07.01.2016
Wyprawa do Gruzji: Gruzińska Droga Wojenna (4)
Kolejna odsłona relacji Joanny Zbróg z Gruzji. Dziś Gruzińska Droga Wojenna, jedna z najpiękniejszych tras w Gruzji.
Gruzińska Droga Wojenna – główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu. Biegnie z Tbilisi (w Gruzji) do Władykaukazu (w Osetii Północnej) łącząc regiony Południowego i Północnego Kaukazu. Gruzińska Droga Wojenna ma długość 208 km a w najwyższym punkcie, tj. na Przełęczy Krzyżowej wznosi się na wysokość 2379 m n.p.m.
Szlak dobrze znany był już w starożytności. Od początku wykorzystywały go armie (np. rzymskie, perskie, mongolskie), kupcy a nawet całe ludy wędrujące między Azją i Europą. W czasach gruzińskiej monarchii szlak ten był mocno ufortyfikowany i najczęściej podległy bezpośrednio królom.
Obecna nazwa wiąże się z dziewiętnastowieczną modernizacją, która zwiększyła znaczenie militarne szlaku.
Zbiornik Żinwalski. Sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Aragwi.
…
Twierdza Ananuri.
Most..
W baszcie twierdzy Ananuri.
Twierdza Ananuri.
Pod złowrogim określeniem kryje się malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona we wspaniałe widoki, jak i zabytki gruzińskiej cywilizacji. Gruzińska Droga Wojenna to przede wszystkim spora atrakcja dla miłośników gór.
…
…
Potęga gór. Jakże maleńki wydaje się być jadący drogą samochód…
…
…
…
…
Ze skalistych zboczy Kaukazu wypływają źródła wody nasyconej minerałami tworząc kolorowe wykwity dobrze widoczne z daleka.
…
…
Między miasteczkiem Kazbegi a przejściem granicznym „Górny Lars” Droga Wojenna schodzi do Wąwozu Darialskiego, który rzeka Terek wyżłobiła w twardym granicie. Długi na 8 km, miejscami zwęża się do 100 metrów a jego ściany osiągają nawet 1800 metrów wysokości.
…
Na całej długości Gruzińskiej Drogi Wojennej właśnie to miejsce było najtrudniejsze do sforsowania. Wąwóz Darilaski tworzy swego rodzaju spiżową bramę, za którą z jednej strony kryją się północnokaukaskie stepy, z drugiej zaś słoneczne ziemie Południowego Kaukazu.Wagę wąwozu powszechnie doceniali już starożytni. Fortyfikacje istniały tu przynajmniej od 150 r. przed Chrystusem.
Autor: Joanna Zbróg