29.05.2020
W pierwszej części pisaliśmy o tym co musisz (choć w sumie nic nie musisz, ale lepiej dla Ciebie abyś to zrobił/a) sprawdzić zanim w ogóle złożysz podpis na umowie z biurem podróży. Możesz poczytać o tym tutaj. Dziś zajmiemy się już samą umową. Co powinna zawierać, na co zwrócić uwagę.
Umowę oczywiście możesz zawrzeć w formie elektronicznej (to dziś bardzo popularne), ale zawsze masz prawo do odebrania oryginału w siedzibie organizatora.
Zaczynamy!
Obecnie wraz z nową ustawą o usługach turystycznych, wprowadzeniem obowiązku RODO oraz różnymi dyrektywami unijnymi, umowa z biurem podróży nie może mieć dowolnego wyglądu. Taki dokument musi być zgodny z prawem i wszelkimi odgórnymi wytycznymi. Jakie więc informacje powinny znaleźć się w umowie:
ORGANIZATOR WYJAZDU
Na umowie muszą się znaleźć dane organizatora. Jego adres, telefon kontaktowy, email. Pamiętaj, że jeśli kupujesz wyjazd w biurze, które jest agentem, na umowie muszą znaleźć się dane zarówno agenta jak i organizatora.
TWOJE DANE
Oczywiście na umowie muszą znaleźć się Twoje dane, jako że jesteś stroną umowy. Jeśli zgłaszasz do wyjazdu inne osoby, ich dane też muszą być podane. Podajesz swoje: imię, nazwisko, pesel (potrzebny do ubezpieczenia), adres zamieszkania, telefon kontaktowy, e-mail.
UWAGA!!! Pamiętaj, zawsze podawaj dane zgodne z dokumentem podróżnym. Jeśli w paszporcie masz dwa imiona lub podwójne nazwisko – podaj to podczas przygotowania umowy. Jeśli podasz błędne dane, na takie dane zostanie zakupiony bilet i wydane ubezpieczenie. Jeśli coś pomylisz, lub podasz dane niepełne może to skutkować nie wpuszczeniem Cię do samolotu.
SZCZEGÓŁY WYJAZDY
Na umowie muszą znaleźć się szczegóły wykupionej przez Ciebie oferty, czyli:
PŁATNOŚCI
Tak, wiem, to nie jest najprzyjemniejsza część umowy, ale niezbędna jak wszystkie inne. W tej sekcji powinna zostać zaznaczona kwota za całą imprezę turystyczną oraz terminy i wysokość wpłat. Zwykle kwota rozbijana jest na zaliczkę i jedną bądź dwie raty. W umowie musisz znaleźć dokładne kwoty poszczególnych rat oraz terminy płatności.
Jeśli cena nie zawiera jakichś elementów – umowa powinna wskazywać czego dokładnie i jeśli to możliwe powinna określać orientacyjne kwoty jakie zostaną od Ciebie pobrane na miejscu.
UBEZPIECZENIA, DOKUMENTY PODRÓŻNE
Nie polecamy wyjeżdżać bez ubezpieczenia, a organizator ma obowiązek takie ubezpieczenie zapewnić. W umowie znajdziesz:
WYMAGANIA SPECJALNE
Jeśli masz prośby/wymagania specjalne, które zgłosiłeś do organizatora i ten się na nie zgodził – taka informacja powinna znaleźć się na umowie. Jeśli za te ustalenia i dodatkowe atrakcje wymagana jest dodatkowa opłata – jej wysokość musi znaleźć się w umowie.
ZABEZPIECZENIA FINANSOWE, SPORY, INFORMACJE DODATKOWE
Na umowie musisz także znaleźć:
LISTA DOKUMENTÓW
Umowa to nie wszystko. Podpisując ją, zgadzasz się na dokumenty, które są jej integralną częścią. Na umowie musisz znaleźć ich listę, na którą składają się:
– OWU – Ogólne Warunki Uczestnictwa – znajdziesz tu swoje oraz organizatora prawa i obowiązki
– OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia – czyli wszystko o Twoim ubezpieczeniu podróżnym
– Informację odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych.
– Pisemne potwierdzenie posiadania zabezpieczeń finansowych przez biuro
– Program imprezy
Wiem, że informacji, które muszą znaleźć się na umowie jest sporo. Jeśli biuro jest rzetelne i działa zgodnie z planem – jego umowy są zgodne z tymi wytycznymi. Nigdy jednak nie zawadzi tego sprawdzić. W końcu lepiej poświęcić na to trochę czasu przed wyjazdem, niż później narzekać, że się czegoś nie dopilnowało 🙂
Pamiętaj, że biuro podróży nie jest Twoim wrogiem. Jeśli czegoś w umowie nie rozumiesz – pytaj. Im więcej pytań zadajesz, tym bardziej świadomym podróżnikiem się stajesz. A właśnie o świadomych podróżników walczymy!!!
Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i odkrywaj najnowsze oferty, inspiracje podróżnicze i ekskluzywne promocje! 🌴✈️
Polub nas teraz i bądź na bieżąco! 👍