Dlaczego warto?

 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki, ale też nieznane irańskie szlaki
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Będziesz podróżować w małych grupach (7-14 os.)
 • Będziesz spać w 3* hotelach
 • Wyżywienie: 3 posiłki dziennie w cenie
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot i lokalny przewodnik, który doskonale zna Iran

Iran to kraj, który nie jest na liście najczęściej odwiedzanych państw. To kraj, który nie jest marzeniem każdego podróżnika. To kraj, z którym mamy nie do końca dobre skojarzenia. Informacje podawane w mediach nie zawierają wzmianki o niesamowitych zabytkach, jakie możemy tam zobaczyć, o wspaniałych i gościnnych ludziach, których tam spotkamy i wreszcie o tym, że jest to bezpieczny kraj dla turystów.

Spuścizna potęgi Persji, pałace szachów, wspaniałe ogrody, zabytki sprzed kilku tysięcy lat – to wszystko znajdziemy w Iranie. Owszem jest to kraj islamski, ale oprócz faktu, że należy dostosować się zasad ubioru nie odczuwa się tego na co dzień. No może jeszcze mały szczegół – nie można spożywać alkoholu.

Ale czym są takie niedogodności wobec tego co czeka nas w Iranie. I to co wyróżnia Iran, co powtarzają wszyscy, którzy ten kraj odwiedzili – to niesamowita gościnność Irańczyków. Potomkowie dumnych Persów są ciekawi świata, chętnie zapraszają na herbatę, wypytują o postrzeganie Iranu na zachodzie.

Więcej o Iranie na naszym blogu:

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Polski do Teheranu (z przesiadką). Nad ranem przylot i nocleg w Teheranie.

2 dzień: TEHERAN
Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Teheran to kilkunastomilionowa stolica Iranu, będąca także największym miastem tego kraju. Teheran stanowi główny ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowy i transportowy Iranu. Oprócz tego pełen jest ważnych dla Irańczyków zabytków, kościołów, meczetów czy synagog. Zwiedzanie tego niezwykłego miasta rozpoczniemy od odwiedzenia przepięknego kompleksu pałacowego Sa’ad Abad, należącego niegdyś do rodziny królewskiej. Współcześnie kompleks ten zajmuje rozległy obszar, na jego terenie znajdują się najważniejsze muzea czy galerie pełne wystaw, artefaktów oraz przedmiotów związanych z irańską kulturą. Następnie dotrzemy do Darband, dzielnicy miasta położonej w górach, będącej jednym z ulubionych miejsc Teherańczyków. Miejsce to jest niezwykle klimatyczne, a świeże, górskie powietrze sprawia, że można odetchnąć tam pełną piersią. W Darband udamy się na lekki trekking, podczas którego będziemy mogli podziwiać niezwykle malowniczą panoramę miasta. Nocleg w Teheranie.

3 dzień: TEHERAN
Dziś dalsze zwiedzanie stolicy kraju, w trakcie którego zobaczymy XIX-wieczny Pałac Golestan – miejsce,
w którym odbyła się słynna konferencja teherańska z udziałem przywódców sił alianckich podczas II wojny światowej. Ten wpisany na listę światowego dziedzictwa pałac szachów (władców) irańskich uznawany jest za jeden z najstarszych zabytków w Iranie. Jego zewnętrzna bogata ornamentyka po dzień dzisiejszy stanowi inspirację dla wielu architektów. W jego wnętrzu natomiast znajduje się muzeum, w którym zobaczyć można ceramikę, biżuterię czy broń. Następnie zobaczymy Muzeum Narodowe Iranu, a w nim unikatowe eksponaty z okresu starożytności oraz olśniewające Muzeum Klejnotów, którego niesamowita kolekcja uznawana jest za jedną najbogatszych na świecie. Nocleg w Teheranie.

4 dzień: TEHERAN – HAMADAN
Tego dnia wyruszymy w stronę Hamadanu – kolejnego irańskiego miasta słynącego z antycznych zabytków i zawsze chętnych do pomocy mieszkańców. Po drodze zatrzymamy się w jaskini Ali Sadr, oddalonej o 100 km od Hamadanu, która jest największą jaskinią wodną na świecie. Powstałe w niej formy i podświetlone nacieki skalne robią niesamowite wrażenie, łącząc się gdzieniegdzie z ciągle płynącą wodą. Taka przejażdżka wąskimi, bajecznymi korytarzykami pełnymi oryginalnych naturalnie powstałych wzorów z pewnością będzie okazją do zrobienia niesamowitych zdjęć. Nocleg w Hamadan.

5 dzień: HAMADAN
Po śniadaniu w starożytnej Ekbatanie odwiedzimy grób biblijnej Estery i Mordechaja, czyli postaci pojawiających się w Starym Testamencie w Księdze Estery. Tego dnia zobaczymy także inskrypcje Ganj Nameh, pochodzące z czasów Dariusza i Kserksesa oraz mauzoeum Baby Tahera, słynnego perskiego poety, żyjącego w XI wieku. Nocleg w Hamadan.

6 dzień: HAMADAN – ZANDŻAN
Po śniadaniu wyruszymy w stronę Zandżan, miasteczka słynącego głównie z ręcznie wykonywanego rzemiosła, między innymi z dywanów, nierdzewnych noży czy tradycyjnych sandałów. Po drodze zatrzymamy się w Soltanije (mieście założonym na przełomie XIII i XIV wieku), w którym znajduje się słynne Mauzoleum Oldżajtu. Dzięki turkusowej kopule i bogatym wewnętrznym zdobieniom stanowi ono kolejny przykład niesamowitej architektury perskiej. Przez niektórych budowla ta nazywana jest poprzedniczką samego Tadż Mahal. Nocleg w Zandżan.

7 dzień: ZANDŻAN – TABRIZ
Tego dnia w dalekich, odludnych zakątkach północno-zachodniego Iranu odwiedzimy Tabriz, stolicę irańskiego Azerbejdżanu (niektórzy twierdzą, że to właśnie w okolicach Tabriz był biblijny raj czyli ogród Eden). Na miejscu zobaczymy Dom Amir Nezam poświęcony perskiej dynastii Kadżarów oraz pozostałości Błękitnego Meczetu pochodzące z XV wieku. Nocleg w Tabriz.

8 dzień: TABRIZ – KANDOWAN
Dziś przemierzymy niesamowity Kandowan (nazywany irańską Kapadocją), pełen stożkowatych, wydrążonych w środku skał domów służących nie tylko dawniej, ale i obecnie za mieszkania. Po ulicach chodzą sympatyczni mieszkańcy prowadzący swoje osiołki, co tworzy sielską i klimatyczną atmosferę, która sprawia, że aż chce się pozostać w Kandowan na dłużej. Tego dnia zobaczymy także najwspanialszy kryty bazar w Tabriz, będący jednym z najstarszych rynków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ma on ogromne znaczenie nie tylko kulturowe, ale i polityczne oraz religijne. Odbywają się na nim ważne uroczystości oraz ceremonie, w trakcie których kupcy przerywają sprzedaż i oddają się rytualnemu świętowaniu. Nocleg w Tabriz.

9 dzień: TABRIZ – ARDABIL
Po śniadaniu dotrzemy do Ardabil – miasta, które kiedyś słynęło z pastwisk, a obecnie uchodzi za jeden z głównych ośrodków przemysłu dywanowego i tytoniowego kraju. Zobaczymy tam wspaniałe mauzoleum szejka Safi od Dina z XIV w. otoczone budynkami stanowiącymi rodowe sanktuarium Safawidów (jednej z dynastii panujących kiedyś w Iranie). W 2010 roku kompleks ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Ardabil.

10 dzień: ARDABIL – MASULEH
Po śniadaniu przejedziemy nad Morze Kaspijskie, aby na koniec dnia dotrzeć do Masuleh, malowniczej wioski pełnej tarasowo ułożonych domów. Położona jest ona na zboczu góry Talesh i stanowi jedno z tych miejsc, do których nie dotarło jeszcze wielu turystów. Dzięki temu będziemy mieli okazję zobaczyć w niej oryginalnie zachowaną architekturę oraz poczuć nietypowy klimat i osobliwą atmosferę tego miejsca. Nocleg w Masuleh.

11 dzień: MASULEH – KAZWIN
Po śniadaniu zwiedzimy ruiny średniowiecznego zamku Rudkhan. Ten malowniczo położony na wzniesieniu obiekt prawdopodobnie nigdy nie został podbity przez najeźdźców, co z pewnością świadczy o militarnych umiejętnościach żołnierzy i architektonicznych zdolnościach architektów tamtych czasów. Później dotrzemy do kolejnego miasta północnego Iranu, a mianowicie do Kazwin. Prawdopodobnie właśnie w tym mieście sułtan Sulejman skazał na śmierć swojego syna, który został posądzony o spiskowanie z jednym z szachów. W Kazwin odwiedzimy Meczet Piątkowy, będący jednym z najstarszych meczetów w Iranie. Meczet ten pomimo najazdów Mongołów nadal jest w dobrym stanie, jedna z jego części została przekształcona nawet na bibliotekę. Nocleg w Kazwin.

12 dzień: KAZWIN – TEHERAN
Po śniadaniu czas na dalsze zwiedzanie Kazwin, następnie po południu przejedziemy do Teheranu. Nocleg
w Teheranie.

13 dzień: POŻEGNANIE
Wylot z Teheranu do Polski.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Ceny

TERMIN
Terminy na rok 2020 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Cena: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (4000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2200 PLN –  im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2200 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (do kwoty 2200 PLN)
 • 11 noclegów w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych
 • Wyżywienie: 3 posiłki dziennie
 • Transport w Iranie: klimatyzowany, komfortowy bus
 • Opiekę polskiego pilota i lokalnego przewodnika
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Wizy do Iranu (75 EUR płatne na lotnisku)
 • Biletów wstępu do atrakcji wymienionych w programie (ok. 330 USD)
 • Wydatków na pamiątki

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych.

Galeria

Szczegóły

 

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy wydawanej w placówce konsularnej Iranu w Warszawie. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela nie otrzymają wizy irańskiej.

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem, a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku rosyjskim
i angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najbardziej pomocna jest chusta ( dobrze jeśli jest ona
w ciemniejszych, stonowanych kolorach, ale nie jest to konieczne). Jeśli spódnica to do kostek, a jeśli spodnie to coś na spodnie tak, żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR), jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca. Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy. Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie; przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– wygodne buty
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.