Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 536 906 666

07.10.2021

INDONEZJA – co łączy ten kraj z nosaczem sundajskim?

Indonezja (a bardziej oficjalnie Republika Indonezji) to kraj leżący w Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii. Nazwa tego państwa wywodzi się prawdopodobnie od dwóch greckich słów: „indyjski” oraz „wyspa”. Nie są to słowa przypadkowe, gdyż warto wiedzieć, że Indonezja jest państwem wyspiarskim – w jej skład wchodzi ponad 17 tysięcy wysp i wysepek oblanych wodami Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Jedną z najsłynniejszych wysp jest Jawa, na obszarze której znajduje się stolica Indonezji czyli miasto Dżakarta. Innymi wartymi uwagi wyspami są między innymi Borneo, Sumatra czy Celebes. Do Indonezji należy też wyspa Bali, o której z pewnością wielu z nas miało okazję słyszeć – rajskie plaże, zabytki, niesamowicie błękitne wody czy kolorowe rafy koralowe Bali zachwycają. Największe i najsłynniejsze wysepki oczywiście są zamieszkane, ale warto też wiedzieć, że do Indonezji przynależą również wyspy bez mieszkańców, a nawet wysepki bez.. nazw. Trudno się temu dziwić, gdyż wspomniana wcześniej liczba wysp potrafi zrobić wrażenie.

 

Ze względu na swój rozległy obszar Indonezja jest krajem bardzo wielobarwnymzróżnicowanym. Różnorodność dotyczy między innymi języka. Językiem urzędowym jest tutaj język indonezyjski, jednak ze względu na zróżnicowanie etniczne Indonezyjczycy posługują się wieloma językami i dialektami. Jeśli chodzi o religię to mieszkańcy w większości wyznają islam. Spotkać tu można również wyznawców chrześcijaństwa, buddyzmu czy hinduizmu. Wielu lokalnych mieszkańców wyznaje również różnorakie religie plemienne. Są one praktykowane w szczególności w tych częściach kraju, które od wieków odizolowane są od cywilizacji, a panujące tam wierzenia są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Czymś, co wyróżnia Indonezję jest też unikatowa fauna i flora. Obszar tego kraju upodobały sobie niezwykle ciekawe gatunki zwierząt, takie jak choćby waran z Komodo czy słynny nosacz z Borneo (inaczej nosacz sundajski). Jeśli chodzi o roślinność to ponad połowa kraju pokryta jest lasami (między innymi równikowymi). W Indonezji występuje wiele parków narodowych i rezerwatów przyrody, które powstały właśnie po to, by chronić to co w indonezyjskiej faunie i florze najbardziej wyjątkowe.

 

 

Czymże jednak byłoby to wszystko, gdyby nie mieszkańcy? Indonezyjczycy są z reguły ludźmi bardzo otwartymi i serdecznymi. Uwielbiają opowiadać o swojej kulturze i dzielić się ciekawostkami dotyczącymi kraju w którym żyją. Są też pasjonatami dobrej kuchni, dlatego podróżując po Indonezji nie sposób nie przekonać się o tym, że lokalna kuchnia jest wyśmienita. Warto też wiedzieć, że dla lokalsów bardzo ważna jest muzyka, a taniec jest nieodłączną częścią wielu świąt i uroczystości. Jeśli więc szukasz kierunku, który zachwyci Cię zarówno pod kątem fauny i flory, kultury, kuchni i zapierających dech w piersiach scenerii to wiedz, że musisz odwiedzić któreś z indonezyjskich wysp.

Marzysz o wyprawie do Indonezji?

Napisz do nas!