Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Ghana, Togo, Benin – z Festiwalem Akwasidae w tle

Dlaczego warto?
 • Zwiedzisz 3 kraje w trakcie jednej podróży – Ghanę, Togo, Benin
 • Zobaczysz jedne z najważniejszych zabytków
 • Weźmiesz udział w lokalnym Festiwalu Akwasidae
 • Dowiesz się więcej o rytuałach Voodoo
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader

W trakcie tej wyprawy zwiedzimy trzy kraje Afryki Zachodniej: Ghanę, Togo i Benin. Wtopimy się w ich atmosferę, zobaczymy najważniejsze zabytki i podejrzymy codzienność mieszkańców. Jednego dnia pospacerujemy po gwarnym bazarze pełnym unikatowego rękodzieła, innego podejrzymy świat afrykańskich roślin i zwierząt, a kolejnego dowiemy się więcej o rytuałach Voodoo. Ale to nie wszystko, gdyż oprócz tego weźmiemy udział w miejscowym Festiwalu Akwasidae. Na własne oczy zobaczymy jak lokalsi celebrują ten dzień i dowiemy się dlaczego go obchodzą. To wszystko razem wzięte sprawi, że poznamy kraje od podszewki, a z podróży wrócimy z bagażem niezwykłych wspomnień.

Program

1

Dzień

WARSZAWA - AKRA (GHANA)

Wylot z Warszawy. Nocny przylot do Akry – stolicy i największego miasta Ghany. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg w Akrze.

2

Dzień

AKRA – ELMINA (GHANA)

Śniadanie, po którym ruszamy odkrywać Ghanę. Na początek udamy się w okolicę Nungua, gdzie odwiedzimy jednego z artystów, który wytwarza trumny o różnorodnych kształtach (uroczystości związane ze śmiercią i pogrzebami odgrywają bardzo ważną rolę dla mieszkańców tej części świata). Następnie poznamy jedną z dzielnic – Jamestown. Zobaczymy tam między innymi Ussher fort, który zbudowany został już w 1649 roku przez Holendrów oraz wybudowany w 1673 roku przez Brytyjczyków fort James (stoi on tuż obok słynnej latarni morskiej Jamestown, a od czasów kolonialnych aż do 2008 roku służył jako więzienie). Następnie odwiedzimy park pamięci poświęcony jednemu z prezydentów Ghany – Kwame Nkrumah. Dzisiaj pospacerujemy też po lokalnym bazarze, co już na początku podróży pozwoli nam się wtopić w miejscową atmosferę. Od kolorów lokalnego rękodzieła (i nie tylko) dostać można niemalże zawrotów głowy, ale prawdziwy klimat poczujemy właśnie tam. Następnie ruszamy do Elmina. Nocleg w Elmina.

3

Dzień

ELMINA – PARK NARODOWY KAKUM – ELMINA (GHANA)

Po śniadaniu ruszamy w stronę Parku Narodowego Kakum. Utworzono go w 1931 roku jako rezerwat, natomiast parkiem narodowym stał się on w 1992 roku. Park zajmuje powierzchnię około 375 kilometrów kwadratowych i zachwyca miejscową fauną i florą. Po przybyciu czeka nas niesamowity spacer „w koronach drzew”. Gwarantujemy, że będzie to niesamowite doświadczenie. Następnie zobaczymy słynny zamek Cape Coast oraz zamek Elmina (najstarszy europejski zabytek Ghany wybudowany w 1482 roku przez Portugalczyków). Oba te miejsca wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzaniu pospacerujemy po miejscowym targu rybnym. Nocleg w Elmina.

4

Dzień

ELMINA – KUMASI (GHANA)

Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Kumasi – stolica regionu Aszanti w Ghanie. Ze względu na zróżnicowaną roślinność i zalesienie którymi cechuje się ten teren wielu nazywa miasto „ogrodem”. Po drodze zrobimy sobie krótki przystanek w Besease. Jeśli będzie taka możliwość weźmiemy też udział w tradycyjnej uroczystości pogrzebowej (nie odbywają się w one każdą sobotę, a czasem ze względu na zakaz króla nie ma możliwości dołączenia do uroczystości, dlatego nie możemy zagwarantować, że to nastąpi). Warto wiedzieć, że ceremonie pogrzebowe w tej części świata obchodzone są bardzo uroczyście. W niektórych pogrzebach udział bierze nawet tysiąc tradycyjnie ubranych osób, a najbliżsi zmarłego świętują nawet rok po pogrzebie spotykając się z najbliższymi. Nocleg w Kumasi.

5

Dzień

KUMASI - FESTIWAL AKWASIDAE – TECHIMAN (GHANA)

Dzisiaj weźmiemy udział w festiwalu Akwasidae, który obchodzony jest przez lud i wodzów Aszanti (świętuje się go w niedzielę, raz na sześć tygodni). Na początek odwiedzimy muzeum, a następnie udamy się na dziedziniec pałacu Manhyia, gdzie odbywają się główne uroczystości. W trakcie tego dnia świętujący upamiętniają swoich przodków, a celebrowanie jest niezwykle huczne – nie brakuje tańców, muzyki i tradycyjnych strojów. Udział w tym wydarzeniu będzie niesamowitym przeżyciem, które pozwoli nam się zbliżyć do lokalnej społeczności. Na nocleg dojedziemy do Techiman.

6

Dzień

TECHIMAN – TAMALE (GHANA)

Śniadanie, po którym ruszamy w dalszą podróż. Część naszej dzisiejszej trasy będzie obejmować szlak, który niegdyś miał ogromne znaczenie dla podróżujących między Saharą, a Złotym Wybrzeżem (byłą kolonią brytyjską, która w 1957 roku stała się osobnym państwem czyli Ghaną). To tutaj wymieniano się dobrami (złotem, przyprawami, ubraniami), odpoczywano, a nawet zatrzymywano się na dłużej zakładając nowe wspólnoty. Po drodze odwiedzimy rezerwat przyrody Boabeng-Fiema. Jest to miejsce będące domem dla figlarnych małp, które przez mieszkańców tego obszaru uważane są za święte (a tradycyjna wiara ludów okolicy zabrania małpy jakkolwiek krzywdzić). Spacer wśród zachwycających okoliczności przyrody. Kontynuujemy naszą podróż. Na nocleg dojedziemy do Tamale. Nocleg w Tamale.

7

Dzień

TAMALE (GHANA) – BASSAR (TOGO) – SOKODE (TOGO)

Po śniadaniu opuszczamy Tamale i ruszamy na dalsze odkrywanie kraju w którym jesteśmy. Przejedziemy przez kilka miejscowych wiosek podglądając codzienność mieszkańców oraz ich budownictwo. Następnie ruszamy w stronę granicy z Togo. Odwiedzimy miasto Bassar, które zamieszkiwane jest przez lud Bi-Thambe (który znany jest z wyrobów z metalu). Następnie przejedziemy przez region zamieszkiwany przez lud Moba. Celem naszej dzisiejszej podróży jest Sokode, zanim jednak dotrzemy na nocleg to obejrzymy lokalny pokaz taneczny – Taniec Ognia. Będzie to niesamowite doświadczenie. Nocleg w Sokode.

8

Dzień

SOKODE (TOGO) – DASSA (BENIN)

Dzisiaj przekraczamy granicę z Beninem. Celem naszej podróży będzie miasto Dassa. Na trasie zrobimy sobie przystanek nieopodal świątyni Dankoli – miejsca, które blisko związane jest z rytuałami Voodoo. Miejscowi uważają je za święte i odwiedzają kiedy pragną, aby wysłuchano ich modlitw i próśb (proszą o sukcesy, owocne plony, powodzenie w życiu i wiele innych). Jeśli ich modlitwy zostaną wysłuchane to wracają do świątyni i składają tam obiecaną ofiarę (najczęściej z plonów lub zwierząt). Przyjazd do Dassa, gdzie obejrzymy tradycyjny pokaz tancerzy Egungun. Ta tajemnicza społeczność występuje w niesamowicie oryginalnych i kolorowych strojach oraz maskach, dlatego ten występ z pewnością pozwoli nam jeszcze bardziej zagłębić się w lokalne wierzenia i tradycje. Nocleg w Dassa.

9

Dzień

DASSA – ABOMEY – OUIDAH (BENIN)

Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Ouidah, jednak na trasie zatrzymamy się w założonym w połowie XVII wieku miasto Abomey. Jeśli będzie możliwość zwiedzimy tam miejscowy pałac królewski. Przyjazd do Ouidah. Nocleg w Ouidah.

10

Dzień

OUIDAH – GANVIE – OUIDAH (BENIN)

Dzisiaj ruszamy w stronę malowniczo położonego na zachodnim brzegu jeziora Nokoué miasta Abomey-Calavi. Tam wsiądziemy w drewniane łódki, którymi popłyniemy w kierunku miejscowej wioski Ganvie, która niemalże w całości zbudowana jest na wbitych w dno jeziora palach. Po powrocie w okolice Ouidah dowiemy się więcej o religii Voodoo, która jest jedną z oficjalnych religii w Beninie. Praktykujący rytuały Voodoo mieszkańcy traktują religię jako coś więcej niż tylko system wierzeń – dla nich to sposób życia blisko powiązany z kulturą, filozofią czy sztuką. My na własne oczy zobaczymy z jakimi obrzędami związany jest kult Voodoo odwiedzając jedną z miejscowych wiosek. Nocleg w Ouidah.

11

Dzień

OUIDAH (BENIN) – LOME (TOGO)

Zwiedzanie Ouidah – miasta przez wielu uważanego za jedno z głównych miast związanych z obrzędami Voodoo. Na początek odwiedzimy święty las Kpasse. Zobaczymy też Świątynię Pytonów (wyznawcy Voodoo czczą węże wierząc, że przyniesie im to dobrobyt, zdrowie i ochronę przed złem). Następnie odwiedzimy XVII-wieczny portugalski fort. Po zwiedzaniu ruszamy w stronę granicy z Togo. Na nocleg dojedziemy do Lomé.

12

Dzień

LOME (TOGO) – AKRA (GHANA)

Po śniadaniu zwiedzanie leżącego nad Zatoką Gwinejską Lomé. Jest to nie tylko stolica Togo, ale i główny ośrodek administracyjny i przemysłowy kraju. Lomé założone zostało w XVIII wieku przez lud Ewe, a w latach 70 XIX wieku zdobyli je niemieccy kolonizatorzy. Miasto stopniowo rozwijało się coraz bardziej się zaludniając, a jeden z największych rozkwitów przypada na okres po odzyskaniu niepodległości przez Togo (rok 1960). Obecnie Lomé uważane jest za jedno z najmniejszych, a zarazem najbardziej różnorodnych miast kraju. Na początek pospacerujemy po niesamowicie kolorowym miejscowym bazarze, gdzie podejrzymy codzienność handlujących mieszkańców. Oprócz tego będzie okazja, by podejrzeć miejscowe rękodzieło i delektować się zapachem sprzedawanych na targowisku przypraw (między innymi cynamonu, anyżu czy gałki muszkatołowej). Dowiemy się też do kogo odnosi się pojęcie „Nana Benz”. Następnie zobaczymy słynny miejscowy plac i udamy się w stronę największego na świecie rynku Voodoo – Akodessewa Market (jak wiemy kult Voodoo odgrywa bardzo znaczącą rolę w świecie mieszkańców tej części świata). Następnie ruszamy na granicę z Ghaną. Przejazd na lotnisko w Akrze. Wylot z Akry.

13

Dzień

Przylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Przylot do Polski może nastąpić o jeden dzień później w zależności od godzin przelotów.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (3500 PLN) płatna na 60 dni przed wyjazdem; III rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Akra-Warszawa to ok. 3500 PLN – 4000 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
 • WIZA –  mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

Cena obejmuje

 • 11 noclegów zgodnie z programem: hotele 3*, pensjonaty (pokoje 2-osobowe)
 • Wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Bilety wstępu zgodnie z programem
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus)
 • Opiekę anglojęzycznego przewodnika
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Akra-Warszawa (ok. 3500 PLN – 4000 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • 2-krotnej wizy do Ghany (ok. 300 EUR)
 • 1-krotnej e-wizy do Beninu (ok. 80 EUR)
 • 2-krotnej wizy do Togo (ok. 50 EUR łącznie) – płatna na granicy
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1360 PLN (lub 2260 PLN – dot. terminu 31.03-12.04.2021)
 • Uznaniowych napiwków
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie
 • 11 noclegów: hotele 3*, pensjonaty (pokoje 2-osobowe)
Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Ghany, Togo i Beninu na podstawie ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży) oraz wizy. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

Opis transportu

 • wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus
Zobacz podobne wyjazdy