni Petersburga. Zapoznamy się ze wspaniałymi wnętrzami, wyjdziemy także na kopułę soboru z której rozpościera się doskonały widok na miasto. W dalszej części dnia zobaczymy pomnik Piotra I („Miedziany jeździec”), budynek Admiralicji ze złotą iglicą oraz zabytkowe budynki położone na cyplu Wyspy Wasilewskiej. Przejdziemy także na Plac Pałacowy gdzie zachwycimy się architekturą Pałacu Zimowego oraz gmachu Sztabu Generalnego. Późnym wieczorem udamy się nad Newę, by skorzystać ze wspaniałej atrakcji okresu „białych nocy” – czeka nas rejs po rzece i podziwianie pięknie iluminowanych zwodzonych mostów. Nocleg w Petersburgu.

Dzień 7: PETERSBURG
Całodzienna wycieczka do podmiejskiej rezydencji carów w Peterhofie. Zobaczymy olśniewającą złotem Wielką Fontannę, zwiedzimy wyszukane wnętrza Wielkiego Pałacu i odpoczniemy wśród wspaniałych carskich ogrodów. Nocleg w Petersburgu.

Dzień 8: PETERSBURG
Po śniadaniu czeka nas wizyta w jednym z największych muzeów świata – Ermitażu. Ze względu na różnorodność i ogrom zbiorów tempo zwiedzania każdy dobierze indywidualnie. Następnie czas wolny. Wieczorem udamy się na Dworzec Ładożski, by o godz. 21:24 wyruszyć z niego na północ. Nocleg w pociągu.

Dzień 9: KEM – WYSPY SOŁOWIECKIE
Przyjazd do położonej nad Morzem Białym miejscowości Kem (p. 10:45). Po śniadaniu wsiadamy do wodolotu, który w ciągu 2,5h rejsu dowiezie nas na Wyspy Sołowieckie. Po przybyciu na Wielką Wyspę Sołowiecką zakwaterowanie, obiad, a następnie wycieczka po Monastyrze Sołowieckim. Wieczorem, korzystając z braku mroku, dalej odkrywamy Wyspy – przespacerujemy się m.in na tajemniczy Przylądek Labiryntów, będzie także okazja do zakupów w sklepie firmowym Archangielskiego Kombinatu Wodoroślinnego produkującego produkty spożywcze i kosmetyki z wykorzystaniem arktycznych wodorośli. Nocleg na wyspach.

Dzień 10: WYSPY SOŁOWIECKIE
Po śniadaniu czeka nas dalsze poznawanie Sołowek. Busem/autobusem przejedziemy na Górę Sekirną, z której roztacza się wspaniała panorama widokowa. Zwiedzimy również ogród botaniczny, a także zapoznamy się z trudną historią Wysp Sołowieckich, na których bolszewicy urządzili pierwszy obóz pracy przymusowej (łagier). Po południu zwiedzimy ciekawe Muzeum Morskie. Następnie powrotna przeprawa wodolotem na stały ląd i dworzec kolejowy w Kemie. Odjazd pociągu do Murmańska o 20:04. Nocleg w pociągu.

Dzień 11: MURMAŃSK
Poranny przyjazd do Murmańska (godz. 9:03) i przejazd do hotelu. Odstawimy bagaże i rozpoczniemy zwiedzanie miasta obfitującego w interesujące pomniki o tematyce wojennej m.in. Pomnik Obrońców Zapolaria spod którego roztacza się najlepsza panorama na miasto. Zobaczymy również pomnik zawierający fragment kadłuba okrętu podwodnego „Kursk”. Ciekawą atrakcją Murmańska jest także możliwość wejścia na pokład najstarszego na świecie statku o napędzie atomowym – lodołamacza „Lenin”. Nocleg w Murmańsku.

Dzień 12: MURMAŃSK – TERIBERKA – MURKAŃSK
Dziś czeka nas wycieczka 120 km na północ od Murmańska (jeepy/samochody terenowe). Naszym celem jest wioska Teriberka położona nad brzegiem Oceanu Arktycznego. Czekają nas fantastyczne krajobrazy surowej arktycznej tundry, wodospady i dziewicze wybrzeża. Zapoznamy się także z życiem wioski, a także odwiedzimy miejsca znane z głośnego rosyjskiego filmu “Lewiatan”. Powrót do Murmańska. Czas na ostatnie zakupy. Nocleg w Murmańsku.

Dzień 13: POŻEGNANIE
Po śniadaniu pożegnanie z Murmańskiem i transfer na lotnisko. Powrotny lot przez Moskwę do Warszawy.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Podane godziny odjazdów/przyjazdów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.
*Zjawisko Białych Nocy możliwe jest do zaobserwowania w terminie 26.06-08.07.2021.

Jeśli interesuje Cię tylko Moskwa i Petersburg sprawdź nasz krótszy plan:

TERMINY/CENY

TERMIN CENA (6-12 osób)
26.06-08.07.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
10960 PLN
10460 PLN
21.08-02.09.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
10960 PLN
10460 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu;  II rata (5000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Moskwa, Murmańsk-Warszawa to ok. 2000 PLN łącznie – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2000 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Moskwa, Murmańsk-Warszawa (do kwoty 2000 PLN)
 • 12 noclegów: hotele 3*, pensjonat, 2 noclegi w nocnym pociągu
 • Śniadania
 • Obiad (dzień 9)
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy minivan/bus, jeepy/samochody terenowe, pociąg na trasie Moskwa-Petersburg; nocny pociąg na trasie Petersburg-Kem; nocny pociąg na trasie Kem-Murmańsk; wodolot na Wyspy Sołowieckie)
 • Atrakcje zgodnie z programem: w tym całodniowa wycieczka do Teriberki oraz wejście na pokład Lodołamacza „Lenin”
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Biletów wstępu i biletów na metro (ok. 140-170 USD)
 • Wizy – nasze biuro pośredniczy w wyrobieniu wiz (ok. 460 PLN)
 • Wyżywienia nieujętego w programie
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1360 PLN

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi:

 • pokoje 2-osobowe w hotelach 3*, pensjonatach (dla chętnych dopłata do gwarancji pokoju 1-os. – 1360 PLN)
 • 2 noclegi w nocnym pociągu (zamykane przedziały sypialniane typu KUPE: po 4 łóżka w jednym przedziale)

Galeria

Szczegóły

INFORMACJE PRAKTYCZNE

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Rosji na podstawie paszportu (ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z Rosji) oraz ważnej wizy. Nasze biuro zajmie się procedurą wizową.

POGODA
Z racji tego, że Rosja jest uznawana za jedno z największych państw świata to klimat i pogoda różnią się w zależności od regionu. W Moskwie temperatury są podobne do temperatur w Polsce o danej porze, w Petersburgu temperatury są nieco niższe (zwłaszcza wieczorami czy podczas nocnych rejsów po rzece). Jeśli chodzi o temperatury na Wyspach Sołowieckich oraz w Murmańsku to nie ma jednej reguły (w czerwcu/lipcu temperatura może wynosić kilka stopni powyżej zera, jak i około 25-30 stopni Celsjusza). Trzeba być więc przygotowanym na wszystkie możliwe opcje pogodowe.

CZAS
+ 1 godzina w stosunku do czasu letniego w Polsce.

JĘZYK
Ogólnonarodowym językiem urzędowym na terenie całej Rosji jest język rosyjski. Wiele republik wchodzących w skład Rosji zatwierdziło jednak (oprócz języka rosyjskiego) własne języki urzędowe. Dokładne określenie liczby języków urzędowych nie jest więc do końca możliwe. W Rosji można porozumieć się też w języku ukraińskim. Młodzi coraz częściej mówią po angielsku.

RELIGIA
Większość mieszkańców Rosji to chrześcijanie (znaczna ich część to wyznawcy prawosławia).

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny porównywalne lub nieco wyższe niż ceny w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Rosji jest rubel rosyjski (RUB). Najlepiej zabrać ze sobą EURO lub DOLARY i wymieniać na miejscu na lokalną walutę (co prawda, można dokonać tego jeszcze w Polsce, ale często ruble sprzedawane są po bardzo niekorzystnym kursie). Wymiany w Rosji najlepiej dokonać w kantorach lub bankach.

INTERNET/WI-FI
W większych miastach ilość udostępnianych sieci Wi-Fi jest spora. Wiele nie zostaje zabezpieczonych hasłem, stąd można z nich swobodnie korzystać. Na prowincji dostęp do internetu wciąż ogranicza się jedynie do hoteli lub restauracji.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem – minuta rozmowy może kosztować aż 16zł! Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

BEZPIECZEŃSTWO/RUCH DROGOWY/BEZPIECZEŃSTWO W POCIĄGU
Rosjanie dość swobodnie podchodzą do przepisów drogowych. Stan dróg w wielu miejscach jest zły, często brakuje podstawowego oznakowania. Przechodząc przez jezdnie należy zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w cierpliwość.
W trakcie tej wyprawy nocujemy w pociągu (przedziały sypialniane typu KUPE: po 4 łóżka w jednym przedziale). Przedziały są zamykane. Nie ma powodów, aby obawiać się o bezpieczeństwo, gdyż w pociągu mogą znajdować się tylko osoby, które kupiły bilet (bilety są imienne), a nad każdym wagonem czuwa jego kierownik.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Rosji nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz błonicę, tężec. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do miejsc świętych wchodzimy odpowiednio ubrani, nie należy być zbytnio roznegliżowanym
– proszę pamiętać o zabraniu nie tylko lżejszej odzieży, ale i bluzy/swetra (przydadzą się na chłodniejsze wieczory) oraz kurtki przeciwdeszczowej
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– w okresie letnim przydadzą się z pewnością krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– matrioszki (rosyjskie lalki wkładane jedna w drugą)
– wyroby z drewna (między innymi tradycyjnie zdobione łyżki)
– blaszane, tradycyjnie zdobione tace
– słodycze
– alkohol
– można pokusić się o przywiezienie niewielkiego, ręcznie zdobionego samowaru

Opis transportu

 • Wynajęty, komfortowy minivan/bus
 • Metro w Moskwie i Petersburgu – jest to najwygodniejsza forma przemieszczania się
 • Pociąg na trasie Moskwa-Petersburg
 • Nocny pociąg na trasie Petersburg-Kem
 • Nocny pociąg na trasie Kem-Murmańsk
 • Jeepy/samochody terenowe
 • Wodolot na Wyspy Sołowieckie

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.