Dlaczego warto?

 • Zobaczysz jedne z największych wydm
 • Poznasz Tuaregów – błękitnych mieszkańców Sahary
 • Będziesz podróżować w małych grupach (4-12 osób)
 • Będziesz nocować na pustyni pod niebem pełnym miliona gwiazd
 • Cały czas będzie z Tobą polski tour leader
 • Będziesz pod opieką lokalnego przewodnika
 • Wyżywienie w cenie

Algieria to największe państwo Afryki. Jej znaczną część zajmują zjawiskowe pustynie, które pokrywają aż 80% obszaru tego kraju. My podczas tej podróży spędzimy czas właśnie wśród pustynnych piasków. Towarzyszyć będą nam Tuaregowie – błękitni mieszkańcy Sahary, którzy pokażą nam jak wygląda ich codzienność i życie na pustyni. Stale będziemy mogli podziwiać niesamowite krajobrazy, malunki naskalne, wąwozy i przede wszystkim wszechobecne wydmy. Spróbujemy tradycyjnych przysmaków, a noce będziemy spędzać pod gwiaździstym niebem wsłuchując się w przyjemne dźwięki pustyni.

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Polski do Dżanat z przesiadkami.

2 dzień: DŻANAT
Późnowieczorny/nocny przylot do Dżanat – miasta leżącego u podnóża pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar w południowej Algierii. Dżanat położone jest w oazie na Saharze i założone zostało już w średniowieczu przez lud nazywany Tuaregami. Z lotniska przejedziemy na pustynię, gdzie zjemy późną kolację. Nocleg w namiotach na pustyni.

3 dzień: DŻANAT – IHERIR
Po śniadaniu wyruszymy na krótkie zwiedzanie Dżanat, po czym wyjedziemy w góry Tasili Wan Ahdżar. Odwiedzimy wioskę Tuaregów – ludu berberyjskiego zamieszkującego Saharę, który prowadzi koczowniczy tryb życia i zajmuje się wypasem zwierząt. Dowiemy się nieco o ich zwyczajach oraz o codziennym życiu. Następnie dotrzemy do oazy w Iherir, gdzie zjemy tradycyjny obiad. Spróbujemy słynnej herbaty i nie tylko zobaczymy jak wygląda jej przygotowanie, ale i prawdopodobnie dowiemy się w jakim celu pije się ciepłą herbatę na równie ciepłej pustyni. Nocleg w namiotach na pustyni.

4 dzień: TASILI WAN AHDŻAR
Tego dnia wyruszymy na wędrówkę do kanionu Idaran, gdzie będziemy podziwiać malownicze krajobrazy i finezyjne, pustynne formacje skalne. Oprócz tego będziemy mieli okazję zobaczyć gueltas – tajemniczo położone w zagłębieniu skalnym jeziorko. Odwiedzimy także wioskę położoną na dawnym obszarze krzyżujących się szlaków karawanowych. Nocleg w namiotach na pustyni.

5 dzień: TASILI WAN AHDŻAR
Po śniadaniu ruszymy w stronę Aghram, gdzie zobaczymy m.in. tamtejsze malowidła skalne, ruiny zamku Amenokal oraz słynne ryciny Dider/Tinterghert. Nocleg w namiotach na pustyni.

6 dzień: TASILI WAN AHDŻAR – EGEDI IN DJERAN
Przejazd w góry Tassili Tadrart, aby zobaczyć tamtejsze prehistoryczne petroglify, czyli rysunki wyryte w skale. Obszar ten bywa określany „geologiczną krainą czarów” nie tylko z powodu rycin skalnych, ale i różnorodnych, spektakularnie prezentujących się formacji piaskowych. Nocleg w namiotach na pustyni.

7 dzień: EGEDI IN DJERAN
Po śniadaniu wyruszymy na wędrówkę, w trakcie której zobaczymy prehistoryczne ryciny, a także grobowce czy pozostałości osad z czasów epoki kamiennej. Wieczorem będziemy wspinać się na wydmy, z których będziemy mieli okazję podziwiać niezwykły zachód słońca z widokiem na Tadrart, czyli jeden z najpiękniejszych obszarów pustynnych. Teren ten słynie z niesamowitych skał, wąwozów, wzniesień, różnobarwnych wydm oraz wyrytych dzieł sztuki, które przedstawiają nie tylko zwierzęta i ludzi, ale i symbolizują liczne przemiany kulturowe czy środowiskowe tego obszaru. Nocleg w namiotach na pustyni.

8 dzień: EGEDI IN DJERAN – TIN MERZOUGA
Tego dnia wyruszymy na pieszą wędrówkę, w czasie której zobaczymy kolejne przykłady prehistorycznych rycin. Niektórzy twierdzą, że te ilustracje to „wygrawerowana księga o nadzwyczajnych zwierzętach oraz roślinności Sahary”. Tego dnia będziemy mieli okazję podziwiać także niezwykłe łuki skalne, petroglify, a także rozległe i zachwycające wydmy. Po południu przejedziemy niesamowicie widokową trasą przez wypełnioną czerwonym piaskiem dolinę Bouhadian do naszego następnego obozu. Nocleg w namiotach na pustyni.

9 dzień: TIN MERZOUGA
Po śniadaniu piesza wędrówka po mieniącej się wieloma kolorami (od pomarańczowego po czerwony) pustyni. Następnie zwiedzanie jaskiń z prehistorycznymi malowidłami i cennymi artefaktami. Wieczorem będziemy mogli podziwiać jak nasi kucharze przygotowują piaskowy chleb Tagella, który jest dodatkiem między innymi do tradycyjnego warzywnego gulaszu, z którego słyną Tuaregowie. Posłuchamy też nieco na temat życia tego ludu, ich zwyczajów oraz codzienności. Nocleg w namiotach na pustyni.

10 dzień:TIN MERZOUGA – IN TEHAK
Po śniadania obejrzymy niezwykłą formację skalną w kształcie słonia. Następnie zejdziemy do doliny, w stronę łuku skalnego w In Tehak. Dzień zakończymy magicznym spacerem po wydmach. Nocleg w namiotach na pustyni.

11 dzień: IN TEHAK
Tego dnia wyruszymy na krótką wędrówkę pełną niezwykłych, piaszczystych krajobrazów. Następnie chwila relaksu i odpoczynku, podczas której nasi lokalni przewodnicy zaprezentują nam po raz kolejny tradycyjną tuareską ceremonię herbacianą związaną z rytualnym przygotowywaniem oraz piciem herbaty, tym razem tej miętowej. Nocleg w namiotach na pustyni.

12 dzień: IN TEHAK- MOUL N’AGA
Tego dnia przejedziemy do Oued In Djeran, gdzie zobaczymy tamtejsze skalne malowidła. Następnie wyruszymy na pieszą wędrówkę do naszego kolejnego obozowiska. Nocleg w namiotach na pustyni.

13 dzień: MOUL N’AGA
Po śniadaniu wyruszymy na wspinaczkę na wydmy. Spróbujemy wejść na ich grzbiety, z których będziemy mieli okazję podziwiać nadzwyczajną panoramę regionu. Nocleg w namiotach na pustyni.

14 dzień: MOUL N’AGA – TAMEZGUIDA – CZARNE WYDMY
Po śniadaniu możemy wyruszyć na spacer lub udać się w stronę kolejnego punktu naszej wyprawy, którym jest spektakularny łuk skalny Tamezguida. Później przejdziemy przez kanion, po czym dojedziemy do Czarnych Wydm, których powierzchnia pokryta jest cienką warstwą czarnego piasku. Nocleg w namiotach na pustyni.

15 dzień: CZARNE WYDMY– DŻANAT
Po krótkiej porannej wędrówce wyruszymy w stronę granitowych skał. Później przejedziemy do Dżanat, gdzie pospacerujemy po starym mieście. Stamtąd wyjedziemy na pustynię, gdzie będzie na nas czekać pożegnalna kolacja z naszymi tuareskimi przewodnikami. To będzie niestety już ostatni wieczór spędzony pod spokojnym, gwiaździstym, pustynnym niebem. Po kolacji przejazd na lotnisko.

16 dzień:
Nocny wylot z Dżanat do Polski (z przesiadkami).

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny

TERMIN
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu;  II rata (4500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.
  Cena biletów lotniczych do/z Dżanat ok. 2800 PLN –  im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na 1,5 miesiąca przed wyjazdem cena może przekraczać 2800 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Przelot na trasie Warszawa-Algier-Warszawa z przesiadką (do kwoty 2000 PLN)
 • Lokalny przelot Algier-Dżanat-Algier (do kwoty 800 PLN)
 • 13 noclegów zgodnie z programem (namioty)
 • Wyżywienie 3 razy dziennie: śniadania, obiady i kolacje
 • Wizę do Algierii
 • Transport zgodnie z programem: samochód terenowy
 • Sprzęt campingowy – materace i namioty, telefon satelitarny
 • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie
 • Obecność lokalnego kucharza
 • Opiekę lokalnego anglojęzycznego przewodnika
 • Opiekę polskiego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Napiwków

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub  napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu).
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Nie jest to tradycyjna wyprawa objazdowa, ale przygoda na pustyni. Przez cały czas trwania wyprawy zapewniamy noclegi w namiotach z wygodnymi materacami. Należy zabrać ze sobą jedynie śpiwór. Trzeba się oczywiście liczyć z pewnymi niedogodnościami tego typu wypraw, jak choćby brak bieżącej wody. Przydatne na pewno będą chusteczki nawilżone. Ostatniego dnia wyprawy, przed wylotem do Polski będzie możliwość skorzystania z prysznica. Jednak czym są takie drobnostki w obliczu noclegu na największej pustyni świata pod milionem gwiazd?

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu) oraz wizy. Nasze biuro zajmie się formalnościami wizowymi przed wyjazdem. Należy pamiętać, że procedura wizowa w przypadku wyjazdu do Algierii może trwać nawet 6 tygodni, prosimy więc o jak najszybszy kontakt, jeśli są Państwo zainteresowani wyjazdem.

POGODA
Pogoda w Algierii jest bardzo zróżnicowana. Temperatura zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Najogólniej mówiąc na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, natomiast na południu klimat zwrotnikowy suchy i bardzo suchy, określany też jako pustynny. Na północy spodziewać się można umiarkowanie wysokich temperatur, małych rocznych amplitud i wyższego niż na południu poziomu opadów. Południe kraju jest dużo cieplejsze (temperatura w południe może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza), występują tam także wysokie dzienne amplitudy temperatur – nocą pustynne powietrze ochładza się nawet do 15 stopni Celsjusza. Występuje tam także mniej opadów.

CZAS
-1 godzina w czasie letnim, -2 godziny w czasie zimowym.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Używa się tam także języka francuskiego, a także różnych dialektów języka berberyjskiego. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku, jednak jest on słabo znany.

RELIGIA
W Algierii przeważa islam, jednak jego zasady nie są przestrzegane bardzo restrykcyjnie (kraj ten jest umiarkowanie religijny i przyjazny dla odwiedzających). Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny niższe lub porównywalne do cen w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dinar algierski (DZD). W Algierii nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać ze sobą EURO lub DOLARY, które można wymieniać w bankach, kantorach lub na ulicy. Ten ostatni sposób jest bardzo popularny w tym kraju, jednak trzeba uważać, by nie zostać oszukanym.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast lub hotelu. Najlepiej zabrać więc ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu i wi-fi jest powszechny jedynie w większych miastach i hotelach. Z internetu można korzystać też w kafejkach internetowych.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest kontakt za pomocą Skype. Wygodną opcją jest także korzystanie z popularnych w Algierii budek telefonicznych.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Stan dróg jest dość zły, ale wyjątkowe krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności.

JEDZENIE
Potrawy algierskie słyną z niesamowicie aromatycznych przypraw. Do dań dodaje się mięte, szafran, kardamon czy czosnek. Wiele potraw przygotowywanych jest także na bazie chilli czy ostrych papryczek (np. pikantna pasta harissa z papryczek lub odżadża czyli jajka w ostrym sosie pomidorowym). Jada się tam także zupy (m.in. harirę), dania z kuskusem, różnymi mięsami czy owocami morza. Popularne są także desery z owoców, miodu, fig oraz daktyli. I oczywiście, najważniejsze – większość algierskich posiłków popija się herbatą (szczególnie tą miętową) lub kawą.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Algierii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej
w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do meczetu, cerkwi, synagogi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– berberyjskie rzemiosło artystyczne (biżuteria, wyroby skórzane, kobierce)
– burnus (tradycyjny rodzaj okrycia wierzchniego)
– ceramikę, tkaniny, wyroby z wikliny

Opis transportu

 • samochody terenowe

Specyfikacja wyjazdu

„Algieria – pustynna przygoda z błękitnymi Tuaregami” nie jest tradycyjną wyprawą objazdową, ale przygodą na największej pustyni świata. Przez cały czas trwania wyprawy nocujemy w namiotach. Wieczorami nad naszymi głowami będą miliony gwiazd, a za dnia będziemy wędrować wśród zjawiskowych wydm. Uda nam się zobaczyć najpiękniejsze łuki skalne, malowidła czy ryciny. Spędzimy też czas w towarzystwie Tuaregów, czyli ludu berberyjskiego, poznamy ich codzienność, zwyczaje i kuchnię. To wszystko sprawi, że ta nieszablonowa podróż stanie się wyjątkowym przeżyciem, które pozostanie na długo w naszej pamięci.

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.