Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 883 919 664

Smaki i smaczki Gruzji

Dlaczego warto?
  • Zwiedzisz Gruzję, próbując przysmaków charakterystycznych dla poszczególnych regionów
  • Weźmiesz udział w warsztatach kulinarnych
  • Będziesz uczestnikiem prawdziwych gruzińskich biesiad
  • Będziesz podróżować w małej grupie (4-14 osób)
  • Będziesz pod opieką zgranego duetu: polski pilot i gruziński kierowca
  • Wyżywienie i warsztaty kulinarne w cenie

Lubisz delektować się aromatycznym jedzeniem i wyśmienitym winem w zapierającym dech w piersiach otoczeniu? W takim razie Gruzja to idealny kraj dla Ciebie! To kulinarny raj! Na zielonych łąkach pasą się szczęśliwe krowy. Drzewa uginają się pod ciężarem słodkich, soczystych owoców. Na grządkach w przydomowych ogródkach pysznią się dorodne warzywa, a w winnicach uprawia się około 400 odmian winorośli. Wszystko to gruzińskie kucharki zamieniają w smaczne dania doprawione aromatycznymi ziołami.
Uznaliśmy, że tę skarbnicę smaków i aromatów, trzeba pokazać koneserom dobrej kuchni w szczególny sposób. Stworzyliśmy jednak tę ofertę nie tylko dla smakoszy, ale i każdego, kto chce spędzić czas w przepięknym otoczeniu, a dodatkowo spróbować tego, co najbardziej gruzińskie. Przemierzymy główne regiony Gruzji w poszukiwaniu najbardziej charakterystycznych potraw, nauczymy się je przyrządzać, a następnie będziemy się nimi delektować w trakcie tradycyjnej gruzińskiej supry. Zobaczymy też najważniejsze gruzińskie zabytki i odpoczniemy w malowniczym otoczeniu.
Chaczapuri i chinkali, to tylko wstęp do wielkiej kulinarnej przygody pełnej degustacji lokalnych produktów, uczt, pikników i domowych posiłków. Po tej wycieczce adżapsandali, charczo, elardżi, lobio, mcwadi, suluguni, czy czurczchela, nie będą już dla was tylko obcobrzmiącymi słowami, ale nazwami, za którymi kryją się smaki i smaczki Gruzji.

Program

1

Dzień

WARSZAWA - KUTAISI

Wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów Wizzair: 15.25 (lot bezpośredni). Na gruzińskiej ziemi, w Kutaisi wylądujemy około godziny 20.45. Przejazd do hotelu. Nocleg w Kutaisi.

2

Dzień

KUTAISI (MARTVILI I OKATSE)

Śniadanie, po którym ruszamy w stronę imponującego kanionu Martvili – niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć! Po drodze mijać będziemy przepiękne krajobrazy, a po dotarciu na miejsce do naszych uszu dochodzić będzie kojący szum znajdujących się niedaleko wodospadów. Stamtąd udamy się też nad równie imponujący kanion Okatse. Po drodze skosztujemy pierwszego chaczapuri –  najbardziej klasycznego czyli imeretyńskiego. Wieczorem, przy inauguracyjnej kolacji pilot wprowadzi nas w tajniki ucztowania po gruzińsku i wyjaśni, kim jest tamada, co to jest supra, wachtanguri i alawerdi. Po kolacji – jeśli będą siły – wjazd pod katedrę Bagrati, skąd podziwiać można miasto nocą. Nocleg w Kutaisi.

3

Dzień

KUTAISI – KATSKHI – ANANURI – KAZBEGI

Po śniadaniu ruszamy w rejony północno-zachodniej Gruzji, a dokładniej w stronę znajdującego się u stóp lodowca Kazbegi. Jest to położona na wysokości 1750 m n.p.m miejscowość, słynąca z niesamowitych krajobrazów i pejzaży. Część trasy przemierzymy słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze przystaniemy między innymi przy imponującym klasztorze na skalnej maczudze – Katskhi.  Zatrzymamy się też przy malowniczo położonej twierdzy Ananuri, która pochodzi już z przełomu XVI i XVII wieku. Przyjazd do Kazbegi. Kolację zjemy u naszych dobrych przyjaciół. Nie zabraknie czaczy czyli gruzińskiego bimbru (bo przecież w górach nie ma kaca!). Nocleg w Kazbegi.

4

Dzień

KAZBEGI - TBILISI

Dziś wstajemy nieco wcześniej, by jeepami podjechać pod przepięknie położoną cerkiewkę Cminda Sameba, gdzie będziemy podziwiać wschód słońca i górskie pejzaże z majestatyczną górą Kazbek w tle. Tego dnia śniadanie z widokiem na zapierający dech w piersiach krajobraz. Po krótkim odpoczynku ruszamy w stronę stolicy Gruzji – Tbilisi. Po drodze zwiedzimy górujący nad Mcchetą (dawną stolicą Gruzji) klasztor Dżwari, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę (jeśli czas pozwoli zatrzymamy się też w Mcchecie). Przyjazd do Tbilisi. Na koniec dnia kolejna gruzińska supra, tym razem z pokazem gruzińskich tańców. Na kolację spróbujemy słynnych chinkali – pierogów w kształcie sakiewek nadziewanych najczęściej mięsem, a czasami serem lub grzybami. Nocleg w Tbilisi.

5

Dzień

TBILISI

Po śniadaniu ruszamy odkrywać stolicę Gruzji – Tbilisi. A zdecydowanie jest co odkrywać. Już samo położenie miasta zachwyca, wąwóz rzeki Kury otoczony przez liczne wzgórza. Przespacerujemy się po starym mieście – zobaczymy między innymi najważniejsze tbiliskie cerkwie: Sioni, Metechi, Anczischati. Usiądziemy też w klimatycznej lokalnej knajpce, aby przy zapachu kawy, poczuć rytm miasta. Po południu spróbujemy swoich sił w starciu z gruzińską kuchnią – weźmiemy udział w lokalnych warsztatach kulinarnych. Miejscowy kucharz pokaże nam, jak przygotowuje się najpopularniejsze gruzińskie potrawy. Na kolację zjemy to, co przygotowaliśmy. Wieczorem (jeśli będą chęci) wyjazd kolejką pod twierdzę Narikała, skąd rozciąga się widok na całe miasto. Nocleg w Tbilisi.

6

Dzień

KACHETIA – DAWID GAREDŻA

Gruzini szczycą się tym, że to oni dali światu wino! Udamy się więc do krainy, która słynie z uprawy winogron – Kachetii. Naszym pierwszym przystankiem będzie klasztor Dawid Garedża, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Skosztujemy lokalnych produktów – będą to między innymi czurczchele, czyli gruzińskie snickersy. Następnie odwiedzimy malownicze miasteczko Sighnagi i zatrzymamy się przy znajdującym się nieopodal monastyrze św. Jerzego w Bodbe. W jednej z winnic zostaniemy ugoszczeni winem i dowiemy się na czym polega specyfika jego produkcji w Gruzji. Podczas kolacji będziemy delektować się między innymi soczystymi szaszłykami, z których słynie Kachetia, podawanych z śliwkowym sosem tkemali. Na nocleg wrócimy do Tbilisi.

7

Dzień

TBILISI – BORŻOMI – ACHALCICHE

Po śniadaniu opuszczamy Tbilisi i ruszamy na południe. Po drodze odpoczniemy w słynnym kurorcie Borżomi, gdzie z samego źródła spróbujemy ulubionej wody mineralnej radzieckich notabli. Następnie przejedziemy do Achalciche, aby zobaczyć zamek-twierdzę Rabati pochodzącą już z XII wieku. Znajduje się tam te ciekawe muzeum opowiadające o historii tego miejsca. Nocleg w Achalciche (lub Wardzii).

8

Dzień

WARDZIA – BATUMI

Po śniadaniu zwiedzanie Wardzii, które znajduje się w regionie Samce-Dżawachetii. Wardzia to skalne miasto-twierdza malowniczo położone na zboczu góry Eruszeli. Już w średniowieczu miejsce to służyło jako ochrona przed najazdami mongolskimi. Po zwiedzaniu ruszamy w podróż do Batumi. Po drodze odwiedzimy jedną z plantacji herbaty, gdyż to właśnie nadmorskie okolice Batumi są wspaniałym miejscem do jej uprawy. Służą temu odpowiednie gleby, odpowiednie nasłonecznienie i oczywiście wilgotna, morska bryza. To wszystko razem wzięte sprawia, że herbata z tego regionu należy do jednej z najpyszniejszych i najbardziej aromatycznych napojów świata. Oczywiście będzie okazja, by delektować się jej smakiem. Przyjazd do Batumi. Na kolację zaserwowane nam zostanie jedno z najbardziej charakterystycznych gruzińskich dań – adżarskie chaczapuri, czyli łódeczki uformowane z chrupiącego na wierzchu, ale puszystego w środku ciasta. Ich ładunek stanowi masa serowa zaprawiona rozlewającym się żółtkiem i omaszczona kawałkiem masła.  Nocleg w Batumi.

9

Dzień

BATUMI – MESTIA

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Batumi. Miasto to wywołuje zwykle skrajne uczucia, jedni są zachwyceni, inni patrzą z niedowierzaniem na współczesną architekturę miasta. Jedno jest pewne – obok Batumi nikt nie przejeżdża obojętnie. Oczywiście Batumi, oprócz morza ma do zaoferowania o wiele więcej. Warto zobaczyć małą, choć klimatyczną starówkę, przespacerować się deptakiem wzdłuż morza, czy odwiedzić lokalny targ i giełdę złota. Po zwiedzaniu przejazd do Mestii. Po drodze w Zugdidi spróbujemy megrelskiej kuchni. Megrelia to specyficzny region znany z ostrych potraw, gdzie do większości dań dodaje się ostrą pastę z papryki zwaną adżyką. Do najlepszych specjałów należą tu rozpływające się w ustach elardżi, czyli ciągnąca się masa z kaszki kukurydzianej i roztopionego sera oraz gebżalia – pyszne serowe roladki nadziewane miętą podawane z sosem jogurtowym. Nocleg w Mestii.

10

Dzień

USZGULI

Rankiem udamy się na całodzienną wycieczkę do Uszguli. Jest to wioska ukryta wysoko w górach, która słynie z licznych, kamiennych wież liczących setki lat. Mimo, że jest to coraz bardziej turystyczne miejsce, nadal można się tu poczuć jak w innym świecie. Widok wież obronnych na tle wysokich, niedostępnych szczytów Kaukazu, a do tego spacerujące wszędzie krowy pozwalają oderwać się od codzienności. W tej niezwykłej scenerii będziemy raczyć się lokalnymi specjałami: plackiem kubdari wypełnionym soczystymi aromatycznymi kawałkami mięsa oraz czwisztari, czyli chrupiącymi kukurydzianymi placuszkami z serem. Nocleg w Mestii.

11

Dzień

MESTIA - KUTAISI

Śniadanie, po którym ruszamy w stronę Kutaisi. Po przyjeździe udamy się na lokalny targ pełny oryginalnych pamiątek, biżuterii, rękodzieła i gruzińskich przypraw (poczuć tam można zapach przypraw takich jak choćby szafran imeretyński czy chmeli-suneli). Będzie czas na zakup pamiątek. Nocleg w Kutaisi.

12

Dzień

POŻEGNANIE

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Następnie ruszamy na zwiedzanie Kutaisi i okolic. Dzisiaj udamy się między innymi do Gelati, małego miasteczka nieopodal Kutaisi, w którym zobaczymy monastyr Gelati. Znajdują się w nim zjawiskowe freski i cenne manuskrypty pochodzące nawet z XIII wieku. Następnie zobaczymy malowniczo położony zespół klasztorny Mocameta. Na koniec dnia ostatnia już, pożegnalna kolacja. Wzniesiemy ostatnie toasty i wyruszymy na lotnisko. Wylot z Gruzji zgodnie z rozkładem lotów Wizzair o 21.20. Przylot do Warszawy o 22.45.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

Terminy/ceny
Termin

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

  • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (pozostała kwota) płatna na 30 dni przed wyjazdem
  • Część w EUR: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty EUR nie mogą być zniszczone, zapisane.
  • BILET LOTNICZY – Dla Państwa wygody wyłączamy bilet z ceny głównej. Oczywiście pomagamy w wyszukaniu najlepszego połączenia oraz jeśli będzie takie życzenie – w zakupie. Współpracujemy z najlepszymi kasjerami, którzy będą do Państwa dyspozycji. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena (osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, gdyż zwiększy to możliwość zakupu biletu w niższej cenie).

Cena obejmuje

  • 11 noclegów (hotele 3*, pensjonaty)
  • Wyżywienie  – 2 x dziennie: śniadanie, obiadokolacja oraz wszelkie przysmaki ujęte w programie
  • Warsztaty kulinarne
  • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy i klimatyzowany minivan/bus, w Kazbegi i Uszguli samochody 4×4)
  • Opiekę polskiego pilota i gruzińskiego kierowcy
  • Ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu

Cena nie obejmuje

  • Biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa (koszt ok. 1400 PLN)
  • Biletów wstępu (ok. 35-50 EUR)
  • Obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 PLN
  • Dla chętnych dopłata do gwarancji pok. 1-os – 200 EUR
Jak się zapisać?

1

Krok

Zadzwoń do nas: kom. 883 919 664 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie. Zdradź nam swoje podróżnicze marzenia.

2

Krok

Omówimy wszystkie szczegóły Twojego wyjazdu, odpowiemy na Twoje pytania. Po Twojej akceptacji, prześlemy umowę.

3

Krok

Będziesz mieć 2-3 dni na odesłanie umowy i wpłatę zaliczki.

4

Krok

Ty już możesz się pakować, a my zajmiemy się rezerwacjami noclegów, transportu i innych usług związanych z Twoją podróżą. Na 2-3 tygodnie przed wylotem, otrzymasz od nas szczegółowy informator dotyczący Twojego wyjazdu.

5

Krok

W drogę!!! Masz już wszystko, możesz ruszać. Oczywiście cały czas będziemy czuwać nad Twoją podróżą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i pensjonatach. Pokoje 2 osobowe z łazienkami. Wszystkie hotele i pensjonaty, w których nocujemy są przez nas osobiście sprawdzone. Zawsze gwarantujemy pokoje z łazienkami. Nie ma dopłat dla singli (opcja dokwaterowania). Dla chętnych możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego (200 EUR).

Galeria
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.

POGODA
Gruzja to kraj zróżnicowany geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej, a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej, a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły, a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce; +3 godziny w stosunku do czasu zimowego w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński, ale praktycznie każdy Gruzin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.

RELIGIA
Większość Gruzinów należy do kościoła prawosławnego. Na południu kraju, głównie w Adżarii, mieszkają muzułmanie i tam natrafimy na meczety. Katolicy stanowią mniej niż 1%.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1.4 zł butelka wody mineralnej – 1.8 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Gruzji jest LARI, które dzieli się na 100 TETRI. W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej EURO, gdyż DOLARY muszą być wydane co najmniej po 2006 roku), które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty nie były zniszczone, zapisane. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. W większości hoteli i pensjonatów, restauracji zapewniona jest łączność za pomocą wi fi.

TELEFON
Na terenie Gruzji działa kilku operatorów telefonicznych. Najlepiej kupić starter gruzińskiego operatora (czasami na lotniskach rozdawane są bezpłatne karty SIM). Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.
Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu, jeśli chcą Państwo skorzystać z gruzińskich kart SIM.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Gruzini jeżdżą szybko i nie do końca zgodnie z przepisami, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Wiele niebezpieczeństw czyha na gruzińskiego kierowcę: drugi gruziński kierowca, krowa, świnia, pieszy – dlatego mimo pozornego braku jakichkolwiek zasad Gruzini jeżdżą ostrożnie i bezpiecznie choć nam, nawykłym do europejskich zasad, może się wydawać, że na gruzińskich drogach panuje pełna samowola.

ETYKIETA PRZY STOLE
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać 🙂 Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu. Gruzja została obficie zaopatrzona w źródła wód mineralnych – większość z nich można zakupić w sklepach m. in. borżomi, likani, sairme, nabehlawi, bahmaro.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– doskonałe gruzińskie wino (choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce)
– czaczę – gruziński bimber
– gruzińską herbatę
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowaną biżuterię
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

Opis transportu

  • Wynajęty, komfortowy minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
  • W Kazbegi i Uszguli – samochody 4×4

Specyfikacja wyjazdu

Smaki i smaczki to wyjazd przeznaczony dla osób, które chcą poznać piękno Gruzji z jej najważniejszymi zabytkami, krajobrazami przy jednoczesnym smakowaniu i delektowaniu się bogactwem tamtejszych stołów. Podczas wyjazdu będzie także okazja do sprawdzenia się podczas warsztatów kulinarnych. A wszystko to pod opieką naszego polskiego pilota i gruzińskiego kierowcy, który zaznajomi Was z lokalną kulturą i wspaniałymi gruzińskimi toastami.

Zobacz podobne wyjazdy