25.06.2015
Kontynuujemy nasz spacer po Bucharze z Marią Kowalską. Dziś część druga.
Zapraszamy!
A może i Ty chcesz wyjechać do Uzbekistanu? Sprawdź nasze wyprawy. Na pewno znajdziesz wymarzony wyjazd dla siebie!
Wyprawy do Uzbekistanu – kliknij TUTAJ!
6. Meczet Magoki Attari
Jest to najstarszy bucharski meczet pochodzący najprawdopodobniej z XII wieku. Według przekazów został on wybudowany na miejscu pogańskiej świątyni, w której czczono boga księżyca – Sina. Dla ludów koczowniczych księżyc miał szczególne znaczenie, gdyż światło od niego odbite, prowadziło wędrowców przez bezdroża pustyń i stepów. Meczet zwraca uwagę swoim położeniem – ponad 4 metry poniżej obecnego poziomu miasta. Stąd też bierze się jego nazwa – Magogi Attari oznacza głęboki meczet albo meczet w dole. Na portalu południowym zachowały się zdobienia w postaci glazurowanych cegieł, terakoty i majoliki. Niektóre z symboli (np. klepsydra) wskazują na zoroastryjskie korzenie tych ziem.
7. Medresa Ulugbeka
Medresę zaczęto budować w 1417 roku z inicjatywy Ulugbeka – wnuka Tamerlana, który oprócz rządzenia zajmował się nauką i przeszedł do historii jako wybitny astronom. Jak każda medresa także i ta posiada meczet, sale wykładowe, pokoje dla uczniów i bibliotekę. Do jej ozdobienia wykorzystano ornamenty odwołujące się do astronomii co wskazuje jednoznacznie na zainteresowania fundatora. Nad wejściem można przeczytać inskrypcję informującą, że „dążenie do wiedzy jest świętym obowiązkiem każdego muzułmanina i muzułmanki”. To dobitnie świadczy o tym jak oświeconym władcą był Ulugbek, który już w XV w. głosił równość w dostępie do nauki kobiet i mężczyzn.
8. Medresa chana Abdulaziza
Naprzeciw medresy Ulugbeka stoi wybudowana w 1652 roku za panowania dynastii Asztarkhanidów medresa chana Abdulaziza. Razem tworzą kompleks nazywany Medresami Kosz. Opisywana przez nas szkoła ma przepiękne zdobienia zewnętrze i wewnętrzne zwane mukarnas. Przypominają one swoją budową stalaktyty. W meczecie na terenie kompleksu na czterech ścianach możemy prześledzić jak ewoluowała sztuka ich budowy – od najprostszych, najpłytszych do zaawansowanych formą, znacznie wystających poza podstawę. W meczecie tym przedstawione są symbolicznie cztery pory roku. Medresa posiada duży dziedziniec i cztery potężne liwany. Portal ozdobiono przedstawieniem chińskiego smoka i mitycznego ptaka Semurga z perskich legend. Nazywany ptakiem szczęścia był królem wszystkich ptaków w mitologii zoroastryjskiej. Wierzono, że siedzi pod Drzewem Świata i ruchami swoich skrzydeł strząsa z niego nasiona, które wiatr rozwiewa po całym świecie. Z tych nasion powstają wszystkie istoty żywe. Dzisiaj wewnątrz medresy działa Muzeum Sztuki Drewnianej.
9. Minaret Kalyan
Minaret Kalyan (Wielki) od stuleci jest symbolem Buchary. Wybudowany w 1127 roku ma ponad 46 metrów wysokości a jego fundamenty sięgają 10 metrów w głąb ziemi. Ozdobiony jest 12 dekoracyjnymi pasami i jest jednym z dwóch obiektów na terenie Buchary, które przetrwały najazd Mongołów w XIII w. Legenda mówi o tym, że Czyngis Chanowi spadł hełm, gdy zadarł głowę do góry by obejrzeć minaret. Schylił się po niego i tym samym oddał pokłon budowli. Stwierdził, że nigdy przed nikim się nie kłaniał ale minaret wart jest jego pokłonu i nie pozwolił go zniszczyć.
Minaret Kalyan służył nie tylko do celów religijnych, był także latarnią pokazującą karawanom zagubionym wśród piasków pustyni, w którą stronę się kierować by dotrzeć do bezpiecznego schronienia jakim było miasto. Chanowie Buchary wykorzystywali minaret do wykonywania wyroków śmierci. Ponoć egzekucję przetrwała tylko jedna mądra żona chana. Ubrana w wiele warstw sukien została strącona z samego szczytu. Przeżyła bo suknie zadziałały jak spadochron.
10. Medresa Mir Arab
To najważniejsza szkoła wyższa w całej Azji Środkowej. Powstała w XVI wieku za panowania dynastii Szejbanidów. W czasach Związku Radzieckiego była jedyną działającą medresą na całym sowieckim terytorium. Kształcili się tutaj nie tylko uczniowie z Azji Centralnej ale także z Kaukazu i z terenów dzisiejszej Federacji Rosyjskiej. Dzisiaj także pełni swoją funkcję. Wybudowano ją naprzeciw Meczetu Kalyan. Zwracają uwagę przede wszystkim dwie kopuły wyłożone turkusowymi płytkami i wysoki portal ozdobiony wyszukanymi ornamentami. Na dziedzińcu znajduje się grób Mir Araba czyli szejka Abdallakha Yamani – duchownego nauczyciela chana Ubaydulla, za którego panowania medresę wybudowano.
Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i odkrywaj najnowsze oferty, inspiracje podróżnicze i ekskluzywne promocje! 🌴✈️
Polub nas teraz i bądź na bieżąco! 👍