Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 536 906 666

Algieria – pustynna przygoda z błękitnymi Tuaregami

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz jedne z największych wydm
 • Poznasz Tuaregów – błękitnych mieszkańców Sahary
 • Będziesz podróżować w małych grupach (4-12 osób)
 • Będziesz nocować na pustyni pod niebem pełnym miliona gwiazd
 • Cały czas będzie z Tobą polski tour leader
 • Będziesz pod opieką lokalnego przewodnika
 • Wyżywienie w cenie

Algieria to największe państwo Afryki. Jej znaczną część zajmują zjawiskowe pustynie, które pokrywają aż 80% obszaru tego kraju. My podczas tej podróży spędzimy czas właśnie wśród pustynnych piasków. Towarzyszyć będą nam Tuaregowie – błękitni mieszkańcy Sahary, którzy pokażą nam jak wygląda ich codzienność i życie na pustyni. Stale będziemy mogli podziwiać niesamowite krajobrazy, malunki naskalne, wąwozy i przede wszystkim wszechobecne wydmy. Spróbujemy tradycyjnych przysmaków, a noce będziemy spędzać pod gwiaździstym niebem wsłuchując się w przyjemne dźwięki pustyni.

Program

1

Dzień

Wylot z Polski do Dżanat z przesiadkami.

2

Dzień

DŻANAT

Późnowieczorny/nocny przylot do Dżanat – miasta leżącego u podnóża pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar w południowej Algierii. Dżanat położone jest w oazie na Saharze i założone zostało już w średniowieczu przez lud nazywany Tuaregami. Z lotniska przejedziemy na pustynię, gdzie zjemy późną kolację. Nocleg w namiotach na pustyni.

3

Dzień

DŻANAT – IHERIR

Po śniadaniu wyruszymy na krótkie zwiedzanie Dżanat, po czym wyjedziemy w góry Tasili Wan Ahdżar. Odwiedzimy wioskę Tuaregów – ludu berberyjskiego zamieszkującego Saharę, który prowadzi koczowniczy tryb życia i zajmuje się wypasem zwierząt. Dowiemy się nieco o ich zwyczajach oraz o codziennym życiu. Następnie dotrzemy do oazy w Iherir, gdzie zjemy tradycyjny obiad. Spróbujemy słynnej herbaty i nie tylko zobaczymy jak wygląda jej przygotowanie, ale i prawdopodobnie dowiemy się w jakim celu pije się ciepłą herbatę na równie ciepłej pustyni. Nocleg w  namiotach na pustyni.

4

Dzień

TASILI WAN AHDŻAR

Tego dnia wyruszymy na wędrówkę do kanionu Idaran, gdzie będziemy podziwiać malownicze krajobrazy i finezyjne, pustynne formacje skalne. Oprócz tego będziemy mieli okazję zobaczyć gueltas – tajemniczo położone w zagłębieniu skalnym jeziorko . Odwiedzimy także wioskę położoną na dawnym obszarze krzyżujących się szlaków karawanowych. Nocleg w namiotach na pustyni.

5

Dzień

TASILI WAN AHDŻAR

Po śniadaniu ruszymy w stronę Aghram, gdzie zobaczymy m.in. tamtejsze malowidła skalne, ruiny zamku Amenokal oraz słynne ryciny Dider/Tinterghert. Nocleg w namiotach na pustyni.

6

Dzień

TASILI WAN AHDŻAR – EGEDI IN DJERAN

Przejazd w góry Tassili Tadrart, aby zobaczyć tamtejsze prehistoryczne petroglify, czyli rysunki wyryte w skale. Obszar ten bywa określany „geologiczną krainą czarów” nie tylko z powodu rycin skalnych, ale i różnorodnych, spektakularnie prezentujących się formacji piaskowych. Nocleg w namiotach na pustyni.

7

Dzień

EGEDI IN DJERAN

Po śniadaniu wyruszymy na wędrówkę, w trakcie której zobaczymy prehistoryczne ryciny, a także grobowce czy pozostałości osad z czasów epoki kamiennej. Wieczorem będziemy wspinać się na wydmy, z których będziemy mieli okazję podziwiać niezwykły zachód słońca z widokiem na Tadrart, czyli jeden z najpiękniejszych obszarów pustynnych. Teren ten słynie z niesamowitych skał, wąwozów, wzniesień, różnobarwnych wydm oraz wyrytych dzieł sztuki, które przedstawiają nie tylko zwierzęta i ludzi, ale i symbolizują liczne przemiany kulturowe czy środowiskowe tego obszaru.  Nocleg w namiotach na pustyni.

8

Dzień

EGEDI IN DJERAN - TIN MERZOUGA

Tego dnia wyruszymy na pieszą wędrówkę, w czasie której zobaczymy kolejne przykłady prehistorycznych rycin. Niektórzy twierdzą, że te ilustracje to „wygrawerowana księga o nadzwyczajnych zwierzętach oraz roślinności Sahary”. Tego dnia będziemy mieli okazję podziwiać także niezwykłe łuki skalne, petroglify, a także rozległe i zachwycające wydmy. Po południu przejedziemy niesamowicie widokową trasą przez wypełnioną czerwonym piaskiem dolinę Bouhadian do naszego następnego obozu. Nocleg w namiotach na pustyni.

9

Dzień

TIN MERZOUGA

Po śniadaniu piesza wędrówka po mieniącej się wieloma kolorami (od pomarańczowego po czerwony) pustyni. Następnie zwiedzanie jaskiń z prehistorycznymi malowidłami i cennymi artefaktami. Wieczorem będziemy mogli podziwiać jak nasi kucharze przygotowują piaskowy chleb Tagella, który jest dodatkiem między innymi do tradycyjnego warzywnego gulaszu, z którego słyną Tuaregowie. Posłuchamy też nieco na temat życia tego ludu, ich zwyczajów oraz codzienności. Nocleg w namiotach na pustyni.

10

Dzień

TIN MERZOUGA – IN TEHAK

Po śniadania obejrzymy niezwykłą formację skalną w kształcie słonia. Następnie zejdziemy do doliny, w stronę łuku skalnego w In Tehak. Dzień zakończymy magicznym spacerem po wydmach. Nocleg w namiotach na pustyni.

11

Dzień

IN TEHAK

Tego dnia wyruszymy na krótką wędrówkę pełną niezwykłych, piaszczystych krajobrazów. Następnie chwila relaksu i odpoczynku, podczas której nasi lokalni przewodnicy zaprezentują nam po raz kolejny tradycyjną tuareską ceremonię herbacianą związaną z rytualnym przygotowywaniem oraz piciem herbaty, tym razem tej miętowej. Nocleg w namiotach na pustyni.

12

Dzień

IN TEHAK- MOUL N'AGA

Tego dnia przejedziemy do Oued In Djeran, gdzie zobaczymy tamtejsze skalne malowidła. Następnie wyruszymy na pieszą wędrówkę do naszego kolejnego obozowiska. Nocleg w namiotach na pustyni.

13

Dzień

MOUL N'AGA

Po śniadaniu wyruszymy na wspinaczkę na wydmy. Spróbujemy wejść na ich grzbiety, z których będziemy mieli okazję podziwiać nadzwyczajną panoramę regionu. Nocleg w namiotach na pustyni.

14

Dzień

MOUL N'AGA – TAMEZGUIDA – CZARNE WYDMY

Po śniadaniu możemy wyruszyć na spacer lub udać się w stronę kolejnego punktu naszej wyprawy, którym jest spektakularny łuk skalny Tamezguida. Później przejdziemy przez kanion, po czym dojedziemy do Czarnych Wydm, których powierzchnia pokryta jest cienką warstwą czarnego piasku. Nocleg w namiotach na pustyni.

15

Dzień

CZARNE WYDMY - DŻANAT

Po krótkiej porannej wędrówce wyruszymy w stronę granitowych skał. Później przejedziemy do Dżanat, gdzie pospacerujemy po starym mieście. Stamtąd wyjedziemy na pustynię, gdzie będzie na nas czekać pożegnalna kolacja z naszymi tuareskimi przewodnikami. To będzie niestety już ostatni wieczór spędzony pod spokojnym, gwieździstym, pustynnym niebem. Po kolacji przejazd na lotnisko.

16

Dzień

Nocny wylot z Dżanat do Polski (z przesiadkami).

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu
 • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Algier-Warszawa to ok. 1400 PLN – 1600 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
 • WIZA –  mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

Cena obejmuje

 • Lokalny przelot Algier-Dżanat-Algier (do kwoty 800 PLN)
 • 13 noclegów zgodnie z programem (namioty)
 • Wyżywienie 3 razy dziennie: śniadania, obiady i kolacje
 • Transport zgodnie z programem: samochód terenowy
 • Sprzęt campingowy – materace i namioty, telefon satelitarny
 • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie
 • Obecność lokalnego kucharza
 • Opiekę lokalnego anglojęzycznego przewodnika
 • Opiekę polskiego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Algier-Warszawa z przesiadką (ok. 1400 PLN – 1600 PLN)
 • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
 • Wizy – ok. 500 PLN
 • Napiwków
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Nie jest to tradycyjna wyprawa objazdowa, ale przygoda na pustyni. Przez cały czas trwania wyprawy zapewniamy noclegi w namiotach z wygodnymi materacami. Należy zabrać ze sobą jedynie śpiwór. Trzeba się oczywiście liczyć z pewnymi niedogodnościami tego typu wypraw, jak choćby brak bieżącej wody. Przydatne na pewno będą chusteczki nawilżone. Ostatniego dnia wyprawy, przed wylotem do Polski będzie możliwość skorzystania z prysznica.
Jednak czym są takie drobnostki w obliczu noclegu na największej pustyni świata pod milionem gwiazd?

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu) oraz wizy.  Należy pamiętać, że procedura wizowa w przypadku wyjazdu do Algierii może trwać nawet 6 tygodni, prosimy więc o jak najszybszy kontakt, jeśli są Państwo zainteresowani wyjazdem. Mogą Państwo skorzystać z naszego polecenia. Współpracujemy z profesjonalnymi pośrednikami wizowymi, którzy pomogą Państwu w załatwieniu wszelkich formalności.

POGODA
Pogoda w Algierii jest bardzo zróżnicowana. Temperatura zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Najogólniej mówiąc na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, natomiast na południu klimat zwrotnikowy suchy i bardzo suchy, określany też jako pustynny. Na północy spodziewać się można umiarkowanie wysokich temperatur, małych rocznych amplitud i wyższego niż na południu poziomu opadów. Południe kraju jest dużo cieplejsze (temperatura w południe może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza), występują tam także wysokie dzienne amplitudy temperatur – nocą pustynne powietrze ochładza się nawet do 15 stopni Celsjusza. Występuje tam także mniej opadów.

CZAS
-1 godzina w czasie letnim, -2 godziny w czasie zimowym.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Używa się tam także języka francuskiego, a także różnych dialektów języka berberyjskiego. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku, jednak jest on słabo znany.

RELIGIA
W Algierii przeważa islam, jednak jego zasady nie są przestrzegane bardzo restrykcyjnie (kraj ten jest umiarkowanie religijny i przyjazny dla odwiedzających). Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny niższe niż w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dinar algierski (DZD). W Algierii nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać ze sobą EURO lub DOLARY, które można wymieniać w bankach, kantorach lub na ulicy. Ten ostatni sposób jest bardzo popularny w tym kraju, jednak trzeba uważać, by nie zostać oszukanym.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast lub hotelu. Najlepiej zabrać więc ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu i wi-fi jest powszechny jedynie w większych miastach i hotelach. Z internetu można korzystać też w kafejkach internetowych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest kontakt za pomocą Skype. Wygodną opcją jest także korzystanie z popularnych w Algierii budek telefonicznych.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Stan dróg jest dość zły, ale wyjątkowe krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności.

JEDZENIE
Potrawy algierskie słyną z niesamowicie aromatycznych przypraw. Do dań dodaje się mięte, szafran, kardamon czy czosnek. Wiele potraw przygotowywanych jest także na bazie chilli czy ostrych papryczek (np. pikantna pasta harissa z papryczek  lub odżadża czyli jajka w ostrym sosie pomidorowym). Jada się tam także zupy (m.in. harirę), dania z kuskusem, różnymi mięsami czy owocami morza. Popularne są także desery z owoców, miodu, fig oraz daktyli. I oczywiście, najważniejsze – większość algierskich posiłków popija się herbatą (szczególnie tą miętową) lub kawą.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Algierii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
-berberyjskie rzemiosło artystyczne (biżuteria, wyroby skórzane, kobierce)
-burnus (tradycyjny rodzaj okrycia wierzchniego)
-ceramikę, tkaniny, wyroby z wikliny

Opis transportu

 • samochody terenowe

Specyfikacja wyjazdu

„Algieria – pustynna przygoda z błękitnymi Tuaregami” nie jest tradycyjną wyprawą objazdową, ale przygodą na największej pustyni świata. Przez cały czas trwania wyprawy nocujemy w namiotach. Wieczorami nad naszymi głowami będą miliony gwiazd, a za dnia będziemy wędrować wśród zjawiskowych wydm. Uda nam się zobaczyć najpiękniejsze łuki skalne, malowidła czy ryciny. Spędzimy też czas w towarzystwie Tuaregów, czyli ludu berberyjskiego, poznamy ich codzienność, zwyczaje i kuchnię. To wszystko sprawi, że ta nieszablonowa podróż stanie się wyjątkowym przeżyciem, które pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zobacz podobne wyjazdy