W trakcie tej podróży odwiedzimy orientalne i kolorowe Maroko. W jedne dni poznawać będziemy najważniejsze miasta wraz z ich zabytkami (między innymi Marrakesz, Fez, Essaouirę czy Casablankę). W inne natomiast będziemy mogli delektować się widokiem zapierających dech w piersiach pejzaży. Pospacerujemy też po gwarnych bazarach i spróbujemy miejscowej kuchni, która zaspokoi podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Co więcej, będziemy nocować nie tylko w hotelach czy na pustyni, ale także w riadach czyli w typowo marokańskich domach przerobionych na hotele w których naprawdę można poczuć prawdziwy klimat Maroko. To wszystko razem wzięte sprawi, że będzie to wyjątkowa podróż!
Jeśli marzysz o wyprawie innej niż każda poprzednia to nie wahaj się – wyjedź z nami do Maroko, a obiecujemy, że będzie to jedna z tych podróży która pozostanie w Twojej pamięci na bardzo długo.
Wylot z Warszawy (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 07.50). Przylot do Marrakeszu o godzinie 11.50. Transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie. Marrakesz to dawna stolica Maroko, która powstała w II połowie XI wieku jako ksar czyli niewielka osada. W kolejnych wiekach Marrakesz stopniowo się rozrastał co sprawiło, że stał się jednym z najważniejszych miast. Pierwsze (wzniesione w XII wieku) mury miejskie można podziwiać w niezmienionym stanie do dziś. Po przylocie czas wolny na odpoczynek lub samodzielne odkrywanie tego kolorowego, tętniącego życiem miasta. Dzisiejszą noc spędzimy w riadzie czyli uroczym marokańskim hoteliku. Nocleg w Marrakeszu.
Po śniadaniu opuszczamy Marrakesz. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Ouarzazate (znane również jako Warzazat). Po drodze zatrzymamy się w Ajt Bin Haddou – wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO osadzie, malowniczo położonej na zboczu wzgórza (ze względu na swoją urokliwą lokalizację kręcono tu sceny do wielu filmów, takich jak „Klejnot Nilu”, „Gladiator” czy „Aleksander”). Dzięki swojemu położeniu na szlaku handlowym osada miała też ogromne znaczenie dla podróżujących kupców i handlarzy. Następnie dotrzemy do celu naszej dzisiejszej wyprawy. Po zakwaterowaniu spacer po mieście. Zobaczymy między innymi kasbę Taurit będącą jedną z najcenniejszych budowli miasta czy mieszczące się tutaj studio filmowe. Nocleg w Ouarzazate.
Po śniadaniu opuszczamy Ouarzazate. Trasa, którą dziś przemierzymy będzie niezwykle malownicza, dlatego będzie okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Na początek przejedziemy przez Tanghir. Następnie droga wiedzie przez imponujący wąwóz Todra położony we wschodniej części Atlasu Wysokiego (otaczać nas będą zjawiskowe ściany kanionu). Przejedziemy też wąwozem Dades i miniemy Kalaa M’Gouna – przepiękne miasteczko nazywane Stolicą Róż. Dzisiejszą noc spędzimy na pustyni wśród wydm Erg Chebbi (które w niektórych miejscach osiągają nawet wysokość 150 metrów). Gwarantujemy, że noc spędzona pod niebem pełnym miliona gwiazd będzie niesamowitym przeżyciem. Nocleg na pustyni.
Dzisiaj wstajemy nieco wcześniej. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie założone w VIII wieku miasto Fez (Fez było pierwszą stolicą Maroko). Po drodze zrobimy sobie kilka przystanków zatrzymując się między innymi w mieście Midalt, które słynie z wydobywanych tam minerałów. Zrobimy sobie też przystanek w Errachidia (Ar-Raszidijja) znanego niegdyś jako Kasr as-Suk. Przyjazd do Fez. Zakwaterowanie. Nocleg w Fez.
Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie Fez. Na początek zobaczymy słynną medresę Al-Attarine (zbudowana ona została przez sułtana Marinida Uthmana II Abu Saida w latach 1323-1325 i uważana jest za jedną z najbardziej wartych uwagi perełek Fez) lub równie imponującą medresę Bouanania. Pospacerujemy po głównym placu. Następnie udamy się w stronę garbarni Chouara będącej największą garbarnią miasta (w Fez znajdują się jeszcze 2 inne miejsca, gdzie wyrabia się skóry). Tego dnia zobaczymy też z zewnątrz mauzoleum Idrissa II oraz słynny Meczet Andaluzyjski, który wzniesiono w IX wieku. Na koniec zobaczymy też z zewnątrz Pałac Królewski oraz zabytkowe mury obronne. Nocleg w Fez.
Po śniadaniu opuszczamy Fez i ruszamy w stronę Rabatu – malowniczo położonej nad Oceanem Atlantyckim stolicy Maroko. Miasto stanowi współcześnie duży ośrodek przemysłowy czy rzemieślniczy, o czym z pewnością przekonamy się podczas zwiedzania. Co więcej, ze względu na swoje walory Rabat od 2012 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy między innymi zabytkową kazbę Oudaya czy mauzoleum Mohameda V. Ujrzymy także imponującą Wieżę Hassana – minaret, który miał być największym minaretem na świecie, jednak z powodu śmierci zleceniodawcy budowa została wstrzymana osiągając około połowę wysokości. Następnie ruszamy do Casablanki, a po dotarciu rozpoczynamy jej zwiedzanie. W jego trakcie zobaczymy między innymi trzeci pod względem wielkości meczet świata czyli meczet Hassana II (wewnątrz) oraz przepiękny Pałac Królewski (z zewnątrz). Pospacerujemy też po placu Muhammada V i udamy się w stronę Habbous – miejsca, w którym podejrzymy codzienność handlujących mieszkańców i zatopimy się w miejscowy gwar (znajduje się tam wiele kolorowych souków, gdzie kupić można marokańskie przysmaki, lokalne wyroby czy rękodzieło). Nocleg w Casablance.
Po śniadaniu opuszczamy Casablankę i ruszamy w stronę Essaouiry (znanej również jako As-Suwajra) – miasta zachodniej części Maroko położonego na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Essaouira słynie między innymi z zabytkowej medyny (Mogador). Po drodze dowiemy się więcej o wytwarzanym w tej części świata olejku arganowym (jest on niesamowicie cenny). Przy odrobinie szczęścia zobaczymy też kozy skaczące… po drzewach! Przyjazd do Essaouira, zakwaterowanie. Nocleg w Essaouira.
Po śniadaniu zwiedzanie Essaouiry – uroczego, biało-niebieskiego miasteczka (to właśnie tutaj znajduje się najstarszy za zachodnim wybrzeżu Afryki port). Zobaczymy warownię Skala du Port i będziemy delektować się otaczającymi nas morskimi widokami. Następnie pospacerujemy po zabytkowej medynie, by cieszyć się oryginalnością i wyjątkowością miasta. Na koniec czas na relaks. Nocleg w Essaouira.
Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotną do Marrakeszu. Po przyjeździe rozpoczynamy zwiedzanie. Na początek zobaczymy słynny meczet Koutoubia nazywany też Meczetem Księgarzy. Nazwa nie wzięła się znikąd, gdyż pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego księgarza lub bibliotekarza, którzy ustawiali swoje stragany nieopodal budowli. Jest to największy meczet całego miasta, którego budowę rozpoczęto w 1147 roku. Tego dnia dowiemy się też więcej o grobowcach Saadytów. Na koniec odwiedzimy jeden z najsłynniejszych placów całego Maroko – placu Dżami al-Fana (Jemaa El Fna), który wraz z zabytkowym centrum Marrakeszu wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od zapachów, kolorów, dźwięków i gwaru można dostać niemalże zawrotów głowy, ale prawdziwy, marokański klimat można poczuć właśnie w takich miejscach. Można tam nie tylko skosztować przeróżnych lokalnych specjałów, ale i podejrzeć bębniarzy, muzyków, zaklinaczy węży i wielu innych. Nocleg w Marrakeszu.
Czas wolny, który można wykorzystać wedle uznania. Nocleg w Marrakeszu.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot z Marrekeszu (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 12.35). Przylot do Warszawy o godzinie 18.35.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.
Niezależnie od nas niektóre z opisanych w programie punktów mogą nie być dostępne dla zwiedzających w danym dniu (otwarcie niektórych miejsc w Maroko zależy od lokalnych świąt, wizyty Króla, itp.)
Termin | |
---|---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Noclegi:
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP nie potrzebują wiz. Na granicy muszą oni okazać PASZPORT (ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu do Maroka).
POGODA
W Maroku wyróżnić można 4 strefy klimatyczne, różniące się od siebie pogodą w poszczególnych okresach. Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień (temperatury nie są tak wysokie jak latem), jednak tak naprawdę każdy okres jest dobry, aby odwiedzić ten kraj. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli dzień jest bardzo ciepły to wieczory bywają dość chłodne, dlatego powinno się mieć ze sobą okrycie wierzchnie.
CZAS
-1 godzina w stosunku do czasu w Polsce.
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Marokańczycy mówią także w języku berberskim. W biznesie i turystyce dominuje język francuski, a w niektórych miejscach można porozumieć się także uproszczonym angielskim.
RELIGIA
Dominującą religią jest islam. Zwiedzając obiekty sakralne należy więc bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dirham marokański. Najlepiej jednak mieć ze sobą Euro, które bez problemu wymienić można na miejscu, np. w banku lub kantorze (należy jednak unikać kantorów w hotelach lub na lotniskach, ponieważ obowiązujący tam kurs wymiany jest zwykle inny). Bez problemu można także wypłacać pieniądze z wielu dostępnych bankomatów.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest powszechny w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest porozumiewanie się choćby za pomocą Skype.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
RUCH DROGOWY
Obowiązuje ruch prawostronny. Na drogach trzeba być ostrożnym, ponieważ Marokańczykom zdarza się łamać przepisy drogowe. Co prawda, na wielu ulicach porządku pilnuje żandarmeria i policja, jednak w większości przypadków są to ulice ruchliwe, więc zadaniem służb jest jedynie kierowanie ruchem.
JEDZENIE
Marokańskich potraw spróbować można zarówno w restauracjach, jak i na targach i bazarach. Niemalże wszędzie można zjeść słynny tażin (tajin) (ryż, kurczak, warzywa). Marokańczycy jedzą także dużo tradycyjnego, pysznego chleba oraz słyną z godnych polecenia wyrobów cukierniczych.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Maroka nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto zabezpieczyć się przede wszystkim przed tężcem i żółtaczką pokarmową. Oczywiście należy zachować też podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców i warzyw przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– zgodnie z lokalnym prawem do meczetu mogą wchodzić jedynie wyznawcy islamu, jednak podczas podróży odwiedzimy te miejsca święte, do których wejście jest możliwe nie tylko dla muzułmanów, należy więc wtedy pamięć o odpowiednim ubiorze (chusty, dłuższe spodnie)
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
Pamiątek należy szukać na sukach, czyli targowiskach. Można tam kupić:
-wyroby ceramiczne (przede wszystkim tażin (tadżin) czyli tradycyjne marokańskie naczynie)
-przyprawy (szafran, kurkuma, kolendra) lub mieszanki przypraw (nazywane ras-el-hanout)
-dywany
-babouche (tradycyjne pantofle wykonane ręcznie z miękkiej skóry)