Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Etiopia z zapachem kawy w tle

Dlaczego warto?
  • Zwiedzisz afrykańskie miasteczka i wioski
  • Poznasz lokalnych mieszkańców, ich tradycje i kulturę
  • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
  • Będziesz nocować w 3* hotelach
  • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader
  • Wyżywienie w cenie

Etiopia to jeden z krajów Afryki Wschodniej, przez wielu nazywany ojczyzną kawy. Etiopskie miasta: Addis Ababa, Lalibela nazywana „ósmym cudem świata” czy Mekelle zachwycają na każdym kroku. To, co kojarzy się z tym krajem to też afrykańskie równiny, monumentalne góry, zabytkowe świątynie, wioski zamieszkałe przez afrykańskie plemiona i kolorowe bazary pełne lokalnego rękodzieła.. Właśnie to zobaczymy i tego doświadczymy podczas tej wyprawy. Wiele nas zachwyci, zaciekawi, zainteresuje i zainspiruje – to gwarantujemy! Nie wahaj się więc i wyjedź z nami do Etiopii już teraz!

Program

1

Dzień

Wylot z Warszawy do Addis Ababa.

2

Dzień

ADDIS ABABA

Przylot do stolicy i największego miasta Etiopii – Addis Ababa. W zależności od godziny przylotu transfer do hotelu lub zwiedzanie podczas którego zobaczymy między innymi Katedrę Trójcy Świętej, grobowce królewskie i Muzeum Narodowe. Odwiedzimy też miejsca związane z ostatnim cesarzem Etiopii czyli Hajle Syllasje, który oficjalnie określał siebie „Zwycięskim Lwem Plemienia Judy” lub „Wybrańcem Bożym”. Zobaczymy jego pomnik oraz pałac Menelik – byłą siedzibę etiopskich cesarzy i obecną siedzibę premiera Etiopii. Następnie udamy się pod górę Entoto, skąd będziemy mogli podziwiać zjawiskową panoramę miasta. Na koniec dnia pospacerujemy po Merkato czyli jednym z największych targów w całej Afryce. Nocleg w Addis Ababa.

3

Dzień

ADDIS ABABA – BAHIR DAR

Po śniadaniu ruszymy na przejażdżkę w stronę wielkiej skarpy z której będziemy mogli podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Po drodze mijać będziemy afrykańskie równiny, pola uprawne i malownicze krajobrazy. Zatrzymamy się w jednej z lokalnych wiosek, gdzie obserwować będziemy wiejskie życie mieszkańców zamieszkujących ten jeden z najbardziej rozwiniętych obszarów rolniczych w Etiopii. Odwiedzimy słynny klasztor Debrelibanos założony już w XIII wieku. Przystaniemy też nad Nilem Błękitnym i pospacerujemy po moście przebiegającym nad zjawiskowym wąwozem. Nocleg w Bahir Dar.

4

Dzień

BAHIR DAR

Po śniadaniu pospacerujemy po Bahir Dar. Dotrzemy też nad przepiękny wodospad Tissisat – drugi co do wielkości wodospad w Afryce. Po południu popływamy łodzią po jeziorze Tana czyli po największym etiopskim jeziorze. To właśnie w nim swój bieg rozpoczyna Nil Błękitny. Łodzią dotrzemy na wyspę na której zachowały się prastare klasztory pochodzące już z XIII wieku. Odwiedzimy między innymi starożytny kościół Ura Kidane Mehret oraz  monastyr Azua Mariam. Nocleg w Bahir Dar.

5

Dzień

BAHIR DAR – GONDER

Po śniadaniu przejazd do Gonder – dawnej stolicy Cesarstwa Etiopii. Miasto to zostało założone najprawdopodobniej w XVII wieku przez cesarza Fasiledesa. Początkowo Gonder był domem dla Felaszów nazywanych „Czarnymi Żydami”, których większość około 1991 roku przeprowadziła się do Izraela. Współcześnie Gonder określany się mianem „Camelotu Afryki” (nawiązując tym do zamku króla Artura), ponieważ praktycznie nigdzie indziej w całej Afryce nie ma tylu wspaniałych, zamkowych budowli i kościołów w jednym miejscu. Zdania co do tego, kto je budował są podzielone, jednak w większości przypadków usłyszeć można, że powstały one dzięki Portugalczykom. Podczas zwiedzania obejrzymy między innymi zamek Gonder oraz Katedrę Trójcy ze słynnymi obrazami i malowidłami. Nocleg w Gonder.

6

Dzień

GONDER - AKSUM

Po śniadaniu ruszmy z Gonder do Aksum. Droga prowadząca do Aksum przebiega nieopodal pasma górskiego monumentalnych gór Semien, wzdłuż imponujących krajobrazów, wśród rzek i rwących strumieni. Będziemy podziwiać Góry Księżycowe (ich nazwę wymyślił Ptolemeusz z Aleksandrii), a następnie mijając miasto Shire dotrzemy do Aksum. Aksum (założone już ok. V w p.n.e.) było stolicą starożytnego królestwa o tej samej nazwie. Jeśli czas pozwoli to przed snem chwilę pospacerujemy po mieście. Nocleg w Aksum.

7

Dzień

AKSUM

Dziś będziemy poznawać Aksum. Wstąpimy między innymi do Kościoła Matki Bożej z Syjonu, w którym według jednej z legend znajduje się Arka Przymierza przywieziona z Izraela na ziemię etiopską przez Menelika I (pierwszego króla Etiopii, syna królowej Saby i króla Salomona). Dostęp ma do niej jedynie jeden mnich, który ma za zadanie sprawować dożywotnią opiekę nad Arką. Odwiedzimy też muzeum, zobaczymy ruiny zamku króla Kaleba oraz kąpielisko i pałac królowej Saby. Nocleg w Aksum.

8

Dzień

AKSUM – YEHA - MEKELLE

Dziś ruszymy do Mekelle po drodze zatrzymując się w Yeha – miejscowości będącej największym obszarem archeologicznym z epoki brązu. Zobaczymy tam między innymi Świątynię Księżyca, kościół oraz zabytkowe krzyże. Następnie ujrzymy kamienny kościół Cherkos Wukro – wybudowany najprawdopodobniej wtedy, gdy chrześcijaństwo dotarło do Etiopii. Odwiedzimy też kościół Abreha Atsebeha. Przyjazd do Mekelle, zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg w Mekelle.

9

Dzień

MEKELLE – LALIBELA

Po śniadaniu ruszymy do Lalibela – miasta nazywanego przez niektórych „Nową Jerozolimą” i „Ósmym cudem świata”. Po drodze zrobimy sobie kilka przystanków, by ustrzelić fantastyczne zdjęcia (trasa jest niesamowicie widokowa, więc z pewnością będzie ku temu okazja). Przyjazd do Lalibeli. Już samo położenie tego miasta zachwyca: leży ono ponad 2630 m.n.p.m i otoczone jest masywnymi górami. Nocleg w Lalibeli.

10

Dzień

LALIBELA

Lalibela to miejsce święte między innymi dla wyznawców Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Co roku odwiedzane jest przez tysiące pielgrzymów. Znane jest między innymi z wykutych w skałach kościołów, zbudowanych najprawdopodobniej na zlecenie ówczesnego cesarza Lalibeli w XII/XII wieku. Wyglądają one jakby były stworzone ponadludzkimi siłami i może rzeczywiście tak jest, bo zgodnie z jedną z legend wybudowane one zostały z pomocą aniołów. Kościoły te wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tego dnia odwiedzimy część z nich, między innymi kościół Bet Medhane Alem czy kościół Bet Ghiorgis, czyli inaczej kościół św. Jerzego, który wyróżnia się tym, że wybudowany został na planie symetrycznego krzyża. Przez tunel dotrzemy do kościoła Bet Merkurios, a następnie zobaczymy jeszcze świątynię Bet Amanuel uważaną przez znawców za najbardziej precyzyjnie i drobiazgowo wykonaną świątynię wśród wszystkich tych kościołów. Nocleg w Lalibeli.

11

Dzień

LALIBELA – WOLDIA – DESSIE – KOMBOLCHA

Po śniadaniu ruszymy do Kombolchy. Po drodze zatrzymamy się w Woldia i Dessie. Jeśli będzie możliwość to pospacerujemy po jednym z najbardziej kolorowych placów handlowych w Afryce, co będzie dobrą okazją na zakup pamiątek. A zdecydowanie jest w czym wybierać. Od wielości kolorów dostać można niemalże zawrotów głowy! Handlują tam osoby ze wszystkich stron świata, sprzedając między innymi drobiazgi, produkty spożywcze, a nawet bydło (w niektóre dni). Zetknąć się tam można z różnymi językami i kulturami: między innymi kulturą Oromów, Amharów czy Afarów. Na nocleg dojedziemy do Kombolchy.

12

Dzień

KOMBOLCHA – DEBRE BERHAN – ANKOBER – ADDIS ABABA

Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do stolicy Etiopii. Trasa będzie jednak nieco inna, ponieważ zatrzymamy się najpierw w Debre Berhan, a następnie w Ankober – historycznych miastach ważnych w etiopskiej historii. Potem odwiedzimy miejsce narodzin Menelika II – założyciela Addis Ababy i osoby, która ukształtowała współczesną Etiopię. Po zwiedzaniu czas na pożegnalną obiadokolację. Następnie w zależności od godzin wylotów przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.

13

Dzień

Przylot do Warszawy.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

 Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (2500 PLN) płatna na 60 dni przed wyjazdem; III rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Addis Ababa-Warszawa to ok. 2400 PLN – 3000 PLN,  im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).
  • WIZA –  otrzymają ją Państwo na lotnisku.

Cena obejmuje

  • 10 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, pensjonaty)
  • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
  • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie)
  • Rejs łodzią po jeziorze Tana
  • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie
  • Opiekę lokalnego przewodnika (w języku angielskim)
  • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
  • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Addis Ababa-Warszawa (ok. 2400 PLN – 3000 PLN
  • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
  • Wizy (płatna na lotnisku w Addis Ababa) – ok. 50 USD
  • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1060 PLN
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3*, pensjonatach (pokoje 2-osobowe).

Galeria
Szczegóły

INFORMACJE PRAKTYCZNE

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Etiopii na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty wjazdu do tego kraju) i wizy wydawanej na lotnisku w Addis Ababa (koszt ok. 50 USD).

POGODA
Najlepszym okresem na podróż do Etiopii są miesiące od października do marca, ale tak naprawdę cały rok sprzyja podróżowaniu po tym kraju. Wieczory bywają nieco chłodniejsze niż dni, więc warto mieć coś cieplejszego do ubrania (polar/bluza).

CZAS
+1 godzina w stosunku do czasu letniego w Polsce, + 2 godziny w stosunku do czasu zimowego w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język amharski. W niektórych miejscach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim.

RELIGIA
W Etiopii przeważa chrześcijaństwo i różne jego odłamy. Najwięcej mieszkańców należy do chrześcijańskiego Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, nieco mniej jest protestantów i katolików. Oczywiście zwiedzając obiekty sakralne należy podporządkować się miejscowym zwyczajom, w ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce.
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Etiopii jest birr etiopski (ETB). 1 PLN = ok. 8 birrów etiopskich. Najlepiej zabrać ze sobą DOLARY (najlepiej w niewielkich nominałach, gdyż banki nie rozmieniają banknotów) i wymieniać na miejscu na lokalną walutę. Ważne, by banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest jedynie do dużych miast. Najlepiej mieć więc ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest zbyt powszechny. W większych miastach można korzystać z kafejek internetowych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

JEDZENIE
Kuchnia etiopska należy do kuchni bardzo wyrazistych. Jada się tam głównie dobrze doprawione mięsa (wołowinę, jagnięcinę, drób), warzywa i przeróżne pasty przygotowywane między innymi na bazie papryki. Najsłynniejszym dodatkiem do dań jest yndżera (naleśnik wypiekany z mąki tef) podawany do śniadania, obiadu i kolacji. Etiopia nazywana bywa ojczyzną kawy, stąd napoju tego napić się można praktycznie wszędzie.

WODA
Najlepiej pić wodę butelkowaną.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Etiopii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B i tężcowi. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do świątyń wchodzimy odpowiednio ubrani: Paniom przydać się mogą chusty, Panom długie spodnie (należy pamiętać, że przed wejściem do większości świątyń należy zdjąć buty)
– krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– wilgotne chusteczki do rąk, antybakteryjny płyn do rąk, latarka
– repelent przeciwko komarom (najlepiej z DEET)
– w Etiopii trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– biżuterię, rękodzieło (m.in. ręcznie robione krzyże), ceramikę (m.in. czajniczki na kawę)
– kolorowe szale
– kawę, przyprawy, mieszanki przypraw (m.in. mieszankę przypraw Berbere)

Opis transportu

  • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
Zobacz podobne wyjazdy