17.12.2015
Wyprawa do Gruzji: Kachetia – relacja (cz.2)
Dziś nasza turystka Joanna Zbróg zabiera Was do Kachetii, regionu Gruzji winem płynącego.
Proszę się rozsiąść wygodnie. Zapraszamy na relację:
Kachetia – ” kto nie zna Kachetii, nie zna Gruzji” – tak twierdził znany gruziński poeta Akai Cereteli.
Kachetia położona jest we wschodniej części kraju. To region o niezwykle bogatej, długiej historii, pełen zabytków będących jej świadkami i słynący z produkcji znakomitych win.
Miasto Signagi. Nie wiadomo dlaczego nazywane ” miastem miłości”. Pięknie odnowione, a właściwie zbudowane od nowa, posadowione na sporym wzniesieniu, góruje nad Równiną Alazańską skąd w pogodny dzień dostrzec można piętrzące się szczyty Wielkiego Kaukazu.
W dole Równina Alazańska i rozległe winnice, z których słynie Kachetia.
Mury i jedna z 23 baszt twierdzy Signagi. Jednej z największych twierdz Kachetii.
…
Mur w centrum Signagi.
Alfabet gruziński jest dla nas zupełnie nierozpoznawalny. Dobrze, że nazwy pisane są również alfabetem łacińskim, inaczej turysta byłby bez szans na odnalezienie właściwego miejsca.
Katedra Alawerdi. Wyrasta wprost z szerokiej, zielonej Doliny Alazani i na tle ośnieżonych szczytów Kaukazu prezentuje się naprawdę okazale. Stanowi centrum religijne Kachetii już od VI wieku.
Katedra Alawerdi.
10km od Katedry Alwerdi znajduje się monaster Ikalto. Kompleks klasztorny z VI wieku. Znajdowała się tutaj Akademia Filozofii w której studiował, w XIII wieku, jeden z największych gruzińskich poetów Szota Rustaweli. Autor najsłynniejszej gruzińskiej epopei narodowej ” Witeź w tygrysiej skórze”.
Pozostałości po świetności monasteru Ikalto.
Żebrzący w świątyni stary człowiek, wzbudzał w niektórych zwiedzających na tyle dużo pozytywnych uczuć, iż wspierali go hojnymi datkami. Gdy przyszedł wieczór i obsługa zamykała już wejście do monasteru starzec wstał i podpierając się kijem wyszedł na drogę, gdzie czekał na niego młody mężczyzna, może wnuk, w najnowszym modelu terenowej Toyoty, do której żebrak wsiadł i Toyota odjechała z piskiem opon, wzniecając tumany kurzu na szutrowej drodze.
Twierdza Udżarma, leżąca za Przełęczą Gomborską na wysokości 1839m n.p.m. jest najstarszą w Kachetii twierdzą i liczy sobie 1500 lat. Do późnego średniowiecza była rezydencją rodziny królewskiej. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty dawnej wspaniałej fortecy. Zwiedzałam ją w promieniach zachodzącego słońca co dodało jej szczególnego uroku i tajemniczości.
Widok z twierdzy Udżarma na otaczające ją góry.
Autor: Joanna Zbróg