Dlaczego warto?

 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki, ale też nieznane irańskie szlaki
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Będziesz podróżować w małych grupach (6-14 os.)
 • Będziesz spać w 3* i 4* hotelach
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot i lokalny przewodnik, który doskonale zna Iran

Iran to kraj, który nie jest na liście najczęściej odwiedzanych państw. To kraj, który nie jest marzeniem każdego podróżnika. To kraj, z którym mamy nie do końca dobre skojarzenia. Informacje podawane w mediach nie zawierają wzmianki o niesamowitych zabytkach, jakie możemy tam zobaczyć, o wspaniałych i gościnnych ludziach, których tam spotkamy i wreszcie o tym, że jest to bezpieczny kraj dla turystów.

Spuścizna potęgi Persji, pałace szachów, wspaniałe ogrody, zabytki sprzed kilku tysięcy lat – to wszystko znajdziemy w Iranie. Owszem jest to kraj islamski, ale oprócz faktu, że należy dostosować się zasad ubioru nie odczuwa się tego na co dzień. No może jeszcze mały szczegół – nie można spożywać alkoholu.

Ale czym są takie niedogodności wobec tego co czeka nas w Iranie. I to co wyróżnia Iran, co powtarzają wszyscy, którzy ten kraj odwiedzili – to niesamowita gościnność Irańczyków. Potomkowie dumnych Persów są ciekawi świata, chętnie zapraszają na herbatę, wypytują o postrzeganie Iranu na zachodzie.

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Polski do Teheranu (z przesiadką). Nad ranem przylot i nocleg w Teheranie.

2 dzień: TEHERAN
Przylot do Teheranu w nocy/nad ranem. Przejazd do hotelu. Odpoczynek, a później zwiedzanie miasta. Teheran to kilkunastomilionowa stolica Iranu, która przytłacza rozległością. Na miejscu zobaczymy olśniewające Muzeum Klejnotów, Muzeum Dywanów, a przede wszystkim po raz pierwszy zapoznamy się na teherańskich ulicach z irańską rzeczywistością. Nocleg w Teheranie.

3 dzień: TEHERAN – SZIRAZ
Po śniadaniu odwiedzimy przepiękny kompleks pałacowy Sa’ad Abad, należący niegdyś do rodziny królewskiej. Po południu nastąpi przelot lokalnymi liniami lotniczymi do Sziraz. Nocleg w Sziraz.

4 dzień: SZIRAZ
Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Sziraz, miasta poetów z pięknymi ogrodami, gdzie pochowani są najwięksi z nich: Hafez i Saadi. Odwiedzimy Zamek Karim Khan, ogród Jahan Nama i ogród Delgosha. A ponadto oczywiście gwarny stary bazar i meczet Nasir al Molk z przepięknymi mozaikami i witrażami z zaczarowaną grą światła. Nocleg w Sziraz.

5 dzień: SZIRAZ – PERSEPOLIS – SZIRAZ
Tego dnia zwiedzimy najważniejsze starożytne ruiny w Iranie: Persepolis i Naksze Rostam, zwane perską doliną królów. Wśród starożytnych ruin będziemy się starali wyobrazić sobie stolicę pierwszego w historii świata imperium, którym władali Cyrrus, Dariusz i Kserkses. Nocleg w Sziraz.

6 dzień: SZIRAZ – PASARGADY – ABARKUH – ZEJN OD DIN
Po śniadaniu ruszymy w stronę Zejn od Din. Po drodze odwiedzimy Pasargady, pierwszą stolicą Imperium Achemenidów, utworzonego przez Cyrusa II. Na miejscu zobaczymy wspaniałe pałace, ogrody oraz mauzoleum Cyrusa. Następnie dotrzemy do Abarkuh, gdzie rośnie cyprys mający ponad 4 tysiące lat. Wieczorem dotrzemy do Zejn od Din, gdzie zobaczymy piękny stary karawanseraj zamieniony na hotel. Nocleg w Zejn od Din.

7 dzień: ZEJN OD DIN – SAR JAZD – JAZD
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Jazd. Po drodze zatrzymamy się w Sar Jazd, gdzie odwiedzimy zamek pochodzący z czasów panowania dynastii Sasanidów. Następnie dotrzemy do Jazd, najpiękniejszego z miast na pustyni z krętymi zaułkami, badgirami, czyli wieżami wiatrowymi zapewniającymi od setek lat dopływ chłodnego powietrza do domów oraz kanatami, czyli podziemnymi kanałami sprowadzającymi wodę do miasta z odległych o kilkadziesiąt kilometrów gór. Jest to też stolica zaratusztranizmu, starej perskiej religii sprzed islamu. Nocleg w Jazd.

8 dzień: JAZD – ISFAHAN
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Odwiedzimy zaratusztrańską świątynię ognia oraz wieżę milczenia, czyli tradycyjne zaratusztrańskie miejsca pochówku. Zagłębimy się w kręte uliczki starego miasta, odwiedzimy Muzeum Wody, meczet piątkowy i ogród Dolatabad. Po południu wyruszymy w stronę Isfahanu.  Po drodze przejedziemy przez Nain, gdzie zobaczymy jeden z najstarszych meczetów w Iranie. Nocleg w Isfahanie.

9 dzień: ISFAHAN
Tego dnia rozpoczniemy zwiedzanie Isfahanu, dawnej stolicy z jednym z największych placów świata Naqsze Dżahan. Podczas naszego pobytu w tym niesamowitym mieście zobaczymy: Meczet Lutf Allaha, Pałac Ali Kapu oraz przepiękne pałace: Czehel Sotun oraz Haszt Beheszt. Nocleg w Isfahanie.

10 dzień: ISFAHAN
Po śniadaniu będziemy kontynuować zwiedzanie miasta. Zobaczymy: wpisany na listę UNESCO Meczet Piątkowy, zajmujący powierzchnię ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych, ormiańską katedrę Świętego Zbawiciela, a także słynący z trzęsących się minaretów pomnik Monar Jonban. Nocleg w Isfahanie.

11 dzień: ISFAHAN – HAMADAN
Tego dnia wyruszymy w stronę Hamadanu. Droga między Isfahanem, a Hamadanem przebiega w pobliżu pasma Zagros, więc będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłe panoramy górskie. Nocleg w Hamadanie.

12 dzień: HAMADAN
Tego dnia w  starożytnej Ekbatanie zobaczymy grób biblijnej Estery i Mordechaja oraz mauzoleum jednego z największych uczonych i medyków wszechczasów – Awicenny. Zobaczymy również inskrypcje Ganj Nameh, pochodzące z czasów Dariusza i Kserksesa, mauzoeum Baby Tahera, słynnego perskiego poety. Dotrzemy także do jaskini Ali Sadr, oddalonej o 100 km od Hamadanu, która jest największą jaskinią wodną na świecie. Nocleg w Hamadanie.

13 dzień: HAMADAN – KERMANSZAH – HAMADAN
Po śniadaniu wyruszymy w stronę Kermanszah. Między Hamadanem a Kermanszahem odwiedzimy trzy miejsca ze starożytnymi inskrypcjami: Taq-e-Bustan z czasów Sasanidów z IV-VI wieku n.e. oraz Bistun i Gandż Nameh z czasów króla Dariusza z VI wieku p.n.e. Dotrzemy także do Kangavar, gdzie zobaczymy Świątynię Anahity. Nocleg w Hamadanie.

14 dzień: HAMADAN – SANANDADŻ – ORANAMAT
Po śniadaniu wyruszymy w stronę Oranamat. Po drodze zatrzymamy się w Sanandadż, gdzie zobaczymy: Meczet Hajar Khatoon, który został zbudowany ponad tysiąc lat temu. Następnie przejedzimy do wioski  Oranamat. Nocleg w Oranamat.

15 dzień: ORANAMAT – TAKAB – ZANJAN
Po śniadaniu wyruszymy w stronę Zanjan, jednak po drodze zatrzymamy się w Takab, gdzie odwiedzimy Takht-e-Soleiman, jedną z najstaszych zoroastriańskich świątyni ognia z czasów panowania dynastii Sasanidów. Nocleg w Zanjan.

16 dzień: ZANJAN – TEHERAN
Tego dnia wracamy do Teheranu. Po drodze zatrzymamy się w Soltanije, gdzie znajduje się Mauzoleum Oldżajtu, będące przykładem niesamowitej architektury perskiej, przez niektórych nazywane poprzedniczką samego Tadż Mahal.  Następnie dotrzemy do doliny Alamut z przepięknymi krajobrazami i ruinami zamków słynnych w średniowieczu asasynów, sekty wojowników-zamachowców. Nocleg w Teheranie.

17 dzień: POŻEGNANIE
Wylot z Teheranu do Polski.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Ceny

TERMIN
Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Cena: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (4000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2200 PLN –  im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2200 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (do kwoty 2200 PLN)
 • Przelot lokalny na trasie Teheran – Sziraz
 • 16 noclegów w hotelach 3* i 4* w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transport w Iranie: klimatyzowany, komfortowy bus
 • Opiekę polskiego pilota i lokalnego przewodnika
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Wizy do Iranu (75 EUR płatne na lotnisku)
 • Obiadokolacji (ok. 5-15 EUR/os/dzień)
 • Biletów wstępu do atrakcji wymienionych w programie (ok. 330 EUR)
 • Wydatków na pamiątki

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 536 906 666 lub napisz maila: biuro@globzon.travel.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i 4* w pokojach dwuosobowych

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy wydawanej w placówce konsularnej Iranu w Warszawie lub na lotnisku w Teheranie. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela nie otrzymają wizy irańskiej

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najlepsza chusta, dobrze jeśli w ciemniejszych, stosowanych kolorach ale nie koniecznie. Jeśli spódnica to do kostek a jeśli spodnie to coś na spodnie tak żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR) jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca. Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy. Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– wygodne buty
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Przelot na trasie Teheran – Sziraz

Potrzebne dokumenty

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy wydawanej w placówce konsularnej Iranu w Warszawie. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela nie otrzymają wizy irańskiej

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.