17.04.2020
Wyprawa do Pakistanu jest marzeniem niejednego podróżnika. Nic w tym dziwnego, gdyż ten położony u stóp Himalajów kraj zachwyca zapierającymi dech w piersiach widokami, serdecznością mieszkańców, gwarnymi miastami czy maleńkimi, klimatycznymi wioskami. To wszystko razem wzięte sprawia, że Pakistan z pewnością powinien znaleźć się na liście tych krajów, które trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu.
My jako biuro podróży od lat proponujemy Podróżnikom różnorodne wyprawy do Pakistanu. Z nami możecie nie tylko na własne oczy zobaczyć najbardziej wyjątkowe miejsca kraju, ale możemy wspólnie przejechać słynną Karakorum Highway czy wziąć udział w lokalnym (odbywającym się tylko raz w roku) festiwalu. Oprócz tego wychodzimy też naprzeciw miłośnikom górskich wypraw, tym razem proponując niepowtarzalny trekking do bazy pod drugi co do wysokości szczyt świata – K2.
Szczegóły tego wyjazdu możecie znaleźć na naszej stronie:
https://globzon.travel.pl/wycieczki/pakistan-trekking-do-bazy-pod-k2
W związku z planowaną wyprawą do bazy pod K2 chcielibyśmy już teraz odpowiedzieć na kilka pytań, które często powtarzają się w przypadku tego wyjazdu. Mamy nadzieję, że poniższe odpowiedzi będą dla Was przydatne.
Jaka kondycja wymagana jest od Uczestników wyjazdu?
Bardzo ważne, aby kondycja fizyczna osób decydujących się na podróż była dobra. Wspinaczka nie należy do jednej z najłatwiejszych, więc dobrze jest mieć doświadczenie w trekkingach wysokogórskich (4000-5000 m.n.p.m). Podczas trekkingu pojawić się mogą problemy z oddychaniem (każdego dnia będziemy przekraczać kolejne wysokości). Oczywiście nasi przewodnicy doradzą co zrobić w tych sytuacjach, jednak dzięki doświadczeniu we wspinaczkach można sobie z tym lepiej poradzić.
Z jakimi wysokościami będziemy mieli do czynienia w trakcie trwania trekkingu?
Trekking rozpoczynamy na wysokości około 3050 m.n.p.m. (ruszamy od bazy Askoli). W ciągu tygodnia pokonujemy przewyższenie około 2000 metrów, gdyż baza pod K2 będąca celem naszej wędrówki znajduje się na wysokości około 5000 m.n.p.m. Różnica wysokości pokonywana jest stopniowo przez kilka dni, więc rzecz jasna będzie czas na aklimatyzację na poszczególnych wysokościach (informacje o dziennych przewyższeniach można znaleźć w programie wyjazdu). Należy jednak pamiętać, że szybkość aklimatyzacji może być inna u każdego Uczestnika wyprawy, gdyż zależy ona od indywidualnych cech.
Ile kilometrów będziemy pokonywać każdego dnia trekkingu?
Orientacyjna liczba kilometrów, które musimy pokonać każdego dnia trekkingu, wspomniana jest w programie wyjazdu (przy każdym z trekkingowych dni). Średnio jest to przedział od około 9 km do 18 km dziennie. Obok liczby kilometrów znajduje się też orientacyjny czas w jakim trasa jest pokonywana, jednak zależy on w dużej mierze od tempa grupy.
O czym muszę pamiętać w trakcie trwania trekkingu?
Dyscyplina i subordynacja są niezwykle istotne w przypadku górskich wypraw. Od trzeciego dnia wspinaczki będziemy mieli do czynienia ze wspinaczką po lodowcu czy gołej morenie; na szlaku coraz częściej pojawiać się też mogą szczeliny czy głazy. Najważniejsze jest więc to, aby stale podążać za przewodnikiem, nie oddalać się od niego i nie spacerować innym szlakiem niż tym, który zaleca przewodnik (pamiętajmy, że to właśnie lokalny przewodnik jest tą osobą, która najlepiej zna całą trasę). Należy też stale trzymać się pozostałej części grupy. Dzięki temu trekking przebiegać będzie bezpiecznie, a bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Czy w trakcie trwania trekkingu samodzielnie transportuję swoje bagaże?
W trakcie trwania trekkingu Podróżujący niesie ze sobą bagaż z najpotrzebniejszymi rzeczami (najlepiej, aby był to wygodny plecak, do którego trzeba spakować niezbędne przedmioty typu woda pitna, przekąski, krem z filtrem UV, itp.). Ważne, aby waga tego bagażu nie przekraczała około 8 kg co sprawi, że nie będzie on zbyt uciążliwy. Główny bagaż (do wagi 15 kg) transportowany jest od bazy do bazy przez tragarzy oraz muły.
Co jeśli nie będę w stanie kontynuować wyprawy (np. ze względu na problemy z oddychaniem lub chorobę wysokościową)?
W przypadku niemożności kontynuowania trekkingu podróżujący zostanie sprowadzony w niższe partie.
O czym muszę pamiętać podczas pakowania się?
Najważniejsze, aby Podróżni posiadali przy sobie dobrej jakości buty trekkingowe, kijki trekkingowe oraz dobrej jakości śpiwór (do -20 stopni Celsjusza). Ważne, aby być przygotowanym na wszystkie możliwe opcje pogodowe (trzeba więc spakować ze sobą zarówno lżejszą odzież, jak i ciepłe ubrania, gdyż temperatura nocami znacznie spada). Warto mieć też płaszcz przeciwdeszczowy (na wypadek deszczu) oraz krem z filtrem UV, aby chronić ciało przed poparzeniami. W podróż koniecznie proszę zabrać również wszystkie przyjmowane regularnie leki.
Powyższe pytania należą do tych najczęściej zadawanych.
Oczywiście wiemy, że każdy Podróżnik podczas decydowania się na wyjazd zwraca uwagę na różne szczegóły, dlatego jeśli pojawiają się Wam jakiekolwiek inne pytania to odpowiemy na nie z największą przyjemnością. Z ogromną radością zabierzemy też Was w niezapomnianą wyprawę do Pakistanu. Gwarantujemy, że będzie to jedna z tych podróży, których się nie zapomina!
Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i odkrywaj najnowsze oferty, inspiracje podróżnicze i ekskluzywne promocje! 🌴✈️
Polub nas teraz i bądź na bieżąco! 👍