13.04.2015
Kaukaz – góry: fotorelacja
Dla miłośników gór i nie tylko. Przedstawiamy Góry Kaukazu w Gruzji.
Zdjęcia i komentarze: Monika Pazera
1. Jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów Gruzji jest Kazbek (w jęz. gruzińskim Mkinwarcweri)wznoszący się na wysokość 5034 m n.p.m. Na jego tle niezwykle dostojnie prezentuje się cerkiew Cminda Sameba wzniesiona w XIV wieku.
2. Naukowcy dowiedli, że nazwa Kuakazu pochodzi od angielskiego słowa cow – krowa (COWcasus). Krowy w odmianie wysokogórskiej można spotkać też na szlakach powyżej 2000mn.p.m.
3. U stóp Kazbeka leży miejscowość Stepancminda, dawniej Kazbegi. Strzeże drogi od granicy z Rosją w głąb kraju.
4. Gruzińska Droga Wojenna łączy Tbilisi z Władykaukazem, stanowi dziś jedyne lądowe połączenie między Rosją i Gruzją. Gdy powstawała w XIX wieku, jej budowa była olbrzymim wyzwaniem dla ówczesnych inżynierów.
5. Gruzińska Droga Wojenna wiedzie między innymi dnem wąwzu Daliarskiego, który nazywany jest Wrotami Kaukazu. Przewyższenie gór otaczających wąwóz wynosi miejscami nawet tysiąc metrów.
6. Śmiałkowie, którzy chcą zdobyć szczyt Kazbek, muszą najpierw pokonać lodowiec Gergeti.
7. W pobliżu Stepancmindy znajduje się Jutta, z której można udać się na trekking w stronę masywu Chaukhi (3842 m n.p.m.)
8. Swanetia to kolejny słynny górski region w Gruzji. Jej wizytówką jest jedna z najtrudniejszych do zdobycia gór Ushba(4710mn.p.m.)
9. Stolicą Swanetii jest Mestia, ale to Uszguli jest największą atrakcją turystyczną, jako najwyżej położona w Europie wieś zamieszkana przez cały rok. Uszguli położone jest 2200 m n.p.m.
10. Perełką Uszguli jest cerkiew Lamaria, a przy odrobinie szczęścia można ją podziwiać na tle Szchary – najwyższej góry Gruzji (5193 m n.p.m.)
11. Dumą Swanetii są średniowieczne wieże, które miały charakter obronny i znajdowały się przy każdym domu w tym regionie. Służyły za twierdzę i schronienie dla rodzin i ich dobytku, łącznie z żywym inwentarzem.
12. Drogi i bezdroża Swanetii – w drodze z Mestii do Uszguli. Dojechać autem można w 3 godziny, ale pieszo idzie się 3 dni.
13. Nas podczas marszu strzegł pies przybłęda. Biedak, za całą swoją pomoc mógł liczyć tylko na kaszę lub makaron z pomidorami.
14. Nasze posiłki gotowaliśmy na ognisku z widokiem na Kaukaz.
15. Jednym z najpiękniejszych widoków tego trekingu był lodowiec spływający ze zbocza Tetnuldi.
16. Ponieważ wybraliśmy się w tą eskapadę na początku lipca, łąki były kobierce dzięki tysiącom kwiatów o fantazyjnych kształtach i kolorach.
17. Jedną z najbardziej imponujących i zarazem łatwo dostępnych atrakcji turystycznych w okolicach Mestii jest lodowiec Czalaadi.
18. Inny lodowiec można oglądać u stóp Ushby, jeśli podejdzie się do niej od strony Becho.
19. Spod tego lodowca wypływa rzeka, która tworzy imponujące wodospady, doktórych dotrzeć może nawet niezbyt wprawny piechur.
20. Przepiękne widoki oferuje też Chewsuretia. To zdjęcie powstało w październiku na przełęczy Datvis Jvari (2600 m n.p.m.).
21. Chewsurowie również wznosili wieże dla obrony swoich terytoriów. Ta na zdjęciu miała charakter strażnicy.
22. Do serca Chewsuretii można dostać się samochodem z Barisacho przez przełęcz Datvis Jvari, ale można również pieszo na przykład szlakiem z Omalo w sąsiedniej Tuszetii.
23. Ten drugi sposób wymaga przejścia przez przełęcz Atsunta na wysokości 3410 metrów, z której roztacza się widok na Tuszetię z jednej i Chewsuretię z drugiej strony 😉
24. Bez względu na obraną drogę nie można ominąć Shatili – niezwykle charakterystycznej twierdzy zbudowanej z wielu połączonych ze sobą kamiennych domów.