Dlaczego warto?

 

 • Spędzisz niezapomnianą Noc Sylwestrową
 • Przejedziesz przez zapierające dech w piersiach wąwozy i przełęcze
 • Poznasz lokalnych mieszkańców i podejrzysz ich codzienne życie
 • Posmakujesz tradycyjnych, oryginalnych, marokańskich potraw
 • Jednego dnia zjesz kolację na Saharze, a innego pospacerujesz po największym targu Afryki Północnej
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-10 osób)
 • Będziesz nocować nie tylko w riadach, kazbach i tradycyjnych oberżach, ale także na pustyni
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot – Martyna Łukasiak, która jest nie tylko pilotem naszych wypraw, ale również autorką tego unikalnego programu. Dzięki temu, że mieszka w Maroko od lat, doskonale zna teren i ludzi, co pozwala jej idealnie dopasować program wyjazdu do Waszych potrzeb i pokazać Wam Maroko z perspektywy lokalsa

Sylwester na Saharze to wyjątkowa podróż nie tylko dla tych, którzy chcą wejść w nowy rok z przytupem, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą poznać Maroko takie, jakie jest naprawdę. Podczas tej podróży odwiedzimy mniej turystyczne regiony tego kraju, poznamy serdecznych mieszkańców, zobaczymy na własne oczy jak wygląda ich codzienne życie i spróbujemy lokalnych specjałów. Jednego dnia zobaczymy największy targ Afryki Północnej, a innego zatańczymy w rytm marokańskiej muzyki na pustyni. Czy nie brzmi to nadzwyczajnie? Z pewnością tak, dlatego wyjedź z nami w tę niezapomnianą podróż do Maroko!

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: KRAKÓW – MARRAKESZ
Wylot z Krakowa (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 6.25). Przylot do Marrakeszu o 10.05. Transfer z lotniska, zakwaterowanie w riadzie (czyli w hotelu z patio i tarasem na dachu) w starym mieście. Riady to urocze, tradycyjne, klimatyczne hoteliki, okna z pokoi nie wychodzą na ulice, lecz na patio (do środka) co sprawia, że są one niesamowitą oazą spokoju, „chroniącą” przed zewnętrznym zgiełkiem i hałasem. Po zakwaterowaniu zwiedzanie. Marrakesz to dawna stolica Maroka, będąca niezwykle egotycznym miejscem z racji nietypowej architektury (stare miasto zamknięte czerwonym murem z gliny), ludzi z różnych rejonów Maroka i świata, dźwięków, zapachów, kolorów czy towarów na tradycyjnym targu („souku”). Odwiedzimy najpiękniejsze ogrody, zobaczymy co znajduje się za drzwiami olśniewających pałaców i pospacerujemy po starym mieście. Udamy się też na największy targ Afryki Północnej czyli na tzw. „suk” pełny wąskich, krętych i „udekorowanych” barwnym towarem uliczek. Po zwiedzaniu czas na relaks w jednej z marokańskich knajpek, gdzie będzie okazja by spróbować słynnej marokańskiej herbaty i kawy z przyprawami. Dla chętnych wizyta w hammamie czyli marokańskim SPA. Wieczorem pójdziemy na słynny plac Jemnna El Fna, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można na nim zobaczyć zaklinaczy węży, treserów małp, muzykantów oraz skosztować takich lokalnych przysmaków jak np. grillowe kozie głowy, kiełbaski baranie, móżdżek, ślimaki. Kolacja w restauracji. Nocleg w Marrakeszu.

2 dzień: ATLAS WYSOKI – PRZEŁĘCZ TIZN’T TISZKA – AIT BEN HADDOU – WĄWÓZ DADES
Po śniadaniu ruszamy przez najwyższe góry Afryki Północnej – czyli niezwykłe (i ośnieżone w tym okresie) góry Atlasu Wysokiego. Trasa widokowa – będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć.  Następnie przejedziemy bardzo krętą, przecinającą góry przełęczą Tizn’t Tiszka (2260 m.n.p.m.). Co ciekawe, jest to najwyższa przełęcz w Maroko, więc otoczeni będziemy przez zapierające dech w piersiach krajobrazy. Dotrzemy do wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO wioski filmowej Ait Ben Haddou w której robione były zdjęcia do takich filmów jak np. „Klejnot Nilu”, „Gladiator” czy „Królowa Pustyni”. Stamtąd przez dolinę róży damasceńskiej (róża kwitnie tam tylko w maju, ale jej zapach odgania złe duchy przez cały rok) ruszymy w kierunku wąwozu Dades, gdzie spędzimy noc w uroczej, góralskiej oberży. Dolina Dades nazywana jest też Wąwozem Tysiąca Kazb, bo słynie ze słynnych zamków z gliny. Obiadokolacja będzie wyjątkowa, bo przygotowana specjalnie dla nas przez gospodarzy. Nocleg w Wąwozie Dades.

3 dzień: WĄWÓZ TODRA – ERG CHEBBI
Po śniadaniu ruszymy w stronę spektakularnego wąwozu Todra porównywanego przez niektórych do Wielkiego Kanionu Kolorado. Spacer krętymi dróżkami po wąwozie wśród imponujących wapiennych skał. Następnie podróż w stronę Sahary, a dokładniej w kierunku leżącej w jej obrębie pustyni piaszczystej Erg Chebbi, która słynie z ogromnych, zapierających dech w piersiach wydm (ich wysokość dochodzi nawet do 150 metrów!). Tradycyjna kolacja z nomadami. Nocleg w oberży.

4 dzień: SYLWESTER NA SAHARZE
Tego dnia zasmakujemy prawdziwego saharyjskiego życia, a po południu rozpoczniemy niezapomniany Sylwester na Saharze. Po śniadaniu udamy się do małego miasteczka na tradycyjny souk. Po powrocie rozpoczniemy przygotowania do sylwestra. Nasza pilotka pomoże w przygotowaniu tradycyjnych nomadzkich kreacji berberyjskich, a chętni będą mogli ozdobić swoje ciało malunkami z henny (10 EUR). Na obiad spróbujemy pizzy berberyjskiej, następnie czas na sjestę i chwilę odpoczynku. Czas ten można przeznaczyć na odnalezienie plusów i minusów minionego roku, które możemy spisać na piasku i pozwolić, aby wiatr zabrał je daleko, co pozwoli nam wejść w nowy rok z nowymi pomysłami i planami. Po południu wyruszymy karawaną do oazy na Zabawę Sylwestrową (przejażdżka wielbłądami, ok. 45 minut). Podczas kolacji sylwestrowej znowu zasmakujemy w specjałach marokańskich (tym razem spróbujemy między innymi barana z różna, harriry, kuskusa z warzywami, past czy ciasteczek marokańskich). Spróbujemy też wina. Zabawę umilać nam będą nomadzi na żywo grający między innymi na bębnach czy tamburynach. Podziwiać będziemy też spadające gwiazdy, które być może spełnią nasze niejedno noworoczne życzenie J. Nocleg w namiocie na pustyni.

5 dzień: OAZY PRZY KORYCIE RZEI DRAA
O wschodzie słońca powrót na wielbłądach do oberży – czas na odświeżenie się oraz śniadanie. Następnie wyruszamy w stronę wielkich oaz przy prastarym korycie rzeki Draa. Trasa jak zwykle niesamowicie malownicza. Na nocleg dotrzemy do jednej z kazb powstałej już w XVI wieku. Jest to wspaniały, skromny zamek z gliny znajdujący się w sercu oazy. Obiadokolacja na dachu. Nocleg w kazbie.

6 dzień: PRZEŁĘCZ TIZN’T TISZKA – MARRAKESZ
Po śniadaniu powrót do Marrakeszu (przez przełęcz Tizn’t Tiszka). Po dotarciu zakwaterowanie w riadzie. Czas wolny na odpoczynek lub delektowanie się okolicą. Nocleg w riadzie w Marrakeszu.

7 dzień: MARRAKESZ – ESSAOUIRA – MARRAKESZ
Po śniadaniu całodniowa wycieczka nad ocean do miasta portowego Essaouira. Jest to „biało-niebieskie” miasteczko o „artystycznej” duszy. Słynie ono obecnie z warsztatów srebra, pysznych owoców morza, ryb oraz ze świetnych ciastkarń. Miejsce to jest też pełne leczniczej muzyki, która podobno „wypędza z ciała złe duchy”. Jego największą atrakcją jest najstarszy na zachodnim wybrzeżu Afryki port. Na nocleg wrócimy do Marrakeszu.

8 dzień: POŻEGNANIE
Po śniadaniu transfer na lotnisko, skąd wylot do Krakowa (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 10.30). Popołudniowy przylot do Krakowa.

 Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

TERMINY/CENY

TERMIN
Termin na rok 2019 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (1500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Kraków-Marrakesz-Kraków to ok. 1000 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1000 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Kraków-Marrakesz-Kraków (do kwoty 1000 PLN)
 • 7 noclegów zgodnie z programem – riady, oberże, kazba (pokoje 2-osobowe), namioty
 • Wyżywienie dwa razy dziennie (śniadania oraz obiadokolacje) (oprócz dnia 6 i 7 – wtedy tylko śniadanie)
 • Kolację sylwestrową z muzyką na żywo na Saharze
 • Przejażdżkę wielbłądami
 • Transport zgodnie z programem (komfortowy samochód terenowy/minibus)
 • Opiekę polskiego pilota (Martyny Łukasiak)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Napiwków
 • Napojów do niektórych posiłków
 • Dla chętnych wizyty w hammamie z masażem (40 EUR/os.)
 • Dla chętnych dopłaty do pokoju 1-os. – 1370 PLN

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu).
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

 • riady, oberże (gościnny dom urządzony w tradycyjnym, marokańskim stylu), kazba – pokoje dwuosobowe z łazienkami (dla chętnych dopłata do pokoju 1-os. – 1370 PLN)
 • obozowisko (pustynia) – wygodne namioty wyposażone w materace i pościel (warto zabrać ze sobą śpiwór)

Galeria

 

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP nie potrzebują wiz. Na granicy muszą oni okazać PASZPORT (ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu do Maroka).

POGODA
W Maroku wyróżnić można 4 strefy klimatyczne, różniące się od siebie pogodą w poszczególnych okresach.  Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień (temperatury nie są tak wysokie jak latem), jednak tak naprawdę każdy okres jest dobry, aby odwiedzić ten kraj.  Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli dzień jest bardzo ciepły to wieczory bywają dość chłodne, dlatego powinno się mieć ze sobą okrycie wierzchnie.

CZAS
-1 godzina w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Marokańczycy mówią także w języku berberskim. W biznesie i turystyce dominuje język francuski, a w niektórych miejscach można porozumieć się także uproszczonym angielskim.

RELIGIA
Dominującą religią jest islam. Zwiedzając obiekty sakralne należy więc bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dirham marokański. Najlepiej jednak mieć ze sobą Euro, które bez problemu wymienić można na miejscu, np. w banku lub kantorze (należy jednak unikać kantorów w hotelach lub na lotniskach, ponieważ obowiązujący tam kurs wymiany jest zwykle inny). Bez problemu można także wypłacać pieniądze z wielu dostępnych bankomatów.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest porozumiewanie się choćby za pomocą Skype.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Obowiązuje ruch prawostronny. Na drogach trzeba być ostrożnym, ponieważ Marokańczykom zdarza się łamać przepisy drogowe. Co prawda, na wielu ulicach porządku pilnuje żandarmeria i policja, jednak w większości przypadków są to ulice ruchliwe, więc zadaniem służb jest jedynie kierowanie ruchem.

JEDZENIE
Marokańskich potraw spróbować można zarówno w restauracjach, jak i na targach i bazarach. Niemalże wszędzie można zjeść słynny tażin (tajin) (ryż, kurczak, warzywa). Marokańczycy jedzą także dużo tradycyjnego, pysznego chleba oraz słyną z godnych polecenia wyrobów cukierniczych.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Maroka nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto zabezpieczyć się przede wszystkim przed tężcem i żółtaczką pokarmową. Oczywiście należy zachować też podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców i warzyw przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– zgodnie z lokalnym prawem do meczetu mogą wchodzić jedynie wyznawcy islamu, jednak podczas podróży odwiedzimy te miejsca święte, do których wejście jest możliwe nie tylko dla muzułmanów, należy więc wtedy pamięć o odpowiednim ubiorze (chusty, dłuższe spodnie)
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
Pamiątek należy szukać na sukach, czyli targowiskach. Można tam kupić:
-wyroby ceramiczne (przede wszystkim tażin (tadżin) czyli tradycyjne marokańskie naczynie)
-przyprawy (szafran, kurkuma, kolendra) lub mieszanki przypraw (nazywane ras-el-hanout)
-dywany
-babouche (tradycyjne pantofle wykonane ręcznie z miękkiej skóry)

Opis transportu

 • transport wynajętym, komfortowym samochodem terenowym/minibusem

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.