Dlaczego warto?

 • Spędzisz niezapomnianą Noc Sylwestrową
 • Przejedziesz przez zapierające dech w piersiach wąwozy i przełęcze
 • Poznasz lokalnych mieszkańców i podejrzysz ich codzienne życie
 • Posmakujesz tradycyjnych, oryginalnych, marokańskich potraw
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot – Martyna Łukasiak, która jest nie tylko pilotem naszych wypraw, ale również autorką tego unikalnego programu. Dzięki temu, że mieszka w Maroko od lat, doskonale zna teren i ludzi, co pozwala jej idealnie dopasować program wyjazdu do Waszych potrzeb i pokazać Wam Maroko z perspektywy lokalsa

Sylwester na Saharze to wyjątkowa podróż nie tylko dla tych, którzy chcą wejść w nowy rok z przytupem, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą poznać Maroko takie, jakie jest naprawdę. Podczas tej podróży odwiedzimy mniej turystyczne regiony tego kraju, poznamy serdecznych mieszkańców, zobaczymy na własne oczy jak wygląda ich codzienne życie i spróbujemy lokalnych specjałów. Jednego dnia pospacerujemy po niesamowicie gwarnym targowisku, a innego zatańczymy w rytm marokańskiej muzyki. Czy nie brzmi to nadzwyczajnie? Z pewnością tak, dlatego wyjedź z nami w tę niezapomnianą podróż do Maroko!

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: WARSZAWA – MARRAKESZ
Wylot z Warszawy (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 08.10). Przylot do Marrakeszu o godzinie 12.50. Transfer z lotniska na uroczą marokańską wieś znajdującą się około 20 km od Marrakeszu. To właśnie tam można zregenerować siły po przylocie i zobaczyć jak zwykłe życie toczy się poza gwarnym centrum miasta. Nocleg spędzimy w pięknym domu – kazbie. Jest to warownia wybudowana tradycyjnie z gliny, wokół której na hektarowej przestrzeni znajduje się wspaniały ogród (z oliwkami, pomarańczami czy cytrynami) oraz basen. Po przyjeździe obiad w ogrodzie. Następnie odpoczynek. Wieczorem kolacja podczas której spróbujemy typowych smaków regionu – mięsa z warzywami duszonego w glinianym garnku nazywanym tu „tajine” (danie oczywiście będzie przygotowane z produktów od lokalnych rolników oraz z ogrodu właścicielki kazby). Nocleg w kazbie w stylowych i komfortowo urządzonych pokojach. (O, K)

2 dzień: ATLAS WYSOKI – PRZEŁĘCZ TIZN’T TISZKA – AIT BEN HADDOU – WĄWÓZ DADES
Po śniadaniu ruszamy przez najwyższe góry Afryki Północnej – czyli niezwykłe (i ośnieżone w tym okresie) góry Atlasu Wysokiego. Trasa widokowa – będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Następnie przejedziemy bardzo krętą, przecinającą góry przełęczą Tizn’t Tiszka (2260 m.n.p.m.). Co ciekawe, jest to najwyższa przełęcz w Maroko, więc otoczeni będziemy przez zapierające dech w piersiach krajobrazy. Dotrzemy do wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO wioski filmowej Ait Ben Haddou w której robione były zdjęcia do takich filmów jak np. „Klejnot Nilu”, „Gladiator” czy „Królowa Pustyni”. Stamtąd przez dolinę róży damasceńskiej (róża kwitnie tam tylko w maju, ale jej zapach odgania złe duchy przez cały rok) ruszymy w kierunku wąwozu Dades, gdzie spędzimy noc w uroczej, góralskiej oberży. Dolina Dades nazywana jest też Wąwozem Tysiąca Kazb, bo słynie ze słynnych zamków z gliny. Kolacja będzie wyjątkowa, bo przygotowana specjalnie dla nas przez gospodarzy. Jeśli będą chęci już dzisiaj możemy rozpocząć przygotowania do Sylwestra – chętni będą mogli ozdobić swoje ciało malunkami z henny (10 EUR). Nocleg w oberży. (Ś, K)

3 dzień: WĄWÓZ TODRA – ERG CHEBBI – SYLWESTER NA SAHARZE
Po śniadaniu ruszymy w stronę spektakularnego wąwozu Todra porównywanego przez niektórych do Wielkiego Kanionu Kolorado. Spacer po wąwozie. Następnie podróż w stronę Sahary, a dokładniej w kierunku leżącej w jej obrębie pustyni piaszczystej Erg Chebbi, która słynie z ogromnych, zapierających dech w piersiach wydm (ich wysokość dochodzi nawet do 150 metrów!). Następnie docieramy do oberży, skąd na wielbłądach ruszymy na podziwianie zachodu słońca (15 minut). Odpoczynek. Czas ten można przeznaczyć też na odnalezienie plusów i minusów minionego roku, które możemy spisać na piasku i pozwolić, aby wiatr zabrał je daleko. To z pewnością pozwoli nam wejść w Nowy Rok z nowymi pomysłami i planami. Powrót do oberży, gdzie rozpoczniemy Zabawę Sylwestrową. Podczas kolacji sylwestrowej znowu zasmakujemy w specjałach marokańskich (tym razem spróbujemy między innymi barana z różna, harriry, kuskusa z warzywami, past czy ciasteczek marokańskich). Spróbujemy też wina. Zabawę umilać nam będą nomadzi na żywo grający między innymi na bębnach czy tamburynach. Podziwiać będziemy też spadające gwiazdy, które być może spełnią nasze niejedno noworoczne życzenie. Tańce mile widziane! Nocleg w oberży. (Ś, K)

4 dzień: RISSANI
Śniadanie. Czas wolny na relaks po Sylwestrze i delektowanie się okolicą. Następnie wycieczka do saharyjskiego miasteczka Rissani – czas na spacer po tradycyjnym targu „souk”. Na obiad zjemy tradycyjny smakołyk – pizzę Berberyjską. Powrót do oberży. Czas na sjestę, kolacja. Nocleg w oberży. (Ś, O, K)

5 dzień: OAZY PRZY KORYCIE RZEKI DRAA
Po śniadaniu wyruszamy w stronę wielkich oaz przy prastarym korycie rzeki Draa. Trasa jak zwykle będzie niesamowicie malownicza. Na nocleg dotrzemy do jednej z kazb powstałej już XVI wieku. Jest to wspaniały, skromny zamek z gliny znajdujący się w sercu oazy. Kolacja. Nocleg w kazbie. (Ś, K)

6 dzień: PRZEŁĘCZ TIZN’T TISZKA – MARRAKESZ
Po śniadaniu powrót do Marrakeszu (przez przełęcz Tizn’t Tiszka). Marrakesz to dawna stolica Maroka, będąca niezwykle egotycznym miejscem z racji nietypowej architektury (stare miasto zamknięte czerwonym murem z gliny), ludzi z różnych rejonów Maroka i świata, dźwięków, zapachów, kolorów czy towarów na tradycyjnym targu („souku”). Po dotarciu zakwaterowanie w riadzie – uroczym, tradycyjnym, klimatycznym hoteliku (okna z pokoi nie wychodzą na ulice, lecz na patio (do środka) co sprawia, że są one niesamowitą oazą spokoju, „chroniącą” przed zewnętrznym zgiełkiem i hałasem). Tego dnia będzie okazja by pospacerować po mieście. Odwiedzimy też przepiękne ogrody Majorelle. Wieczorem pójdziemy na słynny plac Jemnna El Fna, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można na nim zobaczyć zaklinaczy węży, treserów małp, muzykantów oraz skosztować takich lokalnych przysmaków jak np. grillowe kozie głowy, kiełbaski baranie, móżdżek, ślimaki. Nocleg w riadzie w Marrakeszu. (Ś)

7 dzień: MARRAKESZ – ESSAOUIRA – MARRAKESZ
Po śniadaniu całodniowa wycieczka nad ocean do miasta portowego Essaouira. Jest to „biało-niebieskie” miasteczko o „artystycznej” duszy. Słynie ono obecnie z warsztatów srebra, pysznych owoców morza, ryb oraz ze świetnych ciastkarń. Miejsce to jest też pełne leczniczej muzyki, która podobno „wypędza z ciała złe duchy”. Jego największą atrakcją jest najstarszy na zachodnim wybrzeżu Afryki port. Na nocleg wrócimy do Marrakeszu. Nocleg w Marrakeszu. (Ś)

8 dzień: POŻEGNANIE
Po śniadaniu transfer na lotnisko, skąd wylot do Warszawy (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 13.35). Przylot do Warszawy o godzinie 18.25. (Ś)

 

Ś-śniadanie, O-obiad, K-kolacja

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

TERMINY/CENY

TERMIN
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (3000 PLN) płatna na 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Marrakesz-Warszawa to ok. 1500 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1500 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Marrakesz-Warszawa (do kwoty 1500 PLN)
 • 7 noclegów zgodnie z programem – riady, oberże, kazby (pokoje 2-osobowe)
 • Wyżywienie zgodnie z programem: śniadania, 2 obiady, 5 kolacji
 • Kolację sylwestrową z muzyką na żywo
 • Przejażdżkę wielbłądami
 • Bilety wstępu
 • Transport zgodnie z programem (wynajęte, komfortowe samochody terenowe)
 • Opiekę polskiego pilota (Martyny Łukasiak)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Uznaniowych napiwków
 • Napojów do posiłków
 • Wyżywienia nieujętego w programie
 • Dla chętnych dopłaty do pokoju 1-os. – 1170 PLN

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu).
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

 • riady, oberże (gościnny dom urządzony w tradycyjnym, marokańskim stylu), kazby – pokoje dwuosobowe z łazienkami (dla chętnych dopłata do pokoju jednoosobowego – 1170 PLN)

Galeria

 

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP nie potrzebują wiz. Na granicy muszą oni okazać PASZPORT (ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu do Maroka).

POGODA
W Maroku wyróżnić można 4 strefy klimatyczne, różniące się od siebie pogodą w poszczególnych okresach.  Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień (temperatury nie są tak wysokie jak latem), jednak tak naprawdę każdy okres jest dobry, aby odwiedzić ten kraj.  Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli dzień jest bardzo ciepły to wieczory bywają dość chłodne, dlatego powinno się mieć ze sobą okrycie wierzchnie.

CZAS
-1 godzina w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Marokańczycy mówią także w języku berberskim. W biznesie i turystyce dominuje język francuski, a w niektórych miejscach można porozumieć się także uproszczonym angielskim.

RELIGIA
Dominującą religią jest islam. Zwiedzając obiekty sakralne należy więc bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dirham marokański. Najlepiej jednak mieć ze sobą Euro, które bez problemu wymienić można na miejscu, np. w banku lub kantorze (należy jednak unikać kantorów w hotelach lub na lotniskach, ponieważ obowiązujący tam kurs wymiany jest zwykle inny). Bez problemu można także wypłacać pieniądze z wielu dostępnych bankomatów.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest porozumiewanie się choćby za pomocą Skype.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Obowiązuje ruch prawostronny. Na drogach trzeba być ostrożnym, ponieważ Marokańczykom zdarza się łamać przepisy drogowe. Co prawda, na wielu ulicach porządku pilnuje żandarmeria i policja, jednak w większości przypadków są to ulice ruchliwe, więc zadaniem służb jest jedynie kierowanie ruchem.

JEDZENIE
Marokańskich potraw spróbować można zarówno w restauracjach, jak i na targach i bazarach. Niemalże wszędzie można zjeść słynny tażin (tajin) (ryż, kurczak, warzywa). Marokańczycy jedzą także dużo tradycyjnego, pysznego chleba oraz słyną z godnych polecenia wyrobów cukierniczych.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Maroka nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto zabezpieczyć się przede wszystkim przed tężcem i żółtaczką pokarmową. Oczywiście należy zachować też podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców i warzyw przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– zgodnie z lokalnym prawem do meczetu mogą wchodzić jedynie wyznawcy islamu, jednak podczas podróży odwiedzimy te miejsca święte, do których wejście jest możliwe nie tylko dla muzułmanów, należy więc wtedy pamięć o odpowiednim ubiorze (chusty, dłuższe spodnie)
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
Pamiątek należy szukać na sukach, czyli targowiskach. Można tam kupić:
-wyroby ceramiczne (przede wszystkim tażin (tadżin) czyli tradycyjne marokańskie naczynie)
-przyprawy (szafran, kurkuma, kolendra) lub mieszanki przypraw (nazywane ras-el-hanout)
-dywany
-babouche (tradycyjne pantofle wykonane ręcznie z miękkiej skóry)

Opis transportu

 • wynajęte, komfortowe samochody terenowe

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.