Algieria to największe państwo Afryki, którego znaczną część zajmują zjawiskowe pustynie (pokrywają one aż 80% obszaru tego kraju). My podczas tej podróży zobaczymy nie tylko najwspanialsze zabytki Algierii, starożytne ruiny czy stanowiska archeologiczne, ale i spędzimy czas właśnie wśród pustynnych piasków, gdzie stale będziemy mogli podziwiać niesamowite krajobrazy, malunki naskalne, wąwozy i wydmy. Podczas podróży nie zabraknie tradycyjnych przysmaków, a noce będziemy spędzać nie tylko w klimatycznych hotelach, ale i pod gwiaździstym niebem wsłuchując się w dźwięki pustyni.
Wylot z Polski z przesiadką. Przylot do Algieru około południa. Jeszcze tylko formalności wizowe i możemy zacząć przygodę!
A zaczniemy od razu od zwiedzania Algieru, nazywanego „Białym miastem”. Określenie to nie jest przypadkowe, ponieważ centrum miasta wypełnione jest biało-niebieskimi budynkami, wspaniale komponującymi się zielonymi parkami i kolorowymi ulicami.
W trakcie zwiedzania zobaczymy stare miasto – Kazbe. Pospacerujemy po malowniczych i tłocznych uliczkach miasta.
Kolacja i nocleg w Algierze. (K)
Dziś po wczesnym śniadaniu wyruszymy do oddalonej o około 70 km od Algieru Tipasy. To leżące u stóp góry Chenoua miasto założone zostało najprawdopodobniej przez Fenicjan już około V w p.n.e.
Po drodze zobaczymy zbudowane z kamieni mauzoleum Kleopatry i Juby czyli słynny Grobowiec Królów Numidyjskich nazywany też Królewskim Mauzoleum Mauretanii. Odwiedzimy też Muzeum Archeologiczne.
Po przyjeździe do Tipasy zwiedzimy ruiny starożytnego miasta, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Te rzymskie pozostałości zajmują dość duży obszar, wśród nich dostrzec można pozostałości amfiteatru, forum czy domów mieszkalnych. Najlepiej zachowane są budynki chrześcijańskie: między innymi kościół i otaczający go cmentarz czy bazylika.
Powrót na nocleg i kolację do Algieru. (Ś, K)
Dziś po śniadaniu wyruszamy na wschód do Setif.
Po drodze zatrzymamy się w Dżamili. Odwiedzimy jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych północno-wschodniej Algierii z wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruinami rzymskiego miasta. Początki tego miasta sięgają najprawdopodobniej I wieku n.e., kiedy to zostało ono założone przez cesarza Nerva. Obecnie wśród ruin zobaczyć można pozostałości budynków takich jak świątynie, domy czy amfiteatr. Warte uwagi są także łuki tryumfalne, forum oraz mozaiki, którymi wypełnione były dawne mieszkania.
Następnie kontynuujemy naszą podróże do Setif. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy jeszcze tamtejsze muzeum z licznymi mozaikami.
Kolacja i nocleg w Setif. (Ś,K)
Śniadanie w hotelu a następnie ruszamy w drogę do Konstantyny z licznymi przystankami.
Najpierw zatrzymamy się w Batna, aby zobaczyć ruiny rzymskiego garnizonu. To jedyny taki zabytek zachowany do dzisiejszych czasów na świecie.
Naszym kolejnym przystankiem będzie Timgad, pozostałości starożytnego miasta (założonego przez rzymskiego cesarza Trajana w 100 roku n.e.). Ten położony nieco na wzgórzu kompleks od 1982 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i robi wrażenie swoją wielkością.
Na kolację i nocleg dotrzemy do Konstantyny. (Ś, K)
Po śniadaniu zwiedzanie Konstantyny – trzeciego co do wielkości miasta Algierii, położonego nad rzeką Wadi ar-Rumar uchodzącą do Morza Śródziemnego. Odwiedzimy słynny meczet emira Abdel Kadera, zajrzymy do pałacu Beya i muzeum Cirta.
Po kolacji przejazd na lotnisko i wieczorny wylot do Gardaja. Nocleg w Gardaja. (Ś, K)
Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Odwiedzimy lokalny targ i zobaczymy stare miasto. Odwiedzimy dolinę M’Zab i miasta El-Atteuf i Melika wpisane na listę UNESCO. Po południu odwiedzimy miasto Beni Isguen i jego rynek aukcyjny.
Kolacja i nocleg w tradycyjnym hotelu w Gardaja. (Ś, K)
Dziś wcześnie rano przejazd na lotnisko i wylot do Algieru (około 8 rano). Po przylocie odwiedzimy lokalne muzeum, wejdziemy na punkt widokowy na całe miasto, zobaczymy Katedrę Notre Dame d’Afrique.
Po kolacji przejazd na lotnisko a następnie przelot do Dżanat – miasta leżącego u podnóża pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar w południowej Algierii. Dżanat położone jest w oazie na Saharze i założone zostało już w średniowieczu przez lud nazywany Tuaregami.
Po przylocie, transfer do hotelu/pensjonatu, zakwaterowanie. Nocleg. (Ś, K)
Po śniadaniu pierwszy kontakt z pustynią. Najpierw jednak zobaczymy co ciekawego jest w Dżanat i odwiedzimy lokalny targ.
Naszym kolejnym przystankiem będzie Tikoubaoine, gdzie pierwszy raz będziemy podziwiać naskalne malowidła. Przekroczymy wydmy Erg Admer i samochodami 4×4 dotrzemy do jednego z najsłynniejszych malowideł na świecie – Płaczącej Krowy. Legenda głosi, że krowy płaczą, gdyż dawniej zielona Sahara zamieniła się w pustynię.
Na kolację i nocleg wrócimy do Dżanat. (Ś,O,K)
Dzisiaj zaczynamy pustynną przygodę. Żegnamy się z dostępem do sieci i zanurzamy się w piaskach Sahary.
Ruszamy w stronę El Berdj, przekraczając Tin Rasou. Teren ten słynie z niesamowitych skał, wąwozów, wzniesień, różnobarwnych wydm oraz wyrytych dzieł sztuki, które przedstawiają nie tylko zwierzęta i ludzi, ale i symbolizują liczne przemiany kulturowe czy środowiskowe tego obszaru. Po drodze zobaczymy słynne malowidła i zjemy obiad w cieniu skał.
Dzisiejszą noc spędzimy na pustyni wśród niesamowitych krajobrazów. Kolacja. Nocleg w namiotach na pustyni. (Ś, O, K)
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą drogę. Pokonamy kilka wydm aby wjechać do Tadrart. To będzie podróż po mieniącej się wieloma kolorami (od pomarańczowego po czerwony) pustyni pełnej ogromnych wydm. Następnie zwiedzanie jaskiń z prehistorycznymi malowidłami i cennymi artefaktami. Podziwiać będziemy łuki skalne, ryciny, formacje piaskowe. Dzień zakończymy magicznym spacerem po wydmach, z których będziemy mieli okazję podziwiać nadzwyczajną panoramę regionu. Nocleg w namiotach na pustyni w okolicy Tin Merzouga. (Ś, O, K)
Kolejny dzień pustynnej przygody. Dziś czekają na nas liczne formacje skalne, m.in. skała zwana pucharem Afryki, czy taka podobna do słonia. Towarzyszyć nam będą widoki nie z tej ziemi, olbrzymie wydmy, skały w różnych kształtach i kolorach.
Nocleg w namiotach z widokiem na wydmy. (Ś, O, K)
Po śniadaniu powrót do Dżanat. Czas na odświeżenie się i odpoczynek.
Wieczorem ostatnia pożegnalna kolacja przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki.
Następnie około północy przejazd na lotnisko i wylot do Algieru (o 2.00). (Ś,K)
Poranny przylot do Algieru, czas wolny w oczekiwaniu na południowy lot do Polski. Możliwa organizacja śniadania niedaleko lotniska.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Ś-Śniadanie, O-Obiad, K-Kolacja
Termin | |
---|---|
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.
Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.
Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.
Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.
W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.
Na północy noclegi w hotelach 3* i 4*, w Gardaji – tradycyjny hotel z klimatycznym wystrojem, w Dżanat – pensjonat, na pustyni – namioty. Podczas noclegów na pustyni gwarantujemy namioty 2-osobowe oraz wygodne materace (należy zabrać ze sobą jedynie śpiwór).
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu) oraz wizy. W cenie wyjazdu – wszelkie formalności pozwalające na otrzymanie wizy na lotnisku w Algierze (o ile służby migracyjne Algierii nie zmienią procedur)
POGODA
Pogoda w Algierii jest bardzo zróżnicowana. Temperatura zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Najogólniej mówiąc na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, natomiast na południu klimat zwrotnikowy suchy i bardzo suchy, określany też jako pustynny. Na północy spodziewać się można umiarkowanie wysokich temperatur, małych rocznych amplitud i wyższego niż na południu poziomu opadów. Południe kraju jest dużo cieplejsze (temperatura w południe może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza), występują tam także wysokie dzienne amplitudy temperatur – nocą pustynne powietrze ochładza się nawet do 15 stopni Celsjusza. Występuje tam także mniej opadów.
CZAS
-1 godzina w czasie letnim
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Używa się tam także języka francuskiego, a także różnych dialektów języka berberyjskiego. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku, jednak jest on słabo znany.
RELIGIA
W Algierii przeważa islam, jednak jego zasady nie są przestrzegane bardzo restrykcyjnie (kraj ten jest umiarkowanie religijny i przyjazny dla odwiedzających). Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny podobne do cen w Polsce.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dinar algierski (DZD). W Algierii nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać ze sobą EURO lub DOLARY, które można wymieniać w bankach, kantorach lub na ulicy. Ten ostatni sposób jest bardzo popularny w tym kraju, jednak trzeba uważać, by nie zostać oszukanym.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast lub hotelu. Najlepiej zabrać więc ze sobą gotówkę.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu i wi-fi jest powszechny jedynie w większych miastach i hotelach.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Oczywiście można także zakupić lokalną kartę SIM.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Stan dróg jest dość zły, ale wyjątkowe krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności.
JEDZENIE
Potrawy algierskie słyną z niesamowicie aromatycznych przypraw. Do dań dodaje się mięte, szafran, kardamon czy czosnek. Wiele potraw przygotowywanych jest także na bazie chilli czy ostrych papryczek (np. pikantna pasta harissa z papryczek lub odżadża czyli jajka w ostrym sosie pomidorowym). Jada się tam także zupy (m.in. harirę), dania z kuskusem, różnymi mięsami czy owocami morza. Popularne są także desery z owoców, miodu, fig oraz daktyli. I oczywiście, najważniejsze – większość algierskich posiłków popija się herbatą (szczególnie tą miętową) lub kawą.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Algierii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetów wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
-berberyjskie rzemiosło artystyczne (biżuteria, wyroby skórzane, kobierce)
-burnus (tradycyjny rodzaj okrycia wierzchniego)
-ceramikę, tkaniny, wyroby z wikliny