Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Gruzja – wyprawa konna (wersja rozszerzona)

Dlaczego warto?
  • Zwiedzisz Gruzję standardowo i konno
  • Będziesz podróżować w małych grupach (7-15 osób)
  • Będziesz pod opieką duetu: polski pilot i gruziński kierowca
  • W Swanetii będzie z Tobą także przewodnik górski
  • Wyżywienie w cenie

Gruzja to magiczny kraj, zarówno pod względem
…zabytków, pamiętających początki naszej ery,
…kuchni, która zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia,
…ludzi, którzy zarażają swoją serdecznością
…i wreszcie wina, które nigdzie nie smakuje tak dobrze.

Ale Gruzja to także niesamowite górskie krajobrazy Kaukazu, małe wioski u stóp potężnych szczytów, dzikie strumyki, niesamowite wodospady.

Specjalnie dla tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać stworzyliśmy program, który łączy standardowe zwiedzanie Gruzji z jazdą konną we wspaniałym regionie Swanetii.

Daj się porwać wierzchem do Gruzji, poczuj wiatr we włosach podczas galopu u stóp wielkich szczytów Kaukazu. Nie musisz świetnie jeździć konno, wystarczy, że nie boisz się koni. Nasi przewodnicy i instruktorzy w jednym, wszystkiego Cię nauczą:)

Program

1

Dzień

Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów: 23.55.

2

Dzień

KUTAISI - TBILISI

Wczesnoporanny przylot do Kutaisi, przejazd do Tbilisi, po drodze śniadanie. Zanim wjedziemy do stolicy Gruzji, zwiedzimy jeszcze skalne miasto Upliscyche. Dojazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Po południu wyjedziemy kolejką na Twierdzę Narikała. Wieczorem gruzińska supra powitalna. Nocleg w Tbilisi.

3

Dzień

TBILISI

Zwiedzanie Tbilisi – spacer urokliwymi uliczkami Starego Miasta, zwiedzanie cerkwi Metechi, Sioni, Anczischati. Nocleg w Tbilisi.

4

Dzień

KACHETIA

Dziś przejedziemy do Kachetii – regionu słynącego z uprawy winorośli. Degustacja wina u lokalnego gospodarza oraz degustacja czurczcheli. Zwiedzanie malowniczego miasteczka Sighnaghi. Na nocleg wrócimy do Tbilisi.

5

Dzień

TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA - KAZBEGI

Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną aż do miasteczka Kazbegi. Po drodze przystanek w Mcchecie – dawnej stolicy Gruzji, zwiedzanie Dżwari – górującego nad Mcchetą oraz twierdzy Ananuri, malowniczo położonej nad zbiornikiem Żinwalskim. Nocleg w Kazbegi (obecnie Stepancminda).

6

Dzień

KAZBEGI - KUTAISI

Zwiedzanie jednej z wizytówek Gruzji – malowniczo położnej cerkwi Cminda Sameba z widokiem na najsłynniejszy szczyt Gruzji – Kazbek. Następnie przejazd do Kutaisi. Po drodze dla chętnych rafting na jednej z bystrych rzek Pszaweti. Nocleg w Kutaisi.

7

Dzień

KUTAISI - MESTIA

Przygodo witaj! Dziś ruszamy w góry Swanetii, aby rozpocząć naszą konną część wyjazdu. Po drodzę zatrzymamy się w Zugdidi aby skosztować megrelskiej kuchni. kontynuowanie przejazdu malowniczą drogą do Mestii – stolicy regionu Swanetia, słynącego z wież obronno-mieszkalnych. Po drodze zatrzymamy się przy tamie na rzece Inguri – drugiej pod względem wysokości tamie łukowej na świecie. Po krótkim odpoczynku – zwiedzanie Mestii. Nocleg w Mestii.

8

Dzień

MESTIA - ADISZI

Pierwszy dzień jazdy konnej. Po śniadaniu wyruszymy konno z Mestii do Adiszi (ok. 8 h), małej górskiej wioski, którą zamieszkuje jedynie 8 rodzin. Odległość jaką pokonamy to 22 km. Po drodze towarzyszyć nam będzie widok pięknej góry Tetnuldi. Po dotarciu do Adiszi zwiedzimy kościółek św. Grzegorza z pięknymi freskami. Nocleg w Adiszi.

9

Dzień

ADISZI - IPRARI

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę do wioski Iprari (ok. 6h). Tu mieszka zaledwie 4 rodziny. Dziś pokonamy ok. 17 km, nadal w cieniu góry Tetnuldi, Katini, Gestola. Miniemy także lodowiec Adiszi. Po drodze zrobimy także przystanek przy pięknym wodospadzie, niedaleko jednej z najstarszych w tym regionie wioski – Khalde. Na nocleg dotrzemy do Iprari, gdzie zobaczymy lokalny kościółek.

10

Dzień

IPRARI - USZGULI

Uszguli uważana jest za najwyżej położoną wioskę w Europie (2200 m.n.p.m.). Mieszka tutaj 60 rodzin. Dzięki swej unikatowej architekturze cała wioska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po krótkim zwiedzaniu wioski, ruszymy dalej aby dotrzeć do lodowca Szchary, najwyższego szczytu Gruzji (5068 m.n.p.m.) Zjemy lunch w malowniczej scenerii. Na nocleg wrócimy do Uszguli.

11

Dzień

USZGULI - TSVIRMI

Dziś odwiedzimy jedną z najpiękniejszych wiosek Górnej Swanetii – Tsvirimi, w której mieszka 30 rodzin. Po drodze oczywiście nie zabraknie cudownych krajobrazów na górskie szczyty Kaukazu. Będziemy galopować wzdłuż rzeki Inguri i miniemy starą wieżę, która ulokowana jest na wielkim kamieniu w rzece. Z wieżą związana jest legenda, ale o tym opowie nasz przewodnik. Po dotarciu do Tsvirmi, zwiedzanie wioski i odpoczynek.

12

Dzień

TSVIRMI – MESTIA

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Mestii. Wieczorem możliwość organizacji uroczystej supry z występem lokalnego zespołu. Nocleg w Mestii.

13

Dzień

MESTIA - BATUMI

Przejazd do Batumi. Odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Batumi.

14

Dzień

BATUMI

Odpoczynek i relaks na plaży, dla chętnych zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, wizyta w Domu Wina, lokalny targ. Nocleg w Batumi.

15

Dzień

BATUMI

Odpoczynek i relaks na plaży. Wieczorem pożegnalna kolacja. Nocleg w Batumi. Około 1 w nocy wyruszymy na lotnisko do Kutaisi.

16

Dzień

Wylot z Gruzji nad ranem. Przylot do Warszawy ok. 7 rano.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Część w PLN: zaliczka (500 PLN)
  • Część w EUR: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty EUR nie mogą być zniszczone, zapisane.
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).

Cena obejmuje

  • 14 noclegów zgodnie z programem
  • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje (w kilku miejscach zamiast obiadokolacji – obiad)
  • Opiekę polskiego pilota podczas całego wyjazdu
  • Górski przewodnik podczas części konnej (przy grupie pow. 8 osób – 2 przewodników)
  • Transport zgodnie z programem (klimatyzowany bus)
  • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie  Warszawa-Kutaisi-Warszawa (ok. 1400 PLN)
  • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
  • Biletów wstępu – ok. 40 USD
  • Raftingu – dla chętnych 25-30 USD
  • Wycieczki w Batumi – dla chętnych 15-20 USD
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych. Podczas pobytu w Swanetii (7-12 dzień) – część pokoi ze wspólnymi łazienkami.

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.

POGODA
Gruzja to kraj zróżnicowany geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej, a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej, a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły, a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce, +3 godziny w stosunku do czasu zimowego w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński, ale praktycznie każdy Gruzin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.

RELIGIA
Większość Gruzinów należy do kościoła prawosławnego. Na południu kraju, głównie w Adżarii, mieszkają muzułmanie i tam natrafimy na meczety. Katolicy stanowią mniej niż 1%.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1.4 zł butelka wody mineralnej – 1.8 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Gruzji jest LARI, które dzieli się na 100 TETRI. W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. W większości hoteli i pensjonatów, restauracji zapewniona jest łączność za pomocą wi fi.

TELEFON
Na terenie Gruzji działa kilku operatorów telefonicznych. Najlepiej kupić starter gruzińskiego operatora (czasami na lotniskach rozdawane są bezpłatne karty SIM). Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.
Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z gruzińskich kart SIM.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Gruzini jeżdżą szybko i nie do końca zgodnie z przepisami, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Wiele niebezpieczeństw czyha na gruzińskiego kierowcę: drugi gruziński kierowca, krowa, świnia, pieszy – dlatego mimo pozornego braku jakichkolwiek zasad Gruzini jeżdżą ostrożnie i bezpiecznie choć nam, nawykłym do europejskich zasad, może się wydawać, że na gruzińskich drogach panuje pełna samowola.

ETYKIETA PRZY STOLE
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to, by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna 🙂 Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać 🙂 Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu. Gruzja została obficie zaopatrzona w źródła wód mineralnych – większość z nich można zakupić w sklepach m. in. borżomi, likani, sairme, nabehlawi, bahmaro.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– doskonałe gruzińskie wino (choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce); czaczę – gruziński bimber
– gruzińską herbatę
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowaną biżuterię
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

Opis transportu

  • wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją – w części objazdowej
  • konie – w Swanetii
  • samochody 4×4 – Kazbegi

Specyfikacja wyjazdu

Gruzja – wyprawa konna to połączenie tradycyjnego zwiedzania z jazdą konną. Część wyjazdu będziemy poruszać się wynajętym busem, natomiast podczas pobytu w górach Swanetii będziemy przemieszczać się konno. Program został zbudowany tak, aby zobaczyć najważniejsze miejsca w Gruzji, odwiedzić niedostępne dla zwykłego turysty wioski górski, a na koniec odpocząć na plażach Batumi.

Zobacz podobne wyjazdy