Dlaczego warto?

 • Zobaczysz najpiękniejsze miejsca w Armenii – te znane i te poza szlakiem
 • Poznasz lokalną kuchnię
 • Będziesz podróżować w małych grupach (4-14 osób)
 • Będziesz pod opieką polskojęzycznego pilota
 • Wyżywienie w cenie

Armenia – kraj, gdzie czas jakby się zatrzymał; kraj wygasłych wulkanówkoniaku; kraj mogący pochwalić się przepyszną kuchnią i niebywałą gościnnością mieszkańców. Armenia to także miejsce, gdzie znajdziemy zabytki pamiętające początki naszej ery a ich położenie, nieraz zapiera dech w piersiach. Armenia – mimo że nie ma dostępu do morza w swych granicach ma Jezioro Sewan tak rozległe, że nie bez powodu nazywane jest ormiańskim morzem. Armenia to także kraj, który z tęsknotą spogląda na swą świętą górę Ararat – znajdującą się obecnie w granicach państwa tureckiego.
Ruszaj z nami do Armenii i przekonaj się, że ten kraj – mimo, ze czasem zapomniany przez turystów – ma nam bardzo dużo do zaoferowania.

 

Więcej o Armenii na naszym blogu:

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów – 22.20.

2 dzień: ERYWAŃ
Wczesnoporanny przylot do Erywania (03.55). Przejazd do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Armenii. Zobaczymy między innymi Plac Republiki, który uważany jest za główny plac tego miasta. Na jego powierzchni odbywają się wszystkie ważne uroczystości państwowe (nieopodal znajduje się równie ważny Plac Wolności). Kolejnym punktem będzie wznoszący się na zboczu wzgórza kompleks architektoniczny Kaskady. Z jego szczytu podziwiać można niesamowity widok miasta, a gdy pogoda dopisuje to i ujrzeć można górę najcenniejszą górę Ormian czyli Ararat (obecnie wzniesienie to znajduje się poza granicami kraju, jednak Ormianie uwielbiają z miłością spoglądać w jego stronę). Tego dnia odwiedzimy też Park Zwycięstwa, gdzie znajduje się statua „Matki Armenii” symbolizująca jednocześnie pokój oraz siłę. Następnie wizyta w Matenadaran czyli repozytorium nazywanym „strażnikiem kultury pisanej Armenii”, w którym przechowywane są dawne rękopisy ormiańskie. Po zwiedzaniu ruszamy w stronę jednej z fabryk koniaku (jesteśmy przecież w tej części świata, która słynie z produkcji tego trunku), aby dowiedzieć się nieco o procesie jego powstawania. Po południu czas na spokojne delektowanie się ormiańską kawą w jednej z lokalnych knajpek. Wieczorem czas wolny. Chętni mogą go spędzić w jednej z miejscowych restauracji wsłuchując się w jazzową muzykę (nie każdy wie, ale to właśnie z Armenii pochodzi bardzo wielu znanych na całym świecie muzyków jazzowych; muzyka ta stanowi dla niektórych wręcz część dziedzictwa kulturowego, gdyż jej korzenie sięgają w tym kraju już 1938 roku). Nocleg w Erywaniu.

3 dzień: ERYWAŃ – ZWARTNOC – AMBERD – GYUMRI
Po śniadaniu przejazd do Zwartnoc, miejscowości położonej niedaleko Erywania. Tam zwiedzanie wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruin katedry z VII wieku. Po zwiedzaniu ruszamy w stronę jednej z winnic – Vosekvaz (co w języku ormiańskim oznacza „złoty krzew”), malowniczo położonej na skraju wąwozu nad rzeką Kasagh. Choć metody produkcji wina zmieniają się na przestrzeni lat to w tym miejscu wiele pozostaje niezmienne – choćby gliniane, XIX wieczne garnki używane do fermentacji wina (karazy) czy tradycyjne beczki. Stamtąd ruszamy w stronę fortu Amberd, po drodze przystaniemy jednak w miejscu poświęconemu.. ormiańskiemu alfabetowi. To właśnie tam zobaczyć można wyryte w kamieniu ormiańskie litery. Następnie zwiedzanie przepięknie położonego fortu Amberd pochodzącego już z IX wieku. Podziwiać tam można pozostałości pałacu, kościoła czy pałacowej łaźni. Na nocleg dotrzemy do kulturalnej stolicy kraju – Gyumri. Obiadokolację zjemy w jednej z lokalnych restauracji – oczywiście nie zabraknie typowo ormiańskich przysmaków. Nocleg w Gyumri.

4 dzień: GYUMRI – VANADZOR – ODZUN
Gyumri to drugie pod względem wielkości miasto Armenii, w którym narodziło się wielu ormiańskich artystów, pisarzy czy muzyków. Po śniadaniu spacer po mieście. Zobaczymy między innymi dom i pracownię Alberta Vardanyana – ormiańskiego malarza i rzeźbiarza, którego prace znane są nie tylko w kraju, ale są też prezentowane na całym świecie. Jeden z członków jego rodziny oprowadzi nas po starszej i nowej części Gyumri, opowie też o samym artyście. Stamtąd ruszamy do Vanadzor. Po przyjeździe czeka nas wizyta u… lokalnego lalkarza, który pokaże swoją kolekcję tradycyjnych, ormiańskich lalek, opowie o ich historii. Tego dnia odwiedzimy też Bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Odzun. Trasa do bazyliki jest niezwykle malownicza – mijać będziemy lokalne wioski, gdzie podejrzymy codzienność mieszkańców. Nocleg w Odzun.

5 dzień: ODZUN – HAGHPAT – FIOLETOWO – GETIK VALLEY – DILIJAN
Po śniadaniu zwiedzanie malowniczo położonego wśród wzgórz kompleksu świątynnego Haghpat. Nieopodal niego znajduje się świątynia Sanahin (która wraz z Haghpat wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Oba kompleksy łączy nie tylko bliskie położenie, ale i.. nazwa, gdyż nazwa Sanahin oznacza „starszy niż tamten”, czyli starszy niż Haghpat. Ich podobne detale architektoniczne i dekoracja sprawiają też, iż można podejrzewać, że powstały nie tylko w podobnym okresie, ale i wyszły spod ręki rzemieślników tej samej szkoły. Po zwiedzaniu ruszamy do przepięknie zalesionego regionu Dilijan, gdzie podziwiać można drewniane domki powstałe już około XIX wieku. Następnie wizyta w miasteczku o nazwie Fioletowo, które zamieszkałe jest przez rosyjską mniejszość etniczną czyli Mołokanów. Ugoszczeni zostaniemy przez jedną z lokalnych rodzin – spróbujemy domowych wypieków i tradycyjnej herbaty przygotowywanej w samowarach. Ostatnim punktem tego dnia będzie wizyta w Getik Valley, gdzie odwiedzimy jedno z gospodarstw. Tam nauczymy się jak przygotowuje się tradycyjny kozi ser. Na nocleg wrócimy do Dilijan. Nocleg w Dilijan.

6 dzień: DILIJAN – JEZIORO SEWAN – SELIM – KARAHUŃ – GORIS
Po śniadaniu ruszamy w stronę największego jeziora Armenii – Sewan. Nazywane ono bywa przez niektórych ormiańskim morzem i położone jest w malowniczym otoczeniu (dla chętnych – za dopłatą możliwość rejsu po jeziorze). Następnie kontynuujemy podróż na południe, po drodze zobaczymy bardzo dobrze zachowany selimski karawansaraj (zajazd dla kupców i podróżujących), który zbudowany został już w 1332 roku. Na koniec dnia odwiedzimy ormiańskie Stonehenge – Zorac Karer. Znane są one też pod nazwą Karahuń, co oznacza „śpiewające kamienie”. Jest ich mnóstwo (doliczono się ich 223), zajmują prawdopodobnie powierzchnię około 7 hektarów, a ich wysokość sięga 2-3 metrów. Do dziś pozostaje tajemnicą kto i w jakim celu ustawił te niesamowite kamienne struktury akurat w tym miejscu. Nocleg w Goris.

7 dzień: GORIS – CHYNDZORESK – TATEW – SHINUHAYR – GORIS
Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Goris. Stamtąd ruszamy do malowniczej wioski Chyndzoresk, gdzie zobaczymy jaskinie, które służą ludziom jako mieszkania. Następnie przejazd do monastyru Tatew – malowniczo położonego wśród wąwozów, który z daleka przypomina twierdzę. Do klasztoru dotrzemy przewieszoną nad przepaścią kolejką linową o najdłuższej na świecie odległości między dwoma przęsłami. Po południu odwiedzimy wioskę Shinuhayr, gdzie od lokalnych kobiet dowiemy się nieco na temat produkcji dywanów. Na nocleg wrócimy do Goris.

8 dzień: GORIS – ERYWAŃ
Po śniadaniu opuszczamy Goris. Zatrzymamy się nieopodal miejscowości Sisian, gdzie podziwiać będziemy imponujące wodospady Szaki. Stamtąd ruszamy do graniczącej z Azerbejdżanem ormiańskiej prowincji Wajoc Dzor, która znana jest z produkcji wina. Następnie zatrzymamy się w miasteczku Yeghegis, by zobaczyć przepiękny kościółek, którego nazwa dosłownie oznacza „Kościół Żołnierza”. Podobno wybudowano go tak, by przejeżdżający obok niego na koniach żołnierze mogli otrzymać błogosławieństwo i otrzymać sakrament przed udaniem się na bitwę. Dzisiaj jeszcze zatrzymamy się w Khor Virap, czyli w klasztorze, który uchodzi za jedno z najbardziej znaczących miejsc pielgrzymkowych Armenii. Ten okazały zespół klasztorny będzie można podziwiać na nadzwyczajnym tle świętej góry Ormian – czyli na tle Araratu. Przyjazd do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

9 dzień: ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD – ERYWAŃ
Po śniadaniu wycieczka do znajdującej się nieopodal Erywania wioski Arinji. Zobaczymy tam słynną katakumbę zbudowaną przez Levona Arakelyana. Po zwiedzaniu krótka przerwa na aromatyczną kawę, po której ruszamy do Garni, uroczej wsi, która słynie z kompleksu zabytkowych budowli. Najpopularniejszą wśród nich jest twierdza Garni ze słynną, bazaltową świątynią poświęconą bogu słońca – Mitrze. Jej wygląd może nieco zaskoczyć tych, którzy myśleli, że zobaczą kolejną typowo ormiańską budowlę, ponieważ świątynia Mitry zbudowana została (prawdopodobnie już w I wieku) zgodnie z zasadami antycznej, grecko-rzymskiej architektury. Umieszczona jest ona na skraju płaskowyżu, nad malowniczym wąwozem. Wędrówka. Następnie przejazd do Gegard – umieszczonego na liście UNESCO zespołu klasztornego z IV w. założonego przez Grzegorza Oświeciciela. Na uwagę w klasztorze zasługują liczne grobowce wykute w skale oraz oryginalnie zaprojektowany narteks (przedsionek). Powrót do Erywania na nocleg. Wieczorem czeka nas niestety pożegnalna obiadokolacja, tym razem przy dźwiękach ormiańskiej muzyki granej na żywo. Nocleg w Erywaniu.

10 dzień: POŻEGNANIE
Transfer na lotnisko. Wczesnoporanny wylot z Erywania (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 04.45). Przylot do Warszawy o godzinie 06.30.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

Możliwe wyloty z innych miast z Polski. O szczegóły zapytaj w biurze.

Terminy/Cena

TERMIN CENA (4-7 osób) CENA (8-14 osób)
30.04-09.05.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
28.05-06.06.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
25.06-04.07.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
16.07-25.07.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
06.08-15.08.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
27.08-05.09.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
17.09-26.09.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
08.10-17.10.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN
29.10-07.11.2021
PROMOCJA (ważna do 30.11.2020)
7560 PLN
6960 PLN
6960 PLN
6260 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa to ok. 1500 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1500 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa (do kwoty 1500 PLN)
 • 9 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, pensjonaty)
 • Wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus)
 • Bilety wstępu
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Uznaniowych napiwków
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 660 PLN

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.

2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i pensjonatach. Pokoje 2-osobowe z łazienkami. Wszystkie hotele i pensjonaty, w których nocujemy są przez nas osobiście sprawdzone. Zawsze gwarantujemy pokoje z łazienkami. Nie ma dopłat dla singli (opcja dokwaterowania). Dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-osobowego (660 PLN).

Galeria

 

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Armenii. Obywatele RP nie potrzebują wiz.

POGODA
Armenia jest zróżnicowana geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym w Armenii jest j.ormiański, ale praktycznie każdy Ormianin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku

RELIGIA
Przeważa prawosławie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Armenii jest DRAM. Na miejscu nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 2006 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. Powoli jest zapewniany w holach hotelowych czy restauracjach w większych miastach.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak wszędzie na Kaukazie, mieszkańcy Armenii także podchodzą dość swobodnie do przepisów drogowych, przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie – przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– rękodzieło, czapki, skarpety – ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy -prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy – orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
– dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy

Opis transportu

 • komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie

Specyfikacja wyjazdu

Armenia – z widokiem na Ararat to wyjazd przeznaczony dla turysty, który w komfortowy sposób chce zobaczyć wszystko co warto obejrzeć w Armenii. Program został skonstruowany w taki sposób, by przy jednoczesnym zwiedzaniu wielu miejsc znalazł się czas na niespieszne cieszenie się wakacjami i smakowanie Kaukazu. Dzięki wyżywieniu wliczonemu w cenę – wyjazd będzie również dopełniony pod względem kulinarnym – zróżnicowanie regionalne ormiańskiej kuchni odnajdziemy na naszych stołach.

Potrzebne dokumenty

PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Armenii. Obywatele RP nie potrzebują wiz.

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.