Mimo faktu, że Gruzję odwiedza mnóstwo naszych rodaków, nadal są tam miejsca, do których zwykły turysta nie dociera. Takimi rejonami są na pewno Tuszetia i Chewsuretia. A nam nie straszne dzikie tereny!
Odkryj z nami to, co nieodkryte. Zobacz miejsca, gdzie nie spotkasz innych turystów.
Wylot z Polski. Przylot do Tbilisi (zależnie od wybranego lotu).
Rano udamy się w kierunku wysokiego Kaukazu do słynnej miejscowości Kazbegi, stolicy górskiej krainy Chewi. Po drodze zatrzymamy się w Mcchecie, duchowej stolicy Gruzji ze wspaniałą katedrą Sweti Cchoweli i prastarym kościołem Dżwari, spod którego rozpościera się wspaniała panorama. Potem Gruzińską Drogą Wojenną udany się w Kaukaz, zatrzymując się w kilku niesamowitych punktach widokowych. Nocleg w Kazbegi.
Wyjazd pod górujący nad Kazbegi kościółek Cminda Sameba, skąd zobaczymy wspaniałą panoramą. Zejście w dół do miasteczka. Potem krótka wycieczka do wodospadu Gweleti i wąwozu darialskiego. Nocleg w Kazbegi.
Poranny wyjazd do położonej w głębi gór Dżuty, krótka wycieczka wśród przepięknych krajobrazów, a następnie wycieczka do odległej, rzadko odwiedzanej doliny Truso. Nocleg w Kazbegi.
Długi przejazd do położonej głęboko w Kaukazie, odległej Chewsuretii. Po drodze wspaniałe widoki i krótkie spacery. Na koniec dojedziemy do stolicy Chewsuretii, Szatili będącej świetnie zachowaną średniowieczną twierdzą. Nocleg w Szatili.
Wycieczka w głąb Chewsuretii, odwiedziny niesamowity choleryczny cmentarz tuż pod czeczeńską granicą oraz fantastyczne ruiny wioski-twierdzy Muco. Wycieczka w kierunku Ardoti. Nocleg w Szatili.
Dziś zjedziemy z Chewsuretii w niższe rejony, odwiedzimy tajemniczą dolinę Pankisi w której żyją Kistowie czyli zamieszkali od ponad 200 lat w Gruzji Czeczeni. Okazja do zapoznania się z ich nieco odmienną od reszty Gruzji kulturą i kuchnią.
Przejazd do najbardziej chyba odległej gruzińskiej krainy Tuszetii. Droga do Tuszetii to zapierający dech w piersiach niesamowity, przepiękny, karkołomny trakt. Nocleg w Omalo.
Tuszetia, odległa kraina wysokich, zielonych gór gdzie latem żyje tylko około 2 tyś. Ludzi, a na zimę zostaje tylko kilkudziesięciu najtwardszych. Dwa dni będziemy chodzili po pełnych obronnych wież tutejszych malutkich wioskach jak Omalo, Diklo, Dartlo czy Czeszo. Noclegi w Omalo.
Tuszetia, odległa kraina wysokich, zielonych gór gdzie latem żyje tylko około 2 tyś. Ludzi, a na zimę zostaje tylko kilkudziesięciu najtwardszych. Dwa dni będziemy chodzili po pełnych obronnych wież tutejszych malutkich wioskach jak Omalo, Diklo, Dartlo czy Czeszo. Noclegi w Omalo.
Zjazd z gór do cywilizacji, przejazd przez Kachetię, krainę skąd wszystko jest najlepsze. A najlepsze z najlepszych jest kachetyńskie wino! Spróbujemy go w okolicach Kwareli. Poza tym zwiedzimy malowniczy kościółek w Gremi. Nocleg w Signagi.
Po górskich bezdrożach trochę wypoczynku w Signagi, uroczym miasteczku w okolicy przypominającej Toskanię. Odwiedzimy źródło świętej Nino gdzie w lodowatej wodzie będziemy mogli zmyć z siebie grzechy oraz klasztor Bodbe, gdzie ta najukochańsza z gruzińskich świętych jest pochowana. Nocleg w Signagi.
Wycieczka do położonego przy azerskiej granicy parku narodowego Waszlowani. Stepowe pagórki, zachwycające dalekie widoki i zupełne pustkowia. Nocleg w Sighnaghi.
Po drodze do Tbilisi wstąpimy do Dawid Garedża, niesamowitych klasztorów i pustelni położonych na granicy z Azerbejdżanem, wśród fantastycznych półpustynnych krajobrazów. Nie zabraknie także polskiej knajpy położonej na pustkowiu. Wieczór i nocleg w Tbilisi.
Wycieczka do Bolnisi z najstarszym w Gruzji kościołem z V wieku i do Dmanisi, gruzińskiego Maczu Pikczu, w którym znajdował się być może biblijny Eden, czyli nasza wspólna prakolebka. Wieczór w Tbilisi, możliwość zmycia trudów wycieczki w słynnych tbiliskich łaźniach siarkowych. Późną nocą wyjazd na lotnisko.
Odlot do Warszawy nad ranem.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Uwaga! Organizator nie ponosi odpowiedzialności za pogodę! W przypadku deszczu czy mgły niektóre wycieczki mogą się nie odbyć. Również na skutek działania sił wyższych niektóre drogi mogą być nieprzejezdne. W takich przypadkach odwiedzimy inne miejsca.
Termin | |
---|---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami). W Chewsuretii, Tuszetii i Pankisi noclegi w pensjonatach (pokoje 2-os., mogą zdarzyć się łazienki wspólne, miejsca te jednak cechują się niepowtarzalną, gruzińską gościnnością i rodzinną atmosferą).
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min, 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.
POGODA
Gruzja to kraj zróżnicowany geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.
CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński, ale praktycznie każdy Gruzin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.
RELIGIA
Większość Gruzinów należy do kościoła prawosławnego. Na południu kraju, głównie w Adżarii, mieszkają muzułmanie i tam natrafimy na meczety. Katolicy stanowią mniej niż 1%.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1.4 zł butelka wody mineralnej – 1.8 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Gruzji jest LARI, które dzieli się na 100 TETRI. W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. W większości hoteli i pensjonatów, restauracji zapewniona jest łączność za pomocą wi fi.
TELEFON
Na terenie Gruzji działa kilku operatorów telefonicznych. Najlepiej kupić starter gruzińskiego operatora (czasami na lotniskach rozdawane są bezpłatne karty SIM). Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze. Średnia cena za sms do Polski wysłanego z gruzińskiego numeru to 30 groszy/ minuta za połączenie: 40 groszy/ minuta.
Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z gruzińskich kart SIM.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
RUCH DROGOWY
Gruzini jeżdżą szybko i nie do końca zgodnie z przepisami, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Wiele niebezpieczeństw czyha na gruzińskiego kierowcę: drugi gruziński kierowca, krowa, świnia, pieszy – dlatego mimo pozornego braku jakichkolwiek zasad Gruzini jeżdżą ostrożnie i bezpiecznie choć nam, nawykłym do europejskich zasad, może się wydawać, że na gruzińskich drogach panuje pełna samowola.
ETYKIETA PRZY STOLE
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna! Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać 🙂 Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu. Gruzja została obficie zaopatrzona w źródła wód mineralnych – większość z nich można zakupić w sklepach m. in. borżomi, likani, sairme, nabehlawi, bahmaro.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli