Dlaczego warto?

 • Zwiedzisz afrykańskie miasteczka i wioski
 • Zobaczysz imponujący wulkan Erta Ale 
 • Poznasz lokalnych mieszkańców, ich tradycjekulturę
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Będziesz nocować nie tylko w hotelach, ale i przy wulkanie
 • Cały czas będzie z Tobą polskojęzyczny tour leader
 • Wyżywienie w cenie

Etiopia to jeden z krajów Afryki Wschodniej, przez wielu nazywany ojczyzną kawy. Etiopskie miasta: Addis Ababa, Lalibela nazywana „ósmym cudem świata” czy Mekelle zachwycają na każdym kroku. To, co kojarzy się z tym krajem to też afrykańskie równiny, monumentalne góry, zabytkowe świątynie, wioski zamieszkałe przez afrykańskie plemiona i kolorowe bazary pełne lokalnego rękodzieła.. Ale to nie wszystko, bo to na terenie Etiopii znajdują się jedne z najbardziej imponujących wulkanów Ziemi – między innymi tarczowy wulkan Erta Ale czy mieniący się kolorami wulkan Dallol. Ta wyprawa więc pozwoli nam nie tylko podejrzeć etiopskie miasta, ale i udamy się w wulkaniczne rejony Danakil, które zapierają dech w piersiach. Wiele nas zachwyci, zaciekawi, zainteresuje i zainspiruje – to gwarantujemy! Nie wahaj się więc i wyjedź z nami do Etiopii już teraz!

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Warszawy do Addis Ababa.

2 dzień: ADDIS ABABA
Przylot do stolicy i największego miasta Etiopii – Addis Ababa. W zależności od godziny przylotu transfer do hotelu lub zwiedzanie podczas którego zobaczymy między innymi Katedrę Trójcy Świętej, grobowce królewskie i Muzeum Narodowe. Odwiedzimy też miejsca związane z ostatnim cesarzem Etiopii czyli Hajle Syllasje, który oficjalnie określał siebie „Zwycięskim Lwem Plemienia Judy” lub „Wybrańcem Bożym”. Zobaczymy jego pomnik oraz pałac Menelik – byłą siedzibę etiopskich cesarzy i obecną siedzibę premiera Etiopii. Następnie udamy się pod górę Entoto, skąd będziemy mogli podziwiać zjawiskową panoramę miasta. Na koniec dnia pospacerujemy po Merkato czyli jednym z największych targów w całej Afryce. Nocleg w Addis Ababa.

3 dzień: ADDIS ABABA – BAHIR DAR
Po śniadaniu ruszymy na przejażdżkę w stronę wielkiej skarpy z której będziemy mogli podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Po drodze mijać będziemy afrykańskie równiny, pola uprawne i malownicze krajobrazy. Zatrzymamy się w jednej z lokalnych wiosek, gdzie obserwować będziemy wiejskie życie mieszkańców zamieszkujących ten jeden z najbardziej rozwiniętych obszarów rolniczych w Etiopii. Odwiedzimy słynny klasztor Debrelibanos założony już w XIII wieku. Przystaniemy też nad Nilem Błękitnym i pospacerujemy po moście przebiegającym nad zjawiskowym wąwozem. Nocleg w Bahir Dar.

4 dzień: BAHIR DAR
Po śniadaniu pospacerujemy po Bahir Dar. Dotrzemy też nad przepiękny wodospad Tissisat – drugi co do wielkości wodospad w Afryce. Po południu popływamy łodzią po jeziorze Tana czyli po największym etiopskim jeziorze. To właśnie w nim swój bieg rozpoczyna Nil Błękitny. Łodzią dotrzemy na wyspę na której zachowały się prastare klasztory pochodzące już z XIII wieku. Odwiedzimy między innymi starożytny kościół Ura Kidane Mehret oraz monastyr Azua Mariam. Nocleg w Bahir Dar.

5 dzień: BAHIR DAR – GONDER
Po śniadaniu przejazd do Gonder – dawnej stolicy Cesarstwa Etiopii. Miasto to zostało założone najprawdopodobniej w XVII wieku przez cesarza Fasiledesa. Początkowo Gonder był domem dla Felaszów nazywanych „Czarnymi Żydami”, których większość około 1991 roku przeprowadziła się do Izraela. Współcześnie Gonder określany się mianem „Camelotu Afryki” (nawiązując tym do zamku króla Artura), ponieważ praktycznie nigdzie indziej w całej Afryce nie ma tylu wspaniałych, zamkowych budowli i kościołów w jednym miejscu. Zdania co do tego, kto je budował są podzielone, jednak w większości przypadków usłyszeć można, że powstały one dzięki Portugalczykom. Podczas zwiedzania obejrzymy między innymi zamek Gonder oraz Katedrę Trójcy ze słynnymi obrazami i malowidłami. Nocleg w Gonder.

6 dzień: GONDER – AKSUM
Po śniadaniu ruszmy z Gonder do Aksum. Droga prowadząca do Aksum przebiega nieopodal pasma górskiego monumentalnych gór Semien, wzdłuż imponujących krajobrazów, wśród rzek i rwących strumieni. Będziemy podziwiać Góry Księżycowe (ich nazwę wymyślił Ptolemeusz z Aleksandrii), a następnie mijając miasto Shire dotrzemy do Aksum. Aksum (założone już ok. V w p.n.e.) było stolicą starożytnego królestwa o tej samej nazwie. Jeśli czas pozwoli to przed snem chwilę pospacerujemy po mieście. Nocleg w Aksum.

7 dzień: AKSUM
Dziś będziemy poznawać Aksum. Wstąpimy między innymi do Kościoła Matki Bożej z Syjonu, w którym według jednej z legend znajduje się Arka Przymierza przywieziona z Izraela na ziemię etiopską przez Menelika I (pierwszego króla Etiopii, syna królowej Saby i króla Salomona). Dostęp ma do niej jedynie jeden mnich, który ma za zadanie sprawować dożywotnią opiekę nad Arką. Odwiedzimy też muzeum, zobaczymy ruiny zamku króla Kaleba oraz kąpielisko i pałac królowej Saby. Nocleg w Aksum.

8 dzień: AKSUM – YEHA – MEKELLE
Dziś ruszymy do Mekelle po drodze zatrzymując się w Yeha – miejscowości będącej największym obszarem archeologicznym z epoki brązu. Zobaczymy tam między innymi Świątynię Księżyca, kościół oraz zabytkowe krzyże. Następnie ujrzymy kamienny kościół Cherkos Wukro – wybudowany najprawdopodobniej wtedy, gdy chrześcijaństwo dotarło do Etiopii. Odwiedzimy też kościół Abreha Atsebeha. Przyjazd do Mekelle, zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg w Mekelle.

9 dzień: MEKELLE – WULKAN ERTA ALE
Dzisiaj ruszamy na południe kraju, a dokładniej w stronę Danakil – jednego z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów na Ziemi. To właśnie tam znajduje się między innymi tarczowy wulkanu Erta Ale, który wznosi się na wysokości około 613 m.n.p.m i nazywany potocznie bywa Górą Dymu. Droga prowadzi przez imponującą pustynię, na trasie zatrzymamy się kilkakrotnie, by podziwiać zapierającą dech w piersiach okolicę. Oczywiście, będzie czas na obiad czy orzeźwiającą kawę w lokalnej wiosce. Do bazy dotrzemy po południu. Po wczesnej kolacji rozpoczniemy wspinaczkę (około 3 godziny) na wulkan Erta Ale (oczywiście zgodnie z przepisami wyprawa przebiegać będzie w towarzystwie eskorty). Dotrzemy nad brzeg wulkanu, gdzie spędzimy noc podglądając wrzący wulkan. Gwarantujemy, że będzie to niezapomniane doświadczenie. Nocleg nieopodal wulkanu Erta Ale.

10 dzień: WULKAN ERTA ALE – DALLOL – HAMADELLA
Wczesnym rankiem powrót do bazy. Śniadanie, po którym ruszamy w okolicę wulkanu Dallol. Po drodze podziwiać będziemy mieniące się wieloma barwami i stale zmieniające się krajobrazy – piaszczyste, skaliste, a nawet gdzieniegdzie porośnięte palmowymi gajami. Obiad w obozie. Odpoczynek, po którym podziwianie zachodu słońca. Nocleg pod gołym niebem lub w namiotach (w zależności od pogody).

11 dzień: DALLOL – MEKELLE
Po wczesnym śniadaniu wycieczka w stronę imponującego wulkanu Dallol, który powstał na dnie pustynnej depresji. Podziwiać będziemy różnokolorowe baseny solankowe, gorące źródła, gejzery, oryginalne słupy soli oraz siarki, a także przepiękne wzgórza solne. Czas wolny na delektowanie się okolicą. Powrót do obozu, obiad. Następnie ruszamy w drogę powrotną do Mekelle, po drodze zatrzymując się na aromatyczną kawę w Berhaile. Kolacja. Nocleg w Mekelle.

12 dzień: MEKELLE – LALIBELA
Po śniadaniu ruszymy do Lalibeli – miasta nazywanego przez niektórych „Nową Jerozolimą” i „Ósmym cudem świata”. Po drodze zrobimy sobie kilka przystanków, by ustrzelić fantastyczne zdjęcia (trasa jest niesamowicie widokowa, więc z pewnością będzie ku temu okazja). Przyjazd do Lalibeli. Już samo położenie tego miasta zachwyca: leży ono ponad 2630 m.n.p.m i otoczone jest masywnymi górami. Nocleg w Lalibeli.

13 dzień: LALIBELA
Lalibela to miejsce święte między innymi dla wyznawców Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Co roku odwiedzane jest przez tysiące pielgrzymów. Znane jest między innymi z wykutych w skałach kościołów, zbudowanych najprawdopodobniej na zlecenie ówczesnego cesarza Lalibeli w XII/XII wieku. Wyglądają one jakby były stworzone ponadludzkimi siłami i może rzeczywiście tak jest, bo zgodnie z jedną z legend wybudowane one zostały z pomocą aniołów. Kościoły te wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tego dnia odwiedzimy część z nich, między innymi kościół Bet Medhane Alem czy kościół Bet Ghiorgis, czyli inaczej kościół św. Jerzego, który wyróżnia się tym, że wybudowany został na planie symetrycznego krzyża. Przez tunel dotrzemy do kościoła Bet Merkurios, a następnie zobaczymy jeszcze świątynię Bet Amanuel uważaną przez znawców za najbardziej precyzyjnie i drobiazgowo wykonaną świątynię wśród wszystkich tych kościołów. Nocleg w Lalibeli.

14 dzień: LALIBELA – WOLDIA – DESSIE – KOMBOLCHA
Po śniadaniu ruszymy do Kombolchy. Po drodze zatrzymamy się w Woldia i Dessie. Jeśli będzie możliwość to pospacerujemy po jednym z najbardziej kolorowych placów handlowych w Afryce, co będzie dobrą okazją na zakup pamiątek. A zdecydowanie jest w czym wybierać. Od wielości kolorów dostać można niemalże zawrotów głowy! Handlują tam osoby ze wszystkich stron świata, sprzedając między innymi drobiazgi, produkty spożywcze, a nawet bydło (w niektóre dni). Zetknąć się tam można z różnymi językami i kulturami: między innymi kulturą Oromów, Amharów czy Afarów. Na nocleg dojedziemy do Kombolchy.

15 dzień: KOMBOLCHA – DEBRE BERHAN – ANKOBER – ADDIS ABABA
Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do stolicy Etiopii. Trasa będzie jednak nieco inna, ponieważ zatrzymamy się najpierw w Debre Berhan, a następnie w Ankober – historycznych miastach ważnych w etiopskiej historii. Potem odwiedzimy miejsce narodzin Menelika II – założyciela Addis Ababy i osoby, która ukształtowała współczesną Etiopię. Po zwiedzaniu czas na pożegnalną obiadokolację. Następnie w zależności od godzin wylotów przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.

16 dzień: Przylot do Warszawy.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

TERMINY/CENY

TERMIN CENA (4-7 osób) CENA (8-12 osób)
27.02-14.03.2021 19660 PLN 17660 PLN
22.05-06.06.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
19660 PLN
18960 PLN
17660 PLN
16960 PLN
14.08-29.08.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
19660 PLN
18960 PLN
17660 PLN
16960 PLN
02.10-17.10.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
19660 PLN
18960 PLN
17660 PLN
16960 PLN
30.10-14.11.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
19660 PLN
18960 PLN
17660 PLN
16960 PLN
04.12-19.12.2021
PROMOCJA (ważna do 29.01.2021)
19660 PLN
18960 PLN
17660 PLN
16960 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Płatności: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (7000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu.Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.
  Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Addis Ababa-Warszawa to ok. 3300 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 3300 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Addis Ababa-Warszawa (do kwoty 3300 PLN)
 • 13 noclegów zgodnie z programem (hotele 3*, pensjonaty, 2 noclegi w namiotach/pod gołym niebem)
 • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Podczas pobytu w obszarze Danakil (9-11 dzień) – wyżywienie 3 razy dziennie
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie, samochody terenowe 4×4)
 • Rejs łodzią po jeziorze Tana
 • Wszystkie zezwolenia na wjazd na obszar Danakil (9-11 dzień)
 • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie
 • Opiekę lokalnego przewodnika (w języku angielskim)
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Wizy (płatna na lotnisku w Addis Ababa) – ok. 50 USD
 • Dla chętnych dopłaty do gwarancji pokoju 1-os. – 1160 PLN

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

 • 11 noclegów w hotelach 3*, pensjonatach (pokoje 2 -osobowe)
 • 2 noclegi w namiotach/pod gołym niebem (w zależności od pogody) – sprzęt, materace, poduszki, itp. są zapewnione; warto zabrać lekki śpiwór

Dla chętnych dopłata do gwarancji pokoju 1-osobowego – 1160 PLN.

Galeria

Szczegóły

INFORMACJE PRAKTYCZNE

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Etiopii na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty wjazdu do tego kraju) i wizy wydawanej na lotnisku w Addis Ababa (koszt ok. 50 USD).

POGODA
Najlepszym okresem na podróż do Etiopii są miesiące od października do marca, ale tak naprawdę cały rok sprzyja podróżowaniu po tym kraju. Wieczory bywają nieco chłodniejsze niż dni, więc warto mieć coś cieplejszego do ubrania (polar/bluza).

CZAS
+1 godzina w stosunku do czasu letniego w Polsce, + 2 godziny w stosunku do czasu zimowego w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język amharski. W niektórych miejscach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim.

RELIGIA
W Etiopii przeważa chrześcijaństwo i różne jego odłamy. Najwięcej mieszkańców należy do chrześcijańskiego Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, nieco mniej jest protestantów i katolików. Oczywiście zwiedzając obiekty sakralne należy podporządkować się miejscowym zwyczajom, w ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce.
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Etiopii jest birr etiopski (ETB). 1 PLN = ok. 8 birrów etiopskich. Najlepiej zabrać ze sobą DOLARY (najlepiej w niewielkich nominałach, gdyż banki nie rozmieniają banknotów) i wymieniać na miejscu na lokalną walutę. Ważne, by banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest jedynie do dużych miast. Najlepiej mieć więc ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest zbyt powszechny. W większych miastach można korzystać z kafejek internetowych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

JEDZENIE
Kuchnia etiopska należy do kuchni bardzo wyrazistych. Jada się tam głównie dobrze doprawione mięsa (wołowinę, jagnięcinę, drób), warzywa i przeróżne pasty przygotowywane między innymi na bazie papryki. Najsłynniejszym dodatkiem do dań jest yndżera (naleśnik wypiekany z mąki tef) podawany do śniadania, obiadu i kolacji. Etiopia nazywana bywa ojczyzną kawy, stąd napoju tego napić się można praktycznie wszędzie.

WODA
Najlepiej pić wodę butelkowaną.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Etiopii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B i tężcowi. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do świątyń wchodzimy odpowiednio ubrani: Paniom przydać się mogą chusty, Panom długie spodnie (należy pamiętać, że przed wejściem do większości świątyń należy zdjąć buty)
– krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
– wilgotne chusteczki do rąk, antybakteryjny płyn do rąk, latarka
– repelent przeciwko komarom (najlepiej z DEET)
– w Etiopii trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– biżuterię, rękodzieło (m.in. ręcznie robione krzyże), ceramikę (m.in. czajniczki na kawę)
– kolorowe szale
– kawę, przyprawy, mieszanki przypraw (m.in. mieszankę przypraw Berbere)

Opis transportu

 • Wynajęty, komfortowy samochód/minivan/bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Samochody terenowe 4×4 (podczas pobytu na obszarze Danakil)

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.